jadrana

Črna gora – poletni hit Jadrana
21. 02. 2025 00.15Ste vedeli, da je Črna gora poletni hit Jadrana? Ljubitelji morja se boste zaljubili v očarljivo budvansko riviero in Kotorski zaliv, ki velja za pravcati Jadranski biser in zaradi svoje edinstvenosti spada pod Unescovo zaščito. Neokrnjena narava globoko zarezanih rečnih kanjonov ter gorovij, poraščenih s strnjenimi gozdovi, bo navdušila vse pustolovce in dogodivščin željne počitnikarje. Redkokje boste na tako majhnem območju spoznali toliko znamenitosti. Ta majhna, a doživetij polna dežela, ponuja nešteto kulturnih in naravnih znamenitosti, ki vas bodo navdušile s svojo pristnostjo in neverjetno raznolikostjo.

Obnovili Titovo 'ladjo miru', ki bo odslej služila turistom
10. 02. 2025 15.40Po šestih letih se je končala obnova Titove ladje Galeb. Plovilo, ki je bolj znano kot "ladja miru", se je zdaj vrnilo v pristanišče na Reki, kjer bo tudi zasidrano in bo služilo kot muzej. Poleg muzejskega dela bodo v ladji hostel, restavracija in kavarna. Obnova ladje je stala 12,4 milijona evrov, delno pa je bila financirana iz evropskih sredstev.

Prvomajske počitnice na Hrvaškem tudi do 30% ceneje!
27. 12. 2024 00.15Ne čakajte na pomlad, rezervirajte prvomajske počitnice na Hrvaškem že danes in ujemite odlične first minute' popuste na Počitnice.si!

Poplave prizadele tudi Črno goro, na Hrvaškem izredni ukrepi
04. 10. 2024 08.49Obilne padavine so zajele tudi sosednjo Hrvaško. Reka Kolpa je ponoči vsako uro narasla za 10 centimetrov, vse višji vodostaj pričakujejo tudi v naslednjih urah. Obilno deževje, ki je zajelo regijo ter v Bosni in Hercegovini zahtevalo več življenj, pa je povzročilo težave tudi v številnih črnogorskih mestih. Dele države so prizadele poplave, zaradi katerih so bile od sveta odrezane nekatere vasi, voda pa je vdrla v številne hiše, poročajo črnogorski in srbski mediji.

Kolpa in Krka poplavljata, burja dosegla 131 km/h, nekatere ceste zasnežene
03. 10. 2024 07.24Naše kraje je dosegel nov sredozemski ciklon, okrepili so se vetrovi in padavine, ki bodo vztrajale do petka zjutraj. V popoldanski urah je začela v Vipavski dolini in na Primorskem pihati tudi burja, ki v sunkih dosega hitrost do 131 kilometrov na uro. Podrtih je več dreves. V višjeležečih krajih pa je zapadel tudi sneg, ki se ponekod oprijema cestišč. Zaradi obilnih padavin bo še naraščala reka Krka, največji pretok bo dosegla v petek dopoldne.

MV Kathrin ostala brez zastave, do zamenjave 'obtičala' sredi Jadrana
02. 10. 2024 16.11Ladja MV Kathrin, ki naj bi prevažala eksploziv za Izrael, je zaprosila za umik portugalske zastave, pod katero je plula. Do zamenjave zastave ne more vpluti v nobeno pristanišče in trenutno stoji v južnem Jadranu. Aktivisti od ciljnih držav, tudi Slovenije, zahtevajo prepoved zasidranja ladje v njihovih pristaniščih.

Plesna zveza Slovenije obeležuje 70. obletnico delovanja
29. 09. 2024 12.08Plesna zveza Slovenije v letošnjem letu obeležuje 70. obletnico delovanja. Visok jubilej so obeležili na osrednji prireditvi v Športni dvorani v Podčetrtku. Prireditve se je udeležil tudi predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Franjo Bobinac. Prireditev je potekala pod režisersko taktirko Mihe Krušiča, ki skrbi tudi za nastopajoče na odru Slovenija ima talent, za glasbo pa je poskrbela glasbena gostja Lea Sirk, sodnica v oddaji Znan obraz ima svoj glas.

Ko te do prvega soseda loči 1000 km, življenje lahko reši le letalo
29. 09. 2024 09.36Čez dejstvo, da je Slovenija tranzitna država, pogosto bentimo, ko se dušimo v kolonah tovornih vozil ali dopustnikov. Toda prav njena lega k nam včasih zanese tudi popotnike, ki potujejo z enega na drug konec sveta in nam vmes ponudijo vpogled v življenje v njihovih domovinah, kjer kakšne stvari potekajo povsem drugače kot na sončni strani Alp. Če se v Sloveniji helikopter v zrak običajno dvigne le v najbolj nujnih primerih, za milijone Avstralcev letala predstavljajo že osnovno zdravstveno oskrbo. V neizprosni divjni pomaga reševati kar 81 letal, ki so skupno že 34-krat odletela do lune in nazaj.

Za Borisom sled opustošenja, na udaru Italija: umrl gasilec na intervenciji
18. 09. 2024 09.05Potopljen je dobršen del osrednje Evrope, zdaj se je neurje usmerilo proti jugu. Pred Borisom trepeta Italija, ki je v stanju visoke pripravljenosti. Tamkajšnji meteorologi napovedujejo še 48 ur dežja in neviht, a že zdaj je neurje terjalo najmanj eno smrtno žrtev. V torek je namreč med intervencijo izginil 59-letni gasilec, čigar vozilo je odnesla narasla voda. Dan pozneje so oblasti našle njegovo truplo. V hudih poplavah na Poljskem, Češkem, v Avstriji in Romuniji je sicer v minulih dneh umrlo najmanj 21 ljudi.

'Bermudski trikotnik Jadrana', kjer je izginilo več ladij pa tudi letalo
14. 09. 2024 20.42Med otokoma Jabuka in Brusnik ter delom Komiškega zaliva v akvatoriju Visa se dogajajo nenavadne stvari. Te tri lokacije ustvarjajo "hrvaški bermudski trikotnik", kjer po poročanju hrvaških medijev kompas preneha delovati, neuporabni pa postanejo tudi ostali instrumenti, zaradi česar plovila ostanejo brez orientacije.

Burnega vremena še ni konec: ciklon Boris bo ubral neobičajno pot
13. 09. 2024 12.56Z burnim vremenom še nismo čisto opravili, opozarjajo na Arsu. Ciklon Boris, ki je pri nas povzročil obilne padavine, bo namreč ubral precej neobičajno pot. Središče ciklonskega območja se iznad Jadrana pomika nad Balkan, od koder bo za konec tedna zaokrožilo proti Poljski in spet nazaj proti osrednjemu Balkanu. Obenem se nad zahodno Evropo krepi anticiklon, kar bo privedlo do velike razlike v zračnem tlaku nad osrednjim delom celine.

Zakaj nihče do prihoda potapljačev ni opazil poginulega 13-metrskega kita?
02. 09. 2024 19.11Le dober teden po tem, ko so nedaleč od Piranskega zaliva hrvaški ribiči opazili in posneli tri brazdaste kite, so enega našli poginulega v marini v italijanskih Miljah. Za zdaj še ne poznajo točnega vzroka pogina, prav tako ne, ali gre za enega od predhodno opaženih primerkov. Se pa marsikdo sprašuje, kako 13 metrskega kita – zataknjenega ob pomol – nihče v marini ni opazil do prihoda potapljačev, ki so tam izvajali redna dela.

Trije brazdasti kiti priplavali vse do Piranskega zaliva
23. 08. 2024 17.02Trije brazdasti kiti, največje živali v Sredozemlju, so znova priplavali vse do Piranskega zaliva. Gre za vrsto, ki k nam zaide na tri do štiri leta, tokrat jih je na morju posnel ribič iz Novigrada. Šlo naj bi za tri kite, kar je velika posebnost, do sedaj so večinoma beležili obisk posameznih primerkov ali para. Brazdasti kit je druga največja žival na svetu, ki lahko zraste do kar 26 metrov in tehta vrtoglavih 80 ton.

Veter podrl drevesa in odnesel strešnike, prihajajo močnejši nalivi
18. 08. 2024 09.30Nevihte z močnim vetrom in udari strel, ki so popoldan nastale na Primorskem in na jugovzhodu države, so se pomikale proti severovzhodu, poroča uprava za zaščito in reševanje. Po zadnjih podatkih so regijski centri za obveščanje zabeležili 27 dogodkov, največ težav pa je povzročil močan veter, ki je podiral drevesa in odkrival objekte. V noči na ponedeljek ter v ponedeljek čez dan bodo predvsem na jugovzhodu Slovenije dolgotrajni in močni nalivi.

Turisti na poti do morja 'odkrivajo' pozabljene ceste
16. 08. 2024 08.17Večina turistov, ki se na dopust odpravi na Hrvaško, se odloči za najhitrejšo pot do cilja, ki je običajno po avtocesti. Vendar se nekateri tuji dopustniki na pot odpravijo po lokalnih cestah in ob tem odkrivajo pozabljene poti do morja. Ena takih je cesta prek Like do Jadrana.

Modro morje postalo barve bele kave: Istro spet zajelo sluzenje
08. 08. 2024 16.12Modrino je v marsikaterem zalivu v okolici Pulja, pa tudi proti severu, izpodrinila rjava barva. Morje je namreč spet "zacvetelo". Pojav sicer ni nevaren, čeprav se lahko v plast sluzi ujame tudi kaj neprijetnega. Več težav pa imajo ribiči, ki se z neprijetnostjo ubadajo prav v času, ko se začenja visoka sezona lova na sardele in sardone.

Na Mljetu opazili veliko plamenko s strupenimi bodicami
08. 08. 2024 09.18V Narodnem parku Mljet so opazili strupeno veliko plamenko, tujerodno invazivno vrsto ribe s strupenimi bodicami, so potrdili predstavniki parka v južni Dalmaciji. Ob tem so opozorili, da je pojav te ribe le eden od znanilcev nove podobe Jadranskega morja.

Ducatijevi dirkači so dirkali tudi med premorom
04. 08. 2024 12.45Obalo Riminija z vsem vrvežem neskončnih peščenih plaž Jadrana in bližnje dirkališče Misano so letos poleti znova preplavili motoristični navdušenci na World Ducati Weeku, ki ni le zbor desettisočih motoristov na rdečih motociklih, ampak tudi interni obračun vseh Ducatijevih dirkačev na najvišjem nivoju, ki zadnji dve leti kraljujejo tako v prvenstvu motoGP kot tudi Superbike.

Jelena Rozga: Pesem Lavica je postala himna moči in ponosa
25. 07. 2024 11.59Mesec dni je minilo odkar je Jelena Rozga na festivalu Melodije Jadrana prvič zapela pesem Lavica. V tem času se je pesem zasidrala v srca poslušalcev, celo tako zelo, kot si ni mogla predstavljati niti pevka sama. Pesem je postala več kot le pesem, postala je himna moči in ponosa, ki navdušuje in vliva moč predvsem ženskam. Zato si je zaslužila tudi videospot, ki ga je Hrvatica pred dnevi poslala v svet.

Zdravje Jadranskega morja: katere nevarnosti mu pretijo?
13. 07. 2024 07.00Slovensko morje se kuha. Pred kratkim sluz, tropikalizacija. Tujerodne ribe, tujerodni nevretenčarji, tujerodne alge. Kako morski biologi gledajo na to, kako zdravo je Jadransko morje, kakšna bo njegova prihodnost?

Hrvaško pesti huda vročina: morje ima že skoraj 30 stopinj
12. 07. 2024 10.51Huda vročina, ki te dni pesti Hrvaško in druge države v regiji, je povzročila skokovit dvig temperatur morja ob Jadranski obali. Te se na nekaterih delih Jadrana bližajo 30 stopinjam Celzija. Hrvaška je zaradi visokih temperatur tako kot v četrtek tudi danes v rdečem, vročinski val pa ne bo popustil niti v soboto.

Dva morska psa pri Vodicah, v Jadranu prvič opazili tudi strupeno napihovalko
05. 07. 2024 18.46Dva sinja morska psa sta pred nekaj dnevi prestrašila turiste pri hrvaških Vodicah. Priplavala sta namreč zelo blizu plaže, videoposnetek pa se je hitro razširil po družbenih omrežjih. Ta vrsta morskih psov lahko zraste tudi do štiri metre v dolžino. Morski biologi sicer mirijo vse prestrašene kopalce: morski psi se izogibajo ljudi in jim zelo redko prekrižajo pot. So pa v Jadranu letos prvič opazili zelo strupeno tropsko vrsto ribe napihovalke.

Opozorila na Hrvaškem: Če se vas dotakne, bo bolelo
24. 06. 2024 06.38Doslej se je skrival v globinah Jadrana in ga skoraj ni bilo videti. Zdaj pa prihaja na plaže. Tako opozarjajo zdaj še na Hrvaškem, potem ko so že v Italiji opozorili, da imajo težave z ognjenimi črvi. Vse bolj toplo morje je tudi voda na mlin njihovemu razmnoževanju.

V Luko Koper priplula druga največja kontejnerska ladja na 'zeleni' metanol
17. 06. 2024 15.33V koprskem pristanišču so privezali drugo največjo kontejnersko ladjo na svetu, ki jo poganja zeleni metanol. Astrid Maersk je druga ladja ladjarja A.P. Moller – Maersk, ki kot pogonsko gorivo uporablja metanol in je do okolja prijaznejša. Njeno sestrsko ladjo, kontejnersko matico Ano Maersk, so splavili v začetku letošnjega leta.

Pri Lastovcih prvič opazili strupeno rdečemorsko plamenko
12. 06. 2024 17.05Po tem, ko so invazivno tropsko ribo v Jadranu letos opazili že trikrat, so jo zdaj našli še na jugu Hrvaške. Natančneje v krajinskem parku Lastovci. Naravovarstvenica Ivana Lagetar in inštruktor potapljanja Goran Butajla sta med potopom na globini 15 metrov odkrila in odstranila mladi primerek te strupene vrste rib.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija
02. 06. 2024 07.00Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

V Jadranu ujeli dve strupeni tropski ribi: 'Konec je, to je njeno morje'
24. 05. 2024 10.46V zadnjih dneh so v Jadranskem morju ujeli dve invazivni tropski ribi. Gre za strupeno rdečemorsko plamenko, ki so jo sicer v Jadranu prvič opazili pred petimi leti. "Konec je, Jadran je njeno morje," je na spletu zapisal Pero Ugarković z Inštituta za oceanografijo in ribištvo, ki je ob tem napovedal, da bodo letos dobili še več poročil o opažanju oz. ulovu te vrste ribe.

Novak Đoković poseben gost na koncertu Severine: Ukradel je šov!
01. 05. 2024 16.31Nedavni koncert Severine v Dubrovniku je bil prav poseben. Hrvaška zvezdnica pa za razliko od po navadi tokrat ni bila edina, ki je uživala v soju žarometov. Med gosti je bil namreč eden in edini Novak Đoković, ki je nič hudega sluteč s svojo prisotnostjo pevki ukradel pozornost. Navdušeno občinstvo je kar med koncertom začelo kričati njegovo ime.

Pevec Luka Nižetić se dobro znajde tudi pred štedilnikom
23. 04. 2024 20.27Hrvaški pevec Luka Nižetić nam je v naših studiih demonstriral pripravo klasične dalmatinske jedi 'Manistra na pome' – gre sicer za naslov njegove aktualne skladbe, a hkrati za predstavitev tradicionalne dalmatinske jedi, testenin s paradižnikovo omako. Luka pravi, da mu je že večkrat rešila situacijo z nenapovedanimi obiski ali napadi lakote sredi noči. Pa da ne boste mislili, da je Luka – v kontekstu kulinarike – po župi priplaval.

Gradbeni žerjavi nad biserom Jadrana: v kaj se spreminja Opatija?
02. 04. 2024 11.20Srce me boli, pravi prebivalka Opatije, ki poskuša s skupino somišljenikov ustaviti pretirano gradnjo v zibelki hrvaškega turizma. Po mestu, ki mu pečat dajejo več kot sto let stare vile, namreč rastejo "cementni bloki z okni", kot se je izrazila, panoramo pa "krasi" vse več žerjavov. Betonizacijo tega jadranskega bisera poskuša ustaviti tudi župan, a je tudi on nemočen.