izventelesni krvni obtok

Po razkritju nepravilnosti v Medicorju prestavili več operacij na srcu
21. 05. 2024 20.05Po razkritju nepravilnosti je moral izolski Medicinski center Medicor, sicer največja zasebna bolnišnica pri nas, prestaviti več operacij na srcu, ker je zdravstvena inšpekcija prepovedala samostojno delo desetim medicinskim sestram in tehnikom, ki nimajo vseh potrebnih dovoljenj. Medicor je eden od treh slovenskih centrov za kirurgijo srca in ožilja, četrtega zdaj napovedujejo v SB Celje. Temu pa odločno nasprotujejo v ljubljanskem in mariborskem kliničnem centru.

Filmska operacija: bolnika podhladijo in mu odstranijo kri
24. 10. 2023 18.11Kljub vsem težavam v slovenskem zdravstvu naši strokovnjaki dosegajo nove mejnike in pišejo zelo uspešne zgodbe. Ekipa ljubljanskega kliničnega centra se je s pomočjo kolegov iz Cambridga izurila v operaciji kot iz znanstvenofantastičnih filmov. Da bi iz najglobljih kotičkov pljučnega žilja odstranili strdke, ki se pri zdravljenju pljučne embolije niso raztopili, bolniku iz telesa odstranijo kri in ga globoko podhladijo, da bi ohranili možganske in ostale telesne funkcije. To je velika pridobitev za Slovenijo in širšo regijo, pravijo v UKC Ljubljana, saj so morali takšne bolnike doslej pošiljati na Dunaj.

Novo upanje za srčne bolnike: manj invazivna metoda vstavljanja zaklopke
02. 11. 2022 07.47Srčna obolenja sodijo med najpogostejše vzroke umiranja prebivalcev, zato je vsak napredek na področju zdravljenja teh obolenj še kako pomemben. V UKC Ljubljana izvajajo novo metodo, kjer bolniku vstavijo umetno zaklopko brez uporabe zunajtelesnega krvnega obtoka, in sicer zgolj skozi nekajcentimetrski rez na levi strani prsnega koša. S tem so se uvrstili med zgolj 100 centrov na svetu, ki izvajajo ta postopek.

Rekorderka je bila na ECMO priključena kar 58 dni
27. 09. 2019 19.43Pri odpovedi pljuč ali srca, ki je lahko tudi posledica gripe ali pljučnice, bolnike priključijo na izventelesni krvni obtok (ECMO). Povprečno so bolniki stari med 40 in 50 let, so pa tudi mlajši in bi brez te naprave skoraj gotovo umrli. Na tej tanki meji med življenjem in smrtjo lahko bolnike s pomočjo ECMA obdržijo tudi mesec ali več. S tovrstnim zdravljenjem smo zdravili že 231 bolnikov.

Srčne operacije v veterini
29. 04. 2015 14.59Veterinarska medicina je v zadnjih dvajsetih letih dosegla velik napredek. V mnogih pogledih uspešno sledi humani medicini. Velik razvoj je dosegla tudi kardiologija, veja veterine, ki se ukvarja z boleznimi srca. Tako danes srčne operacije pri psih in v manjši meri pri mačkah niso več novost.