jamarke

Jamarka, ki so jo reševali 33 ur, dobro okreva: Hvaležna sem vsem, ki so mi pomagali
27. 09. 2023 06.30Govorili smo s 33-letno jamarko Jamarskega društva Rakek, ki se je aprila letos ponesrečila v novi, še neraziskani jami v bližini Dolenje vasi pri Cerknici. V reševalni akciji je sodelovalo 150 reševalcev, od tega 65 jamarskih reševalcev, ki so potrebovali več kot 33 ur in pol kilograma eksploziva, da so jo spravili na površje. Bila je v smrtni nevarnosti, danes pa je njeno zdravstveno stanje veliko boljše. Zahvaljuje se vsem, ki so ji pomagali. Medtem pa jamarji že nadaljujejo z raziskovanjem jame, v kateri se je nesreča zgodila.

Dobitnik nagrade državljan Evrope 2023 je tudi Slovenec Sandi Curk
02. 07. 2023 18.38"Je človek z veliko začetnico, človekoljub, prostovoljec in humanitarec po duši," so v Evropskem parlamentu zapisali o Sandiju Curku, poveljniku regijskega štaba civilne zaščite za Notranjsko, ki je dobitnik nagrade državljan Evrope 2023. Med 38 prejemniki iz 25 držav članic se je znašel zaradi pomoči 120 ukrajinskim beguncem. Na njegovih ramenih sta bili vsa skrb in koordinacija sprejema in namestitve mater z mladoletnimi otroki v Postojni. Nepogrešljiv je bil tudi ob nedavnih rušilnih potresih na Hrvaškem in v Turčiji ter pri reševanju jamarke iz Vranjedolske jame blizu Cerknice.

Zdravstveno stanje jamarke boljše
12. 05. 2023 11.12Zdravstveno stanje 33-letne jamarke, ki se je aprila ponesrečila v jami blizu Cerknice, se izboljšuje. Pacientka je bila z oddelka za intenzivno terapijo premeščena na oddelek za travmatologijo, so potrdili v UKC Ljubljana. Dveh delavcev, poškodovanih v delovni nesreči v vrhniškem Hamexu, pa ni več v UKC, so povedali.

Slovenijo pretresla jamarska nesreča, Zavašnike rubež, svet pa sušni alarm
22. 04. 2023 17.05Teden smo začeli s poročanjem o reševanju mlade jamarke, na katero je med spustom v globoko brezno padla skala in jo hudo poškodovala. Posest družine Zavašnik v Spodnjih Pirničah je obiskala Policija z dacarji, ki so zarubili premičnine. Jelovški gozdovi imajo novega risa Lukaša, ki bo poskušal nadaljevati uspešno 'delo' svojega predhodnika Zoisa. Tudi letos nekaterim delom Evrope grozi huda suša, nič kaj obetavno pa ni marsikje drugod po svetu. Z velikim praznovanjem se je končal muslimanski postni mesec ramazan, na južni polobli pa so uživali v opazovanju popolnega Sončevega mrka.

Stanje poškodovane jamarke ostaja nespremenjeno
18. 04. 2023 13.01Vsem sodelujočim v zahtevni reševalni akciji ponesrečene 33-letnice se je pisno zahvalil minister za zdravje. Kot je dejal Bešič Loredan, je humanost vseh sodelujočih naš navdih.

Intervencija skozi oči reševalke: Največji izziv so bile ožine v jami
17. 04. 2023 16.34Ko je za teboj takšna intervencija, si seveda utrujen, a hkrati te navdaja nepopisno veselje. Tako svoje občutke le nekaj ur po končani intervenciji strne jamarska reševalka Mateja Mazgan Senegačnik. Budni že skoraj 48 ur in še vedno pod adrenalinom ji ni bilo odveč govoriti z nami, preden se je končno le lahko ulegla v posteljo.

'Brat je s svojim telesom grel jamarko, nato po spominu narisal načrt jame'
17. 04. 2023 04.43Okoli 4. ure zjutraj, 33 ur po tem, ko so začeli z delom, je jamarskim reševalcem uspelo neverjetno – z nadčloveškimi napori so iz nove jame pri Dolenji vasi pri Cerknici na površje dvignili svojo kolegico – ponesrečeno jamarko Jamarskega društva Rakek. Jamarka je sicer še vedno v smrtni nevarnosti. V reševalni akciji je sodelovalo 150 ljudi, za širjenje ožin pa so porabili pol kilograma eksploziva. V času nesreče je bil ob ponesrečenki tudi brat, ki jo je do prihoda reševalcev grel s svojim telesom. Nato je po spominu narisal načrt jame in reševalcem pomagal pri načrtovanju miniranja.

Pred jamarji zahtevna naloga: iznos poškodovanke lahko traja osem ur
16. 04. 2023 19.21Reševanje 33-letne jamarke Jamarskega društva Rakek, ki ji je med raziskovanjem nove jame pri Dolenji vasi pri Cerknici na glavo padel kamen, še vedno poteka. Člani Jamarske reševalne službe so po več urah naposled končali z miniranjem, s katerim so širili ozke prehode v stopnjastem breznu, in dokončno pripravili teren za reševanje. Ko dobijo odobritev zdravnice, bodo pričeli z iznosom poškodovanke na površje, ki lahko traja do osem ur. Poškodovanka je sicer utrpela hude poškodbe glave in je nezavestna, se pa odziva na bolečinske dražljaje.

V nesreči huje poškodovana jamarka, v teku obsežna reševalna akcija
15. 04. 2023 23.37Pri Dolenji vasi pri Cerknici se je pri raziskovanju nove jame zgodila nesreča. Na globini približno 100 metrov v sicer stopnjastem breznu je jamarki Jamarskega društva Rakek na glavo padel večji kamen. Štirje jamarji so ostali ob njej, saj je bila nezavestna, eden iz skupine jamarjev pa je prišel iz jame in obvestil o nesreči.

Zgodbe iz podzemlja
15. 11. 2022 12.17Po prijetnem toplem soncu smo zagrizli v strm hrib. Ravno prav, da se človek ogreje, preden vstopi v podzemlje, sem si mislila, medtem ko sem s slabo vestjo zrla v tiste, ki so na svojih ramenih nosili težko opremo, in v snemalca, ki se je po drsečem listju vzpenjal s težko in nerodno kamero. Z ekipo Preverjenega smo se namreč odpravili na lov za zgodbami iz podzemlja.

'Uspešna vaja je za nas pomembnejša kot dolgi nohti in urejena pričeska'
22. 04. 2019 10.14Slovenske jamarske reševalke so izvedle že večletno tradicionalno vajo v svoji organizaciji, ki je tokrat postala tudi mednarodna. Pridružile so se jim reševalke iz Hrvaške, Turčije in BiH. "Miselnost, da šport, kot je jamarstvo, ni za ženske, smo že zdavnaj ovrgle in s svojo dobro usposobljenostjo dokazale, da zmoremo več. V Škamperlovi jami smo organizirale vajo ter jo odlično izvedle," pojasnjuje jamarska reševalka Mateja Mazgan.

Najmočnejša mišica pri reševanju iz jam so možgani
01. 07. 2018 17.22Slovenski jamarski reševalci so prvi v Evropi, ki so pridobili mednarodno licenco za reševanje iz jam, prav tako pa so prvi, ko gre za organiziranje mednarodnih treningov reševanja iz jam. Še posebej za ženske. Reševalke namreč še vedno ostajajo v ozadju in redko dobijo priložnost, da prevzamejo vodstvo reševalne ekipe. Da bi nežnejši del opogumili, so pod pokroviteljstvom Urada Republike Slovenije za zaščito in reševanje organizirali trening, kjer je 16 udeleženk iz kar osmih držav ves teden dokazovalo, da so možgani najmočnejša mišica pri reševanju iz jam.