izseljevanje

Eno najlepših srednjeveških jeder, kjer si predpasnik nadene tudi Prevc
19. 01. 2025 17.00Dom številnih znanih Slovencev in mesto, ki velja za enega izmed najlepših primerov starih srednjeveških jeder na Slovenskem, ponaša se tudi z Unescovim nazivom žive dediščine. Čeprav zdaj tam brnijo gradbeni stroji, ki marsikoga odvračajo od obiska, domačini željno pričakujejo končanje prenove osrednjega trga. Takrat bo res čudovito, pravijo. A tudi Škofjo Loko pestijo podobne težave kot druga zgodovinska mesta. Kraju je treba vrniti življenje, kako preprečiti izseljevanje oziroma spodbuditi priseljevanje, se sprašujejo strokovnjaki.

Prvi odziv Asada: Moj odhod iz Sirije ni bil načrtovan. Evakuacijo je ukazala Rusija
16. 12. 2024 11.14Strmoglavljeni sirski predsednik Bašar al Asad je sporočil, da njegov odhod iz Sirije ni bil načrtovan in da je Moskva zahtevala njegovo evakuacijo. V svoji prvi izjavi po odstavitvi je Asad še zatrdil, da nikdar ni razmišljal o odstopu in da je Sirija, kjer so trenutno na oblasti uporniki, zdaj v rokah teroristov.

Italijani bodo ustanovili muzej spomina na fojbe
18. 10. 2024 11.50V italijanskem parlamentu je bil v četrtek dokončno sprejet zakon o ustanovitvi muzeja spomina na fojbe. Muzej bo v Rimu, za njegov zagon je predvidenih osem milijonov evrov evrov, za delovanje pa 50.000 evrov letno.

Na vrhu Brdo-Brioni izrazili željo, da bi bil proces širitve EU hitrejši
08. 10. 2024 17.38V Črni gori je potekal vrh pobude Brdo-Brioni, na katerem so voditelji držav Zahodnega Balkana razpravljali o približevanju teh držav Evropski uniji in o drugih aktualnih temah. Srečanja se je udeležila tudi predsednica Nataša Pirc Musar, ki je opozorila, da bi širitev EU na Zahodni Balkan morala potekati hitreje.

Rusija prebivalcem Moskve za odhod na fronto ponuja 22.000 evrov
24. 07. 2024 16.30Poteka tretje leto obsežne ruske invazije na Ukrajino. Ruski predsednik pa se trudi pridobiti večjo okrepitev svoje vojske, saj novim rekrutom, prebivalcem Moskve, obljubljajo enkratni bonus v višini približno 22.000 evrov za priključitev vojski.

Evropski milijoni – za koga?
23. 05. 2024 15.49Brez te pomoči, bi bili naši kraji obsojeni na počasno umiranje ...

Kako nas duši centralizacija?
10. 06. 2023 12.17Slovenija in Slovenci smo bili skozi zgodovino prisotni bolj ali manj na obrobju večjih držav in državnih tvorb. Pogosto iz tega izhaja zmotna predstava, da zato nismo imeli večje vloge oz. da se nas dogajanje v njih v praksi ni preveč dotikalo. V zadnjih letih Avstro-Ogrske in v obeh Jugoslavijah so bili slovenski politični veljaki zelo aktivni v diskusiji, kakšen naj bo interni ustroj teh večnacionalnih tvorb. V veliki večini s(m)o – ne glede na ime krovne države – Slovenci zagovarjali federalistične rešitve, ki bi Sloveniji in drugim manjšim narodom zagotavljale interno avtonomijo.

Visoki davki, višja kakovost življenja?
15. 05. 2023 06.00Medicinska sestra, učitelj in visoko izobraženi specialist – jedro javnega zdravstva in šolstva ter gospodarstva. Iz prve roke o tem, kaj te kadre vodi iz Slovenije v tujino, konkretno v Avstrijo, na Finsko in na Češko. V kakšnih zdravstvenih domovih, šolah, podjetjih delajo? Bi se vrnili domov ne glede na to, koliko davkov jim pobere država? Kaj dobijo v zameno v novi domovini? In kaj bi jim morala ponuditi Slovenija?

Pirc Musarjeva in Milanović za dialog vlad o arbitraži
01. 02. 2023 11.43Odnosi med Slovenijo in Hrvaško so nedvomno dobri, nerešena vprašanja pa bosta državi znali rešiti, sta se v Zagrebu strinjala predsednika Nataša Pirc Musar in Zoran Milanović. Veliko sta se pogovarjala o prihodnosti pobude Brdo-Brioni, pri vprašanju implementacije arbitražne razsodbe pa si želita dialoga med vladama.

Predvolilna soočenja županskih kandidatov
11. 11. 2022 07.30Lokalne volitve so vse bližje, v oddaji 24UR ZVEČER zato soočamo kandidate za župane večjih mest iz vse Slovenije. Občani se bodo tako lažje odločili za svojega favorita, kandidate pa bodo lahko spoznali tudi ostali prebivalci Slovenije. V najboljši luči so se doslej skušali predstaviti kandidati iz Kranja, Celja in Nove Gorice. Na še eno soočenje pa se že pripravljajo tudi ljubljanski županski kandidati.

V soočenju kandidatov iz Celja od osebnih zamer do zadolženosti občine
09. 11. 2022 22.28Samo devet županov ima v Sloveniji daljši staž, kot ga ima župan knežjega mesta Bojan Šrot, ki je na čelu Celja že 24 let in je na zadnjih županskih volitvah vedno zmagovalec že v prvem krogu. Njegovi protikandidati menijo, da je čas, da se na vrhu celjske občine, ki ima 49.000 prebivalcev, mesto Celje pa je v zavesti Slovencev predvsem zaradi celjskih grofov, najvplivnejše vladarske dinastije na Slovenskem, zgodijo spremembe. Glavni problemi v mestni občini pa so: mrtvo mestno jedro, izseljevanje mladih, onesnaženo okolje, neprofesionalno opravljanje županske funkcije in nesprejetje občinskega prostorskega načrta, kar zavira razvoj mesta.

Beg pred mobilizacijo: na mejah kolone vozil, Rusija pa že zapira vrata
28. 09. 2022 11.36Potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin odredil delno mobilizacijo, so na mejah z nekaterimi sosednjimi državami, zlasti z Gruzijo, Kazahstanom in Finsko, nastale dolge kolone vozil, v katerih so številni Rusi, ki se želijo izogniti morebitnemu vpoklicu. Rusija mobiliziranim ne bo več izdajala mednarodnih potnih listov.

Prebilič napovedal kandidaturo za predsednika republike
07. 07. 2022 13.30Župan Kočevja Vladimir Prebilič se v volilno tekmo podaja s podporo neodvisnih županov in podpisi volivcev. Kandidaturo je najavil na novinarski konferenci, kjer je izpostavil, da je treba funkciji predsednika dodati vsebino. Predsednik republike mora po njegovem mnenju sooblikovati politično življenje v državi. Na spletni strani občine Kočevje in v Prebiličevem uradnem življenjepisu je zapisano, da je bil med leti 2008 in 2011 svetovalec takratnega predsednika republike Danila Türka za področje domoljubja in veteranskih organizacij. V nekdanjem Türkovem kabinetu so to zanikali, kar je naknadno priznal tudi Prebilič.

Število ukrajinskih beguncev preseglo število sirskih
31. 05. 2022 16.18Ukrajino je od 24. februarja, ko so državo napadle ruske sile, zapustilo približno 6,8 milijona ljudi, kar je več, kot jih je med vojno zapustilo Sirijo, so sporočili Združeni narodi. Poleg tega je bilo notranje razseljenih približno osem milijonov ljudi, kar pomeni, da je morala svoje domove zapustiti tretjina prebivalcev Ukrajine.

Eksplozije v Kijevu, Nato: Ukrajino smo pripravljeni podpirati tudi več let
28. 04. 2022 07.33Ruske sile so po navedbah generalštaba ukrajinske vojske znatno pospešile napade na vzhodu Ukrajine, od koder poročajo o smrtnih žrtvah tudi med civilisti. Ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov je dejal, da so pred ukrajinsko vojsko izjemno težki tedni, in opozoril pred velikim uničenjem v prihajajoči ruski ofenzivi na vzhodu države. Nato je sicer zagotovil, da je pripravljen Ukrajino podpirati tudi več let, nemški parlament pa je z veliko večino podprl skupni predlog vladajoče koalicije in opozicijskih konservativcev o dobavi težkega orožja Ukrajini. Kremelj je medtem dejal, da dobave orožja Ukrajini ogrožajo evropsko varnost. V času obiska prvega moža ZN so medtem v Kijevu odjeknile nove eksplozije.

Izumiranje periferije. Kako bodo stranke dosegle decentralizacijo države?
18. 04. 2022 07.00O decentralizaciji slovenska politika govori že vsaj od začetka stoletja, kljub temu pa njeno delovanje in kronična nesložnost dajeta najmanj "potuho" obratnemu procesu – centralizaciji. Medtem ko se življenjski potenciali periferije še naprej vztrajno krčijo, se pritisk na Ljubljano povečuje, z njim pa v prestolnici navpično rastejo stroški bivanja, krepi se obremenitev javnih služb, dnevne migracije več kot 130.000 delavcev pa predstavljajo velik prometni izziv. Političnim strankam smo ponudili možnost artikulacije konkretnih rešitev za decentralizacijo Slovenije.

'Začetni entuziazem je šel mimo. Sedaj smo prepuščeni sami sebi'
27. 11. 2021 07.0011 mesecev je minilo od uničujočega potresa, ki je na kolena spravil Petrinjo in razdejal okoliške vasi. Po začetnem entuziazmu, ko so mesto preplavili prostovoljci z vseh koncev in krajev Hrvaške, je danes Petrinja pozabljena, prazna, utrujena, besna in obupana. Vanjo naj bi se steklo več sto milijonov evrov donacij ter nepregledne tone gradbenega materiala. A skoraj leto dni kasneje denarja in gradbenega materiala "čudežno" ni več. Obnovljenih je bilo le nekaj dimnikov, središče mesta je še vedno razsuto, domovi v slabem stanju, na stotine ljudi živi v bivalnih kontejnerjih, zima pa je pred vrati. Ljudje odhajajo, v tistih, ki so ostali, pa tlita brezup in jeza. V okoliških vaseh je še huje.

Vršiško cesto čaka prenova
05. 10. 2021 17.32Vlada je na zadnji seji rekonstrukcijo regionalne ceste Kranjska Gora-Vršič-Trenta-Bovec uvrstila med prostorsko ureditev državnega pomena, saj je prepričana, da je kakovostna cestna infrastruktura eden od temeljnih pogojev za demografski in gospodarski razvoj države. Prenovljena vršiška cesta bi med drugim zaustavila izseljevanje iz Zgornjesoške doline, so prepričani odločevalci, saj bi omogočila celoletno prevoznost.

Iz pepela in prepirov zrasel razcvet
11. 09. 2021 13.00Dvajset let po zloščenem jutru zgodnje jeseni 2001, ko sta se iz modrine neba izluščili letali in treščili v newyorška dvojčka, je mesto skoraj povsem preraslo brazgotino. Obnova je bila dolga, draga in včasih skoraj dramatična, toda sprožila je renesanso nekoč močno utrujene metropole ZDA.

Stekla dela na območju Koroške: simbolično zasadili prvo lopato
24. 08. 2021 16.36V Podgorju pri Slovenj Gradcu so stekla začetna dela na tretji razvojni osi na območju Koroške. Minister za infrastrukturo Vrtovec je v govoru poudaril, da bo tretja razvojna os prinesla razvoj in napredek za vse prebivalke in prebivalce. Dodal je: "Ne smemo dovoliti, da bi bila Koroška še kdaj zapostavljena zaradi njene geografske odmaknjenosti od osrednje Slovenije."Načrt Darsa je tretjo razvojno os od Šentruperta do Slovenj Gradca zgraditi do konca leta 2027.

Policija: pri izselitvi rogovcev uporabili najmilejša sredstva
03. 02. 2021 21.26Člani komisije DZ za peticije, človekove pravice in enake možnosti so šest ur razprave namenili domnevnim prekoračitvam policijskih pooblastil pri izselitvi pripadnikov avtonomne skupnosti Rog. Na seji, sklicani na pobudo Nataše Sukič iz Levice, je bilo slišati pomisleke o enostranskem prikazovanju, sklepi Levice pa niso bili sprejeti.

V Trstu bodo praznovali konec 'jugoslovanske okupacije', MZZ: gre za samostojno odločitev občine
27. 05. 2020 13.32Zgodovina slovensko-italijanskih odnosov je pogosto zaznamovana z vprašanjem mesta Trst. Letos namreč mineva 100 let, odkar so italijanski fašisti in nacionalisti zažgali Narodni dom. Tržaški župan Roberto Dipiazza je večkrat napovedal postopek sprave, vendar njegova dejanja kažejo ravno nasprotno. V Trstu so se odločili z letošnjim letom praznovati "dan osvoboditve mesta izpod jugoslovanske okupacije", iz vrst mestne koalicije pa so vse glasnejši pozivi k preprečitvi predaje Narodnega doma Slovencem v Italiji. Ministrstvo za zunanje zadeve novega ustvarjanja mednacionalnih napetosti in nastrojenosti proti slovenski manjšini v Italiji sprva ni želelo komentirati, nato pa je v dodatnem odgovoru pojasnilo, da "gre za samostojno odločitev tržaške občine".

Kaj se bo zgodilo z vasico Slapnik, če projekt TV obnove propade?
08. 02. 2020 15.25Ne drži, da smo obupali nad projektom in nad obnovo vasi Slapnik, pravijo v Občini Brda. Prav tako v Slovenski turistični organizaciji in na Zavodu za varstvo kulturne dediščine zanikajo neodzivnost. A pri komunikaciji se je očitno zapletlo. Kaj se bo zgodilo s Slapnikom, če se produkcijska ekipa odloči, da projekt obnove izpelje drugje?

Šarec na obisku slovenskih vojakov: Prispevek Slovenije v regiji je dober
09. 12. 2019 14.23Premier Marjan Šarec je obiskal slovenske vojake v Bosni in Hercegovini ter na Kosovu. Srečal se je tudi s poveljnikom sil Eufor Althea, poveljnico Natovega poveljstva Sarajevo in poveljnikom sil Kfor. Kot je poudaril, je slišal same pohvale na račun slovenskih vojakov in vojakinj, ki izpolnjujejo svoje naloge v misijah.

Beg možganov: Slovenija primerljiva s severno Evropo
22. 10. 2019 08.40Poročilo Svetovne banke o migracijah in begu možganov Slovenijo uvršča ob bok držav, kot so Finska, Norveška in Nemčija. Na drugi strani izstopa Bosna in Hercegovina, ki jo je po podatkih v omenjenem poročilu zapustilo več kot pol prebivalcev z višjo izobrazbo.

Na parlamentarnih volitvah na Portugalskem zmaga socialistov
06. 10. 2019 22.12Na parlamentarnih volitvah na Portugalskem kaže na zmago socialistov pod vodstvom premierja Antonia Coste. Ti naj bi pridobili med 100 do 117 sedežev v 230-članskem parlamentu, kažejo rezultati vzporednih volitev, ki so jih objavile portugalske televizijske postaje RTP, SIC in TVI.

Mladi Poljaki: patrioti, ki zapuščajo svojo domovino
03. 10. 2019 07.31Poljaki so država z drugo največjo izseljensko skupnostjo znotraj Evropske unije – odhajajo predvsem mladi, ki službe iščejo drugod. Mladi Poljaki so sodeč po številnih raziskavah kljub življenju zunaj domovine veliki patrioti, pri katerih je po letu 2015 opaziti tudi trend izbiranja strank desno od politične sredine. Vpogled v trenutne razmere na Poljskem in razmišljanje mladih nam je dala 24-letna Nel Ewa Tomczyk, novinarka iz Lodža.

'Stari so pomrli, mladi so odšli'
23. 08. 2019 06.00V Sloveniji je 57 krajev, ki so ostali brez prebivalcev. Gre za 57 krajev v 26 občinah, ki so že zapuščeni. In še veliko več je takšnih vasi, ki so skoraj že brez prebivalcev.

WWF svari pred nevarnostjo super požarov po Evropi
05. 07. 2019 15.25Svetovni sklad za naravo (WWF) je v luči vročinskega vala in suše, ki sta prizadela nekatere dele Evrope, posvaril pred nevarnostjo novih super požarov, ki so za številne posledica podnebnih sprememb. Po podatkih Eurostata vsako leto v Evropi zgori približno 300.000 hektarjev gozdov, škode pa je za tri milijarde evrov.

Ne le, da ljudje prihajajo v Evropo, Evropejci svoje države tudi zapuščajo
06. 01. 2019 07.00Zadnja leta vse več mladih odhaja iz Slovenije. Boljše priložnosti, boljše življenje, boljšo zaposlitev in boljši zaslužek iščejo in najdejo drugod po Evropi in svetu. Na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini in po Srbiji ostajajo prazni, zapuščeni celo celotni kraji – mrtve vasi, vasi duhov.