izumiranje

Avstralska senatorka v parlamentu vladi žugala s poginulim lososom

26. 03. 2025 12.17

Avstralska senatorka je med svojim nastopom v parlamentu šokirala kolege, ko je pred seboj pomahala s poginulim lososom, ob tem pa vladi očitala, da ne stori dovolj za zaščito okolja. Senatorko so hitro pozvali, naj ribo umakne iz dvorane.

Najprej kozorog, nato še slona: Banksy znova presenetil

07. 08. 2024 13.12

Londončani ugibajo, kaj neki jim skrivnostni umetnik Banksy sporoča s kar dvema grafitoma, ki sta se v le 24 urah pojavila na različnih koncih britanske prestolnice. Na prvem je upodobil kozoroga, na drugem pa dva slona. Nekateri menijo, da je znova izrazil podporo Palestincem.

Ptice, želve, kiti, sloni: vsaki peti živalski vrsti grozi izumrtje

23. 02. 2024 19.30

Človek brez narave ne more preživeti, pa vendar je najinvazivnejša vrsta, ki jo uničuje in povzroča množično izumiranje vrst, naj gre za podnebne spremembe, lov ali onesnaževanje. Za šokantne ugotovitve je poskrbelo najnovejše poročilo Organizacije Združenih narodov, saj so selitvene vrste živali po vsem svetu ogrožene. Vsaki peti vrsti grozi izumrtje, vključno s skoraj vsemi selitvenimi ribami, pri 44 odstotkih selitvenih vrst pa opažajo upad populacije.

Toplogredni plini povezani z vse manjšim številom polarnih medvedov

01. 09. 2023 15.17

Upad števila polarnih medvedov je povezan z izpusti toplogrednih plinov, so v študiji dokazali znanstveniki univerze v Washingtonu. Polarni medvedi bodo namreč v prihodnjih desetletjih s povečanjem toplogrednih izpustov hitreje stradali, saj se bo arktični led pospešeno talil, ugotovitve raziskave povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?

19. 03. 2023 09.08

Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

Bizaren razlog, zakaj v Dubaju cveti kloniranje kamel

05. 03. 2023 18.20

Kamele so na Arabskem polotoku skozi zgodovino pomenile vir preživetja v puščavskem okolju. Čeprav se je njihova vloga po odkritju nafte precej zmanjšala, še vedno veljajo za pomemben kulturni simbol, na katerega so Arabci zelo ponosni. Lastniki s svojimi kamelami tekmujejo na dirkah in organizirajo kamelja lepotna tekmovanja. Ker jim najbolj uspešne kamele prinašajo veliko denarja, se mnogi lastniki odločajo, da izbranke kar klonirajo.

Več deset gepardov iz Južne Afrike gre v novi dom v Indijo

28. 01. 2023 13.08

Južnoafriška republika je z Indijo podpisala sporazum o ponovni naselitvi več deset gepardov v to južnoazijsko državo, potem ko so leta 2022 osem velikih mačk poslali iz sosednje Namibije.

Izumiranje periferije. Kako bodo stranke dosegle decentralizacijo države?

18. 04. 2022 07.00

O decentralizaciji slovenska politika govori že vsaj od začetka stoletja, kljub temu pa njeno delovanje in kronična nesložnost dajeta najmanj "potuho" obratnemu procesu – centralizaciji. Medtem ko se življenjski potenciali periferije še naprej vztrajno krčijo, se pritisk na Ljubljano povečuje, z njim pa v prestolnici navpično rastejo stroški bivanja, krepi se obremenitev javnih služb, dnevne migracije več kot 130.000 delavcev pa predstavljajo velik prometni izziv. Političnim strankam smo ponudili možnost artikulacije konkretnih rešitev za decentralizacijo Slovenije.

Izjemno ohranjen fosil dinozavra morda potrjuje teorijo o vzroku množičnega izumrtja

09. 04. 2022 15.29

Znanstveniki so v Severni Dakoti odkrili fosil popolnoma ohranjene noge dinozavra, za katero predvidevajo, da jo je 'odtrgal' asteroid. Odkritje je izjemno, saj naj bi bil to eden prvih odkritih fosilov, ki potrjujejo teorijo, da je množično izumiranje dinozavrov pred 66 milijoni let povzročil padec asteroida na Zemljo.

IPCC: Podnebnim udarcem se v nekaterih primerih ne bo več mogoče izogniti

28. 02. 2022 14.13

Skoraj polovica prebivalcev planeta je zelo ranljiva za uničujoče vplive podnebnih sprememb, je v poročilu posvaril Mednarodni panel za podnebne spremembe, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Strokovnjaki so v poročilu med drugim poudarili, da je priložnosti za ukrepanje vse manj. Nekateri večji vplivi so že nepopravljivi, denimo skoraj vse plitvovodne korale bodo najverjetneje propadle. Do 14 odstotkov kopenskih vrst je izpostavljenih zelo visokemu tveganju izumrtja že ob segrevanju ozračja za 1,5 stopinje Celzija.

Svetovni dan živali še nikoli tako pomemben – ogroženo rekordno število vrst

04. 10. 2021 10.43

4. oktober je svetovni dan živali, ki ga praznujemo že vse od leta 1931. Gre za dan, ko društva in organizacije za zaščito živali spomnijo vse nas, da močno vplivamo na živalski svet. Od domačih živali, ki jih idealiziramo, do tistih, ki v naravnih okoljih zaradi naših dejanj izginjajo. Samo v Sloveniji imamo na seznamu zavarovanih živali več kot 380 vrst.

'Če v naslednjih 10 letih ne začnemo delati korakov, je skoraj zamujeno'

09. 08. 2021 14.45

Najnovejše poročilo mednarodnega panela za podnebne spremembe, ki deluje pod okriljem Združenih narodov, kaže, da smo na podnebne spremembe obsojeni in se moramo z njimi naučiti živeti, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Obenem to poročilo prvič ugotavlja, da ni več koščka sveta, ki se ne bi spremenil, je opozorila.

Težko pričakovano poročilo IPCC: 'To niso podnebne spremembe, ampak podnebni kaos'

09. 08. 2021 09.25

Medtem ko del 'Zemlje gori', drugi del pa se 'utaplja' zaradi ekstremnih vremenskih pojavov, je Medvladni panel za podnebne spremembe objavil najobsežnejše poročilo o stanju planeta in podnebnih spremembah. Že prej je bilo pričakovano, da bo v svežem poročilu IPCC razkril, da naj bi se povprečna svetovna globalna temperatura kmalu dvignila za 1,5 stopinje Celzija v primerjavi s predindustrijsko dobo. To je meja, za katero so se države zavezale, da se ji bodo za vsako ceno izognile v izogib katastrofalnim posledicam, ki bi jih takšen dvig lahko imel za človeštvo. V poročilu napovedujejo, da bo svet ta nevaren mejnik dosegel čez 20 let.

'Koktejl' kmetijskih kemikalij ubije več čebel, kot so sprva mislili

05. 08. 2021 06.00

Po podatkih Združenih narodov približno 75 odstotkov svetovnih pridelkov, ki predstavljajo sadje in semena za prehrano ljudi, temelji na opraševalcih, vključno s kakavom, kavo, mandlji in češnjami. Študija pa je zdaj pokazala, da so regulatorji morda podcenjevali nevarnost, ki jo čebelam predstavlja izpostavljenost mešanici kmetijskih kemikalij. Glede na rezultate raziskave ta pesticidni 'koktejl' znatno povečuje smrtnost čebel.

Za obnovitev mokrotnih habitatov ob Muri 2,3 milijona evrov sredstev EU

24. 11. 2020 10.36

Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je v okviru operativnega programa za izvajanje kohezijske politike v obdobju 2014–2020 podpisal pogodbo za sofinanciranje projekta obnovitve mokrotnih habitatov ob Muri v vrednosti 2,3 milijona evrov. Projekt, ki se bo končal leta 2023, bo znotraj Nature 2000 prispeval k izboljšanju stanja habitatov in vrst.

Lažni mediji in najbolj nevarno podjetje

23. 10. 2020 12.34

V ZDA že leta bije navček za lokalne medije, množično propadajo predvsem lokalni časopisi, v zadnjih 15 letih jih je izginilo več kot dva tisoč. Gospodarski krč ob pandemiji koronavirusa je le še pospešil izumiranje. Luknjo so zapolnili na videz novi spletni mediji, toda analiza časnika New York Times kaže, da gre pogosto le za krinko novega propagandnega stroja ameriške desnice.

Mladi podnebni aktivisti s protestom in transparenti: 'Manj ogljika, več kisika'

25. 09. 2020 08.21

Mladi podnebni aktivisti, združeni pod okriljem pobude Petki za prihodnost, znova po vsem svetu pripravljajo množične proteste. Gre za prvo takšno akcijo od izbruha globalne pandemije covid-19. Nekaj več kot sto mladih se je zbralo na shodu v Ljubljani. Glasno so opozorili na katastrofalne posledice podnebnih sprememb po svetu in na premalo ambiciozne, celo škodljive vladne načrte za prehod v brezogljično družbo. Zavzeli so se za ohranitev narave in za podnebno pravičnost.

Vrhunski športnik na štirih nogah: hiter, drzen, močan in avtohton

13. 09. 2020 08.18

Odločen, jasen pogled, prijeten karakter, hitre noge, izjemna moč. To je ljutomerski kasač. V približno 150 letih načrtne vzreje so imele te čudovite živali na ljutomerskem in širše različno vlogo. Sprva so bili konji seveda neobhodno potrebni za delo na kmetiji, pozneje so ob tem s svojo hitrostjo še navduševali na hipodromu, danes je prav to njihova najprepoznavnejša vloga. A čas jim niti ni bil naklonjen. Populacija se krči, zavezani jim ostajajo le še najbolj predani rejci, ki si življenja brez njih ne predstavljajo. Si pa želijo, da bi jim njihova dejavnost – po zgledu iz tujine – omogočala boljše prihodke, saj se sicer bojijo za prihodnost teh plemenitih živali na našem območju.

'Predstavljajte si gozdni požar, ki sega višje od tega zaslona'

19. 02. 2020 16.10

Gasilska služba iz Novega Južnega Walesa se je na prav poseben način zahvalila vsem gasilcem, ki so pomagali v boju proti uničujočim požarom v Avstraliji, in javnosti za vso podporo. Zahvalo so objavili kar na velikem oglaševalskem zaslonu na Times Squaru v New Yorku.

Avstralski požari pospešili izumiranje koal

18. 02. 2020 13.27

Najhujša sezona gozdnih požarov v Avstraliji je najverjetneje pospešila izumiranje koal. Njihova populacija se je na severu zvezne države Novi Južni Wales zmanjšala za 80 do 85 odstotkov. "Ne bi bil presenečen, glede na to, kar slišimo, da smo zaradi požarov in suše izgubili 10.000 koal," je dejal naravovarstvenik Stuart Blanch.

Študija: Izumrtje grozi pol milijona vrstam žuželk

11. 02. 2020 15.44

Znanstveniki ocenjujejo, da kar pol milijona vrstam žuželk grozi izumrtje, za kar smo odgovorni predvsem ljudje. Izumrtje pa bo imelo za človeštvo katastrofalne posledice. Skupno sicer izumrtje grozi milijonu rastlinskih in živalskih vrst.

Avstralski inferno: v požarih poginila že vsaj milijarda živali

10. 01. 2020 12.18

Katastrofalni avstralski požari, ki divjajo že več mesecev so pogoltnili celotna naselja, številne domove ter tudi gozdove in nacionalne parke, v katerih živijo avstralske znamenite in priljubljene živalske vrste. Po nekaterih ocenah naj bi poginila že več kot milijarda živali. V število so vštete ptice, plazilci in sesalci, ne denimo žabe in insekti, zato je skupno število najbrž še precej večje.

Umrla še zadnja malezijska sumatranska nosoroginja Iman

24. 11. 2019 09.48

Sumatranski nosorogi v Maleziji so izumrli – to je zadnja žalostna novica o živalskih vrstah, ki so jo sporočili zoologi. Zadnja nosoroginja z imenom Iman je ’poginila prej, kot so pričakovali’, čeprav je imela raka na maternici. Tako zdaj nekaj sumatranskih nosorogov živi le še na Sumatri.

Mladi z žalno slovesnostjo opozorili na izgubo biodiverzitete

14. 09. 2019 13.38

Mladi, ki se zavzemajo za podnebno pravičnost, so priredili performans z imenom 'Žalna slovesnost izumrlim vrstam'. Želeli so opozoriti na izumiranje živalskih in rastlinskih vrst ter pozvati k obnavljanju narave in k čimprejšnjemu prehodu v sonaravno kmetijstvo.

'Žirafam grozi tiho izumrtje'

18. 08. 2019 15.17

V Keniji, tako kot po vsej Afriki, populacija najvišjih sesalcev na svetu tiho, a strmo upada. Število žiraf na celini se je med letoma 1985 in 2015 zmanjšalo za 40 odstotkov, na nekaj manj kot 100.000 živali, kažejo podatki Mednarodne zveze za varstvo narave (IUCN).

V Sloveniji dve tretjini habitatov v slabem ali zelo slabem stanju

29. 06. 2019 07.00

"V nekih normalnih geoloških dobah, brez ekstremnih naravnih pojavov, brez nekih katastrof iz okolja, je evolucijsko izumiranje ocenjeno na 10 vrst na leto, danes smo pri 26.000 vrstah!" tako nazorno nam problem izumiranja živalskih in rastlinskih vrst predstavi dr. Tom Turk z Biotehniške fakultete v Ljubljani.

Za 100 do 150 evrov dobite porcijo pet do šest zaščitenih ptic s polento

28. 06. 2019 06.00

Strokovnjaki opozarjajo, da živalske in rastlinske vrste izumirajo veliko hitreje, kot je bilo to kadarkoli v zgodovini. Največja grožnja je izguba življenjskega prostora živali in rastlin zaradi človekovih posegov  - od kmetovanja do sekanja gozdov -, podnebne spremembe in onesnaženje okolja.

V Slovenijo prihaja Goru, postaven Romun na posebni misiji

25. 04. 2019 20.03

V Slovenijo naj bi že zelo kmalu pripeljali prvega od desetih risov, ki naj bi pomagali ustaviti izumiranje domače risje populacije. Po slovenskih gozdovih bo tekal Goru, ris z romunskega dela Karpatov. Odlovili so ga že februarja, šele pred kratkim pa so zanj uspeli dobiti veterinarski certifikat, s katerim se bo lahko podal na 18-urno vožnjo proti Sloveniji.

Grozi izumrtje žuželk: katastrofa za prihodnost človeštva

17. 02. 2019 11.33

Znanstveniki opozarjajo na vse večje izumiranje insektov. Ti bi lahko z obličja Zemlje izginili že v naslednjih stotih letih, kar predstavlja katastrofalno prihodnost za človeštvo. Žuželke so temelj večine ekosistemov, pomembno vlogo pa igrajo tudi pri učinkovitosti kmetijske industrije.

Modra papiga iz animiranega filma Rio v naravi dokončno izumrla

10. 09. 2018 20.27

Kot kaže, se je še ena živalska vrsta znašla na robu izumrtja. Modro papigo vrste spixov makav, ki je 'slavo' doživela predvsem na račun risanke Rio, namreč najdemo le še v ujetništvu. Vzrok za to gre iskati predvsem uničevanju njenega naravnega habitata - tropskega gozda v Braziliji.