izumrtja

Žalujoča orka na hrbtu nosi truplo umrlega mladiča
03. 01. 2025 08.45Orka, ki je s truplom svojega mladiča na hrbtu leta 2018 preplavala več kot 1600 kilometrov, je po besedah raziskovalcev zdaj izgubila še enega mladiča. Ponovno so jo namreč opazili, kako "žaluje" in truplo mladiča nosi sabo.

Beloglavi orel tudi uradno postal nacionalna ptica ZDA
26. 12. 2024 21.17Beloglavi orel, simbol na grbu ZDA, je še uradno postal nacionalna ptica, potem ko je odhajajoči ameriški predsednik Joe Biden na božični večer podpisal zakon in ujedi namenil to čast. Zakon so predlagali v Minnesoti, kjer po besedah senatorke slovenskega rodu Amy Klobuchar živi ena od najštevilčnejših populacij te ujede v ZDA.

Na POP TV prihaja dokumentarna serija, ki nas bo popeljala na safari v Afriko
22. 11. 2024 13.07Dokumentarna serija SKRIVNI SAFARI: V DIVJINO je posneta v konzervatu Ol Pejeta v osrednji Keniji in skozi oči predanih rangerjev, ki živijo in varujejo ogrožene vrste divjih živali, pripoveduje neverjetne zgodbe. Ne spreglejte vsako soboto, od 30.11. dalje, ob 17:55 na POP TV.

Članice EU za zmanjšanje zaščite volka
25. 09. 2024 13.36Članice EU so podprle zmanjšanje zaščite volka, ki ga je decembra predlagala Evropska komisija, so potrdili v Bruslju. Pred spremembo ustrezne zakonodaje bo moral zmanjšanje zaščite iz strogo zaščitenega v zaščitenega potrditi stalni odbor bernske konvencije. Slovenija naj bi se pri odločanju vzdržala. Znižanje zaščitenega statusa volka po mnenju okoljske organizacije Alpe Adria Green "odpira vrata odstrelu volkov kot lažni rešitvi za problematiko uničevanja živine". V organizaciji so prepričani, da je to v nasprotju z zavezo Evrope za zaščito in obnavljanje biotske raznovrstnosti. Ministrstvo za naravne vire in prostor je medtem potrdilo, da ima Lovska družina Kropa dovoljenje za odstrel po dveh volkov na Jelovici in Pokljuki.

Kit grbavec z vodo in ribicami zajel tudi nič hudega slutečega tjulnja
18. 09. 2024 10.49Morje in njegovi prebivalci nas velikokrat presenetijo. Tako je javnost povsem presenetila fotografija, ki jo je posnel naravoslovec, ki je opazoval kite v zvezni državi Washington. V objektiv je namreč zajel kita grbavca v trenutku, ko se je v njegovem gobcu ponesreči znašel tjulenj.

Švedski lovci v prvih dneh sezone lova odstrelili že več kot 150 rjavih medvedov
23. 08. 2024 17.23V prvih dneh sezone lova na medvede na Švedskem so lovci pokončali že več kot 150 rjavih medvedov. Okoljski aktivisti obsojajo "popolni pokol medvedov", ki bi lahko ogrozil preživetje celotne skandinavske populacije rjavega medveda.

Na Švedskem razburja začetek obsežnega odstrela medvedov
21. 08. 2024 17.38Na Švedskem se je začela sezona lova na medvede, med katero bodo lovci lahko do 15. oktobra ubili 486 rjavih medvedov oziroma 20 odstotkov populacije te živali v naravi. Aktivisti za pravice živali so prepričani, da je odstrel preveč radikalen in da gre bolj za "mačo prestiž" kot ohranjanje števila teh velikih zveri na varni ravni.

Divji konji se po približno 200 letih vračajo domov
12. 06. 2024 10.32Skupina zadnjih divjih konj na svetu, se je po približno 200 letih odsotnosti vrnila v svoj rodni Kazahstan. Štiri kobile iz Berlina ter en žrebec in dve drugi kobili iz Prage so se v to srednjeazijsko državo pripeljali s transportnim letalom čeških letalskih sil.

Sokrvje skoraj iztrebilo risa. Bo tokrat vendarle drugače?
23. 03. 2024 18.41Vse se je začelo pred skoraj sedmimi leti. Želja, da bi rešili risa pred izumrtjem, je s projektom LIFE Lynx dobila zagon, rezultati projekta pa kažejo, da je bila misija izredno uspešna. Kako ne, ko pa smo v tem času v Slovenijo in na Hrvaško pripeljali 18 karpatskih risov in zabeležili več kot 30 mladičev doseljenih risov.

V Avstriji na javni televiziji ocvrli ogroženo vrsto ribe
09. 03. 2024 10.51Med kuharsko oddajo na avstrijski televiziji ORF so ocvrli ogroženo vrsto ribe, kar je sprožilo val kritik, zlasti s strani ribičev. Tako televizija kot kuhar sta se že opravičila, češ da je šlo za splet nesrečnih okoliščin.

Pomemben preboj: bodo severni beli nosorogi še korakali po svetu?
28. 01. 2024 16.31Upanje za živalsko vrsto, ki je tik pred izumrtjem, še obstaja. Na našem planetu imamo le še dva primerka severnega belega nosoroga, gre za dve samici, mamo in hčer. Vendar pa bi, kot kaže, preboj na področju zunajtelesne oploditve vendarle lahko poskrbel za podmladek. Znanstveniki namreč poročajo o prvi uspešni IVF-zanositvi nosoroga.

V londonskem živalskem vrtu na svet prišla ogrožena vrsta gorile
19. 01. 2024 11.38V londonskem živalskem vrtu se je v sredo skotila kritično ogrožena zahodna nižinska gorila. Gorile omenjene vrste sicer večinoma živijo v odmaknjenih predelih deževnih gozdov zahodne in osrednje Afrike, uvrščene pa so med živali z visokim tveganjem izumrtja.

V Indoneziji se je skotil kritično ogroženi sumatranski nosorog
27. 11. 2023 13.38V zahodni Indoneziji se je konec tedna skotil redek sumatranski nosorog, so sporočili indonezijski uradniki. Novica odmeva, saj gre za kritično ogroženo vrsto – na svetu naj bi po podatkih organizacij za varstvo narave ostalo le še nekaj deset primerkov.

'Kar smo zamudili pri podnebni krizi, si pri UI ne moremo privoščiti'
25. 10. 2023 10.24Razprave o tem, kakšna je dobrobit, pa tudi nevarnost, ki jo prinaša razvoj umetne inteligence, potekajo že dolgo, zadnje čase pa so vedno glasnejši pozivi, da bi bilo nujno čim prej vzpostaviti neko neodvisno telo, ki bi ga sestavljali mednarodni strokovnjaki in bi skrbelo za nadzor nad razvojem in uporabo umetne inteligence. Podobno, kot imamo forum za podnebne spremembe v okviru Združenih narodov, opozarja Demis Hassabis, ki je vodja britanske enote Googla za razvoj umetne inteligence.

Golob: Podnebne spremembe so nekaj, čemur nihče od nas ne bo ubežal
28. 08. 2023 07.11Nobena država se s podnebnimi spremembami ne more soočiti sama, podnebna agenda pa bo na vrhu prioritet Slovenije v VS ZN, je ob začetku 18. Blejskega strateškega foruma dejal premier Robert Golob. Zavzel se je za širitev EU in mir v Ukrajini. Na izzive, s katerimi se sooča svet, se ni mogoče ustrezno odzvati brez globalnega ukrepanja, ki pa ni možno brez solidarnosti, pa je poudarila zunanja ministrica Tanja Fajon.

Med skrbjo za prihodnost človeštva in tekmo za tehnološko premoč
04. 06. 2023 07.00"Vsako podjetje bo postalo podjetje z umetno inteligenco," je napoved, ki jo v poslovnem svetu zelo pogosto slišimo. Na eni strani sproža strah pred (pre)hitrim, nepredvidljivim napredkom umetne inteligence, na drugi strani vodi v globalno tekmo za vsak košček, vsako nišo, vsako storitev, ki jo bo poganjala nova tehnologija. Na eni strani akademska skupnost svari pred prihajajočo pogubo, na drugi strani svet tehnoloških podjetij opozoril ne more ali ne želi slišati.

Ko vodilni znanstveniki svarijo pred umetno inteligenco
03. 06. 2023 20.47Svarila zaradi eksistencialnih groženj, ki jih v prihodnosti napovedujejo raziskovalci, so vse glasnejša. V zadnji Stanfordovi raziskavi je več kot tretjina znanstvenikov odgovorila, da bi lahko odločitve sistemov umetne inteligence privedle do nuklearne katastrofe. Številni najvidnejši strokovnjaki s tega področja, ki so še lani mirili, da tehnologija ne more ogroziti ljudi, so svoje mnenje v zadnjih mesecih spremenili in zdaj tudi sami opozarjajo na nevarnosti.

Strokovnjaki: Umetna inteligenca bi lahko vodila v izumrtje človeštva
31. 05. 2023 07.55Strokovnjaki, med njimi tudi vodje raziskovalnega laboratorija OpenAI in Google Deepmind, so opozorili, da bi umetna inteligenca lahko vodila v izumrtje človeštva. Nekateri drugi sicer pravijo, da so apokaliptična opozorila prenapihnjena in da bi se bilo treba osredotočiti na kratkoročne posledice uporabe AI. Veliko je tudi idej o regulaciji AI in predpisih, ki bi jih bilo potrebno uvesti za povečanje varnosti.

Vlada nekoliko popustila zahtevam kmetov: omejitev na Naturi 2000 še ne bo
09. 04. 2023 20.19Po protestih kmetov in pogovorih pri premierju je vlada očitno že nekoliko popustila zahtevam kmetov. Omejitev kmetovanja na območjih Natura 2000, ki jih predvideva nova uredba o upravljanju teh območij, očitno vsaj letos še ne bo. To naj bi bilo vsaj načelno dogovorjeno na ponedeljkovem sestanku. A kaj to pomeni z vidika varstva narave?

V severovzhodni Italiji medved ubil tekača, družina bo tožila državo
08. 04. 2023 08.05Iz Italije poročajo o tragični nesreči. Na gozdni poti na severovzhodu države je medved napadel in ubil tekača. Šlo naj bi za prvi tovrstni primer, čeprav so o napadu medveda na človeka poročali že marca. Žival nameravajo izslediti in ubiti. Družina umrlega je napovedala, da bo tožila tako italijansko pokrajino kot državo.

Dvoboj prihodnosti: od pisarne med rastlinami do pisarne za računalnikom
05. 04. 2023 06.00Radi berete knjige? Ste se kdaj povzpeli po stopnišču Nuka in razmišljali, koliko slovenske dediščine, pisane besede, je shranjene v tej Plečnikovi knjižnični palači? Plečnik je zapisal: "To je nekaj, kar je ustvarjeno za vse čase." Kaj mislite, da se skriva v Vatikanski knjižnici? Kaj vse je tam, kar bo ostalo za vse večne čase?

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?
19. 03. 2023 09.08Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

Boj za prihodnost največje žabe na svetu – goliatke
26. 02. 2023 13.13Žaba goliatka je največja žaba na svetu, ki je na robu izumrtja. Kamerunski okoljevarstvenik Cedrick Fogwan se s posebnim projektom trudi, da bi 250 milijonov let stara živalska vrsta preživela.

Steven Spielberg se je bal, da bo človeštvo zaradi pandemije ogroženo
20. 01. 2023 14.00Režiser Steven Spielberg je priznal, da se je med izbruhom pandemije bal, da bo obstoj človeške rase ogrožen. O svojih občutkih in prepričanjih je spregovoril v intervjuju za The Daily Star in dodal, da je navdih za film The Fabelmans našel prav v takratnem obdobju in ga ustvaril kot odziv na dogajanje.

Videoigre v letu 2022
02. 01. 2023 13.25Čeprav imajo celo v svetu videoiger "vsake oči svojega malarja", je bilo preteklo leto (pre)bogato tudi v najbolj donosni industriji na svetu. Če ste lastnik Playstationa 5 ali Xboxa Series X ali pač starejših generacij, je bila bera iger, kot je tudi prav, naravnost vrhunska za vse starosti in okuse.

Odrast kot rešitev za podnebno katastrofo?
26. 12. 2022 06.00Antropogene podnebne spremembe so verjetno daleč največji izziv, s katerim se sooča in se bo še dolgo v prihodnosti soočalo človeštvo. So družbeni problem, glede katerega smo v preteklosti naredili skoraj nezamisljivo premalo in glede katerega moramo danes zelo hitro narediti še veliko več. Ideje, kaj storiti, so različne. Verjetno največji idejni dvoboj trenutno je med t. i. paradigmo zelene rasti (mainstreamovski pogled) in paradigmo odrasti. Prvo se običajno kritizira, češ da preveč zasanjano verjame v vzdržnost kapitalističnega statusa quo, drugo se napada, češ da je nepotrebno in predvsem nerealistično antikapitalistična.

Države na COP15 sprejele zgodovinski dogovor za zaščito narave
19. 12. 2022 11.25"Končno začenjamo sklepati mirovni sporazum z naravo," je dejal generalni sekretar ZN Guterres. Predstavniki več kot 190 držav so namreč na srečanju pogodbenic Konvencije o biološki raznovrstnosti v Montrealu sprejeli zgodovinski dogovor za zaščito svetovnih vrst in ekosistemov. Dogovor predvideva, da bodo države do leta 2030 zaščitile 30 odstotkov planeta in zagotovile 30 milijard dolarjev (okoli 28 milijard evrov) pomoči za ohranjanje narave v državah v razvoju.

Bistvena, a poceni zdravila nezanimiva za farmacevte in v nevarnosti 'izumrtja'
05. 10. 2022 20.05Na seznamu španske agencije za zdravila je 508 bistvenih zdravil, ki jih v bolnišnicah in lekarnah ne sme primanjkovati. Med njimi so denimo zdravila proti raku, vnetnim boleznim, pa tudi zdravilo, ki spodbuja dihanje pri novorojenčkih. A številna bistvena zdravila imajo težavo, da se prodajajo po nizki ceni, farmacevtska podjetja pa za njihovo proizvodnjo posledično niso zainteresirana.

Več kot tisoč vrstam palm grozi izumrtje
28. 09. 2022 11.25Znanstveniki so z umetno inteligenco ocenili tveganja za celotno družino palm, od visokih dreves do vzpenjavk. Podatki kažejo, da več kot tisoč vrstam – nekaj več kot 50 odstotkov palm – grozi izumrtje.

Morski psi ob splitski plaži, v slovenskem morju jih je 24 vrst
25. 09. 2022 07.25Strokovnjaki so doslej v celotnem Jadranskem morju potrdili 33 vrst morskih psov, v slovenskem delu 24. Morski psi sicer sodijo med hrustančnice in teh je v vodah Jadrana 60. Po raziskavi hrvaško-slovenske ekipe jih je ogroženih več kot polovica. Veliko morskih psov plava blizu največje splitske plaže, tja se pridejo razmnoževat, je pojasnil splitski profesor Alen Soldo. Kako pa je v Sloveniji? Zakaj so morski psi ogroženi, ali so nevarni za ljudi in zakaj jih vidimo poredko? Pogovarjali smo se s profesorjem Lovrencem Lipejem, ki morske pse skupaj s splitskim kolegom raziskuje že dlje časa.