izseljencev

Daniel Craig priznal, da je bila njegova slava po Bondu čustveno težka za družino

12. 12. 2024 07.00

Igralec Daniel Craig je v nedavnem intervjuju odkrito spregovoril o slavi, ki je sledila po vlogi v franšizi Bond, in dejal, da je bilo to čustveno zelo težko obdobje tako zanj kot za njegovo družino. Zvezdnik je v vlogi vohuna 007 zaigral petkrat, in sicer leta 2006 v filmu Casino Royale, leta 2008 v Kvantumu sočutja, 2012 v Skyfall in leta 2021 v filmu Ni čas za smrt.

Pol stoletja stara skrivnost JAT-ovega pogubljenega letala

15. 10. 2024 06.00

Že več kot pol stoletja ves svet ve za jugoslovansko stevardeso Vesno Vulović, ki je čudežno preživela padec letala z 10.000 metrov. Šele zdaj pa je švedski dokumentarni film razkril, kako so tisto JAT-ovo letalo, ki je eksplodiralo med poletom iz Kobenhavna v Zagreb, z neba sklatili hrvaški teroristi, ki so hoteli neodvisno državo. "Želeli smo škodovati jugoslovanskemu turizmu," je švedskemu novinarju hrvaških korenin razkril eden izmed domnevnih sostorilcev. Vzeli so 27 nedolžnih življenj.

V Pragi prepovedali kričeče rikše, s katerimi oglašujejo tajske masaže

23. 08. 2024 15.50

V zgodovinskem središču Prage kmalu ne bo več kričečih rdeče-zelenih rikš, s katerimi saloni za tajsko masažo že leta reklamirajo svoje usluge. Češko ministrstvo za industrijo in trgovino je namreč potrdilo sklep mestnih oblasti, da jih morajo odstraniti, ker predstavljajo nezakonito oglaševanje znotraj spomeniško varovanega območja.

Prevarant ženski na spletu ponujal njen lastni apartma

27. 06. 2024 08.43

Kako se odzvati, ko nekdo na spletu ponuja apartma, ki je dejansko vaš? To se je zgodilo ženski iz Imotskega, mesta na Hrvaškem. V skupini na Facebooku je namreč nekdo ponujal njen apartma, a lastnica svoje nastanitve nikoli ne oglašuje. Da je bila presenečena nad objavo, je milo rečeno.

'Izbiram Hrvaško': 27 tisočakov je prepričalo manj kot 300 izseljencev

05. 01. 2024 19.01

Hrvaška vlada se je pred dvema letoma lotila nenavadne kampanje, saj je z denarno nagrado skušala prepričati, da se ljudje vrnejo v domovino. Toda s programom "Izbiram Hrvaško", ki naj bi spodbudil tudi domače gospodarstvo, izseljevanja ni uspela zajeziti. S 27 tisoč evri, kolikor jih je ponudila povratnikom, je prepričala manj kot 300 izseljencev.

Visoki davki, višja kakovost življenja?

15. 05. 2023 06.00

Medicinska sestra, učitelj in visoko izobraženi specialist – jedro javnega zdravstva in šolstva ter gospodarstva. Iz prve roke o tem, kaj te kadre vodi iz Slovenije v tujino, konkretno v Avstrijo, na Finsko in na Češko. V kakšnih zdravstvenih domovih, šolah, podjetjih delajo? Bi se vrnili domov ne glede na to, koliko davkov jim pobere država? Kaj dobijo v zameno v novi domovini? In kaj bi jim morala ponuditi Slovenija?

Papež Frančišek: Želim obiskati Kijev, vendar le pod pogojem, da grem tudi v Moskvo

12. 03. 2023 14.36

Mineva deset let, od kar je bil Jorge Mario Bergoglio izvoljen za papeža. Odtlej si kot papež Frančišek prizadeva uresničiti svojo vizijo bolj vključujoče in v prihodnost usmerjene Cerkve. Lotil se je tudi perečih vprašanj, od reform vatikanskih financ in rimske kurije do vprašanja pedofilije, s čimer si je nakopal nasprotnike v cerkvenih vrstah.

Maria Voglar o življenju v Venezueli

12. 12. 2022 19.06

Venezuela je že s preteklim predsednikom Chavezom drvela v prepad, ko je oblast prevzel Nicolas Maduro, pa so se za Venezuelce začeli zares temni časi. In hkrati tudi za Slovence, ki so se tja odselili ali pa so se tam rodili slovenskim staršem. Prvi repatriiranci so se nazaj v Slovenijo vrnili konec leta 2019, zadnji pa pred dobrim mesecem dni. Med prvimi je bila tudi Maria Voglar, hči slovenskih izseljencev, ki se je po 70 letih življenja v Venezueli preselila v Slovenijo. Prvič je Ljubljano obiskala pri 19 letih, se takrat vanjo zaljubila in si po tihem želela, da bi nekoč tu celo živela. Kakšno je bilo življenje v Venezueli in kako je država počasi propadala?

Večina izseljencev razmišlja o vrnitvi, a si želijo boljših možnosti

11. 12. 2022 18.33

Slovenci so se že od nekdaj zaradi različnih razlogov izseljevali v tujino. A če so nekoč šli s trebuhom za kruhom, se zdaj izseljujejo predvsem zaradi boljših študijskih in kariernih priložnosti. Občutnejši beg možganov iz Slovenije, ko so se začeli izseljevati predvsem mladi, izobraženi in perspektivni posamezniki, smo sicer zaznali po izbruhu globalne ekonomske krize leta 2009. V zadnjih desetletjih se zato več govori tudi o tem, kako lahko država ukrepa, da trend obrne in spodbudi vračanje izseljenih, ki so si v tujini nabrali dragoceno znanje in izkušnje.

Umazani fantje s čistim srcem

03. 12. 2022 10.00

Ko so se po napadu na Niko Kovač oglasili slovenski ragbisti in s sloganom #ZaletiSeVame obsodili nasilje nad ženskami, so se v komentarjih pojavila presenečena vprašanja uporabnikov, ki sploh niso vedeli, da se tudi v Sloveniji igra ragbi. Se igra, že 60 let, imamo več klubov in celo reprezentanco. Fante smo obiskali na obrobju Ljubljane, kjer smo si ogledali njihovo tekmo, oni pa so nam razložili, zakaj so taki zagovorniki vrednot tudi zunaj igrišča.

Kako pritegniti nadarjene Slovence iz tujine?

02. 12. 2022 14.32

Ne le, da se Slovenija sooča s kroničnim pomanjkanjem zaposlenih pri bolj običajnih delovnih mestih v gostinstvu ali industriji, primanjkuje tudi visoko izobraženega kadra oziroma nadarjenih posameznikov, ki so si ali pa si v tem trenutku kariero ustvarjajo v tujini. Zakaj? Ker gospodarsko razvitejše države ponujajo boljše pogoje za študij in razvoj kariere kot slovensko okolje. Po študiji Društva Vtis so najpomembnejši dejavniki za vrnitev prepoznavnost podjetja na svojem področju, konstantno spodbujanje profesionalne rasti in možnost fleksibilnega delovnega časa.

DVK zagotavlja: Vsi volivci v tujini bodo prejeli uradne prazne glasovnice

23. 08. 2022 10.03

Glede na napovedi Državne volilne komisije bi morale predsedniške volitve za razliko od državnozborskih miniti brez težav s pošiljanjem glasovnic v tujino. Volilno gradivo z uradno prazno glasovnico za izseljence bo Pošti Slovenije predano najpozneje 45 dni pred dnevom glasovanja, za zdomce pa najpozneje v treh delovnih dneh po prejetju njihovega obvestila, da želijo glasovati po pošti iz tujine, zagotavljajo.

Letalski prevozniki: zgolj za domače živali, s Hootersovimi dekleti ali pa Biblijo

30. 04. 2022 13.54

V poznih sedemdesetih letih prejšnjega stoletja je ameriška vlada deregulirala letalsko industrijo, nadzora nad cenami, programi in vstopom novih letalskih družb na trg pa posledično ni več bilo. Od osemdesetih let dalje se je tako na trgu pojavilo več novih letalskih prevoznikov, nekateri pa so bili precej nenavadni. Ena namenjena zgolj hišnim ljubljenčkom, druga s Hootersovimi razgaljenimi dekleti, na tretji je bil strogo prepovedan alkohol, ste pa med letom dobili Biblijo ...

Svoj glas predčasno oddalo rekordno število volivcev

22. 04. 2022 10.50

Državna volilna komisija je sporočila, da se je predčasnega glasovanja v vseh treh dneh skupaj udeležilo 130.151 oz. 7,67 % volivk in volivcev. Doslej je bila najvišja volilna udeležba na predčasnem glasovanju zabeležena na referendumu o zakonu o vodah, ko je predčasno glasovalo 84.196 oziroma 4,96 % volivcev.

Trije izjemni slovenski glasbeniki prejeli državna odlikovanja

21. 02. 2022 14.30

Mezzosopranistka Bernarda Fink Inzko, baritonist Marko Fink in zborovodja Jože Trošta so glasbeniki, ki so izkazali svoje talente in predanost glasbi tako domačemu kot tujemu občinstvu. Predsednik republike Borut Pahor jim je za njihova prizadevanja vročil državna odlikovanja na posebni slovesnosti v predsedniški palači.

Janša: V Ormožu so pred 30 leti dosegli več kot Špartanci

27. 06. 2021 15.29

Predsednik vlade Janez Janša se je udeležil slovesnosti ob 30. obletnici bojnih spopadov med osamosvojitveno vojno na območju Ormoža. Pri tem je dogajanje v Ormožu primerjal z bitko med Špartanci in Perzijci pri Termopilah pred skoraj 2500 leti in dodal, da so v Ormožu pred 30 leti dosegli več kot Špartanci, so sporočili iz Ukoma. Premier se je udeležil tudi 27. tabora Slovencev po svetu, ki poteka pod naslovom Slovenci pred 30 leti in danes, na katerem je poudaril pomen rojakov po svetu pri osamosvojitvi Slovenije.

Svet beleži nove dnevne rekorde, Izrael v ponovno zaprtje države

14. 09. 2020 06.56

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je svet v zadnjih 24 urah zabeležil nov dnevni rekord v številu novih okužb. Največ so jih potrdili v Indiji, ZDA in Braziliji. Izrael je medtem postal prva država, ki bo znova uvedla vseobsegajočo karanteno za celotno državo. Odločitev o karanteni so izraelski politiki sprejeli v želji po umiritvi naraščanja števila okužb s koronavirusom, ki bi se lahko zaradi prazničnih druženj še bolj razširil.

'Potreba po psihoterapiji bo večja neposredno po in v triletnem obdobju po karanteni'

03. 05. 2020 07.00

Posledice dolgotrajne izolacije in karantene bodo nekateri lahko čutili še nekaj let po koncu pandemije. Stresne situacije, ki spremljajo pandemijo, so lahko sprožilec, ki odpre še najglobje rane, potlačene spomine in čustva, med njimi je tudi strah, pravi psihoterapevtka, ki med drugim veliko dela tudi s Slovenci po svetu. Ti se spopadajo s posebej velikimi izzivi – od negotovosti, občutkov drugorazrednosti do občutkov krivde, ker niso ob svojcih v domovini.

20 najmanj varnih držav za življenje v letu 2019

12. 01. 2020 19.19

ZDA, Grčija, Združeno kraljestvo in Italija so države tako imenovanega zahodnega sveta, ki so se v minulem letu uvrstile med 20 držav, kjer se tuji državljani počutijo najmanj varne. Na vrhu lestvice najnevarnejših držav pa je Brazilija. Kakšni so bili kriteriji in zakaj so si države prislužile ta sloves?

Beg možganov: Slovenija primerljiva s severno Evropo

22. 10. 2019 08.40

Poročilo Svetovne banke o migracijah in begu možganov Slovenijo uvršča ob bok držav, kot so Finska, Norveška in Nemčija. Na drugi strani izstopa Bosna in Hercegovina, ki jo je po podatkih v omenjenem poročilu zapustilo več kot pol prebivalcev z višjo izobrazbo.

'Ponosni smo na to, od kod prihajamo'

12. 10. 2019 17.35

Kri ni voda in zato lahko povezuje tudi ljudi, ki jih loči ocean. V Slovenijo vsako leto iz ZDA prihajajo potomci slovenskih izseljencev in pri nas brskajo po arhivih, da bi našli podatke o svojih prednikih. Mnogi tako najdejo nove prijatelje in davno izgubljene sorodnike. Predvsem pa odkrijejo deželo, ki je vsaj delno zapisana v njihovih genih in srcu.

Obsežen požar na Gran Canarii še ni pod nadzorom

12. 08. 2019 11.38

Več sto ljudi, ki se borijo z obsežnim požarom na Gran Canarii, še ni zmagalo v boju z ognjem. Požar še vedno ni pod nadzorom, velike težave povzroča veter. Ponoči so iz slikovitega mesteca Tejeda v notranjosti otoka tako evakuirali dodatnih 125 prebivalcev.

V vesolje poleteli tudi že štirje astronavti slovenskega rodu

21. 07. 2019 10.12

"Svet bi bil drugačen kraj, če bi vsi lahko videli Zemljo kot kroglo v vesolju," je med zadnjim obiskom pri nas dejal astronavt slovenskega rodu Randy Bresnik. Poleg njega so vesolje 'obiskali' še trije astronavti slovenskih korenin: Ronald Šega, Jerry Linenger in Sunita Williams. Vsi so tudi v zadnjih letih obiskali Slovenijo.

Melania obsodila 'zatiralski' socializem v Venezueli

19. 02. 2019 09.22

Prva dama ZDA Melania Trump je v Miamiju predstavila svojega moža, pri tem pa obsodila zatiralski socializem in komunizem. Izrazila je upanje, da bodo Venezuelci kmalu zaživeli osvobojeni socializma. Ameriški mediji so po njenem govoru znova izpostavili, da je Melania rojena Slovenka, ki je pred osamosvojitvijo živela v socialistični Jugoslaviji.

Hrvaška namerava olajšati pridobitev državljanstva

15. 12. 2018 09.32

Hrvaška vlada je sprejela spremembe zakona o hrvaškem državljanstvu, s katerimi nameravajo olajšati pridobitev državljanstva za pripadnike hrvaškega naroda v drugih državah ter hrvaške izseljence in njihove potomce. Iz pogojev za pridobitev državljanstva so med drugim izločili znanje hrvaškega jezika.

Kdo je kdo v Šarčevi vladi?

14. 09. 2018 06.00

13. slovenska vlada ima kar 16 ministrov. Med njimi so štirje "stari mački" iz Cerarjeve vlade, a le eden - Zdravko Počivalšek - bo ohranil dosedanji resor. Tja, kjer je že bil, spet odhaja Karl Erjavec. Kdo pa so ostali? Med njimi so študentka, trobentač, saksofonist, deskar na snegu, pisec besedil zabavne glasbe ...

Potomci slovenskih izseljencev se pri nas izobražujejo praktično zastonj

28. 07. 2018 18.52

Slovenija postaja vse bolj zaželena destinacija med tujimi študenti. Še posebej radi k nam po nova znanja prihajajo potomci slovenskih izseljencev. Izobraževanje v domovini prednikov pa je zanje praktično zastonj.

Albanci v domovini in po svetu zbirajo prispevke za kaznovane švicarske nogometaše

27. 06. 2018 09.34

Albanci v Albaniji in na Kosovu ter albanski izseljenci po svetu so začeli zbirati prostovoljne prispevke za plačilo denarne kazni, ki jo je trem švicarskim reprezentantom izrekla Mednarodna nogometna zveza (Fifa) zaradi kazanja gest s politično vsebino na tekmi svetovnega prvenstva s Srbijo.

FOTO: Grki na ulicah zaradi imena Makedonija: 'Makedonija je bila, je in bo vedno grška'

04. 02. 2018 07.14

Na množičnih demonstracijah v Atenah naj bi se zbralo milijon in pol ljudi, policija številko ustavlja pri 140.000 udeležencih. S transparenti in vzkliki so izrazili nasprotovanje temu, da bi se Grčija strinjala z uporabo imena Makedonija tudi za sosednjo državo. Državi namreč skušata rešiti dolgoletni spor glede imena.

Kirurg svari Ibrahimovića in vodilne pri Unitedu: Čeprav ima koleni 15-letnika, naj se vrne počasi

02. 10. 2017 15.11

O rekordno hitrem, če že ne kar čudežnem povratku po poškodbi Zlatana Ibrahimovića, je bilo prelitega že kar nekaj črnila. 35-letnega nogometaša Manchester Uniteda pa kirurg, ki mu je operiral strgane križne vezi, svari, da naj ne prehiteva dogodkov.