izumrle

Z genskim inženiringom oživeli izumrlega krvovolka: rešitev ali nova težava?

08. 04. 2025 16.45

Ameriško biotehnološko podjetje Colossal Biosciences je sporočilo, da so s pomočjo genskega inženiringa vzgojili tri mladiče krvovolka, ki je sicer izumrl pred več kot 10.000 leti. DNK krvovolka so pridobili iz fosilov in nato na novo zapisali gensko kodo navadnega sivega volka, ki je njegov najbližji še živeči sorodnik. Mladiče so na svet spravili s pomočjo domačih psov kot nadomestnih mater. Kljub izjemnemu tehnološkemu dosežku so nekateri strokovnjaki kritični do ponovne oživitve že izumrlih živalskih vrst, predvsem zaradi vprašanj, kako se bodo take živali obnesle znotraj ekosistema, kakšno nevarnost predstavljajo za druge živali in koliko genov je potrebno spremeniti, da žival dejansko postane krvovolk.

V Španiji našli najstarejše kosti človeškega obraza v zahodni Evropi

16. 03. 2025 21.48

Raziskovalci so v starodavni jami v Španiji našli fragmente kosti človeškega obraza, ki so po njihovi oceni najstarejši v zahodni Evropi. Fosilizirani ostanki namreč sestavljajo levo lice in zgornjo čeljust odraslega pripadnika izumrle človeške vrste, ki je na Iberskem polotoku živela in izumrla pred 1,1 do 1,4 milijona let.

Zloraba proračuna? Trump bi za poboj sov namenil 40 milijonov

15. 03. 2025 15.57

Da bi zaščitil avtohtono pegasto sovo, namerava ameriški predsednik Donald Trump podpreti načrt za odlov na sto tisoče večjih sov invazivne vrste. A za to bi namenil ogromno denarja. Na leto je za takšen odstrel sov namenil kar 40 milijonov dolarjev (37 milijonov evrov). Oglasil se je kongres, ki opozarja, da je to absurden znesek. Več članov je pozvalo predsednika Trumpa, naj prekliče pregrešno drag načrt, po katerem bi v naslednjih treh desetletjih ustrelili in ubili 450.000 sov.

Asteroid na poti k nam: kaj, če nas zadane?

13. 03. 2025 18.43

Znanstveniki po svetu se ukvarjajo s spremljanjem in obrambo pred asteroidi. Proti Zemlji leti večji asteroid. Kaj bi se zgodilo, če bi nas zadel? Leta 1908 je na ozemlje Slovenije padel prvi znan meteorit. Zadel je vas Avče v dolini Soče.

Želijo oživiti izumrle vrste: ustvarili 'mamut miške', načrtujejo 'mamut slone'

09. 03. 2025 16.43

Podjetje Colossal Biosciences je leta 2021 razkrilo načrte za oživitev volnatega mamuta in ptice dodo, kar je pritegnilo vlagatelje in kritike. Zdaj so ustvarili gensko modificirane miši s posebno lastnostjo volnatega mamuta – dolgo dlako. Njihov naslednji korak pa je genska modifikacija azijskih slonov, ki bi jim vgradili lastnosti volnatega mamuta.

Britanci na oddaljeni otok izpustili več kot 1300 polžev

29. 12. 2024 16.33

Da bi rešili dve ogroženi vrsti, so Britanci na otoku Deserta Grande, blizu Madeire, izpustili več kot 1.300 polžev, ki so jih vzgojili v ujetništvu. Polži, ki so dolgo časa veljali za izumrle, so zdaj ponovno naseljeni v naravi potem, ko so jih raziskovalci v več živalskih vrtovih iz narave odstranili in jih vključili v vzrejni program. Njihovo ponovno naselitev so naravovarstveniki omogočili na sosednjem otoku Bugio, kjer invazivnih vrst ni več.

Na POP TV prihaja dokumentarna serija, ki nas bo popeljala na safari v Afriko

22. 11. 2024 13.07

Dokumentarna serija SKRIVNI SAFARI: V DIVJINO je posneta v konzervatu Ol Pejeta v osrednji Keniji in skozi oči predanih rangerjev, ki živijo in varujejo ogrožene vrste divjih živali, pripoveduje neverjetne zgodbe. Ne spreglejte vsako soboto, od 30.11. dalje, ob 17:55 na POP TV.

V Sibiriji našli mumijo 35.000 let stare sabljastozobe mačke

23. 11. 2024 20.00

Pred štirimi leti so raziskovalci na območju severovzhodne ruske republike Jakutije našli mumijo 35 tisoč let starega mladiča sabljastozobe mačke. V reviji Scientific Reports so objavili izsledke študije, ki je pokazala, da je bila mačka stara le tri tedne, ko je poginila. Vzrok za pogin ni znan. Fizične lastnosti živali so primerjali z levom in našli zanimive razlike.

V ZOO Ljubljana prispela sibirski tiger Ussuri in tigrica Arisa

26. 08. 2024 17.45

V Živalski vrt Ljubljana sta prispela samica in samec sibirskega tigra, s čimer so zaokrožili letošnje pridobitve novih živali. Letos so tako pozdravili nov par sibirskih tigrov, azijsko levinjo, filipinske kljunorožce, svinjske jelene, indokitajske sika jelene, vzhodne kune vrečarice, ovratničarske čaje in jastrebje pegatke, so sporočili.

Pomemben preboj: bodo severni beli nosorogi še korakali po svetu?

28. 01. 2024 16.31

Upanje za živalsko vrsto, ki je tik pred izumrtjem, še obstaja. Na našem planetu imamo le še dva primerka severnega belega nosoroga, gre za dve samici, mamo in hčer. Vendar pa bi, kot kaže, preboj na področju zunajtelesne oploditve vendarle lahko poskrbel za podmladek. Znanstveniki namreč poročajo o prvi uspešni IVF-zanositvi nosoroga.

Uganka pogrizenih sadik evkaliptusa rešena: krivec je koala Claude

06. 09. 2023 11.30

Koala, poimenovana Claude, je v drevesnici blizu avstralskega Brisbana z grizenjem sadik evkaliptusa povzročila več kot 3000 evrov škode. Uslužbenci rastlinjaka so v iskanju krivca za pogrizene sadike dolgo tavali v temi, naposled pa so zalotili koalo, ki je bila tako sita, da se je komaj premikala.

Sava odnesla rekordno kolonijo breguljk

29. 08. 2023 10.29

Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije je z urejanjem peščenih brežin uspelo vzpostaviti rekordno kolonijo breguljk ob reki Savi. Kolonijo so ocenili na 1300 gnezdečih parov. A žal so tudi breguljke prizadele poplave in jim odnesle na novo nastalo gnezdilno steno.

Velikost je pomembna! Predvsem, če gre za morskega psa

02. 08. 2023 00.15

V KINA PRIHAJA NAJVEČJI, KAR STE JIH KDAJ VIDELI! MEGALODON 2, PREDATOR IZ GLOBIN.

Vrnitev gepardov v indijsko naravo: poginile tri odrasle živali in trije mladiči

11. 06. 2023 16.33

Južnoafriška republika je z Indijo podpisala sporazum o ponovni naselitvi več deset gepardov v to južnoazijsko državo. A žal stvari ne gredo tako dobro, kot so pričakovali. Kontroverzni poskus ponovne naselitve gepardov v divjino je doživel velik neuspeh, potem ko so v zadnjih osmih mesecih poginile tri odrasle živali in trije mladiči.

Bizaren razlog, zakaj v Dubaju cveti kloniranje kamel

05. 03. 2023 18.20

Kamele so na Arabskem polotoku skozi zgodovino pomenile vir preživetja v puščavskem okolju. Čeprav se je njihova vloga po odkritju nafte precej zmanjšala, še vedno veljajo za pomemben kulturni simbol, na katerega so Arabci zelo ponosni. Lastniki s svojimi kamelami tekmujejo na dirkah in organizirajo kamelja lepotna tekmovanja. Ker jim najbolj uspešne kamele prinašajo veliko denarja, se mnogi lastniki odločajo, da izbranke kar klonirajo.

Več deset gepardov iz Južne Afrike gre v novi dom v Indijo

28. 01. 2023 13.08

Južnoafriška republika je z Indijo podpisala sporazum o ponovni naselitvi več deset gepardov v to južnoazijsko državo, potem ko so leta 2022 osem velikih mačk poslali iz sosednje Namibije.

V 150 dneh 150 maratonov: Avstralka bo podrla svetovni rekord

17. 01. 2023 11.36

Avstralka Erchana Murray-Bartlett je v 150 dneh pretekla 150 maratonov. V teh dneh je skupno pretekla 6300 kilometrov od severnega konca države do južnega mesta Melbourne. Če bo njen podvig potrjen, bo presegla svetovni rekord in se vpisala v Guinnessovo knjigo rekordov.

Nobelova nagrada za medicino za odkritja v povezavi z evolucijo človeka

03. 10. 2022 07.12

Letošnja Nobelova nagrada za fiziologijo ali medicino gre v roke švedskemu genetiku Svanteju Pääbu za odkritja v povezavi z genomi izumrlih praljudi in evolucije človeka, je danes sporočil švedski inštitut Karolinska.

'To, da je otrok preživel amputacijo in živel še več let, je osupljivo'

11. 09. 2022 10.26

Arheologi so v plitvem grobu globoko v odmaknjeni indonezijski jami našli kosti mladega človeka. Truplo je v jami ležalo 31.000 let, najbolj presenetljiv vidik odkritja pa je, da posamezniku manjka spodnja leva noga, kar kaže na to, da so jo amputirali. Posameznik je živel še več let po amputaciji, kar je po mnenju znanstvenikov osupljivo.

Risinja Neža žrtev nezakonitega lova? Policija primer še preiskuje

01. 09. 2022 08.47

Člani projekta LIFE Lynx so sporočili, da so v maju pri Strugi na Dolenjskem odkrili ovratnico mlade risinje Neže, potomke priseljenega Goruja, ki je bila na silo odtrgana in odvržena. V bližini so našli tudi madeže risine krvi, zato sumijo, da je bila mlada risinja žrtev nezakonitega lova. Zadevo že preiskuje Policija, a trenutne ugotovitve ne zadoščajo za podajo kazenske ovadbe, so nam sporočili.

Število tigrov v naravi za 40 odstotkov višje od ocen

22. 07. 2022 09.46

Mednarodna zveza za ohranjanje narave je s povečanjem opazovanja divjih živali ugotovila, da je na svetu 40 odstotkov več tigrov, kot so sprva mislili. V divjini se tako trenutno sprehaja približno 6000 tigrov, še vedno pa spadajo med ogrožene vrste.

Kraljica kriminalk in mentalist: Knjige odpirajo svet zgodb, ki je vedno na razpolago

27. 03. 2022 15.46

Pisatelja, ki sta osvojila svetovna srca. Ona je "kraljica kriminalk" – vzdevek, ki so ji ga ljubiteljsko nadeli oboževalci njenih knjig – on pa "bralec misli". "Tudi med pisanjem sem na glavi nosila čelado iz aluminijaste folije. Saj veste, za vsak slučaj," se je ob predstavitvi njune knjige Zaboj, prve v trilogiji, glede “čarovniških sposobnosti” soavtorja knjige Henrika Fexeusa pošalila Camilla Läckberg, ki je pred časom dejala, da je imela njena karierna prihodnost le dve poti – serijska morilka ali pisateljica kriminalk. "Mislim, da sem se odločila za boljšo možnost." Spregovorila sta o sodelovanju pri ustvarjanju nove knjižne uspešnice, ljubezni, ki jo žanjeta med oboževalci, pa tudi, zakaj virusa namensko nista vključila v svoje delo.

Koalo na avstralski vzhodni obali uvrstili na seznam ogroženih vrst

13. 02. 2022 20.42

Potem ko je število koal zaradi poseganja v njihov habitat in hudih gozdnih požarov, ki so pustošili po celini in še dodatno skrčili njihov življenjski prostor, močno upadlo, je avstralska vlada koale zdaj tudi uradno uvrstila na seznam ogroženih vrst.

Mladički skoraj izumrle pasme psov po 2000 evrov

11. 01. 2022 15.21

Vasica v Prlekiji je postala dom paru z izjemno in posebno življenjsko zgodbo. Armando in Christiana sta se iz Italije preselila v Slovenijo pred štirimi leti, ker vzgajata skoraj izumrlo pasmo psov, jakutske lajke, ki v Italiji takrat še niso bile priznane.

Fosil orjaške stonoge dokaz o največjem hrošču vseh časov

21. 12. 2021 13.18

Britanski znanstveniki so na plaži v Northumberlandu na severu Anglije povsem po naključju odkrili ogromen fosil orjaške stonoge. Ta naj bi živela pred 326 milijoni let, dolga je bila več kot 2,5 metra, tehtala pa je kar 50 kilogramov. In koliko nog je imela?

5G – mobilno omrežje za neslutene možnosti razvoja

01. 11. 2021 00.15

Svet se razvija s silovito hitrostjo in se bo v prihodnje še hitreje, predvsem zahvaljujoč mobilni tehnologiji pete generacije 5G. Ta prinaša neslutene možnosti napredka in razvoja, ki jih bomo izkoriščali na številnih ravneh. Hitrosti bodo z novo tehnologijo občutno višje, več bo pasovne širine, delovanje bo boljše.

Po hišah za en evro vabijo mlajše od 40 let na 'prst' italijanskega škornja s tisoči evrov

21. 07. 2021 20.18

Za spodbujanje priseljevanja v zaspane vasice na jugu Italije nameravajo regionalne oblasti globoko seči v žep – v Kalabriji ponujajo do 28.000 evrov tistim, ki bi sredi vse manjših lokalnih skupnosti začeli novo življenje. So pa postavili nekaj pogojev.

Slovenski državljan iz BiH tihotapil 15 milijonov let stare fosile

28. 04. 2021 18.11

Hrvaški policisti so na mejnem prehodu Stara Gradiška v avtomobilu 46-letnega slovenskega državljana odkrili številne fosilne ostanke "neprecenljive vrednosti". Gre za fosile več živalskih vrst iz obdobja srednjega miocena, med njimi so ostanki prazgodovinski vrst slona in nosoroga.

Slavko Sobin: Slovencem smo dolžni še eno sezono serije Črno-beli svet

18. 04. 2021 08.00

V prvem intervjuju za slovenske medije smo se pogovarjali s 36-letnim hrvaškim igralcem Slavkom Sobinom, ki ga lahko na POP TV spremljamo v seriji Šverc komerc in po novem tudi na VOYO v seriji Črno-beli svet, katere zgodba nas odpelje v Jugoslavijo v 80. letih. Nostalgično popotovanje je osvojilo hrvaško občinstvo, zdaj pa je za to na vrsti tudi slovensko.

'Starodavna Sikstinska kapela': stenske poslikave prikazujejo izumrla ledenodobna bitja

06. 12. 2020 14.28

Arheologi so razkrili 13 kilometrov dolgo "platno ledenodobnih živali", ki so ga leta 2017 odkrili v amazonskem gozdu v Kolumbiji, zdaj pa so znane tudi ugotovitve raziskav. Na tisoče stenskih poslikav prikazuje že izumrla bitja, kot je mastodon, lovske prizore in utrinke življenja prvih prebivalcev te regije. Gre za "starodavno Sikstinsko kapelo", eno najobsežnejših odkritij stenskih poslikav na svetu.