jamski

'Tu smo igrali leta 1982, ko nas v Bosni še nihče ni poznal'

22. 01. 2025 08.53

Pevec Sejo Sexon iz Zabranjenega pušenja je po treh desetletjih spet prijel v roke kitaro, saj je zasedba ob 40-letnici pripravila posebne akustične nastope, in sicer v Sarajevu, Zagrebu in Ljubljani. Povedal nam je več o "izštekanem" konceptu, soočanju s posledicami vojne, zakaj živi v Zagrebu in o filmu Luči Sarajeva, za katerega je napisal scenarij.

Kako poteka reševanje iz mulja in teme?

21. 01. 2025 18.59

Okoli 80 reševalcev se izmenjuje v reševanju ujetih rudarjev. Gre za izjemno zahtevno reševanje. Jamo, napolnjeno z muljem, namreč odkopavajo ročno. Po ocenah je v jamo vdrlo med 500 in 700 kubičnih metrov, s čimer bi za primerjavo napolnili skoraj tretjino olimpijskega bazena. Kako opremljeni se tudi v popolnoma temno podzemlje odpravijo izkušeni rudarji, smo govorili z upokojenim rudarskim reševalcem z več kot 20-letnimi izkušnjami.

Svetovni fenomen: Podzemna nebesa, ki jih lahko doživimo le v Sloveniji

25. 12. 2024 11.52

V Postojnski jami v božičnem času oživi čarovnija, ki je ne moremo doživeti nikjer drugje na svetu. Prelevi se v podzemna nebesa. V njih ušesa božajo izbrani glasovi uveljavljenih glasbenikov in domačih mladih upov, ki v tem posebnem ambientu hitro prodrejo do src obiskovalcev. Dovršene podobe živih jaslic postrežejo z umetelnimi detajli, ki poskrbijo, da se prisotni kot začarani potopijo v nek drug svet: svet luči, svetopisemskih podob in miru.

V predorih na drugem tiru bo treba zgraditi pet mostov

07. 11. 2024 17.06

Med gradnjo drugega železniškega tira Divača-Koper so delavci naleteli na izziv, saj bo treba v predorih zaradi pojava kraških jam poskrbeti za pet premostitvenih konstrukcij. Te bodo dolge tudi do 40 metrov, gradnja v šestkilometrskih predorih pa bo zahtevna, saj so pogoji zanjo pod zemljo v kraškem svetu zelo specifični. Dve največji jami občasno zalije tudi voda, najgloblja jama pa je široka približno 170 metrov.

Rebeka Dremelj o Jamski ženski: Nisem vedela, v kaj se spuščam

09. 10. 2024 06.00

Ko je sprejela nov projekt v svojem življenju, vlogo v svoji prvi lastni gledališki predstavi v življenju, ni vedela, v kaj se spušča. A ji ni žal. Rebeka Dremelj že od nekdaj slovi kot energična, 'nepremagljiva' ženska in tudi več kot 100 predstav, vključno s predhodnimi vajami, ji ni bilo težko vkomponirati v urnik. Vseeno pa je bilo v tem času nekoliko težje ustvarjati nove pesmi, pa tudi hčerki je videla precej manj kot v zadnjih dveh mesecih.

Kaj je jamarje pričakalo na dnu slovenske jame z nenavadnim imenom Dlvn?

04. 10. 2024 17.44

Da imamo čudovit podzemni svet, vemo. Verjetno pa ne vemo, da se naši jamarji zadnja leta spustijo v od 300 do 500 slovenskih jam letno, skupno so jih do sedaj odkrili že več kot 15 tisoč. Najgloblje, natančneje 1505 metrov, so prišli na Kaninskem pogorju v jami Čehi 2, ki je tako postala 13. najgloblja jama na svetu. Jamski navdušenci pravijo, da je prebitje magične meje tisočih metrov izjemnega pomena. In to jim je znova uspelo pred kratkim, odkrili so novih 1011 metrov. Kako se prebijajo skozi nekaj deset centimetrske ožine, kaj jih je pričakalo na dnu in zakaj so jamo poimenovali Dlvn?

So za jamski turizem dovolj Postojnska in Škocjanske jame?

13. 07. 2024 13.00

Februarja letos je bilo v Sloveniji registriranih 15.265 jam, vsako leto odkrijejo na ducate novih. In jamski turizem je ena najstarejših oblik turizma v Sloveniji. Imamo tako najstarejšo turistično jamo na svetu kot najbolj znano turistično jamo na svetu. Če Postojnska jama beleži pravi naval obiskovalcev, si jih v nekaterih podzemnih lepoticah želijo več. Potrebna zakonska dopolnila pa že 20 let niso urejena.

Mehiški turistični dragulj ali nepopravljiva ekološka katastrofa?

07. 06. 2024 07.49

Mehiška vlada gradi skoraj 1500 kilometrov dolgo železnico, kjer se bodo lahko turisti vozili po dvignjeni progi, a pri tem v tla vrtajo okoli dva metra široke stebre, ki uničujejo krhko jamsko življenje pod tlemi. Pod traso železnice leži na tisoče vodnih jam, ki predstavljajo glavni vodni vir za tamkajšnje prebivalce, delavci pa jih bodo prevrtali z na tisoče železnimi stebri. To ne pomeni samo uničenja jamskega življenja, tamkajšnji strokovnjaki opozarjajo tudi na to, da bi se lahko proga zaradi krhkega površja zrušila, poleg tega pa bi morebitno razlitje tovora lahko povzročilo nepopravljive posledice.

'Danes bi bil s tisto opremo videti kot jamski človek na Everestu'

02. 06. 2024 12.56

Pred 71 leti sta se Novozelandec Edmund P. Hillary in nepalski šerpa Sardar Tenzing Norgay kot prva v zgodovini povzpela na najvišjo goro na svetu, Mount Everest. S tem sta pokazala, da je tisto, kar se je dotlej zdelo nemogoče, mogoče. V letih, ki so sledila, se je na tisoče alpinistov odpravilo v osvajanje velikana. Leta 1979 sta v okviru takratne jugoslovanske odprave na goro priplezala tudi prva Slovenca: Nejc Zaplotnik in Andrej Štremfelj. Doslej je sicer ta alpinistični podvig uspešno opravilo 19 Slovencev in Slovenk.

Pri raziskovanju jame v Posočju odkrili kosti izumrlega jamskega medveda

01. 04. 2024 14.21

Jamarska sekcija PD Tolmin je pri raziskovanju še ne odkrite jame v okolici Kambreškega med Tolminom in Kanalom ob Soči naletela na izjemno odkritje. V jami, ki meri nekaj manj kot 300 metrov, so odkrili kosti in zobe jamskega medveda. Prve ugotovitve potrjujejo, da so kosti stare najmanj 27.000 let, njihovo natančno starost pa bodo ugotavljali z nadaljnjimi raziskavami. Kosti živali, ki je izumrla ob vrhuncu zadnje ledene dobe, so našli v vodnem kanalu, zato predvidevajo, da jih je po jami več tisoč let raznašala voda.

Posnetki iz jame: s kladivi in vrtalniki kopali izhod za ujetega

22. 02. 2024 15.57

Raziskovanje jame pri Jelen brdu se je spremenilo v reševalno akcijo. Eden od jamarjev je padel šest metrov v globel ter poškodovan obležal na okoli 150 metrov globine. Nemudoma je stekla reševalna akcija, reševalci so se v temni noči začeli spuščati v še bolj črno notranjost jame pri Jelen brdu. Edini vir svetlobe so bile njihove svetilke. Spust pa še zdaleč ni bil enostaven. Plaziti so se namreč morali skozi ozka grla jame, pot pa so si utirali tudi s kladivi in vrtalniki, kar prikazujejo tudi posnetki reševalcev iz jame.

150 metrov globoko leži s poškodovanimi rebri, reševanje še poteka

21. 02. 2024 20.39

V jami pri Jelen brdu na Kočevskem se je poškodoval jamar. V jamo so najprej poslali oskrbovalno ekipo z bivakom, grelnimi odejami in toplo hrano in vodo. Prav tako je zvečer v jamo že vstopila telefonska ekipa. Kot nam je povedal vodja intervencije Damijan Šinigoj, je jamar zdrsnil na globini okoli 150 metrov in se ob tem udaril v rebra, zato težko diha. Reševanje je potekalo vso noč.

Onesnaženje po izlitju gnojnice se pomika proti reki Pivki in Postojnski jami

20. 02. 2024 15.31

V nedeljo se je na območju Studenca pri Postojni v okolje izlila večja količina gnojnice, ki se zdaj počasi pomika proti reki Pivki in Postojnski jami. Na širšem območju razlitja so pristojni odvzeli več vzorcev, ki bodo predmet forenzičnih preiskav. Policija sicer zaradi suma storitve kaznivega dejanja obremenjevanje in uničevanje okolja ter povzročitve splošne nevarnosti pri gradbeni dejavnosti vodi tudi predkazenski postopek.

'Dogodek v Križni jami se zgodi enkrat na 10.000 primerov'

08. 01. 2024 19.11

Križna jama oziroma več kot osemkilometrski jamski sistem pod območjem med Blokami, Loškim in Cerkniškim poljem, je zelo priljubljena turistična točka, na ogled pa se čaka tudi več kot eno leto. Lani so v jami zabeležili rekordnih 20.000 obiskovalcev. Priljubljena je predvsem zaradi podzemnih jezerc s smaragdno zeleno vodo, pa tudi zaradi dostopnosti. Velja namreč za nezahtevno in varno jamo, v kateri se tako visok vodostaj, kot smo mu priča zadnja dva dni, zgodi v povprečju manj kot enkrat letno.

Jamarski reševalci iz Križne jame rešili ujeto peterico, fizičnih in psihičnih težav nimajo

08. 01. 2024 06.22

Vodna gladina v Križni jami je čez noč upadla in potapljači so se prebili do petih ljudi, ki so zaradi visokega vodostaja vse od sobote popoldne ujeti v jamskem rovu. Vseh pet ujetih je že na varnem, reševalci so jih spravili iz Križne jame. Vsi se počutijo dobro. "Danes je dan sreče, dan življenja in dan zahvale vsem reševalcem," je ob tem dejal poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk.

Križna jama: 'Evakuacije pri teh razmerah vsaj do jutri ne bo'

07. 01. 2024 08.34

Poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk je povedal, da evakuacije iz jame pri teh razmerah, tudi če voda začne upadati, vsaj do jutri ne bo. Počakali bodo namreč, da bo evakuacija lahko stekla na varen in zdrav način. Čeprav je voda tekom dne nekoliko upadla, je nato zaradi dežja ponovno nekoliko narasla. Je pa Curk dodal še, da so ujetim v jami dodatno prinesli večje količine hrane, toplih oblačil ter energente za svetlobo in gretje.

Rebeka Dremelj o Jamski ženski: Ne gre za pljuvanje po moških

27. 11. 2023 06.00

Na slovenske gledališke odre se Rebeka Dremelj podaja s svetovno uspešnico Jamska ženska, pod režijo pa se podpisuje Ranko Babić. Prijateljska naveza se bo prvič predstavila v novih vlogah, med nastajanjem zabavne predstave pa sta se naučila marsikaj o moških in ženskih odnosih, pa tudi drug o drugem. Rebeka obljublja, da na turneji po Sloveniji ne bo opletala z gorjačo, temveč z ostro nabrušenim in hudomušnim jezičkom.

Rebeka Dremelj pripravlja praznični spektakel

26. 11. 2023 20.15

Ker ne le koncert, pravi praznični spektakel pripravlja vsestranska Rebeka Dremelj, ki je noro zaljubljena v veseli december. Že lani je pripravila odmeven Božični dinner show, letos pa ga je še nadgradila in obljublja še večji spektakel s presenečenji in to na božičnem sejmu 11. decembra v ljubljanskem Media centru.

Na območju Županove jame prebiva Julija

16. 06. 2023 06.00

V Grosuplju se te dni veselijo prav posebnega odkritja – da namreč tudi na območju Županove jame prebiva človeška ribica. Med igro ob bližnjem izviru so na zmajčka, ki ga je na površje očitno naplavilo obilno deževje, naleteli vrtčevski otroci in proteusa poimenovali Julija. O najdbi so takoj obvestili jamski laboratorij, ki je dal ribico v trimesečno karanteno, nudijo ji vso veterinarsko oskrbo, če bo preživela in bo zdrava, jo bodo vrnili v njeno naravno okolje. Proteuse so sicer že evidentirali na nekaj kilometrov oddaljenem Radenskem polju, v bližini Županove jame pa je to prva dokumentirana najdba.

Nekatere najodmevnejše jamarske reševalne akcije

17. 04. 2023 18.57

Jamarska nesreča na Cerkniškem ni osamljen primer. Čeprav o vseh ne poročamo, se jih na leto – opozarjajo reševalci – zgodi približno deset podobnih. Kar nekaj nesreč se je v preteklih letih sicer izkušenim jamarjem zgodilo med odkrivanjem ali obiskom novih brezen, denimo tistih nad Predmejo pri Ajdovščini, druge so se, kot leta 2017 v Špeharjih pri Kolpi, pripetile zaradi padca ali zdrsa. Spomnili smo se nekaterih najodmevnejših jamarskih reševalnih akcij.

Preklel Zelenskega in pristal v hišnem priporu. Podpiral Rusijo?

02. 04. 2023 12.48

Sodišče v Kijevu je za metropolita Pavla, najvišjega verskega voditelja v državi, zaradi obtožb o sodelovanju z Rusijo odredilo hišni pripor, preiskovalci pa so prečesali njegov dom. Po odločitvi sodišča so mu ne glede na njegovo kljubovanje, da ima diabetes, na gleženj namestili elektronsko zapestnico. Ukrajinska pravoslavna cerkev je sporočila, da bo moral metropolit Pavel v hišnem priporu preživeti 60 dni.

Brendan Fraser o snemanju Georgea iz džungle: Možgani mi niso delovali

10. 12. 2022 08.00

Igralec Brendan Fraser je znan po tem, da se za svoje vloge zelo prilagodi, kar pomeni tudi v fizični kondiciji. Če je še pred kratkim za vlogo v filmu Kit moral pridobiti kar nekaj telesne teže, se je moral pred leti močno potruditi, da je bil za glavno vlogo Georgea iz džungle zelo fit. Zvezdnik je pred kratkim razkril, da je takrat celo stradal, pristati pa je moral tudi na depilacijo.

V rove pod Kranjem preselili človeške ribice, videli jih boste lahko decembra

10. 11. 2022 17.04

22 metrov pod Kranjem, v rovih, ki jih letno obišče 10.000 ljudi in kjer je dobro viden konglomerat, na katerem stoji stari del mesta, si bodo obiskovalci po novem lahko ogledali tudi človeško ribico. Kranj bo tako po Postojnski jami postal druga lokacija v državi, kjer bo to možno. Ta edinstvena bitja bodo tja preselili iz bližnjega Jamskega laboratorija Tular ter kot prvi začeli izvajati monitoring vpliva obiskovalcev nanje. Dve ribici, črna in bela, sta že v novem domu in že kažeta znake vedenja, ki so bili raziskovalcem do zdaj neznani. Za vstopnico bo treba odšteti med 10 in 15 evrov, vsa zbrana sredstva pa bodo namenjena nadaljnjim raziskavam.

32 novih človeških ribic bo kmalu uzrlo temo jame

17. 10. 2022 12.31

V Postojnski jami se veselijo novih mladičev človeške ribice. Samica je v začetku junija odložila 43 jajčec, življenje v temi pa bo ugledalo 32 mladičkov. Nekaj se jih je že izleglo, ostali so še odeti v želatinaste ovoje. To je izjemen uspeh, so prepričani v Postojnski jami, saj v statističnem pogledu pomeni rekordno, 74-odstotno reprodukcijsko uspešnost. Iz prejšnjega legla pred šestimi leti je Postojnsko jamo obogatilo 22 malih 'zmajev'.

Med 17 slovenskimi rekordi tudi matica rekorderka

15. 09. 2022 11.26

Slovensko podjetje Matica MB se je z največjo matico na svetu zapisalo v Guinnessovo knjigo rekordov. Matica je visoka 3,6 metra, široka pa 4,16. "Matica je postala simbol naše nenehne rasti in našega gesla: Kvaliteta, znanje, sanje," je ponosno naznanil direktor Matej Burger. V Guinnessovi knjigi rekordov pa je poleg matice še 17 drugih rekorderjev, med njimi tudi Janja Garnbret, Primož Roglič, Predjamski grad in še mnogi drugi.

Na trasi drugega tira odkrili novo veliko jamo, globoko vsaj 130 metrov

30. 08. 2022 09.08

Na trasi drugega tira pri Lokvi v občini Sežana so med deli odkrili novo veliko jamo, jamarji pa predvidevajo, da gre celo za večji jamski sistem. Kot je na svojem Facebook profilu zapisal jamar Jaka Jakofčič, so se ustavili v širokem breznu na globini 130 metrov, saj jim je za spust zmanjkalo vrvi, velik prepih pa nakazuje na obsežno najdbo.

Jamarji v Missouriju rešili psa, ki je bil dva meseca ujet pod zemljo

16. 08. 2022 20.15

Iz ameriške zvezne države Missouri prihaja neverjetna zgodba o preživetju in dobroti ljudi. Jamarski reševalci so skoraj dva meseca po tem, ko je izginila, rešili psičko, ki je bila ujeta v zapletenem jamskem sistemu 150 metrov pod zemljo. Bila je močno shirana, a živa.

CNN o Predjamskem gradu: največji jamski grad na svetu

23. 01. 2022 14.39

Ameriški CNN je tokrat za svojo rubriko Potovanja pripravil prispevek o slovenskem Predjamskem gradu. "Predjamski grad je eden najbolj izjemnih gradov na svetu, zgrajen je v ustju jamskega kompleksa na koncu doline v jugozahodni Sloveniji," je novinar zapisal v članku.

Za krivolov jamskih hroščev od tri do pet let zapora

13. 12. 2021 19.01

Zagotovo ste že slišali za krivolov kitov, slonov, nosorogov in drugih eksotičnih živali. Kaj pa krivolov jamskih hroščev? Slovenija kot kraška dežela z veliko jamami ponuja ogromno različnih, zelo redkih vrst jamskih hroščev, ki pa so predvsem zanimivi za zbiratelje in ljudi, ki hrošče prodajajo na črnem trgu. Kako so videti njihove pasti in zakaj je lov na jamske hrošče pri nas prepovedan?

'Vsak obiskovalec bo z nakupom vstopnice pomagal človeški ribici in sebi'

28. 11. 2021 17.40

Zdaj je že dobro znano, da se pod starim Kranjem skriva 1300 metrov podzemnih rovov, ki so jih zgradili med 2. svetovno vojno in so prvotno služili kot mestno zaklonišče. Le malokdo pa ve, da se le streljaj od tam nahaja naravna jama Tular, v kateri deluje jamski laboratorij s človeškimi ribicami. Ta je namenjen preučevanju teh živali in ni odprt za javnost. A že spomladi prihodnje leto bodo ribice zaplavale tudi v kranjskih rovih.