izumirajo

Zračna zabava nad stezo letališča Lesce: 'Helikopter sem gradil šest let'
15. 08. 2024 18.32Letala, padala in helikopterji. Na nebu nad stezo letališča Lesce se je odvijala prava zračna zabava. Tam se je namreč odvijal 34. Miting malega letalstva. Gre za največje srečanje modelarjev, ki gradijo in letijo z letečimi maketami motornih in jadralnih letal. Tako se je tudi letos kljub visokim temperaturam zbralo veliko slovenskih ljubiteljev malega letalstva, pridružili pa so se jim tudi kolegi iz Avstrije in Hrvaške. V zraku so s svojimi letali izvajali različne akrobacije, gledalci pa so si med drugim lahko pobliže ogledali policijski helikopter ali med panoramskim poletom Bled s ptičje perspektive.

Dober 'dalmatinski galeb': šarmer, pesnik, dober komunikator in poliglot
15. 08. 2024 07.00Zagorela polt, izklesano telo, kavalirske manire in sončna očala – to mora imeti vsak dalmatinski galeb. Mora biti tudi šarmer, pesnik, dober komunikator, poliglot. Seveda ne gre za ptico, temveč moškega, ki na plažah opreza za turistkami, ki si želijo poletne romance. Veščina zapeljevanja turistk na jadranski obali obstaja že, odkar obstaja turizem. V Makarski so v čast neznanemu zapeljivcu postavili celo spomenik. Vendar pravi dalmatinski galebi izumirajo. Mlajše generacije ne znajo zapeljevati, pravijo nekoč najuspešnejši galebi na hrvaški obali.

Ana Lazovski z razstavo klobukov opozorila na ohranjanje stare obrti
16. 05. 2024 20.50Oblikovalka Ana Lazovski je na Ljubljanskem gradu predstavila razstavo svojih klobukov, ki jo je poimenovala Čarobnost klobučarstva. Kot je povedala, je v kolekcijo vnesla polno živih barv in različnih tekstur. Njen cilj je ohranjanje klobučarstva in rokodelstva v Sloveniji. Pravi namreč, da ta znanja pri nas izumirajo, zato si jih želi predati naprej. Je pa cilj razstave zaradi živih barv in posebnosti pokrival v vsak dan vnesti tudi veselje in dobro voljo.

Turki prihajajo!
21. 01. 2024 07.57Pred dnevi so ponekod v Sloveniji zagoreli kresovi. Kresovi imajo pri nas starodaven pomen, prižigali so jih na najdaljši dan v letu v čast poganskega boga Kresnika. Praktično vlogo pa so imeli v času turških vpadov, ko so opozarjali, da se našim krajem bližajo čete takratnega turškega imperija.

Podnebne spremembe – osrednji boj za usodo človeštva
20. 08. 2023 13.13Hude poprave, ki odnašajo vse pred seboj, sušna obdobja s točo, pozebe. Krči se gozd, izumirajo živalske in rastlinske vrste. Ustavlja se zalivski tok, letošnji julij je bil globalno rekordno topel. Rdeči alarmi utripajo že nekaj časa. Podnebne spremembe so tukaj in zdaj – občutimo jih pred svojim pragom, v kmetijstvu, gospodarstvu.

Za OZS zadnji predlog pri normirancih boljši, a poudarjajo celovitejše rešitve
27. 09. 2022 17.27Zadnji predlog glede sprememb pri obdavčitvi normirancev, ki zvišuje mejo dohodkov, po kateri bodo veljale spremembe, je korak v pravo smer, ocenjuje vodstvo OZS. V zbornici sicer menijo tudi, da so potrebne bolj celovite rešitve, ki bi jih lahko pripravili v okviru napovedane reforme, med drugim z upoštevanjem posebnosti posameznih panog.

SDS o obnovitvi državljanske vojne
24. 05. 2021 15.24Slovenska demokratska stranka je pred prihajajočim strankarskim kongresom vsem občinskim in mestnim odborom poslala osnutek resolucij. Večina je podobna tistim, ki jih je stranka pripravila že pred leti, ena pa je nova: "Za obrambo ustavnih temeljev slovenske države". V njej izpostavljajo prednost stranke SDS, nevarnost Levice, ekstremistov, levičarjev in globoke države ter pripravo na obrambo pravnega reda: "Nedavni 'nacipožig' poslanskih stolov pred parlamentom napoveduje usodno zaostrovanje razmer, kar lahko vodi v obnovitev državljanske vojne!"

Kaj čas epidemije pomeni za pravice delavcev?
01. 05. 2021 07.00Tako kot lanski je tudi letošnji praznik dela drugačen. Namesto velikih tradicionalnih kresovanj so sinoči po državi zagoreli le manjši kresovi. Tudi na Trgu republike v Ljubljani, kjer so ga prižgali protestniki. A tako na predvečer delavskega praznika kot 1. maj kljub epidemiji ne smemo pozabiti na delavske pravice, poudarjajo sindikalisti, ki opozarjajo, da je trenutno najbolj pomembna varnost in trajnost zaposlitve, ob ustreznem plačilu in dostojnem delu.

David Attenborough na Instagramu podrl rekord Jennifer Aniston
26. 09. 2020 13.24Svetovno znani naravovarstvenik in televizijski voditelj se je pri 94 letih pridružil obširni Instagramovi skupnosti. Ko je odprl profil na priljubljenem družbenem omrežju, je presegel rekord Anistonove. V najkrajšem času doslej je njegovim vsebinam pričelo slediti kar milijon oboževalcev. Sedaj se številka približuje štirim milijonom navdušencev.

Protipoplavni arhitekti, strokovnjaki za umetno inteligenco, fizioterapevti, urbani agronomi ...
19. 01. 2020 07.00Kakšni bodo poklici prihodnosti? Kaj se bo predvidoma spreminjalo in kako? Kateri so poklici, ki jih kmalu ne bo več, ki izumirajo? In kakšni so poklici, ki jih zdaj še ni, jih pa bodo opravljali že naši otroci?

Mladi z žalno slovesnostjo opozorili na izgubo biodiverzitete
14. 09. 2019 13.38Mladi, ki se zavzemajo za podnebno pravičnost, so priredili performans z imenom 'Žalna slovesnost izumrlim vrstam'. Želeli so opozoriti na izumiranje živalskih in rastlinskih vrst ter pozvati k obnavljanju narave in k čimprejšnjemu prehodu v sonaravno kmetijstvo.

Prazni kraji, umirajoče vasi ...
24. 08. 2019 08.44Projekcije za naslednjih 20 let kažejo za Slovenijo velike demografske spremembe. "Padalo bo število prebivalstva nekaterih mest, kot so Maribor, Celje, Murska Sobota ..., na drugi strani imamo celotne regije: Pomurska, Koroška, Posavska, Zasavska, Goriška, kjer prebivalstvo nazaduje in bo nazadovalo," razlaga podatke Janez Nared, vodja oddelka za humano geografijo na Geografskem inštitutu Antona Melika.

Za 100 do 150 evrov dobite porcijo pet do šest zaščitenih ptic s polento
28. 06. 2019 06.00Strokovnjaki opozarjajo, da živalske in rastlinske vrste izumirajo veliko hitreje, kot je bilo to kadarkoli v zgodovini. Največja grožnja je izguba življenjskega prostora živali in rastlin zaradi človekovih posegov - od kmetovanja do sekanja gozdov -, podnebne spremembe in onesnaženje okolja.

Sekanje jajc, vino za otroke in raztros jajčnih lupin ... običaji, ki počasi izumirajo
20. 04. 2019 09.18Ste pripravljeni na velikonočne dobrote, ki vas najverjetneje čakajo v naslednjih dneh? Poleg tradicionalno bogato obložene mize je z veliko nočjo povezanih precej običajev in šeg, ki marsikje že zamirajo, ponekod pa se spet vračajo. O tem z etnologom Janezom Bogatajem.

Neverjetne fotografije 'kraljice' slonov
17. 03. 2019 13.01Visoko nad kenijsko pokrajino se dviga veličastna slonica, katere oklji segajo vse do tal. Spada med najbolj redke vrste slona, ki so znani po svojih velikih okljih. Ocenjuje se, da jih v Afriki trenutno živi manj kot 30.

Grozi izumrtje žuželk: katastrofa za prihodnost človeštva
17. 02. 2019 11.33Znanstveniki opozarjajo na vse večje izumiranje insektov. Ti bi lahko z obličja Zemlje izginili že v naslednjih stotih letih, kar predstavlja katastrofalno prihodnost za človeštvo. Žuželke so temelj večine ekosistemov, pomembno vlogo pa igrajo tudi pri učinkovitosti kmetijske industrije.

Nekoč mesta življenj postala mesta praznih hiš
13. 01. 2019 07.00Migracije so, v vsej zgodovini človeštva, nekaj povsem normalnega in običajnega. Ljudje iščejo boljše življenje. Bežijo pred vojnami, slabo prihodnostjo, revščino ... nekateri iščejo nove karierne priložnosti, boljše življenje zase in za družino. Ljudje so prihajali in odhajali – od vedno. Tudi na in z območja Slovenije.

Ptice še vedno umirajo
18. 04. 2018 07.36Rezultatov, zakaj so poginile ptice na Ptujskem jezeru, še vedno nimamo, kot tudi ne evidenc, koliko takšnih poginov se pri nas zgodi in zakaj. Strokovnjaki pa opozarjajo, da se je populacija ptic v Evropi v zadnjih letih zmanjšala tudi za polovico, mnoge izumirajo. Samo na Barju, v naravnem parku, se je število ptic v manj kot 10 letih zmanjšalo za polovico.

Znanstveniki zaskrbljeni: Letečih žuželk je vse manj, to je grožnja za celoten ekosistem
20. 10. 2017 06.30Število letečih žuželk se drastično zmanjšuje. Ne le na kmetijskih površinah, pač pa tudi v zaščitenih naravnih rezervatih, ugotavlja najnovejša raziskava iz Nemčije. V slabih 30 letih je namreč tam število vseh letečih žuželk upadlo za 75 odstotkov. Znanstvenike pa najbolj skrbi to, da jasnega odgovora na vprašanje, zakaj žuželke izumirajo, nimajo.

Prihodnost poklicev zdaj: kaj bodo počeli dispečerji dronov, geoinženirji, hranologi ...?
07. 10. 2017 06.30V bližnji prihodnosti, skoraj sedanjosti, nas čakajo novi poklici. Študentje, ki so danes sedli v klopi, bodo opravljali poklice, ki jih ne poznamo. Kaj bosta počela geomatik in hranolog? Kaj bo z uveljavljenimi poklici kuharji, učitelji, delavci v tovarni? Ali res izumirajo?

SOBOTNO BRANJE: Opozorila klimatologinje, soočenje generacij, zgodba navdiha ...
01. 04. 2017 06.30Kako pester mesec je za nami! Marca zares nismo počivali in nabralo se je kar nekaj zanimivih prispevkov, ki si zaslužijo, da jih še enkrat izpostavimo. In še enkrat vas vabimo, da vstopite v naš zeleni svet.

ČASOVNICA: Živali, ki so v zadnjih 100 letih izginile z obličja Zemlje
24. 03. 2017 07.27Živalske vrste so vedno živele, umirale in izumirale. Kar je zaskrbljujoče, je tempo, s katerim živali izumirajo danes. Večina zaradi vplivov, ki jih ima človek na naravo. Nekateri gredo celo tako daleč, da pravijo, da je človeštvo najbolj uničujoča sila na našem planetu. Morda se s tem ne strinjajo vsi, a žalostno dejstvo ostaja, da smo zaradi izgube habitata in iztrebljanja že izgubili številne vrste.

GIMNAZIJA FRANCETA PREŠERNA KRANJ (GFP) – gimnazija vrhunskih športnikov in še mnogih drugih talentov
23. 01. 2017 08.03GIMNAZIJA FRANCETA PREŠERNA KRANJ (GFP) je gimnazija vrhunskih športnikov in še mnogih drugih talentov. Na GFP se lahko izobražujete v treh programih: gimnaziji, ekonomski gimnaziji in športnem oddelku ekonomske gimnazije.

To je grožnja, hujša od krize in podnebnih sprememb
22. 05. 2016 08.16Slovenija spada med biotsko najbolj pestre države na svetu. To je njen kapital, ki pa se ga vse premalo zavedamo. "Upad biotske raznovrstnosti je v svetovnem merilu trenutno največja grožnja človeštvu. Večja od podnebnih sprememb in večja od finančne krize," opozarjajo na zavodu za varstvo narave.

FOTO: Medved, ki čaka na led, in hrasti, ki izumirajo
01. 12. 2015 13.50Od polarnih medvedov na skrajnem severu do indijancev v amazonskem pragozdu. Posledice klimatskih sprememb občutijo rastline, živali in ljudje po vsem planetu. Za vse, ki bi radi spoznali spreminjajoče se ekosisteme in delo organizacij, ki skrbijo za naš planet, je na voljo sprehod s pomočjo aplikacije Street View.

Bili so na robu izumrtja ...
22. 12. 2014 12.20Kar na tretjini ozemlja Evrope živi vsaj ena vrsta velikih zveri, kaže najnovejša raziskava. Po 2. svetovni vojni pa so bili medvedi, volkovi, risi in rosomahi (predstavnik kun) na robu izumrtja.

Bo EU pokleknila pred ZDA in sprejela sporazum, ki bo odprl vrata gensko spremenjeni hrani?
10. 10. 2014 12.34Pogajanja med EU in ZDA glede trgovinskega sporazuma, s sklenitvijo katerega bo nastalo največje prostotrgovinsko območje na svetu, so do sedaj potekala v tajnosti. Zdaj je Bruselj popustil zahtevam javnosti, ki opozarja, da odpiramo vrata gensko spremenjenim živilom, in umaknil oznako zaupno.

V zadnjih 40 letih je Zemlja izgubila več kot 50 odstotkov živalske populacije
30. 09. 2014 07.30Svetovna izguba živalskih vrst je še hujša, kot se je domnevalo do zdaj. Populacija sesalcev, ptičev, plazilcev, dvoživk in rib je upadla za 52 odstotkov. Še slabše so odnesle sladkovodne vrste, saj je njihova populacija upadla za 76 odstotkov.

Knjigoljubi (še) niso izumrla vrsta
14. 04. 2014 17.34Po državi se je začel Teden knjige: in čeprav se komu zdi, da je s knjigami tako kot s časopisi, da počasi izumirajo, pa kljub temu knjižni sejem dokazuje, da pri nas obstaja še veliko knjigoljubov.

Risi izumirajo, ministrstvo pa se ne zgane?
27. 06. 2013 18.20Če v Sloveniji izumre vsa populacija risov, nas iz Bruslja čaka kar 10 milijonov evrov visoka kazen. In naravovarstveniki opozarjajo, da izumrtje risov ni daleč. V slovenskih gozdovih naj bi jih namreč živelo le še od 10 do 15.