izumrla

Z genskim inženiringom oživeli izumrlega krvovolka: rešitev ali nova težava?
08. 04. 2025 16.45Ameriško biotehnološko podjetje Colossal Biosciences je sporočilo, da so s pomočjo genskega inženiringa vzgojili tri mladiče krvovolka, ki je sicer izumrl pred več kot 10.000 leti. DNK krvovolka so pridobili iz fosilov in nato na novo zapisali gensko kodo navadnega sivega volka, ki je njegov najbližji še živeči sorodnik. Mladiče so na svet spravili s pomočjo domačih psov kot nadomestnih mater. Kljub izjemnemu tehnološkemu dosežku so nekateri strokovnjaki kritični do ponovne oživitve že izumrlih živalskih vrst, predvsem zaradi vprašanj, kako se bodo take živali obnesle znotraj ekosistema, kakšno nevarnost predstavljajo za druge živali in koliko genov je potrebno spremeniti, da žival dejansko postane krvovolk.

V Španiji našli najstarejše kosti človeškega obraza v zahodni Evropi
16. 03. 2025 21.48Raziskovalci so v starodavni jami v Španiji našli fragmente kosti človeškega obraza, ki so po njihovi oceni najstarejši v zahodni Evropi. Fosilizirani ostanki namreč sestavljajo levo lice in zgornjo čeljust odraslega pripadnika izumrle človeške vrste, ki je na Iberskem polotoku živela in izumrla pred 1,1 do 1,4 milijona let.

Kamere v poljskem gozdu ujele redka črna volkova
10. 02. 2025 09.37Naravovarstvena organizacija, ki si prizadeva za ohranjanje divjih živalskih vrst na Poljskem, je s svojimi kamerami ujela zanimiv prizor. V enem od poljskih gozdov so posneli dva črna volkova, kar je v Evropi redkost.

V ZOO Ljubljana prispela sibirski tiger Ussuri in tigrica Arisa
26. 08. 2024 17.45V Živalski vrt Ljubljana sta prispela samica in samec sibirskega tigra, s čimer so zaokrožili letošnje pridobitve novih živali. Letos so tako pozdravili nov par sibirskih tigrov, azijsko levinjo, filipinske kljunorožce, svinjske jelene, indokitajske sika jelene, vzhodne kune vrečarice, ovratničarske čaje in jastrebje pegatke, so sporočili.

Pri raziskovanju jame v Posočju odkrili kosti izumrlega jamskega medveda
01. 04. 2024 14.21Jamarska sekcija PD Tolmin je pri raziskovanju še ne odkrite jame v okolici Kambreškega med Tolminom in Kanalom ob Soči naletela na izjemno odkritje. V jami, ki meri nekaj manj kot 300 metrov, so odkrili kosti in zobe jamskega medveda. Prve ugotovitve potrjujejo, da so kosti stare najmanj 27.000 let, njihovo natančno starost pa bodo ugotavljali z nadaljnjimi raziskavami. Kosti živali, ki je izumrla ob vrhuncu zadnje ledene dobe, so našli v vodnem kanalu, zato predvidevajo, da jih je po jami več tisoč let raznašala voda.

Pisana glasbena druščina zabavala v centru prestolnice
28. 03. 2024 18.52V enem izmed ljubljanskih barov se je odvil družabno glasbeni večer, na katerem so se glasbeniki pod okriljem založbe Dallas Records predstavili s krajšimi koncerti. Med drugim so na odru zabavali Tinkara Kovač, Parvani Violet in zasedbi Lombardo in Imperij.

Pomemben preboj: bodo severni beli nosorogi še korakali po svetu?
28. 01. 2024 16.31Upanje za živalsko vrsto, ki je tik pred izumrtjem, še obstaja. Na našem planetu imamo le še dva primerka severnega belega nosoroga, gre za dve samici, mamo in hčer. Vendar pa bi, kot kaže, preboj na področju zunajtelesne oploditve vendarle lahko poskrbel za podmladek. Znanstveniki namreč poročajo o prvi uspešni IVF-zanositvi nosoroga.

Znanstveniki našli starodavnega sesalca, ki naj bi izumrl
10. 11. 2023 15.54Znanstveniki so navdušeni, saj jim je v objektiv uspelo ujeti vrsto starodavnega sesalca, kljunatega ježka, ki so ga poimenovali po priljubljenem naravovarstveniku Davidu Attenboroughu. Doslej so se bali, da je žival, ki je sicer klasificirana kot skrajno ogrožena, že izumrla. Nazadnje so ga namreč opazili pred več kot 60 leti.

Izumrli glodavec napada vrtove prebivalcev Vukovarja
21. 03. 2023 06.00Strokovnjaki so bili prepričani, da je posebna kosmata živalska vrsta na Hrvaškem izumrla, saj je niso videli od prejšnjega stoletja, a so se motili. Glodavca, imenovanega slepo kuže oziroma slepa miš, so namreč zdaj našli v bližini Vukovarja. Gre za majhnega nepridiprava, podobnega krtu, ki je številnim domačinom jedel krompir, korenje in čebulo. Lastnikom uničenih vrtov bo zdaj ustanova za zaščito naravnih vrednot povrnila škodo, razmišljajo pa tudi o tem, da bi živali preselili na drugo lokacijo.

Sanjski David z vrtnicami in ples plodnosti na Ptuju
13. 02. 2023 06.00Ko je stopil v gostilno, so se vse glave obrnile proti njemu. Lepo urejen in visokorasel, v rokah je nosil velikanski šopek rdečih vrtnic. Dekleta so mu skočila v objem in padla na kolena. Ne, ni šlo za prizor iz nove sezone Sanjskega moškega, ampak za eno izmed domiselnih mask, ki so preplavile slovensko pustno prestolnico. S tem, da se na Ptuju ljudje pravzaprav šele dobro ogrevajo, kurenti pa se v "plesu plodnosti" že divje vrtijo v najbolj nori čas v letu.

Ulrik in Elizabeta svojo polovico celjske posesti zastavila za 500 mark srebra
30. 01. 2023 13.33Pred 700 leti je bila izdana listina s prvo pisno omembo Celja, ki je bilo v 12. in 13. stoletju v rokah rodbine grofov Vovbrških. Gre za zastavno pogodbo z datumom 30. januar 1323, ki prinaša prvo pisno omembo Celja kot trške naselbine.

Vračanje volka v Alpe: koga ogroža volk ter kdo ali kaj ogroža volka?
14. 01. 2023 10.18V Triglavskem narodnem parku živi okoli 10 risov, stalno pet do 10 rjavih medvedov in okoli 20 volkov. Zadnje analize stanja populacije kažejo, da je volk postal stalni prebivalec naših Alp. Njegova populacija se hitro širi, v parku pa beležijo tudi strm porast škodnih primerov, ki jih povzročajo volkovi. Volk ni več le občasni gost, zato v TNP opozarjajo vse pristojne, da se intenzivno vključijo v soočanje z izzivi, ki jih prisotnost volka predstavlja za ljudi, ki tam živijo.

Število tigrov v naravi za 40 odstotkov višje od ocen
22. 07. 2022 09.46Mednarodna zveza za ohranjanje narave je s povečanjem opazovanja divjih živali ugotovila, da je na svetu 40 odstotkov več tigrov, kot so sprva mislili. V divjini se tako trenutno sprehaja približno 6000 tigrov, še vedno pa spadajo med ogrožene vrste.

Niowt 2.0: Brezupno je upati, da bomo nehali upati
31. 05. 2022 18.40S preprostim »Voilà, we're back« (takole, pa smo nazaj), sta se na sceni spet pojavila Mojca Krevel in Peter Šenk, tokrat kot duo, ki nadaljuje delo kultne domače zasedbe Niowt. Ta je na prelomu tisočletja ponudila dva albuma, nato pa poniknila. Z novim singlom in videospotom Lamenting Venus najavljata EP izdajo, ki jo lahko pričakujemo prihodnje leto. Kaj pa se je dogajalo vmes, kako gledata na sceno, ustvarjanje in kaj načrtujeta za naprej?

Mladički skoraj izumrle pasme psov po 2000 evrov
11. 01. 2022 15.21Vasica v Prlekiji je postala dom paru z izjemno in posebno življenjsko zgodbo. Armando in Christiana sta se iz Italije preselila v Slovenijo pred štirimi leti, ker vzgajata skoraj izumrlo pasmo psov, jakutske lajke, ki v Italiji takrat še niso bile priznane.

Izumrtje, ki je z obličja Zemlje izbrisalo dinozavre, morskim psom prizaneslo
11. 08. 2021 16.41Dogodek izpred več milijonov let, ki je povzročil izumrtje dinozavrov, je morskim psom prizanesel. Znanstveniki so v novi raziskavi namreč ugotovili, da so morski psi v tem času ohranili stalno raznolikost v oceanih. Raziskovalci so analizirali morfologijo 1239 zob fosilov morskih psov ter ugotovili, da so nekatere vrste v tem obdobju res doživele selektivno izumrtje, spet druge vrste teh morskih plenilcev pa so se povečale.

Na Unescov seznam svetovne dediščine vpisanih že 33 novih znamenitosti
29. 07. 2021 10.16Predzgodovinski sončni observatorij sredi puščave. Desetletja stara železnica, ki teče čez več kot 360 mostov in 224 predorov. Presenetljiva 7000 let stara umetnost, vklesana v skale. To je le nekaj od 33 spektakularnih destinacij, ki so bile na novo vpisane na Unescov seznam svetovne dediščine.

Nove ugotovitve o 'živem fosilu': brejost ribe iz časa dinozavrov traja kar pet let
20. 06. 2021 21.15Riba, ki so jo nekoč označili za "živi fosil", saj so predvidevali, da je izumrla skupaj z dinozavri, znova preseneča znanstvenike. Odkrili so namreč, da je njena življenjska doba vsaj petkrat daljša, kot so sprva predvidevali. Samica pa je breja kar pet let.

Našli vrsto orjaške želve, ki naj bi izumrla že pred stotimi leti
27. 05. 2021 16.25Oblasti v Ekvadorju so v torek potrdile, da je orjaška želva, ki so jo leta 2019 našli na Galapaških otokih, pripadnica vrste, ki je pred stotimi leti veljala za izumrlo. Galapaški nacionalni park zdaj pripravlja odpravo, da bi našli še več orjaških želv in rešili to živalsko vrsto.

Bi si ogledali razstavo na dnu morja?
13. 03. 2021 10.51Če ste ljubitelji umetnosti, kako daleč bi šli, da bi si ogledali razstavo? Bi oblekli potapljaško obleko in se spustili na dno zamrznjenega morja? Obiskovalci v ruski severozahodni regiji Karelija se lahko.

Spregledana odkritja: od najstarejšega materiala na Zemlji do zarodkov tiranozavra
23. 01. 2021 10.13Od odkritja najstarejšega materiala na svetu do prvih fosilnih ostankov zarodkov tiranozavra in odkritja najstarejše lobanje prednika človeka. Leto 2020 je bilo polno neverjetnih odkritij v znanosti, a (pre)mnoga so zasenčile odmevne novice leta, od pandemije do protestov in volitev v ZDA. National Geographic je zbral deset neverjetnih znanstvenih odkritij leta 2020, ki so v javnosti (pre)malo odmevala.

Wenger: Tudi v Sloveniji mladi odidejo v velik klub, v katerem ne igrajo, izgubijo motivacijo in se ne razvijejo
22. 01. 2021 12.58Eden glavnih gostov letošnje marketinške konference Sporto je bil nogometni strokovnjak Arsene Wenger. Francoz, ki je pri Mednarodni nogometni zvezi (Fifa) odgovoren za vez med Evropo in preostalim svetom, je ob namigovanju na ustanovitev bogataške klubske superlige poudaril, da je treba najti kompromis med željami klubov in navijačev.

'Starodavna Sikstinska kapela': stenske poslikave prikazujejo izumrla ledenodobna bitja
06. 12. 2020 14.28Arheologi so razkrili 13 kilometrov dolgo "platno ledenodobnih živali", ki so ga leta 2017 odkrili v amazonskem gozdu v Kolumbiji, zdaj pa so znane tudi ugotovitve raziskav. Na tisoče stenskih poslikav prikazuje že izumrla bitja, kot je mastodon, lovske prizore in utrinke življenja prvih prebivalcev te regije. Gre za "starodavno Sikstinsko kapelo", eno najobsežnejših odkritij stenskih poslikav na svetu.

Nad Trbovljami že bdi Rudar - Prometej, v spomin na generacije rudarjev
02. 12. 2020 17.34Na Ostrem vrhu v Trbovljah že stoji osemmetrska železna skulptura Rudarja - Prometeja; obeležje, postavljeno v spomin na generacije rudarjev. Prvotno naj bi kip odkrili 4. decembra, ko goduje zaščitnica rudarjev, a bodo spominsko slovesnost zaradi koronskih ukrepov prestavili. Naglavna luč Prometeja bo svetila čez dolino na rudniški jašek na Gvidi, kjer bo osvetlila rudarski grb na stolpu.

Množična grobišča minkov na Danskem ekološka bomba
28. 11. 2020 15.50Na Danskem ne pojenja razburjenje zaradi množičnega pokopa več milijonov minkov, ki so jih usmrtili zaradi strahu pred covidom-19. Zdaj opozarjajo, da je bil način pokopa živali poln napak in nezakonit. Množična grobišča so označili za ekološke bombe, ki v nekaterih primerih ogrožajo celo vir pitne vode.

Trupla danskih minkov nabreknila in se dvignila na površje
25. 11. 2020 16.34Danska je v začetku novembra odredila zakol vseh minkov na kmetijah, kjer jih vzrejajo za krzno, s čimer želijo zmanjšati možnost prenosa okužbe novega koronavirusa z živali na človeka. Novi koronavirus je namreč po ugotovitvah danskih znanstvenikov pri minkih mutiral. Sedaj pa danski mediji poročajo, da so trupla pobitih živali nabreknila in se dvignila iz svojih množičnih grobišč na površje.

Društvo režiserjev se bo Franca Štiglica spomnilo s spletnim programom
12. 11. 2020 12.52Društvo režiserjev Slovenije bo danes, ob 101. obletnici rojstva Franceta Štiglica, pripravilo program, ki bo v prvi vrsti namenjenim mladim. Vsi dogodki, ki bodo, kot so prepričani v društvu, zanimivi tudi za odraslo občinstvo, bodo brezplačno na voljo na spletu. Obetajo se pogovor o dokumentarnem filmu, spletna delavnica in filmski večer.

Zakaj napada na Dunaju niso uspeli preprečiti in kdo stoji za njim?
03. 11. 2020 17.04Teroristični napadi v Evropi po letu 2000 niso bili izjema. Od Madrida, Londona, pa kasneje z vzponom Islamske države še Pariz, Nemčija in zdaj tudi Dunaj. V večini primerov je šlo za organizirane napade, dogovorjene v naprej, vprašanje pa seveda je, zakaj jih niso preprečili? Kje so varnostne službe zatajile? Od kod prihajajo bodoči teroristi in kako je na napad vplivala ravno pandemija covida-19?

Kate in William delila video: njuni otroci v vlogi novinarjev
04. 10. 2020 10.08Princ William in Kate Middleton sta na svojem uradnem profilu na Twitterju delila redek posnetek, na katerem imajo glavno besedo njuni otroci. Princ George, princesa Charlotte in princ Louis so stopili v čevlje novinarjev in opravili intervju z njihovim najljubšim zvezdnikom, voditeljem in naravovarstvenikom Davidom Attenboroughom.

Znanstveniki odkrili ohranjeno truplo izumrlega jamskega medveda
13. 09. 2020 16.30Znanstveniki v Rusiji so našli popolnoma ohranjeno truplo jamskega medveda, ki je lahko star celo 39.000 let. Ostanke živali, ki so jo rejci severnih jelenov odkrili v Sibiriji, so označili za "svetovno pomembne", saj so pred tem odkritjem znanstveniki to živalsko vrsto lahko preučevali le na podlagi najdenih okostij.