jamski laboratorij

Na območju Županove jame prebiva Julija

16. 06. 2023 06.00

V Grosuplju se te dni veselijo prav posebnega odkritja – da namreč tudi na območju Županove jame prebiva človeška ribica. Med igro ob bližnjem izviru so na zmajčka, ki ga je na površje očitno naplavilo obilno deževje, naleteli vrtčevski otroci in proteusa poimenovali Julija. O najdbi so takoj obvestili jamski laboratorij, ki je dal ribico v trimesečno karanteno, nudijo ji vso veterinarsko oskrbo, če bo preživela in bo zdrava, jo bodo vrnili v njeno naravno okolje. Proteuse so sicer že evidentirali na nekaj kilometrov oddaljenem Radenskem polju, v bližini Županove jame pa je to prva dokumentirana najdba.

V rove pod Kranjem preselili človeške ribice, videli jih boste lahko decembra

10. 11. 2022 17.04

22 metrov pod Kranjem, v rovih, ki jih letno obišče 10.000 ljudi in kjer je dobro viden konglomerat, na katerem stoji stari del mesta, si bodo obiskovalci po novem lahko ogledali tudi človeško ribico. Kranj bo tako po Postojnski jami postal druga lokacija v državi, kjer bo to možno. Ta edinstvena bitja bodo tja preselili iz bližnjega Jamskega laboratorija Tular ter kot prvi začeli izvajati monitoring vpliva obiskovalcev nanje. Dve ribici, črna in bela, sta že v novem domu in že kažeta znake vedenja, ki so bili raziskovalcem do zdaj neznani. Za vstopnico bo treba odšteti med 10 in 15 evrov, vsa zbrana sredstva pa bodo namenjena nadaljnjim raziskavam.

'Vsak obiskovalec bo z nakupom vstopnice pomagal človeški ribici in sebi'

28. 11. 2021 17.40

Zdaj je že dobro znano, da se pod starim Kranjem skriva 1300 metrov podzemnih rovov, ki so jih zgradili med 2. svetovno vojno in so prvotno služili kot mestno zaklonišče. Le malokdo pa ve, da se le streljaj od tam nahaja naravna jama Tular, v kateri deluje jamski laboratorij s človeškimi ribicami. Ta je namenjen preučevanju teh živali in ni odprt za javnost. A že spomladi prihodnje leto bodo ribice zaplavale tudi v kranjskih rovih.

Laboratorij za preučevanje človeške ribice bi radi odprli tudi za obiskovalce

29. 10. 2021 15.47

Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je obiskal jamski laboratorij Tular v Kranju. V edinem laboratoriju za preučevanje človeške ribice v Sloveniji so ministra seznanili s projektom informacijskega centra, ki ga želijo urediti v sodelovanju z Mestno občino Kranj.

Slavni 'zmajčki' končno na ogled: spoznajte Viktorja, Počasnéta in Borisa

11. 06. 2020 17.20

V Postojnski jami so prvič javnosti pokazali svoj najbolj varovan zaklad. Na ogled so namreč končno postavili mladiče človeške ribice, štiri leta po tem, ko so se izlegli. Čeprav je v leglu 21 mladičkov, bodo na očeh javnosti za zdaj le trije, Viktor, Počasné in Boris, ki so postali že prave zvezde.

Obilno deževje na površje za hišo v Kočevju naplavilo človeško ribico

24. 11. 2019 14.50

Naš bralec nam je posredoval fotografije človeške ribice, ki jo je našel v okolici Kočevja ob visoki vodi – ob obilnem deževju je podtalna voda iz kraškega sveta s seboj prinesla tudi tega jamskega vretenčarja. Jamskega biologa Gregorja Aljančiča smo vprašali, kako pravilno ukrepati ob tovrstni najdbi.

Velik uspeh: Izgubili smo le enega 'zmajčka', ostali pridno rastejo

23. 10. 2019 10.26

Postojnski 'zmajčki', katerih izleganje smo spremljali praktično vsi, pridno rastejo. Zrasli so namreč že za 10 centimetrov, med seboj pa se tudi merijo v moči. Prav v enem takih bojev si je 'zmajček' Viktor poškodoval zadnjo nogico, ta je odpadla in zrasla mu je nova.

FOTO: Vse najboljše! Zmajček praznuje prvi rojstni dan

30. 05. 2017 13.03

Prvi rojstni dan praznuje prvi mladiček človeške ribice, ki se je izlegel 30. maja lani, natanko 124 dni po tem, ko so januarja lani na steklu velikega razstavnega akvarija opazili prvo odloženo jajčece. V nadaljnjih osmih tednih smo tako prvič v zgodovini Postojnske jame spremljali izleganje kar 22 mladih ličink človeških ribic.

Kompolje: V poplavljeni kleti odkrili človeško ribico

09. 11. 2014 13.12

To je letos že tretji primer najdene človeške ribice, nazadnje so jo konec septembra v Loški dolini našli otroci. Do prihoda strokovnjakov je človeška ribica pri najditeljih shranjena v stekleni zatemnjeni posodi, ki je postavljena na hladno.