jajčece

Mati ni vedela, da znanstvenikom ni uspel še noben poskus: 'Sem medicinska senzacija'
25. 07. 2024 18.3625. julij je dan, ko je v ospredju IVF-postopek. Ta, ki je marsikomu prinesel tako želenega otroka, je pa za mnoge izjemno kontroverzen. Kako pa je danes "prvi otrok iz epruvete"?

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'
07. 07. 2024 06.38Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

Meghan Trainor je mislila, da je doživela splav med intervjujem
10. 06. 2024 07.00Meghan Trainor je med intervjujem z Ryanom Seacrestom mislila, da doživlja spontani splav: "Uničila sem stol." Pevka in njen mož Daryl Sabara sta namreč julija 2023 povila drugega sina Barryja, njun sin Riley pa je februarja dopolnil tri leta. Pevka je v podkastu, kjer je gostovala pred kratkim, spregovorila o toboganu čustev, ki jih je doživela v začetku druge nosečnosti.

Črvi na krožnikih in ogabna mešanica v kozarcih
14. 05. 2023 21.10Parom, ki se potegujejo za laskavi naziv Super par Slovenije in bogato denarno nagrado, sta karte premešala povratnika, ki sta dobila novo priložnost za boj, saj sta spočita in sveža pri izzivih pripravljena iti na vse ali nič. Borče in Laura sta med nocojšnjim izzivom spoznala, da ne moreta več zaupati nikomur v hiši, na plan pa je privrela tudi tekmovalnost nekaterih parov.

Kar 80 % žensk ne prepozna plodnih dni
27. 03. 2023 00.15Čeprav pogostokrat mislimo, da do zanositve pride zlahka, žal, temu ni vedno tako. Vse več parov lahko to potrdi, saj je za nekatere pot do starševstva daljša in polna preizkušenj.

Bizaren razlog, zakaj v Dubaju cveti kloniranje kamel
05. 03. 2023 18.20Kamele so na Arabskem polotoku skozi zgodovino pomenile vir preživetja v puščavskem okolju. Čeprav se je njihova vloga po odkritju nafte precej zmanjšala, še vedno veljajo za pomemben kulturni simbol, na katerega so Arabci zelo ponosni. Lastniki s svojimi kamelami tekmujejo na dirkah in organizirajo kamelja lepotna tekmovanja. Ker jim najbolj uspešne kamele prinašajo veliko denarja, se mnogi lastniki odločajo, da izbranke kar klonirajo.

Nov naraščaj prinesel nova odkritja. Bi lahko imeli zmajčka dvojčka?
28. 01. 2023 13.17Spremljanje razvoja človeške ribice v naravnih jamskih laboratorijih Postojnske jame je prineslo številna odkritja. Zadnja naraščaja v letu 2022 sta razkrila, da lahko človeška ribica za nekaj mesecev prekine odlaganje jajčec, prav tako so med odloženimi jajčeci prvič odkrili dvojno jajčece, najdba mikroplastike na jajčnem ovoju pa je še dodatno pokazala, kako ranljiv na onesnaženje je habitat našega endemita.

'A imate nova jajčeca?' Tako je 13-letni Jaka sprožil evforijo v Postojni
26. 01. 2023 14.28Leto 2022 je bilo izredno živahno v Postojnski jami oziroma njihovih akvarijih. Po letu 2016, ko so se razveselili prvega izleganja mladičev človeške ribice, je 15. junija lani 13-letni Jaka med šolskim obiskom vivarija opazil drobna jajčeca, ki jih je v tamkajšnjem akvariju začela odlagati človeška ribica. S svojim vprašanjem je sprožil neizmerno veselje in vznemirjenje!

Fascinantni svet čebel
10. 07. 2022 07.17Izvrstne opraševalke, nabiralke medu, cvetnega prahu, pridelovalke propolisa in matičnega mlečka. Čebele so veliko več kot le to. So primer popolne demokracije in konsenza, kjer so vloge v družini natančno opredeljene. Vse delajo za dobrobit skupnosti, same ne morejo preživeti.

Lena Dunham o težavah z zanositvijo: Nikoli ne bom mogla imeti otrok
17. 11. 2020 09.58Ameriška igralka, ki jo poznamo iz serije Punce, je v svežem eseju zapisala, kako težka so bila zadnja leta zanjo, ko je spoznala, da nikoli ne bo mogla imeti otrok. Sprijazniti se s kruto realnostjo ni bilo lahko, je zapisala.

Ženska z dvema maternicama nosi dvojčka, vsakega v svoji maternici
27. 06. 2020 07.00Mlada Britanka je v 12. tednu nosečnosti izvedela, da pod srcem nosi kar dva otroka. To ne bi bilo nič tako zelo posebnega, če ne bi bil vsak od dvojčkov v svoji maternici. Ženska se je namreč rodila z dvojno maternico, za to pa je izvedela šele pri tej zadnji, sicer že tretji nosečnosti.

Grški in španski zdravniki ustvarili dečka s tremi starši
11. 04. 2019 08.40Grški in španski zdravniki so sporočili, da so s pomočjo nove tehnologije ustvarili otroka s tremi starši. Z novim postopkom lahko pomagajo neplodnim parom in družinam, ki trpijo za mitohondrijskimi boleznimi. Te se namreč prenašajo z matere na otroka. A čeprav gre za zgodovinski dogodek, so številni strokovnjaki skeptični.

Drugi znani primer polidentičnih dvojčkov
28. 02. 2019 10.31Zdravniki so identificirali šele drugi znani primer polidentičnih dvojčkov - enojajčnih dvojčkov z različnima spoloma. Prvi primer polidentičnih dvojčkov so odkrili leta 2007, vendar so lahko zdravniki tokrat prvič spremljali razvoj takšnih dvojčkov še pred porodom.

Kitajski znanstvenik, ki je ustvaril gensko spremenjeni dvojčici, v hišnem priporu
21. 01. 2019 17.18Kitajske oblasti so sporočile, da je znanstvenik, ki je ustvaril prvi gensko spremenjeni dvojčici, deloval nelegalno, neetično in z namenom, da si zagotovi slavo in bogastvo. Trenutno je v hišnem priporu. Gensko spremenjeni dvojčici sta zdaj pod nenehnim medicinskim nadzorom.

Trdi, da je ustvaril prva gensko spremenjena dojenčka
26. 11. 2018 13.24Kitajski univerzitetni profesor He Jiankui je sporočil, da je ustvaril prva gensko spremenjena dojenčka. S tehnologijo Crispr je DNK dveh deklic spremenil tako, da se ne bosta mogli okužiti z virusom hiv, je zatrdil. Njegove trditve še niso neodvisno potrjene, številni znanstveniki pa so kritični.

55-letna mamica pozirala s štirimesečno hčerko
08. 11. 2018 20.0555-letna Brigitte Nielsen je pred štirimi meseci prestala svoj peti porod in se zelo hitro vrnila v ustaljeni življenjski tok. Njeni nosečniški kilogrami so praktično čez noč izpuhteli, utrujenosti pa ni bilo opaziti. Igralka je zdaj na svojem Instagramu delila fotografijo, na kateri s hčerko pozirata v baročnem stilu.

Miši istega spola s pomočjo znanstvenikov do mladičev
13. 10. 2018 07.00Kitajski znanstveniki so v laboratoriju pri miših istega spola ustvarili mladiče, pri čemer so matične celice uporabili za odstranitev določenih genov. Potomci dveh samcev so preživeli največ 48 ur, nekateri potomci dveh samic pa so normalno odrasli. Ta tehnologija, pri kateri se postavljajo številna etična vprašanja, še dolgo ne bo uporabna pri ljudeh.

Prvi otrok 'iz epruvete' praznuje 40 let
25. 07. 2018 06.00Pred točno 40 leti se je rodila Louise Brown. Njeno rojstvo ne bi bilo nič posebnega, če ne bi bila prvi otrok, ki se je kdaj koli rodil s pomočjo zunajtelesne oziroma umetne oploditve. Od takrat se je z medicinsko pomočjo na svetu rodilo že več milijonov otrok. Okoli deset tisoč tudi v Sloveniji, kjer sta se na tak način pred 34 leti kot prvi rodili dvojčici.

Ukrajinke za nekaj tisoč evrov tudi Slovencem rojevajo otroke
17. 02. 2018 06.30V Sloveniji nadomestno materinstvo ni dovoljeno, tudi na ravni sorodstva ne. Zato se slovenski pari, ki izčrpajo vse druge medicinske možnosti spočetja in donositve otroka, odločajo za klinike v tujini, kjer si lahko za nekaj tisoč evrov izberejo nadomestno mater, ki jim bo izpolnila največjo željo - otroka. Zadnja leta ta 'posel' še posebej cveti v Ukrajini.

Upanje za neplodne ženske: znanstveniki prvič razvili človeško jajčece do zrelosti
09. 02. 2018 17.25Znanstvenikom je prvič v zgodovini uspelo razviti človeško jajčece do popolne zrelosti. Jajčeca so razvili iz zelo zgodnje faze razvoja celic iz tkiva jajčnika. Razvili pa so jih do te mere, da je možna njihova oploditev. To bi lahko predstavljalo pomemben napredek pri zdravljenju neplodnosti.

VIDEO: Z več kot 2000 padli na pičle tri primerke. Usoda severnega belega nosoroga zdaj v Sudanovih rokah
22. 09. 2017 08.48Sudan, zadnji samec belega nosoroga, je znan predvsem po tem, da je na Tinderju iskal samičko in žal tudi zato, ker je usoda njegove vrste le še v njegovih rokah. Sudan ter samički Fatu in Najin so namreč zadnji trije severni beli nosorogi na svetu in zato 24 ur pod budnim očesom varnostnikov.

FOTO: Vse najboljše! Zmajček praznuje prvi rojstni dan
30. 05. 2017 13.03Prvi rojstni dan praznuje prvi mladiček človeške ribice, ki se je izlegel 30. maja lani, natanko 124 dni po tem, ko so januarja lani na steklu velikega razstavnega akvarija opazili prvo odloženo jajčece. V nadaljnjih osmih tednih smo tako prvič v zgodovini Postojnske jame spremljali izleganje kar 22 mladih ličink človeških ribic.

Človeška ribica hrvaška, varaždinsko zelje slovensko?
31. 01. 2017 15.17Zapleteni sosedski odnosi: čigava avtohtona vrsta je človeška ribica, slovenska ali hrvaška? Podobno se zatika tudi pri nekaterih drugih blagovnih znamkah. Zunanji minister Karl Erjavec je hrvaškega kolega povabil na kosilo, na katerem so postregli – s teranom in kranjsko klobaso. In čigavo je v resnici varaždinsko zelje?

Pred letom dni opazili prvo jajčece, zdaj je 21 'zmajčkov' velikih že šest centimetrov
30. 01. 2017 17.33Mlade človeške ribice ne bodo nikoli izpustili v naravno okolje, saj tega verjetno ne bi preživele. Bo pa njihov razvoj do odrasle dobe živali zagotovo snov za strokovno literaturo, saj o življenju teh podzemnih živali ni prav veliko znanega. V Postojnski jami se sicer že pripravljajo na 200. obletnico odkritja notranjih delov.

Rodila se je zdrava deklica, ki ima 'tri starše'
18. 01. 2017 09.47V Kijevu se je rodila zdrava deklica, spočeta z novo revolucionarno metodo, imenovano "otrok treh staršev". Gre za gensko terapijo, pri kateri zdravniki uporabijo genski material treh staršev. Tako želijo pomagati neplodnim parom, pa tudi materam, ki so plodne, a hkrati prenašalke genskih bolezni.

Velika Britanija odobrila gensko terapijo 'treh staršev'
15. 12. 2016 16.21V Veliki Britaniji so odobrili gensko terapijo spočetja otrok z uporabo DNK treh ljudi, s katero naj bi preprečili prenos smrtno nevarnih gensko pogojenih bolezni z matere na otroka.

Neplodnost je resna težava sodobne družbe. Pri nas ima že vsak šesti par težave
08. 11. 2016 15.16Pari, ki imajo težave z zanositvijo, običajno to skrivajo pred okolico, saj se mnogi tega sramujejo in se bojijo neprimernega odziva okolice. Žal je tako, da šele soočenje z neplodnostjo pomeni začetek zdravljenja, ki je pri nas sicer zelo učinkovito, slovenske strokovnjake in centre pa uvršča v sam evropski vrh.

Rodil se je prvi otrok, spočet z novo tehniko treh staršev
27. 09. 2016 20.11Nov preboj v zdravstvu. Materi iz Jordanije se je rodil otrok, ki je bil spočet z novo tehniko oploditve z genskim materialom treh staršev. Z novo metodo so poskrbeli, da deček od matere ni podedoval genov za motnjo imenovano Leighov sindrom. Spočeti otrok ima 0,1 odstotka DNK donatorke in vso genetsko kodo, kot so barva las in oči, matere in očeta.

V prihodnosti bi lahko otroke spočeli tudi brez jajčeca
14. 09. 2016 11.22Znanstveniki z univerze v britanskem Bathu so z vbrizganjem semenske tekočine v lažne zarodke miši ustvarili zdrave mišje mladiče, kar pomeni da bi lahko nekega dne podobno storili iz človeških celic, ki niso jajčeca. "To spreminja skoraj 200 let staro mišljenje," je poudaril eden od avtorjev raziskave.

Končno rešitev za kadilce
26. 06. 2016 08.00Kajenje je že stoletja stara razvada, ki pa za naše telo predstavlja eno največjih tveganj. Vsi smo sprejeli kajenje kot škodljivo navado, tako kadilci kot nekadilci, vendar ne v zadostni meri. Po navedbah nekaterih strokovnjakov, naj bi namreč vsaka škatlica cigaret, skrajšala življenje za 3 ure in pol.