izumrli

Britanci na oddaljeni otok izpustili več kot 1300 polžev
29. 12. 2024 16.33Da bi rešili dve ogroženi vrsti, so Britanci na otoku Deserta Grande, blizu Madeire, izpustili več kot 1.300 polžev, ki so jih vzgojili v ujetništvu. Polži, ki so dolgo časa veljali za izumrle, so zdaj ponovno naseljeni v naravi potem, ko so jih raziskovalci v več živalskih vrtovih iz narave odstranili in jih vključili v vzrejni program. Njihovo ponovno naselitev so naravovarstveniki omogočili na sosednjem otoku Bugio, kjer invazivnih vrst ni več.

V ZOO Ljubljana prispela sibirski tiger Ussuri in tigrica Arisa
26. 08. 2024 17.45V Živalski vrt Ljubljana sta prispela samica in samec sibirskega tigra, s čimer so zaokrožili letošnje pridobitve novih živali. Letos so tako pozdravili nov par sibirskih tigrov, azijsko levinjo, filipinske kljunorožce, svinjske jelene, indokitajske sika jelene, vzhodne kune vrečarice, ovratničarske čaje in jastrebje pegatke, so sporočili.

Ob severovzhodnem delu obale ZDA opazili sivega kita
06. 03. 2024 12.10V začetku marca so pri ob obali Nove Anglije v severovzhodnem delu ZDA opazili sivega kita. Gre za pravo redkost, saj so kiti na tem območju izumrli pred dvema stoletjema.

Na lovu za risi in njihovimi sledmi: nam jih je uspelo rešiti?
24. 01. 2024 19.18Še pred nekaj leti je kazalo, da bodo risi pri nas izumrli, zdaj pa se je število risov, predvsem po zaslugi projekta Life lynx, podvojilo. A sedemletni projekt se že čez dober mesec končuje. Za zdaj pa kaže, da je največja evropska mačka pri nas rešena. Pa je res? Na Gorenjskem risi s svojo dobro reprodukcijo in celo zadrževanjem nad gozdno mejo rušijo do zdaj pridobljeno znanje. K nam po nasvete prihajajo tudi lovci in naravovarstveniki iz sosednjih držav. Avstrijski se je pridružila tudi naša ekipa, še prej pa poskusila risje sledi iskati na ne ravno zavidljiv način.

Velikost je pomembna! Predvsem, če gre za morskega psa
02. 08. 2023 00.15V KINA PRIHAJA NAJVEČJI, KAR STE JIH KDAJ VIDELI! MEGALODON 2, PREDATOR IZ GLOBIN.

Verjeli so, da so izumrli. Po skoraj 20 letih jih je pričakalo presenečenje
24. 04. 2023 17.51Raziskovalci so verjeli, da je lev v bližini meje med Čadom in Kamerunom izumrl. A kot kaže, so se motili. Navdušena skupina raziskovalcev je namreč razkrila, da je kamera na območju nacionalnega parka Sena Oura v svoj objektiv ulovila "čudovito levinjo v njenih najboljših letih, ki je očitno odličnega zdravja".

Ljubki posnetki igre kritično ogroženih mladičev sumatranskih tigrov
06. 04. 2023 11.54"Tukaj sta ... mladička kritično ogroženega sumatranskega tigra ... Alif in Raya!" so z navdušenjem sporočili iz angleškega živalskega vrta Chester ZOO. Podmladka so se razveselili že januarja, zdaj pa so delili posnetke razposajenih dvojčic, ki se lepo razvijata.

120 let, 120.000 predmetov: 700 let star pečatnik, sodniško žezlo, žametna torbica iz leta 1660
02. 04. 2023 17.14Od umetelno izrezljanega grajskega pohištva, arheoloških izkopanin, pa vse do bogato okrašenih oblačil, v katerih so se po ulicah in trgih nekoč sprehajali in 'na ogled postavljali' Mariborčani. Pa zbirka orožja – meči, sablje, viteški oklepi. Večmetrski kipi, stare slikarske umetnine ter starinska glasbila. Nekateri najdragocenejši predmeti, ki jih hrani Pokrajinski muzej Maribor, so sedaj sploh prvič dostopni in na ogled javnosti.

Bi poskusili mesne kroglice iz 'mamutovega' mesa?
28. 03. 2023 17.21V arktičnem permafrostu so našli že kar nekaj ostankov mamutov, znanstveniki pa so tako lahko sekvencirali genom te živali in izvedeli zanimive podrobnosti o življenju o teh izumrlih ledenodobnih velikanov. No, nekateri znanstveniki pa so šli še korak dlje. Nekatere od pridobljenih informacij so v laboratoriju namreč uporabili za izdelavo približka "mamutovega" mesa – če temu sploh lahko rečemo mamutovo meso.

Izumrli poklic? V Belgiji tekmovanje za najboljšega čistilca čevljev
28. 03. 2023 06.15Mlajše generacije so jih videle v starih filmih, a njihov poklic še ni izumrl. Še več, prirejajo celo eno bolj nenavadnih tekmovanj – Zlati čopič. Kdo je najboljši čistilec čevljev v Evropi in kaj mora znati, da usnjene čevlje vzdržuje na najvišji ravni?

Izumrli glodavec napada vrtove prebivalcev Vukovarja
21. 03. 2023 06.00Strokovnjaki so bili prepričani, da je posebna kosmata živalska vrsta na Hrvaškem izumrla, saj je niso videli od prejšnjega stoletja, a so se motili. Glodavca, imenovanega slepo kuže oziroma slepa miš, so namreč zdaj našli v bližini Vukovarja. Gre za majhnega nepridiprava, podobnega krtu, ki je številnim domačinom jedel krompir, korenje in čebulo. Lastnikom uničenih vrtov bo zdaj ustanova za zaščito naravnih vrednot povrnila škodo, razmišljajo pa tudi o tem, da bi živali preselili na drugo lokacijo.

Po 70 letih v indijski divjini zopet tekata geparda
12. 03. 2023 17.28V Indiji so izpustili v divjino geparda, ki so ju lani pripeljali iz Namibije. Samec in samica sta iz karantene v narodnem parku Kuno naglo stekla na prosto. Sta prva pripadnika te živalske vrste na prostem v Indiji, po tem, ko so gepardi v tej državi pred 70. leti izumrli.

Asteroid, ki je s sveta izbrisal dinozavre, je sprožil tudi uničujoč cunami
05. 10. 2022 11.18Ko je pred 66 milijoni let v Zemljo trčil asteroid v velikosti mesta, je z obličja zemlje izbrisal dinozavre. Nove raziskave kažejo, da je trk sprožil tudi pošastni cunami, ki je z valovi rušil po vsem svetu. Asteroid, širok okoli 14 kilometrov, je v bližini mehiškega polotoka Jukatan za sabo pustil udarni krater, širok približno 100 kilometrov. Ne le, da so po trku izumrli dinozavri, udarec je sprožil tudi množično izumrtje, saj je izginilo okoli 75 odstotkov živalskih in rastlinskih vrst.

SBO: Prihaja zima, zaradi katere dinozavri ne bodo izumrli
15. 09. 2022 12.03Juca, Beno, Filip, Peter in Vid so združeni v zasedbo SBO, ki pripravlja drugi celovečerni izdelek. V luči 13. obletnice ljubljanskega Kina Šiška smo jih povprašali, kaj se kuha v njihovem taboru in kaj lahko pričakujemo v bližnji prihodnosti.

Pred 225 milijoni let se je z dinozavri sprehajal najstarejši identificirani sesalec
12. 09. 2022 07.17Najstarejši sesalec na svetu je bil identificiran na podlagi fosilnih zobnih zapisov, ki so za približno 20 milijonov let prehiteli doslej potrjenega najstarejšega sesalca. Raziskovalci so novo odkritje označili za "zelo pomembno". Brasilodon quadrangularis je bil majhen, približno 20 centimetrov dolg sesalec, ki je hodil po Zemlji pred 225 milijoni let hkrati z najstarejšimi dinozavri in po mnenju skupine brazilskih in britanskih znanstvenikov osvetljuje razvoj sodobnih sesalcev.

Se je mistična pošast Nessie nekoč tudi zares potikala po škotskem višavju?
02. 08. 2022 18.42Novo odkritje raziskovalcev bi morda lahko zamajalo še tako trdnega skeptika. Fosilni ostanki namreč namigujejo, da bi lahko mistična pošast nekoč tudi v resnici plavala v tem sladkovodnem škotskem jezeru. Gre torej za del resnične zgodovine ali je le plod domišljijskih pripovedk tamkajšnjih prebivalcev?

Tigri v Nepalu nekoč ogroženi, zdaj jih je trikrat več
01. 08. 2022 12.51Tigri v Nepalu niso več na robu izumrtja. V državi je danes 355 tigrov, kar je 190 odstotkov več kot leta 2009, ko je nepalska vlada pričela s projektom za ohranjanje tigrov. V azijskih državah se je namreč število tigrov zaradi nezakonitega lova in zaradi krčenja naravnega habitata stalno zmanjševalo. Azijske države so si zato zadale cilj: do leta 2022 podvojiti število divjih tigrov, kar je Nepalu tudi uspelo.

Število tigrov v naravi za 40 odstotkov višje od ocen
22. 07. 2022 09.46Mednarodna zveza za ohranjanje narave je s povečanjem opazovanja divjih živali ugotovila, da je na svetu 40 odstotkov več tigrov, kot so sprva mislili. V divjini se tako trenutno sprehaja približno 6000 tigrov, še vedno pa spadajo med ogrožene vrste.

Nove najdbe: neandertalec in homo sapiens bi lahko sobivala dlje časa
10. 02. 2022 08.52Nove najdbe fosilov izzivajo idejo, da so neandertalce kmalu po prihodu iz Afrike z obličja Zemlje izbrisali sodobni ljudje (homo sapiens). V jami v južni Franciji so namreč odkrili otroški zob in kamnito orodje, to pa naj bi dokazovalo, da je bil homo sapiens v zahodni Evropi že pred približno 54.000 leti. To je nekaj tisoč let prej, kot so sprva mislili, in bi lahko pomenilo, da sta vrsti dlje časa sobivali. Možno je celo, da sta se križali.

Vpliv podnebnih sprememb na populacijo pingvinov: enih več, drugih manj
22. 01. 2022 17.11Medtem ko se populacija vrste pingvinov Adelie zaradi podnebnih sprememb manjša, se je populacija pingvinske vrste Gentoo ob naraščajočih temperaturah povečala.

Več kot petina Slovencev misli, da smo ljudje živeli v času dinozavrov
30. 10. 2021 12.40Raziskava Eurobarometra o splošni razgledanosti evropskih državljanov ter njihovem odnosu do znanosti in tehnologije je pokazala, da se je interes za znanost v zadnjem desetletju povečal. Anketiranci so pokazali dobro znanje o naravoslovju, geografiji in naravni zgodovini, vendar še vedno skoraj tretjina ljudi verjame, da so bili virusi narejeni v državni laboratorijih, da bi lahko vlade omejevale svobodo ljudi. Slovenija se je medtem slabo odrezala na nekaterih področjih poznavanja naravnih in znanstvenih dejstev. Kar petina Slovencev namreč misli, da smo ljudje in dinozavri nekaj časa na Zemlji živeli sočasno.

Izumrtje, ki je z obličja Zemlje izbrisalo dinozavre, morskim psom prizaneslo
11. 08. 2021 16.41Dogodek izpred več milijonov let, ki je povzročil izumrtje dinozavrov, je morskim psom prizanesel. Znanstveniki so v novi raziskavi namreč ugotovili, da so morski psi v tem času ohranili stalno raznolikost v oceanih. Raziskovalci so analizirali morfologijo 1239 zob fosilov morskih psov ter ugotovili, da so nekatere vrste v tem obdobju res doživele selektivno izumrtje, spet druge vrste teh morskih plenilcev pa so se povečale.

Po 3000 letih so se v Avstraliji znova skotili tasmanski vragi
27. 05. 2021 07.00Tasmanski vragi so se po več kot 3000 letih, ko so v Avstraliji izumrli, zdaj znova skotili v naravi. V zavetišču Barrington v Novem Južnem Walesu se je namreč skotilo sedem mladičev tasmanskih vragov. Po besedah avstralske nevladne organizacije Aussie Ark je v Tasmaniji v naravi le še 25.000 vragov.

Po 400 letih so se v Anglijo vrnili bobri, ki pokrajino ščitijo pred poplavami
04. 03. 2021 06.00Med tihimi ovinki reke Otter v angleškem Devonu se po poročanju lokalnih medijev dogaja nekaj izjemnega. Po 400 letih so se v okolico vrnili bobri. Pred nekaj sto leti so namreč vrh moške mode v Evropi postali klobuki iz bobrovega krzna. Povpraševanje je bilo tako veliko, da se je število živali izjemno zmanjšalo, v Veliki Britaniji pa so bobri celo izumrli.

Nova dognanja o usodi dinozavrov
30. 11. 2020 08.49Nova raziskava je ovrgla teorijo, da so bili dinozavri v zatonu, še preden jih je trk asteroida dokončno izbrisal z obličja Zemlje. Nasprotno – če ne bi bilo katastrofe, ki je povzročila njihovo izumrtje, njihova prevlada ne bi bila ogrožena.

Lažne novice kot politično orodje za dosego cilja
15. 10. 2020 09.36V ZDA poteka boj za bivanje v Beli hiši, kot ga ne pomnimo že dolgo. Če je večina mislila, da je bila afera Watergate, v katero se je zapletel Richard Nixon, vrhunec podlosti politične igre, je v dobi lažnih novic ta dosegla novo raven. Če v nadzorovanih medijih veljajo pravila za objavljanje in nadzor le teh, so družbena omrežja prinesla nenadzorovana nebesa za tiste, ki sledijo vodilu da je za dosego cilja dovoljeno uporabiti vsa sredstva.

Čilenci reševali morskega slona, ki se je znašel sredi stanovanjske soseske
07. 10. 2020 18.17Prebivalce stanovanjske soseske v Puerto Cisnes je presenetil dvotonski morski slon, ki se je po prihodu na kopno znašel na ulicah čilskega mesta. Reševalna akcija, v kateri je sodelovalo več deset prebivalcev, policija in mornarica, je bila uspešna, morski slon pa se je na koncu vendarle vrnil nazaj v svoj naravni habitat.

Po treh tisočletjih tasmanski vragi spet v Avstraliji
05. 10. 2020 10.22V Avstraliji so v divjino, na 400 hektarjev ograjeno območje, izpustili 26 tasmanskih vragov, živali, ki so jih pred približno 3000 leti na celini iztrebili dingi. Na otoku Tasmanija pa jih po ocenah živi manj kot 25.000, saj je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja populacijo zmanjšala neozdravljiva bolezen.

Princ George bo zob morskega psa vendarle lahko obdržal
29. 09. 2020 18.03Potem ko je malteški minister za kulturo Jose Herrera zahteval, da princ George vrne fosil, ki ga je v dar prejel od legendarnega televizijskega voditelja Davida Attenborougha, je ta zdaj spremenil svoje mnenje. Zob izumrle vrste orjaškega morskega psa, ki je bil velik tudi do 16 metrov, bo tako lahko ostal v lasti potomca kraljeve družine.

Malta zahteva nazaj zob, ki ga je v dar dobil princ George
28. 09. 2020 20.16Na vrtovih Kensingtonske palače je legendarni televizijski voditelj in naravovarstvenik David Attenboroughom pred dnevi obiskal kraljevo družino in tako razveselil otroke princa Williama in Kate Middleton. Njunemu najstarejšemu sinu, princu Georgeu, je v dar dal posebno darilo - zob morskega psa, ki pa ga zdaj Malta zahteva nazaj.