izvozniki

Trump se jezi: Avstralci nočejo naše govedine, EU noče naše perutnine

03. 04. 2025 08.28

Ameriški predsednik Donald Trump je ob napovedi uvedbe carin na uvoz z vsega sveta poudaril, da želi z ukrepi po eni strani zaščititi ameriške kmete, s katerimi naj bi kruto ravnale vse države. Nezadovoljen je, ker države članice EU ne želijo kupovati ameriške perutnine in ker Avstralija ne želi ameriške govedine. "Ne bodo vzeli naše govedine, nočejo je," je razlagal zbranim pred Belo hišo.

EU in Kanada s povračilnimi ukrepi na ameriške carine, Trump: Odzval se bom

12. 03. 2025 07.26

Po tem, ko so v veljavo stopile 25-odstotne ameriške carine na uvoz jekla in aluminija, ki jih je predsednik Donald Trump napovedal februarja, so se odzvali tako v EU kot v Kanadi. Slednja s četrtkom uvaja povračilne 25-odstotne carine na nekatere ameriške produkte v vrednosti več milijard dolarjev. Kanadska zunanja ministrica je ob tem ZDA sporočila: "Ne pozabite, Kanada je vaša najboljša prijateljica in tudi največja ameriška stranka." Tudi EU je ob uvedbi ameriških carin sprejela protiukrepe, ki bodo uvoz ameriškega blaga prizadeli v vrednosti okoli 26 milijard evrov. Trump pa je na povračilne ukrepe že napovedal, da se bo odzval.

Ifo v strahu pred ekonomsko politiko Trumpa. Velike težave za EU?

06. 11. 2024 14.50

Slovensko gospodarstvo po zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA opozarja na morebiten pretiran protekcionizem. Za GZS je pomembno, da ZDA ne uvedejo ukrepov, ki bi prispevali k selitvi proizvodnje v ZDA in bi bili v nasprotju z načeli proste trgovine. V münchenskem ekonomskem inštitutu Ifo pa so ocenili, da bo ekonomska politika Trumpa prinesla velike težave Nemčiji in EU. Napovedane visoke dodatne carine na uvoz iz drugih delov sveta naj bi tako povzročile občuten upad izvoza v ZDA in tudi na Kitajsko.

Slovenski izvozniki: 'V evropskem prostoru ni optimizma'

12. 10. 2024 11.00

Izvozniki so hrbtenica slovenskega gospodarstva, generatorji rasti in napredka. Več kot 26 tisoč jih imamo in zanje je ključno predvsem, da so korak pred drugimi, boljši od konkurence. A srečujejo se s številnimi izzivi: od birokratskih ovir in visokih obdavčitev, do negotovih razmer, nemškega gospodarskega zastoja in naraščajočih geopolitičnih napetostih. Se vse to že pozna tudi pri njihovem poslovanju? Še vedno drži rek: ko Nemčija kihne, se Slovenija prehladi?

Razpoloženje med nemškimi izvozniki 'v prostem padu'

25. 09. 2024 09.39

Pričakovanja med nemškimi izvozniki so v prostem padu, potem ko so se septembra še dodatno poslabšala. Kazalnik, ki ga za predelovalni sektor izračunava münchenski inštitut za gospodarske raziskave Ifo, se je na mesečni ravni znižal z –5,2 na –6,3 točke. Težava naj bi bilo predvsem pomanjkanje naročil iz tujine.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'

19. 09. 2024 06.10

Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Koliko denarja in orožja Izraelu namenja Evropska unija?

09. 07. 2024 16.42

Od začetka vojne v Gazi je bilo ubitih več kot 38.000 Palestincev, več kot 86.000 je bilo ranjenih, več kot 1,9 milijona razseljenih, minilo pa je že devet mesecev. In čeprav slišimo obsodbe z vseh strani, so evropski voditelji naredili le malo, da bi uničujočo vojno ustavili. Nasprotno, številne države še naprej gospodarsko in vojaško podpirajo Izrael.

OZS: Novosti na področju evidentiranja delovnega časa so v praksi neživljenjske

30. 01. 2024 15.04

V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so na seji upravnega odbora ponovno pozvali k spremembam zakona o evidencah na področju dela. Kot opozarjajo, so se novosti na področju evidentiranja delovnega časa v praksi izkazale za neživljenjske. Skrbijo jih tudi cene električne energije za male poslovne odjemalce.

Slovensko-nemška gospodarska zbornica: Vlada si žaga vejo, na kateri sedi

14. 11. 2023 19.44

V slovensko-nemški gospodarski zbornice so prepričani, da bi morala država najti druge načine za pomoč ljudem po poplavah in ne zgolj dodatno obremenjevati podjetja. Zadnja raziskava med nemškimi vlagatelji v Sloveniji je razkrila, da bi se za investicijo pri nas spet odločilo tri četrtine vprašanih, kar je 10 odstotkov manj kot leto pred tem. Kaj pa v obratni smeri? Tehnična recesija v Nemčiji naj med slovenskimi izvozniki še ne bi povzročala večjih težav.

Evropa se oborožuje, Ukrajina postala tretja največja uvoznica na svetu

13. 03. 2023 09.32

V luči vojne v Ukrajini je uvoz orožja v Evropo v zadnjem petletnem obdobju narasel za 47 odstotkov, v evropskih članicah Nata celo za 65 odstotkov. Ukrajina je postala tretja največja uvoznica orožja na svetu, izhaja iz novega poročila Mednarodnega inštituta za mirovne raziskave Sipri. Globalno je sicer uvoz orožja padel za pet odstotkov.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih

10. 03. 2023 06.00

Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Od novih testenin do jogurtov: med novimi živili izbrali najbolj inovativna

25. 01. 2023 14.23

Jogurt s sirupom smrekovih vršičkov, polnozrnati kruh z lanom, proteinski jogurti in pirine rožice z lanenimi semeni. To je le nekaj od skupno desetih inovativnih izdelkov, ki so prejeli letošnjo nagrado za najbolj inovativna živila.

Povprečen Slovenec lani porabil 35 litrov vina, vinarje skrbi draginja

12. 11. 2022 09.02

Martinovo je za vinarje zaključek leta, čas za obračune o tem, kakšna je bila letina, ter za veselje, da je uspela še ena dobra sezona. A ob tem vinarji poudarjajo, da je prav vsako leto nov izziv, zlasti v času vsesplošne draginje. Letošnji vinski letnik je zahteven in količinsko slabši kot lani. Slovenija sicer proizvede od 63 do 89 milijonov litrov vina, od tega je petina namenjena samooskrbi, ostalo je registrirana pridelava. Naša država je na vinskem področju samooskrbna v kar 95 odstotkih, povprečen Slovenec ga je lani porabil 35 litrov.

'Hrvaška kot zmagovalka evropske energetske krize'

17. 10. 2022 21.25

Medtem ko je vojna v Ukrajini pokazala na odvisnost Evropske unije od ruskih fosilnih goriv, se je kot "rešitelj" na evropski strani pokazal Jadranski naftovod. Naftovod, ki je bil sprva zamišljen kot jugoslovanski konkurent sovjetski infrastrukturi, bi lahko Hrvaški pomagal, da iz evropske energetske krize 'izstopi kot zmagovalka', ocenjujejo analitiki Financial Timesa. V Zagrebu sicer načrtujejo podvojitev zmogljivosti naftovoda - ta naj bi po novem znašala dva milijona ton mesečno. Povečanje zmogljivosti naftovoda pa bi hkrati pomenilo tudi rešilno bilko za Madžarsko, Slovaško, Slovenijo, Srbijo in Bosno.

Slovenija dobila 15. vlado: potrdili Golobovo ministrsko ekipo

01. 06. 2022 07.36

Poslanci državnega zbora so s 53 glasovi za in 28 proti potrdili ministrsko ekipo nove vlade, ki jo bo vodil predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob. Slovenija je s tem dobila 15. vlado, ki jo bodo sestavljale stranke Gibanje Svoboda, SD in Levica. Vseh 17 ministrov nove vlade je pred DZ že zapriseglo, da bodo spoštovali ustavni red, ravnali po svoji vesti in z vsemi svojimi močmi delovali za blaginjo Slovenije. Golob je napovedal, da bodo do prihodnjega tedna izpeljali revizijo vseh škodljivih ukrepov prejšnje vlade.

Kako ob visoki inflaciji ohraniti vrednost premoženja?

01. 06. 2022 06.27

Ob tako visoki inflaciji se številnim slovenskim varčevalcem, ki veljajo za ene skrbnejših v Evropi, vse bolj poraja vprašanje, kako ohraniti vrednost premoženja, shranjenega na bankah, pa tudi v drugih naložbah. Zgodovinska priložnost premika svetovnih nabavnih verig se dogaja dobesedno pred našimi očmi – slovenska podjetja, predvsem izvozniki, skoznjo dobro krmarijo.

Vrnitev v sistem par–nepar in dneve brez avtomobila?

05. 05. 2022 15.36

Sprejem sankcij proti Rusiji zaradi agresije na Ukrajino spremljajo predvsem napovedi zahodnih voditeljev, da bodo ukrepi ohromili rusko gospodarstvo, Putinov režim in njegovo vojno mašinerijo, precej manj transparentnosti pa je bilo, predvsem na začetku, zaslediti pri posledicah, ki jih ukrepi imajo na evropsko gospodarstvo ter predvsem življenja običajnih ljudi. O njih po navadi šele začnemo govoriti, ko jih neposredno začutimo. Primer je zadnja podražitev goriva. In kako učinkovite so sankcije? Ruska država beleži rekordne dobičke pri prodaji nafte in zemeljskega plina, časnik Financial Times pa opozarja, da bi Moskva lahko brez večjih težav pretrpela posledice evropskega embarga in luknjo zapolnila z izvozom na azijski trg.

Ustanovitev zavoda Rudolfovo razburila akademike. 'Gre za politično odločitev in neracionalen projekt'

31. 03. 2022 19.14

V akademskih krogih prah dviguje odločitev vlade, da ustanovi novi javni raziskovalni zavod Rudolfovo. Vlada je namreč zavodu s prostori v Novem mestu, ki naj bi se usmerjal na tehnološka področja, za prihodnji dve leti namenila dobrih pet milijonov evrov. Da gre za politično odločitev in neracionalen projekt, zastavljen mimo vseh strokovnih kriterijev, je kritičen rektor ljubljanske univerze. "Ne jemljite nam priložnosti samo zato, ker nismo iz Ljubljane," pa dvomljivcem odgovarja nov začasen šef zavoda Borut Rončevič.

Cene nafte dosegle najvišje ravni po letu 2008

07. 03. 2022 08.44

Cene nafte so se v azijskem trgovanju zvišale in dosegle najvišje vrednosti po juliju leta 2008. Naftne trge je namreč razburila izjava ameriškega zunanjega ministra Antonyja Blinkna, da se Bela hiša in zavezniki pogovarjajo o prepovedi uvoza nafte iz Rusije. Nemški kancler Olaf Scholz pa je posvaril pred morebitno vključitvijo ruskega plina in nafte v sklop sankcij, ki jih je proti Rusiji zaradi vojaške invazije na Ukrajino sprejel Zahod. Kot je poudaril, je uvoz ruskih energentov ključen za vsakdanje življenje Evropejcev, s prepovedjo uvoza pa bi bila ogrožena tudi evropska energetska varnost.

Pšenica zaradi vojne v Ukrajini najdražja v 14 letih

04. 03. 2022 13.16

Vojna v Ukrajini navzgor potiska tudi cene pšenice, tako da nekatere vrste te žitarice beležijo najvišje ravni po letu 2008. Rusija in Ukrajina sta namreč zelo pomembni izvoznici in skupaj skrbita za skoraj 30 odstotkov vsega svetovnega izvoza pšenice.

BDP lani okreval za 8,1 odstotka

28. 02. 2022 10.40

Slovenski BDP se je lani realno okrepil za 8,1 odstotka, potem ko se je po izbruhu epidemije covida-19 in delnem zaprtju javnega življenja v letu 2020 zmanjšal za 4,2 odstotka, je objavil statistični urad. Za 8,1 odstotka je gospodarska dejavnost okrevala tudi po desezoniranih podatkih, ki se uporabljajo za primerjave v EU.

Osnutek dogovora držav na COP 26: 'Daleč od načrta za rešitev podnebne krize'

10. 11. 2021 16.25

V osnutku sporazuma podnebnih pogajanj v Glasgowu so države pozvane k hitrejšemu opuščanju premoga in prenehanju subvencioniranja fosilnih goriv. Greenpeace je razočaran nad dokumentom ocenil, da je ta osnutek daleč od tega, da bi bil to načrt za rešitev podnebne krize. Ocenili so ga kot 'vljudno prošnjo državam, da mogoče naredijo nekaj več naslednje leto'. Sta pa danes nepričakovano skupno izjavo podali dve največji onesnaževalki ZDA in Kitajska, napovedali sta okrepljen podnebni akcijski načrt.

EBRD Sloveniji napovedala petodstotno rast BDP

29. 06. 2021 12.15

Evropska banka za obnovo in razvoj je v posodobljeni napovedi Sloveniji po lanskem 5,5-odstotnem krčenju za letos napovedala petodstotno rast bruto domačega proizvoda, kar je za 1,5 odstotne točke bolje od jesenske napovedi. Prihodnje leto naj bi se gospodarska aktivnost okrepila za štiri odstotke.

So res države že leta 2017 in 2018 trgovale s testi za covid-19?

06. 09. 2020 16.46

Na spletu se kot požar širi povezava na spletno stran Svetovne banke, ki naj bi kazala, da so države že leta 2017 in 2018 trgovale s covid-19 testi. Na prvi pogled je zadeva nenavadna, a z nekaj kliki je možno videti, da zadeva le ni tako zlovešča, kot bi teoretiki zarot radi povedali. Gre za analitično orodje, ki je bilo na voljo že maja 2020, na plano je pa znova prišlo zdaj. Naloga orodja je, da državam ponudi možnost hitrega in enotnega pogleda na set podatkov o državah izvoznicah medicinskih produktov, ki jih tudi danes uporabljajo s testi covid-19. Pa predvsem, kje bi lahko bile uvozne dajatve in carine težava pri pridobivanju teh produktov.

Ifo: Z okrevanjem avtomobilske industrije naraščajo izvozna pričakovanja

28. 07. 2020 08.12

Med nemškimi izvozniki se širi previdni optimizem, ocenjuje Inštitut za ekonomske raziskave Ifo. Izvozna pričakovanja so se julija zvišala z minus 2,2 točke na plus 6,9 točke. Razlog za rast pričakovanj je okrevanje gospodarstva v drugih evropskih državah.

Izvoz soje in govedine iz Brazilije povezan s krčenjem gozdov

18. 07. 2020 19.35

Petina izvoza soje iz Brazilije v Evropsko unijo naj bi bila povezana z nezakonitim krčenjem gozdov. Raziskovalci so s pomočjo zemljevidov opredelili kmetije in ranče, ki za pridelavo soje in govedine krčijo gozdove. Ugotovili so, da sta dva odstotka posestnikov odgovorna za kar 62-odstotkov nezakonitega krčenja gozdov. Krčenje ima za okolje lahko posledice globalnih razsežnosti.

Brniško letališče: koliko je odpovedi zaradi nenujnih potovanj, še ne morejo oceniti

09. 03. 2020 14.22

Potniki na brniškem letališču zaradi koronavirusa zaenkrat niso podvrženi posebnim ukrepom. Potniškega prometa je nekoliko manj, za koliko, še ni znano. Potnikom svetujejo, da se pozanimajo glede letov, saj določeni prevozniki ne sprejemajo tistih, ki so bili v zadnjih 14 dneh na območjih z veliko potrjenimi okužbami.

Zaradi sedmih palet jabolk v nehumanih razmerah ujet med Rusijo in Ukrajino

21. 08. 2019 16.50

Srbski voznik tovornjaka Srećko Županjac je že skoraj dva meseca zaradi spora glede porekla jabolk ujet na ''nikogaršnji zemlji'' med Rusijo in Ukrajino. Ruski cariniki mu zaradi suma, da jabolka niso iz Srbije ampak iz Poljske, ne dovolijo prečkanja meje. Srećko tako že 52 dni živi v nehumanih razmerah, težko si priskrbi hrano, toaletne prostore in možnost, da se stušira in umije.

Nemčija se je znašla na robu padca v recesijo

14. 08. 2019 16.13

Gospodarsko umirjanje v območju evra, ki se kaže že nekaj časa, je dobilo v drugem trimesečju vse jasnejše obrise. Največje evropsko gospodarstvo Nemčija se je znašlo na robu padca v recesijo, glavni razlog za to pa so povečane trgovinske napetosti in negotovost v svetu. Dogajanje občuti že tudi Slovenija, a za zdaj hujše posledice niso vidne.

Že 51. zapored podelili gospodarske oskarje

07. 03. 2019 18.54

V Cankarjevem domu je Gospodarska zbornica Slovenije podelila nagrade za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke že 51. leto zapored. Predsednik države Borut Pahor je v nagovoru poudaril, da se izteka čas za strukturne reforme države.