izvor koronavirusa

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti

11. 01. 2025 07.00

Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

Izvor covida-19: rakunasti pes ali laboratorijska nesreča?

07. 04. 2023 08.12

Tri leta. Toliko časa je minilo, odkar so kitajski znanstveniki s tržnice v Vuhanu odvzeli vzorce takrat novega koronavirusa. In prav toliko let je minilo, da so navsezadnje le objavili uradno poročilo o njegovem izvoru, ki pa – ostaja nejasen. Čeprav so v pozitivnih brisih na koronavirus našli živalsko DNK, bi lahko virus na tržnico prinesel tudi človek.

Biden podpisal zakon o razkritju podatkov o izvoru covida-19

21. 03. 2023 07.04

Ameriški predsednik Joe Biden je tri leta po izbruhu pandemije covida-19 v ponedeljek podpisal zakon, ki njegovi vladi nalaga, da razkrije čim več doslej tajnih podatkov glede izvora novega koronavirusa, zlasti v povezavi z laboratorijem v Wuhanu. Predlog zakona je bil nedavno soglasno sprejet tako v predstavniškem domu kot v senatu.

Novo poročilo: Obstaja možnost, da je koronavirus nastal v laboratoriju

27. 02. 2023 10.12

Stališče, da naj bi koronavirus nastal v laboratoriju, poleg ameriške obveščevalne agencije FBI zavzema tudi tamkajšnje ministrstvo za energijo, ki nadzoruje mrežo 17 laboratorijev. Mnenje je nastalo s pomočjo novega petstranskega poročila obveščevalnih služb. Obe agenciji sta članici posebne skupine za raziskovanje izvora covida-19. V nasprotju z njima štiri druge menijo, da je virus nastal naravno, dve pa se glede izvora še nista razjasnili.

Za 'ujetnike epidemije' covid še zdaleč ni mimo

09. 11. 2022 10.19

Epidemija je mimo in družba se je odločila, da covid-19 obravnava kot ostale viruse prehlada in gripo. "Pozabili pa smo na zelo ranljivo manjšino v družbi in to so osebe s hudimi imunskimi motnjami ter druge ranljive osebe. Zanje covid-19 še zdaleč ni mimo," opozarja infektolog Janez Tomažič. Za t. i. ujetnike epidemije je verjetnost razvoja življenjsko nevarne in dolgotrajne okužbe večja, prav tako lahko hude oblike bolezni covida-19 vodijo v smrtni izid in tudi v pojav novih sevov virusa.

Dve leti covida-19: od prvih opozoril o nenavadni pljučnici do pandemije

31. 12. 2021 12.11

Pred dvema letoma so v javnost prišla prva poročila o pojavu nepojasnjene pljučnice, ki je izbruhnila v mestu Vuhan na Kitajskem. Bolezen so v mesecih po tem poimenovali covid-19, povzroča pa jo novi koronavirus. Ta se je hitro razširil po vsem svetu in naša življenja kroji že dve leti. Bolezen je doslej terjala 5,4 milijona smrti po svetu, v Sloveniji več kot 6000.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih

29. 11. 2021 12.10

Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

Peking zavrnil poročilo ameriških obveščevalcev in ZDA pozval, naj preneha z napadi

31. 10. 2021 12.53

Peking se je ostro odzval na posodobljeno poročilo ameriških obveščevalnih služb o izvoru novega koronavirusa in ga označil za političnega in lažnega. Washington so pozvali, naj preneha napadati Kitajsko.

Ameriški obveščevalci: Izvor novega koronavirusa morda nikoli ne bo znan

30. 10. 2021 10.04

Urad ameriškega direktorja nacionalne obveščevalne službe (ODNI) je objavil posodobljeno poročilo o izvoru novega koronavirusa. V poročilu ocenjujejo, da novi koronavirus ni bil razvit kot biološko orožje. Navajajo tudi, da celo obstaja možnost, da ne bodo nikoli zanesljivo ugotovili izvora virusa.

WHO predstavila novo strokovno skupino za ugotavljanje izvora pandemij

13. 10. 2021 18.14

Svetovna zdravstvena organizacija je v Ženevi sporočila, da je izbrala člane nove svetovalne skupine za preučevanje izvora pandemij, ki bo pomagala pripraviti smernice za prihodnje študije o izvoru pandemij in epidemij ter nadzorovala preiskave.

V Vuhanu izvajali nevarne poskuse na živalih: se je pandemija začela v laboratoriju?

09. 09. 2021 07.18

Nedavno objavljen 900 strani dolg dokument razkriva, da so kitajski znanstveniki z ameriškim denarjem pod okriljem nevladne organizacije EcoHealth Alliance v laboratoriju v Vuhanu med letoma 2014 in 2019 opravljali nevarne poskuse na živalih. Želeli so raziskati, kako se bo obnašal koronavirus, če bo mutiral in se prenesel na človeka. Da so vedeli, da opravljajo tvegano delo, je dokumente komentirala molekularna biologinja Alina Chan. Kot je razvidno, so vodili evidenco oseb, ki so med poskusi doživele ugriz živali. "Ali EcoHealth Alliance hrani te evidence? In če ne, kako lahko trdijo, da virus ni ušel iz laboratorija?" se sprašuje Chanova.

mRNA cepivo pred okužbo s koronavirusom učinkovito ščiti tudi nosečnice

07. 09. 2021 15.46

Cepivo mRNA proti covidu-19 proizvajalca Pfizer/BioNTech pred okužbo z novim koronavirusom ter bolnišničnim zdravljenjem dobro ščiti tudi nosečnice. Učinkovitost cepiva je pri nosečnicah primerljiva s splošno populacijo, je pokazala raziskava, ki so jo opravili v Izraelu, njene ugotovitve pa objavili v strokovni reviji Nature Medicine.

Ameriški obveščevalci: Novi koronavirus ni bil razvit kot biološko orožje

28. 08. 2021 10.11

Ameriškim obveščevalnim agencijam ni uspelo ugotoviti izvora novega koronavirusa, ki je izbruhnil decembra 2019 v Vuhanu. Ne morejo se namreč uskladiti, ali je virus nastal v naravi ali pa je ušel iz tamkajšnjega laboratorija. Soglasno pa zatrjujejo, da virus ni bil razvit kot biološko orožje.

Množično testiranje v Vuhanu: odkrili 37 lokalnih prenosov okužbe

09. 08. 2021 09.01

V kitajski metropoli Vuhan, kjer se je znova pojavil novi koronavirus, so v manj kot tednu dni zaključili testiranje vseh 11 milijonov prebivalcev. Do sobote so odkrili 37 lokalnih prenosov okužbe in 41 lokalnih asimptomatskih prenašalcev novega koronavirusa.

Kitajska zavrnila drugo fazo preiskave WHO o izvoru koronavirusa

22. 07. 2021 07.13

Kitajska je zavrnila načrt Svetovne zdravstvene organizacije za drugo fazo preiskave izvora koronavirusa, ki vključuje tudi hipotezo, da bi virus lahko ušel iz kitajskega laboratorija. Namestnik ministra za nacionalno zdravstveno komisijo na Kitajskem je organizacijo pozval, naj prizadevanja za iskanje izvora virusa razširi tudi zunaj Kitajske ter dejal, da Kitajska nasprotuje politizaciji študije.

Direktor WHO Kitajsko pozval k večji transparentnosti glede izvora virusa

16. 07. 2021 08.50

Medtem ko znanstveniki še vedno preiskujejo izvor novega koronavirusa, je direktor Svetovne zdravstvene organizacije priznal, da so prehitro izključili teorijo o laboratorijskem izvoru virusa. Iz lastnih izkušenj vem, da se nesreče v laboratoriju dogajajo, je dejal. Kitajsko je znova pozval k večji transparentnosti in jo prosil, naj strokovnjakom WHO omogoči dostop do želenih podatkov.

'Naše vrednote nam narekujejo, da naredimo vse za cepljenje sveta proti covidu-19'

10. 06. 2021 10.55

Voditelji držav G7 bodo na srečanju Svetovno zdravstveno organizacijo pozvali k novi in transparentni preiskavi izvora novega koronavirusa, piše v osnutku sporočila, ki je pricurljalo v medije. Preiskava je predvsem želja ameriške administracije. Medtem je ameriški predsednik Joe Biden povedal, da bodo ZDA, kot jim to narekuje njihova "moralna dolžnost", pomagale svetu iziti iz pandemije.

Virus iz laboratorija? 'Teh raziskav ne bi smeli izvajati in financirati'

29. 05. 2021 12.13

Ko je nekdanji ameriški predsednik Donald Trump žugal Kitajski in jo obtoževal, da je novi koronavirus, ki je ohromil svet, nastal v tamkajšnjem laboratoriju oziroma je od tam "pobegnil", je bil tarča ameriških demokratov, da širi nestrpnost, Facebook je cenzuriral objave na to temo. A zdaj želi prav nova ameriška administracija iz vrst demokratov novo preiskavo, Facebook se je odpovedal cenzuri, Vuhan, še posebej njegov inštitut za virologijo, pa je spet v središču pozornosti svetovnih medijev.

Biden obveščevalnim službam ukazal, naj raziščejo izvor koronavirusa

27. 05. 2021 19.16

Ameriški predsednik Joe Biden želi izvedeti, kako se je začela pandemija, ki je ustavila svet. Obveščevalnim službam je ukazal, naj raziščejo izvor koronavirusa, kar kaže, da Bela hiša dopušča tudi možnost, da je virus ušel iz laboratorija na Kitajskem. Sicer pa Biden vse sile usmerja v cepljenje, zdaj je zaščitenih že več kot polovica odraslih Američanov.

Biden obveščevalnim agencijam naročil preiskavo izvora novega koronavirusa

27. 05. 2021 06.49

Ameriški predsednik Joe Biden je obveščevalnim agencijam naročil, naj podvojijo napore pri preiskavi izvora pandemije covida-19, vključno z možnostjo, da je novi koronavirus nenadzorovano ušel iz kakšnega kitajskega laboratorija. Ta teorija je doslej veljala za obrobno ob prevladujoči, da se je virus razvil na tržnici.

Ponovni pozivi k preverjanju izvora koronavirusa

24. 05. 2021 11.52

Potem ko so ameriški obveščevalci izvedeli, da so trije delavci v laboratoriju na inštitutu za virologijo v Vuhanu novembra 2019 zboleli za simptomi, podobnimi covidu-19, in poiskali zdravniško pomoč, so se spet pojavili pozivi k ponovni oceni, ali se je covid-19 začel na omenjenem inštitutu.

'Pograbila je zavitek toaletnega papirja in se v solzah zahvaljevala zanj'

02. 05. 2021 16.08

Najlepše spomine so imeli na obdobje ranega otroštva, ko so še živeli v stari hiški, kjer so, ko je deževalo, podstavljali vedra, da so postelje ostale suhe. Tam so vsi spali v eni sobi, na vzmetnicah na tleh, in se pred spanjem pogovarjali, zabavali in si predstavljali vsak svojo in skupno prihodnost. Pomagali so babici in dedku na kmetiji ter staršem pri gradnji hiše.

Zajc: Na gostince nismo pozabili, v pripravi je nov interventni zakon

12. 04. 2021 14.03

Nismo pozabili na zaposlene v gostinstvu in turizmu, trdijo na gospodarskem ministrstvu. "V pripravi je nov interventi zakon, upam, da ga bo vlada potrdila že do konca tega meseca," je v izjavi za javnost dejal njihov državni sekretar Simon Zajc. Gostinci so sicer razočarani nad novimi ukrepi. Vlada spet ni uslišala njihovih pozivov k odprtju gostinskih lokalov, ki so zaprti v vseh treh valovih. Strokovna skupina je naposled sklenila, da se odpiranje teras gostinskih lokalov premakne iz rumene faze v oranžno, vlada pa naj bi po besedah Zajca o tem odločala še ta teden.

Izvor koronavirusa: 14 držav v skupni izjavi Kitajsko obtožuje prikrivanja informacij

31. 03. 2021 06.34

Štirinajst držav, med njimi tudi ZDA, Velika Britanija, Avstralija in Kanada, se je podpisalo pod skupno izjavo, v kateri izražajo zaskrbljenost glede poročila WHO o izvoru SARS-CoV-2. Kritike letijo predvsem na kitajske oblasti, ki naj bi strokovnjakom oteževale dostop do originalnih podatkov in vzorcev. Da preiskava ni dovolj obsežna, je priznal tudi prvi mož WHO.

'Najverjetnejši scenarij': virus prešel z netopirja na človeka prek vmesnega gostitelja

29. 03. 2021 10.31

"Zelo malo verjetno" je, da je novi koronavirus ušel iz laboratorija. Poročilo WHO o izvoru virusa ugotavlja, da je najverjetneje prešel od netopirja do človeka prek vmesnega gostitelja, saj je "evolucijska razdalja med netopirskimi koronavirusi in SARS-CoV-2 ocenjena na nekaj desetletij". Katera žival je bila ta vmesni člen, ni znano. Avtorji poročila navajajo, da so podobne viruse našli pri luskavcih, a za novi koronavirus so dovzetne tudi mačke in kune. Neodgovorjeno ostaja tudi vprašanje vloge tržnice v Vuhanu.

Češka več držav prosila, naj sprejmejo njihove covidne bolnike

05. 03. 2021 08.32

WHO, ki preiskuje izvor covida-19, zaradi naraščajočih napetosti med Pekingom in Washingtonom namerava opustiti objavo vmesnega poročila o svoji nedavni misiji na Kitajskem in poziva k oblikovanju nove preiskovalne skupine. Češka je začela sprejemati ponudbe drugih držav glede premestitve covidnih bolnikov, saj njihove bolnišnice ne zdržijo več pritiska. Na Hrvaškem pa jih skrbi spontano druženje občanov v prestolnici in naraščanje števila okužb.

Ukrepi proti covidu-19 preprečujejo širjenje gripe. Letos je v Sloveniji (še) ni

22. 02. 2021 06.00

V soboto je minilo eno leto od vdora novega koronavirusa v Evropo. Številni so ga na začetku primerjali z že dobro poznano gripo, vendar se je izkazalo, da je covid-19 pravzaprav veliko smrtonosnejša bolezen. Čeprav je obe bolezni težko primerjati, lahko na primeru ZDA vidimo, da za gripo letno umre tudi do 61 tisoč ljudi, za covidom-19 pa je v enem letu v ZDA umrlo skoraj 500 tisoč ljudi, pove Anja Osovnikar s Projekta Imuno. Letos v Sloveniji še nismo zaznali virusa gripe. Kaj je razlog za to in kakšne so razlike med gripo in covidom-19? Bi lahko ustvarili tudi cepivo, ki bi ščitilo proti obema virusoma hkrati?

Na Hrvaškem odkrili brazilski sev novega koronavirusa?

18. 02. 2021 10.15

Znanstvena ekipa hrvaškega laboratorija za napredno genomiko IRB je ugotovila prisotnost brazilskega seva na Hrvaškem. Od skupno 50 analiziranih vzorcev je bila v enem potrjena mutacija v proteinski konici na položaju E484K, ki je bila določena v brazilskem sevu koronavirusa, tj. različici B.1.1.28.

Ekipa WHO v Vuhanu ugotovila, da je bil izbruh že decembra 2019 velik

14. 02. 2021 16.02

Raziskovalci ekipe Svetovne zdravstvene organizacije, ki se je odpravila v Vuhan, da bi raziskali izvor novega koronavirusa, so ugotovili, da je bil izbruh decembra 2019 precej večji, kot so mislili pred tem. Ugotovili so, da je že takrat krožilo 13 sevov virusa. Od mesta tako prosijo dostop še do več sto vzorcev krvi, ki jih od zdaj še niso preiskali.

Zaradi prekomernega gledanja v ekran pri otrocih narašča kratkovidnost

14. 02. 2021 07.10

Zaradi izrazitega naraščanja kratkovidnosti v populaciji, ki naj bi do leta 2050 prizadela že pet milijard ljudi, stroka že nekaj let bije plat zvona. Izdatna digitalizacija, v katero nas je prisilila epidemija, pa to težavo še dodatno povečuje. V Aziji so nedavno izvedli obsežno raziskavo o učinkih šolanja na daljavo, rezultati pa so zaskrbljujoči: delež kratkovidnosti med 6- do 8-letnimi otroki se je v času 'lockdowna' povečal za 1,4- do 3-krat bolj kot prejšnja leta.