izven eu

Našli rešitev za Matica, potrebuje le še 162.000 evrov
03. 04. 2025 12.34Za 8-letnega Matica, ki se bori z Duchennovo mišično distrofijo, so v Društvu Viljem Julijan našli rešitev. Uredili so možnost za ugodnejše zdravljenje z genskim zdravilom. Ker je čas kritičnega pomena, gre na zdravljenje že konec tega meseca. Zbranih je že 1.840.000 evrov, za plačilo zdravljenja pa potrebuje le še 162.000 evrov.

So vojaki res prejeli 100-odstotna izplačila za pripravljenost? Da in ne
25. 03. 2025 11.53So vojaki res prejeli izplačane tožbe v 100-odstotnem izplačilu za pripravljenost na delovnem mestu? Da in ne. Kot pojasnjujejo na ministrstvu, so na podlagi sodne prakse pri straži in varovanju državne meje dolžni izplačati 100-odstotne urne postavke, pri usposabljanjih in vajah pa ne. Med vojaki je tudi slišati pritožbe glede izplačevanja terenov in 'neživljenjskosti' vsakodnevnega prevažanja na mesto usposabljanja iz oddaljenih krajev.

Novosti pri osebnih izkaznicah: upravnim enotam bodo prihranili 8500 ur dela
24. 03. 2025 12.48Spremembe zakonov o osebni izkaznici in potnem listu prinašajo nekaj novosti, ki pa bodo v veljavo stopile šele čez eno leto. Obvezna bo predložitev digitalne fotografije, tudi otroške osebne izkaznice bodo po novem lahko nadomestile zdravstvene, uvedli bodo potno listino EU za vrnitev, podpis z vloge za izdajo osebnih dokumentov pa se bo lahko uporabil za razkrinkavanje poskusov fiktivne prijave prebivališč. Obeta se tudi nov način vročanja, ki bo, kot so izračunali, upravnim enotam prihranil kar 12.000 ur dela na leto.

'Če se želi Evropa izogniti vojni, se mora pripraviti nanjo'
18. 03. 2025 15.48Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v nagovoru na danski vojaški akademiji v Koebenhavnu dejala, da mora Evropa, če se želi izogniti vojni, nanjo pripraviti. Evropa mora po njenih besedah do leta 2030 vzpostaviti "močno obrambno držo". Temu bo namenjena bela knjiga o prihodnosti evropske obrambe, ki jo bo Bruselj predstavil v sredo.

'Najlažje je reči, da gre prepočasi. 30 let se tega nihče ni niti lotil'
20. 02. 2025 20.59Bo predsednik vlade Robert Golob odstopil v 30 dneh, kot so to od njega zahtevali na protivladnem protestu? Bo referendum o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke res test pred parlamentarnimi volitvami, ki lahko skrajša vladanje Roberta Goloba. Kaj bo s položnicami za električno energijo, kaj bo z nepremičninskim davkom, bo vlada razbremenila plače, kot je obljubljala, je Slovenija pri iskanju miru v Ukrajini na stranskem tiru vodilnih članic Evropske unije? Kako trdna je vladna koalicija? Premier je na vprašanja odgovarjal v oddaji 24UR ZVEČER.

Fajonova na nenapovedanem obisku v Kijevu
17. 01. 2025 10.10Zunanja ministrica Tanja Fajon je na nenapovedanem obisku v Kijevu, kjer se na povabilo ukrajinskega kolega Andrija Sibihe udeležuje ministrskega srečanja Ukrajina - Jugovzhodna Evropa, je sporočilo zunanje ministrstvo. Do večera ima na programu še več srečanj z najvišjimi političnimi predstavniki Ukrajine.

Poročilo razkriva: varnostniki kupovali drage obleke in fitnes opremo, obnovili savno ...
17. 12. 2024 08.14V poročilu o izrednem nadzoru nad Centrom za varovanje in zaščito, ki so ga pridobili kolegi s portala N1, je med drugim omenjen varnostnik, ki je še pred zaključkom varovanja zapustil delovno mesto in s službenim vozilom vozil pod vplivom alkohola. Pozneje ga je izsledila Policija. Sredstva iz lastne dejavnosti naj bi se v preteklosti porabljala netransparentno – z njimi se je pred leti v objektu CVZ obnovila savna, oprema za fitnes, nabavila so se draga oblačila za izbrance. Opisan je tudi primer varnostnika, ki je službeno vozilo uporabljal izven delovnega časa, nadzorna skupina pa je ugotovila tudi pretirano oseben odnos med varovanimi osebami in policisti. Premier Robert Golob je ministru za notranje zadeve Boštjanu Poklukarju naročil pripravo poročila v zvezi z dogajanjem na centru za varovanje in zaščito, ki ga na ministrstvu že pripravljajo, je Poklukar pojasnil medijem.

Epidemija zapuščenih živali in nezakonitih praks pri vzreji in prodaji živali
30. 11. 2024 18.24Približuje se praznični čas. Za darilo nikoli ne poklanjajte živali, saj mora biti odločitev za žival premišljena in odgovorna. Število zapuščenih živali v Sloveniji kaže, da se ljudje za hišnega ljubljenčka prepogosto odločijo prehitro, brez temeljitega premisleka. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) zato v okviru kampanje Moja žival, moja odgovornost krepi ozaveščanje o odgovornem nakupu in prepoznavanju pasti nezakonite trgovine s psi in mačkami.

Proračun za 2025 zaznamovale geopolitične, varnostne in gospodarske razmere
16. 11. 2024 16.14Vlada je pri pripravi predloga sprememb proračuna za leto 2025 upoštevala učinke pred kratkim dogovorjene plačne reforme, pričakuje pa tudi več prihodkov, kot jih je načrtovala doslej. V ospredju so še vedno ukrepi za obnovo po lanskih poplavah, je predlog proračuna v DZ predstavila Saša Jazbec s finančnega ministrstva. Tudi Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o proračunu za leto 2025, ki se osredotoča na glavne politične prioritete Unije. Proračun je težak skoraj 200 milijard evrov v obveznostih in nekaj več kot 155 milijard evrov v plačilih, so sporočile institucije EU.

Padec dosežkov, slovenski učenci tik nad mednarodnim povprečjem
12. 11. 2024 11.07Rezultati raziskave za Slovenijo kažejo padec dosežkov osmošolcev in osmošolk v obdobju od 2013 do 2023 na področju računalniške in informacijske pismenosti. To sicer velja tudi za večino drugih držav, ki so sodelovale v ciklu 2013 in 2023. Učenci in učenke iz Slovenije so pri računalniški in informacijski pismenosti leta 2023 v povprečju dosegli 485 točk, njihovi dosežki pa so statistično značilno primerljivi z dosežki njihovih vrstnikov iz Hrvaške. Obe državi sta na mednarodni lestvici dosežkov tik nad mednarodnim povprečjem.

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?
12. 10. 2024 07.00Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

Orban v Evropskem parlamentu o spremembi EU, poslanci zapeli Bella Ciao
09. 10. 2024 11.46Madžarski premier Viktor Orban je v Evropskem parlamentu poudaril, da se mora EU spremeniti. V govoru v Strasbourgu je kot glavne teme izpostavil konkurenčnost, migracije in krizo schengna. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in številni evropski poslanci so bili medtem kritični do Budimpešte.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'
06. 10. 2024 08.00"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

Vučić proti 'balkanski zaroti': Tito je del naše zgodovine, ostal bo pri nas
21. 09. 2024 19.31Na političnem prizorišču je vroče tudi zaradi želje po premestitvi Titovih posmrtnih ostankov. No, njihove vrnitve na rodno Hrvaško si želi beograjski župan Aleksandar Šapić, a predsednik države mu medtem odločno nasprotuje. "To se ne bo zgodilo. Josip Broz je del naše zgodovine," je jasen Aleksandar Vučić.

Finančni komentar: spomin na september 2007
17. 09. 2024 07.00Obstaja 59 odstotkov možnosti, da bo ameriška centralna banka Fed jutri prvič po letu 2020 znižala obrestno mero za 50 bazičnih točk. Enako se je zgodilo v septembru leta 2007, trgi so prvotni rez sprejeli z navdušenjem, vendar so že oktobra indeksi popustili in leta 2008 je sledila gospodarska kriza.

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?
16. 09. 2024 06.00Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

SDS nad Kosovo; vlada DZ zaprosila za čim hitrejšo obravnavo kandidatke
13. 09. 2024 09.10Umik Tomaža Vesela in imenovanje Marte Kos za slovensko kandidatko za evropsko komisarko še naprej odmeva na domačem in evropskem političnem parketu. Ali je pomembno ali ni, da javnost vidi pismo, s katerim naj bi predsednica Evropske komisije zahtevala menjavo kandidata, je še naprej eno od pomembnih vprašanj. Vendar pa slovenska vlada poudarja, da državni zbor in pristojen odbor DZ razpolagata z vso dokumentacijo za oblikovanje mnenja o predlagani kandidatki. Zato so institucijo znova pozvali, naj čim prej obravnava kandidatko, ki je sicer postala tarča napadov SDS. Kosova vse njihove očitke zavrača.

'To je igra in navadno sranje. 52 jih je izpustil, 53 zaprl. Staro meso je zamenjal za novo'
07. 09. 2024 06.41Andrej Gnjot v Beogradu čaka na novice o svoji usodi. Na sodišču se je odvilo še zadnje dejanje sage proti izročitvi 42-letnega režiserja Belorusiji, kjer ga želi režim preganjati zaradi podpore protestnikom, ki so leta 2020 želeli zrušiti režim diktatorja Aleksandra Lukašeka. Izročitev pomeni mučenje in smrt, je prepričan. A dodaja, da ničesar, kar je storil v podporo prodemokratičnemu gibanju, ne obžaluje. Medtem ko Gnjot čaka odločitev oblasti Srbije, se Lukašenko pripravlja na naslednje volitve. Tudi tako, da izpušča politične zapornike. Pa jih res?

'Vsakdo, ki ga ne skrbi, da ima sovražnik jedrsko orožje, ne razmišlja trezno'
04. 09. 2024 08.56"Soočamo se z dolgoročno strateško tekmo z Rusijo," pravi pomočnik generalnega sekretarja Nata za obrambno politiko in načrtovanje Angus Lapsley. Zato ni presenetljivo, da zavezništvo trenutno prav Rusiji namenja največ pozornosti, čeprav ne manjka niti drugih izzivov. "Razumeti moramo, da nas Rusija vsakodnevno izziva s hojo po robu vojne in ta pritisk le še narašča. Dezinformacije, sabotaže, usmrtitve, agresivna špijonaža; na to se moramo odzivati. Prav tako jim moramo dati jasno vedeti, da jih bomo ustavili na Natovih mejah, če bi se kdaj odločili, da nas vojaško izzovejo. Jasno pa mora biti tudi, da jo bodo slabo odnesli, če pride do tega."

Povpraševanje po Ozempicu (pre)veliko, na spletu številni ponaredki
02. 09. 2024 17.31Zaradi velikega povpraševanja tudi v Sloveniji prihaja do težav v preskrbi z zdravilom za zdravljenje sladkorne bolezni Ozempic. Na javni agenciji za zdravila in lekarniški zbornici zagotavljajo, da si pristojni prizadevajo omiliti težave v preskrbi. Odsvetujejo nakup prek spleta in opozarjajo, da zdravilo ni odobreno za t. i. estetsko hujšanje.

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'
23. 08. 2024 14.42Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

Ministrstvo: dopust je za počitek in odklop, več dobrih praks v EU
11. 08. 2024 08.30Čeprav so na dopustu, se mnogi delavci medtem ubadajo z odgovarjanjem na sporočila, e-maile in klice. Posledično z dopusta prihajajo izgoreli, pod stresom in pod pritiskom, opozarjajo na ministrstvu za delo. Lanska novela zakona o delovnih razmerjih uvaja tudi pravico do odklopa, ki je posebej pomembna v času dopustov, poudarjajo na ministrstvu za delo. Kot opominjajo, morajo delodajalci ukrepe sprejeti do sredine novembra. Kakšne pa so izkušnje v drugih državah?

Trgovina z ljudmi pri nas: izkoriščevalsko delo, spolno izkoriščanje, prodaja organov ...
29. 07. 2024 14.23Ocenjuje se, da je po svetu približno osem milijonov žrtev trgovine z ljudmi, približno vsaka peta žrtev je otrok. "Poletni meseci vabijo, da pogledamo čez mejo. Ne samo na potovanjih in dopustih, vendar predvsem na meje, ki zaznamujejo naša prepričanja, solidarnost in odprtost do tistih, ki živijo na robu. To so izgnani in ukradeni ljudje, begunci in žrtve trgovine z ljudmi. Ne samo iz tujine v Slovenijo, tudi iz Slovenije naprej proti zahodnim državam," poziva Slovenska karitas.

Znanemu kirurgu ukradli identiteto, da bi prodali lažno zdravilo
25. 07. 2024 19.34Ste na družbenih omrežjih zasledili oglas, da znane osebe, med njimi tudi zdravniki, priporočajo oziroma tudi prodajajo zdravilne, skorajda čudežne izdelke? Ti denimo rešujejo bolečine, otekline, previsok pritisk, z njimi lahko celo izgubite 10 ali več kilogramov. Pozor: gre za pasti – ukradene fotografije in identitete, lažne obljube, zavajanja, prevare in nevarne izdelke. Tako so goljufi identiteto ukradli tudi znanemu onkologu Eriku Breclju in z njegovo fotografijo ter v njegovem imenu oglaševali izdelek za čiščenje žil. "Ne nastopam v reklamah," pravi Brecelj, ki opozarja, da gre lahko za zelo nevarne, še več, strupene izdelke.

Svet se združuje v obsodbah streljanja na Trumpa, Rusija s svojim sporočilom
14. 07. 2024 07.30Svetovni voditelji obsojajo poskus atentata na Donalda Trumpa, nekdanjega predsednika ZDA, ki želi znova zasesti ta položaj. Pravijo, da v demokraciji ni prostora za nasilje. Oglasili so se tako v Bruslju kot v Pekingu, argentinski predsednik Javier Milei pa je za atentat obtožil mednarodno levico. FBI je medtem potrdil, da je streljal 20-letnik. Rusija je napad na Trumpa medtem izkoristila za kritiko ameriške podpore Kijevu in spomnila na atentat na Johna F. Kennedyja, za katerega številni teoretiki zarote še danes verjamejo, da je bil naročen iz državnega aparata ZDA.

Prvi tak posel: Črna gora nabavila šest slovenskih brezpilotnikov belin-V
02. 07. 2024 19.32Obrambna ministra Slovenije in Črne gore Marjan Šarec in Dragan Krapović sta na vojaškem letališču Knjaz Danilo v Golubovcih opravila uradno primopredajo šestih brezpilotnih letal belin-V, slovenskega proizvajalca C-Astral iz Ajdovščine, in sistema protiletalske obrambe BANS.

Ne nasedajte: prodajajo 'Ozempic' in 'Wegovy' neznanega izvora in sestavin
29. 06. 2024 18.13Javna agencija RS za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je obravnavala prijavo zoper spletno stran, kjer brez recepta prodajajo zdravila za zdravljenje diabetesa in hujšanje. Spletna stran navaja, da gre za zdravili Ozempic ter Wegovy. Zdravili prodaja izven legalne dobavne verige, izvor in vsebina snovi v viali pa sta nepreverjena.

Kaj politiki pričakujejo od volitev?
09. 06. 2024 09.04Na volišča so se podali tudi politični obrazi. V Radomljah je glas oddala predsednica republike Nataša Pirc Musar. Ocenila je, da je bila kampanja pred evropskimi volitvami bolj umirjena kot tista, ki smo jo spremljali pred slovenskimi parlamentarnimi volitvami. Na volišču omnia je glasoval tudi predsednik vlade Robert Golob. Prvak opozicije pričakuje izvolitev vsaj treh evroposlancev, manj kot to bo za Janšo neuspeh. V SLS svojo kampanjo ocenjujejo za vsebinsko in pričakujejo uspeh, NSi pa so optimistični, da bodo presenečenje teh evropskih volitev.

Janševo osebno sporočilo v elektronskih nabiralnikih: 'Živijo, Marija!'
28. 05. 2024 18.56Po e-poštnih predalih se te dni širijo videi SDS, v katerih predsednik SDS Janez Janša prejemnike nagovarja z njihovimi imeni. Prejeli so jih tudi tisti, ki niso člani stranke, saj Janša v nagovoru prejemnika prosi, naj video pošlje vsaj petim znancem. V SDS pojasnjujejo, da so osebni stik želeli prenesti tudi na digitalno kampanjo za EU volitve.

Grošelj, Tomičeva, Lipušček: koliko lobistov želi v Bruslju vplivati na zakonodajo?
27. 05. 2024 06.00V oddaji 24UR ZVEČER je v četrtek potekalo tretje predvolilno soočenje, na katerem so svoja stališča primerjali nosilka liste Nič od tega Violeta Tomič, nosilec liste Zeleni Slovenije Klemen Grošelj ter nosilec liste DeSUS in Dobre države Uroš Lipušček. Koliko imamo lobistov? Se je res 10 milijonov Ukrajincev izselilo? Kaj kažejo podatki o umrlih?