jadranko grlić

Vrstijo se pozivi k bolj učinkovitemu nadzoru kršitev delavskih pravic
07. 10. 2022 10.35Navkljub spodbudnim septembrskim podatkom o registrirani brezposelnosti, ki je dosegla novo najnižjo raven v zgodovini samostojne države, ob svetovnem dnevu dostojnega dela od deležnikov prihajajo pozivi, da je treba na trgu dela postoriti še marsikaj.

Mesec s predlogom o obvezni božičnici razburil gospodarstvo
07. 09. 2022 12.49Ministrstvo za delo načrtuje spremembe delovne zakonodaje, med drugim obvezno božičnico, je na posvetu Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije povedal minister Luka Mesec. O spremembah s področja evidentiranja delovnega časa pa je dejal, da ne bi bilo obvezno za vse. Novosti je napovedal še pri vodenju inšpektorata za delo. Predlog v zvezi z obvezno božičnico je v gospodarstvu sprožil presenečenje in kritike.

Inšpektorji za delo so podjetju Amonte v devetih letih nakazali dobrih 146 tisoč evrov
11. 08. 2022 06.00Je inšpektorat za delo, ki ga je vodil Jadranko Grlić, deloval koruptivno? To vprašanje se postavlja po nastopu ministra za delo Luke Mesca, ki je dejal, da obstajajo indici, da so inšpektorji avtopralnici Avtostop, kjer indijski delavci trdijo, da so jih obravnavali kot sužnje, gledali skozi prste in da je bilo to podjetje več let nedotakljivo ter da se je vedelo, kaj se tam dogaja, tudi to, da so bili o obiskih inšpekcij obveščeni vnaprej. V omenjeno avtopralnico so svoje službene avtomobile vozili tudi inšpektorji za delo. Kot pojasnjujejo, je bilo podjetje Amonte izbrano kot najugodnejše med izvajalci v postopku javnega naročanja.

Ljubljanska avtopralnica: 62 ur na teden, grožnje in odvzem dokumentov?
10. 08. 2022 09.42Iz znane ljubljanske avtopralnice prihajajo huda pričevanja o izkoriščanju delavcev iz Indije in nasilju nad njimi. Tujim delavcem, ki naj bi delali po 62 ur na teden za 650 evrov na mesec, naj bi ob prihodu v Slovenijo odvzeli potne liste. V družbi Amonte očitke zanikajo. Pristojni organi so ločene preglede opravili konec julija. Inšpektorji, ki so se odzvali dan po prijavi, na mestu niso zaznali nobenih kršitev. Če delavec dela 62 ur na teden in inšpekcija ne ugotovi nepravilnosti, je problem v inšpekciji, ne pa v delavcih, izpostavlja Goran Lukić iz Delavske svetovalnice. Potem ko je minister Mesec opozoril, da bi morala takšne nepravilnosti zaznati inšpekcija, je glavni inšpektor Jadranko Grlić odstopil.

Po razkritju novega primera izkoriščanja delavcev odstopil glavni inšpektor
10. 08. 2022 15.29Dan po razkritjih izkoriščanja tujih delavcev je odstopil glavni inšpektor za delo Jadranko Grlić. Kot so pojasnili na Inšpektoratu RS za delo, je odstopil zaradi razlikovanja pogledov z vodstvom ministrstva za delo. Možnost menjave na vrhu inšpektorata je sicer pred tem omenil tudi minister Luka Mesec.

Iztekel se je rok za izplačilo regresa: letos že več kot tisoč kršitev
01. 07. 2022 19.53Do 1. julija so imeli delodajalci čas, da svojim zaposlenim izplačajo regres za letni dopust. Že v ponedeljek pa gredo na delo vse razpoložljive sile inšpektorata, kjer pri tem poudarjajo: pravico do regresa imate tudi, če ste bili zaposleni na primer zgolj mesec dni. In kaj kažejo izkušnje preteklih let? Zgolj lani so inšpektorji odkrili skoraj štiri tisoč kršitev. Najvišja zagrožena globa, ki lahko doleti delodajalca, pa je 20 tisoč evrov.

Inšpektorji v podjetju Marinblu ugotovili higiensko-tehnične pomanjkljivosti
17. 06. 2022 08.07Potem ko je Delavska svetovalnica s pomočjo medijev opozorila na hude kršitve pravic delavcev v podjetjih Marinblu in Selea s Kozine, nepravilnosti pa je že ugotovil tudi inšpektorat za delo, je izredni inšpekcijski pregled v družbi Marinblu opravila tudi uprava za varno hrano. Med drugim je v obratu ugotovila higiensko-tehnične pomanjkljivosti.

Podjetjema Marinblu in Selea izrečeni prvi ukrepi, vodstvo zanika obtožbe
09. 06. 2022 08.45V javnosti še vedno odmeva zgodba izkoriščanja delavcev v podjetjih Marinblu in Selea. Vodstvo podjetja je zanikalo, da so delavci podvrženi psihičnim pritiskom in da jih ne plačujejo. Na ministrstvu za delo pa so prepričani, da takšna podjetja nimajo mesta v Sloveniji in obljubljajo, da bodo naredili vse, da se to prekine, delavce pa bodo zaščitil. Predsednica ZSSS Lidija Jerkič pa je odločena, da se ob takih primerih moramo zganiti, saj lahko to sicer postane praksa tudi v drugih podjetjih.

Izteka se skrajni rok za izplačilo regresa, kršitev vse več
01. 11. 2021 13.40Z današnjim dnem se izteka skrajni rok, do katerega morajo delodajalci zaposlenim izplačati regres za letni dopust. Delodajalcev, ki so izplačevali plače, ne pa regresa, je bilo lani po podatkih Fursa 13.759, letos pa po zadnjih podatkih 12.247. Število kršitev je po začasnih informacijah inšpektorata za delo letos za tretjino preseglo lanskega.

Zdravstvena inšpekcija ugotovila več nepravilnosti
05. 06. 2020 10.27Končnih ugotovitev strokovnega nadzora in postopka zdravstvene inšpekcije nad delom v Domu starejših občanov Ljutomer še ni, je pa zdravstvena inšpekcija ugotovila več nepravilnosti in odredila njihovo odpravo. Zbornica zdravstvene in babiške nege pa bo pred pripravo poročila o strokovnem nadzoru ta mesec opravila še en obisk v domu.

Inšpektorat za delo v času epidemije nima časa za počitek
27. 04. 2020 10.06Inšpektorat RS za delo od razglasitve epidemije koronvirusa 12. marca beleži veliko prijav domnevnih nepravilnosti. Potem ko jih je v prvih 14 dneh po razglasitvi prejel okoli 70, jih je do petka že 1133, je povedal glavni inšpektor za delo Jadranko Grlić. Do zdaj so zaznali 151 kršitev, največ v zvezi z varnostjo in zdravjem pri delu.

Inšpektorat v pol leta ugotovil 1686 kršitev glede izplačila regresa
18. 07. 2019 15.17Inšpektorat RS za delo tudi letos pri delodajalcih izvaja redni in usmerjeni nadzor glede izplačila regresa. V dobre pol leta je ugotovil 1686 različnih kršitev, največ, 1187, se jih nanaša na izplačilo regresa do zakonskega roka, so sporočili iz inšpektorata, ki je lani ugotovil 1926 različnih kršitev glede izplačila regresa.

'Naj roko dvigne tisti, ki ne pozna nobenega prekarca'
29. 05. 2019 15.36S temi besedami so začeli Nacionalno konferenco o prekarnosti. Roke v dvorani Fakultete za družbene vede, kjer je potekala razprava, ni dvignil nihče, kar samo potrjuje, da je problematika še kako pereča. Organizator – Inštitut za študije prekariata – si šteje za uspeh, da so se povabilu odzvali kar štirje ministri. Strinjali so se, da se je proti prekarnosti treba boriti s sistemskimi ukrepi.

'Slovenski delodajalci so med najbolj inovativnimi kršitelji'
02. 05. 2019 16.59Slovenski delavci se navkljub dobrim ekonomskim kazalcem v zadnjih letih še vedno prepogosto srečujejo z napadi na že pridobljene pravice. "Delovno aktivnemu prebivalstvu je torej treba zagotoviti dostojno plačilo, zdrave in varne delovne pogoje ter spoštovanje osnovnih človekovih pravic, ki so mnogokrat kršene," so prepričani sindikalisti, ki opozarjajo na dejstvo, da so slovenski delodajalci med najbolj inovativnimi kršitelji delavskih pravic.