izpusti co2

Energetika Ljubljana prevzema novo plinsko-parno enoto

11. 03. 2025 14.10

Javno podjetje Energetika Ljubljana bo konec meseca prevzela novo plinsko-parno enoto v Termoelektrarni-toplarni (Te-TOL) Moste, je napovedal direktor Energetike Samo Lozej. Gre za pomemben korak k postopnemu razogljičenju proizvodnih virov podjetja, je dodal. Mestno podjetje je objavilo tudi nove cene elektrike za gospodinjstva.

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence

21. 10. 2024 12.05

Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

'Izpusti novih avtomobilov omejeni do grama natančno, a cilji so nedosegljivi'

05. 10. 2024 17.28

Italija in Nemčija sta se pridružili pozivu evropske avtomobilske industrije in Evropsko unijo pozivata, naj omili že sprejete standarde o emisijah CO2 za avtomobile in razmisli o ukinitvi prepovedi prodaje avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil z bencinskim ali dizelskim motorjem od leta 2035. Kako uspešni bodo, še ni jasno, a Evropska komisija jim odgovarja, da so standarde sprejeli že pred leti, prav z namenom, da ima industrija čas za prilagoditve.

V Stillesu smo zagnali prvo proizvodno linijo križno lepljenih panelov v Sloveniji

11. 06. 2024 00.15

"PRIHODNOST GRADBENIŠTVA JE V LESU."

Tonin, Joveva, Tomčeva in Prebilič ostro o ugledu, zelenem prehodu in Palestini

10. 05. 2024 06.00

Začele so se predvolilne kampanje za evropske volitve, ki bodo po mnenju mnogih za Evropo prelomne. Kaj naj v teh napetih razmerah zastopajo slovenski evropski poslanci? Podpirajo priznanje Palestine? Rezultat evropskih volitev bo odmeval tudi na notranjepolitičnem področju. Če stranke vladajoče koalicije na volitvah veliko izgubijo, pridobi pa SDS, se bodo prav gotovo pojavile zahteve po predčasnih parlamentarnih volitvah. O vsem tem in še čem so več spregovorili Romana Tomc, Irena Joveva, Matej Tonin in Vladimir Prebilič.

Globalne emisije ogljikovega dioksida v 2023 na novi rekordni ravni

01. 03. 2024 11.56

Izpusti ogljikovega dioksida iz proizvodnje energije so se lani na globalni ravni glede na leto prej povišali za 1,1 odstotka na 37,4 milijarde ton in znova dosegli rekordno raven, je sporočila Mednarodna agencija za energijo (IEA). Rezultat je med drugim posledica izjemno sušnega poletja in posledično večje rabe fosilnih goriv.

Zgodovinska prelomnica: Globalni izpusti CO2 so končno začeli upadati

03. 02. 2024 17.20

Rekordna proizvodnja električne energije iz zelenih virov, jedrske energije ter sončne, vetrne in hidroenergije– naj bi v naslednjih treh letih pokrila vso dodatno rast svetovnih potreb. Mednarodna agencija za energijo v naslednjih treh letih napoveduje celo dvakratno letno stopnjo rasti v primerjavi z dosedanjimi trendi. Energetski preobrat, ki ga narekuje Kitajska, pa ima manjšo lepotno napako, saj bo napovedan padec emisij v naslednjih nekaj letih po pričakovanjih stroke premajhen, da bi lahko občutneje pozitivno vplival na vse bolj uničujoče posledice podnebnih sprememb.

Ali je to najbolj TOP ponudba za novi SUV?

21. 12. 2023 00.15

Vrhunski športni terenec Škoda Kodiaq z novim akcijskim paketom opreme Sportline Plus združuje športnost in atraktivnost pri Porsche Inter Auto.

Energetski zakon v radikalni Nemčiji prijaznejši od slovenskega

14. 01. 2024 12.14

Inženirji, gradbinci, energetiki, pa tudi tisti, ki se ukvarjajo z ogrevalno tehniko, opozarjajo, da je treba ponovno premisliti o sprejemanju zakona, kot so si ga zamislili, in v parlamentarno proceduro poslali na vladi. Zakaj sta biomasa in plin kar naenkrat na tako slabem glasu, se sprašujejo, pa tudi zakaj se pred tem niso raje lotili energetske obnove stavb, ki je pogoj za boljši izkoristek energije. V z zeleno energijo "obsedeni" Nemčiji so to očitno razumeli in zakon pripravili bolj pragmatično, spremembe pa uvajajo bolj postopno.

Pasti zelenega prehoda?

16. 12. 2023 07.00

Različni sestanki, vrhovi, konference, ki v ospredje postavljajo podnebni zlom in nujnost ukrepanja, se kar vrstijo. Ob zaključevanju pisanja tega besedila se je v Dubaju zaključeval Svetovni vrh o podnebnih ukrepih – COP 28 – vendar še brez jasnih sklepov. Tisto, kar je bilo jasno, je, da so nekatere države ostro nasprotovale izpustitvi zaveze k opuščanju uporabe fosilnih goriv. In zato se je celoten vrh v bistvu nekoliko podaljšal.

Z aplikacijo do manj odpadne hrane, manj izpustov CO2 in manj lačnih ust

20. 10. 2023 06.00

Slovensko podjetje je razvilo aplikacijo Alms, ki deluje kot most med ponudniki hrane na eni strani in socialno ogroženimi posamezniki na drugi strani. Cilj projekta je zmanjšati količino odvržene hrane, zmanjšati izpuste CO2 ter na drugi strani zmanjšati problem revščine oziroma lakote. S projektom, ki ima globalno vizijo, bi torej ubili najmanj tri muhe na en mah. V testni fazi so le v nekaj dneh rešili več kot 20 kilogramov hrane, ki bi sicer pristala med odpadki. Hkrati pa so izpuste CO2 zmanjšali za skoraj 40 kilogramov.

Ledenik na Marmoladi se vztrajno krči: v 25 letih za polovico manjši

30. 08. 2023 18.24

Površina ledenika Marmolada v Dolomitih se je lani zmanjšala na 112 hektarjev, so pokazali podatki italijanskih raziskovalcev. Ledenik se zaradi naraščajočih temperatur po svetu vse hitreje krči, v dveh letih pa naj bi bil za polovico manjši kot leta 2000.

103 aktivisti, med njimi tudi Slovenec, izpuščeni po 30 urah pridržanja

25. 05. 2023 13.13

Dva dni po protestu na ženevskem letališču, zaradi katerega je za eno uro obstal letalski promet, so vse prijete aktiviste izpustili iz pridržanja, je sporočil Greenpeace Slovenija. Med 103 pridržanimi je bil tudi aktivist iz Slovenije.

Slovenec med aktivisti, ki so ohromili ženevsko letališče

24. 05. 2023 14.08

Potem ko so zaradi akcije podnebnih aktivistov za kratek čas ustavili promet na ženevskem letališču, so se oglasili pri slovenskem Greenpeaceu. Več kot 20 ur po dogodku je več kot sto protestnikov še vedno v pridržanju, pravijo in vztrajajo, da nikoli niso vdrli na pisto. Opozorili so na škodljivost zasebnih letal, ki so vse bolj pogosta izbira bogatašev tudi v Sloveniji. Nekdo se je z njim peljal celo iz Maribora v Gradec.

Prazne pnevmatike terencev: protest podnebnih aktivistov

16. 04. 2023 16.39

Podnebni aktivisti so v središču belgijskega mesta Gent v nočni akciji izpraznili pnevmatike 40 športnih terencev. Lastniki vozil so na nogah, aktivisti pa poudarjajo, da gre za protest proti avtomobilom, znanim tudi po kratici SUV, ki po njihovem preveč onesnažujejo okolje, so nevarni in ne sodijo v mesta.

Dvoličnost elite: zasebna letala ustvarila letne emisije 130.000 avtomobilov

31. 03. 2023 16.07

Navadni smrtniki naj bi se v imenu boja za bolj zdravo podnebje odpovedali marsičemu. Avtomobilu na notranje izgorevanje, potovanjem, novim kosom oblačil ali kakšnemu zrezku. Na drugi strani pa so bogataši, med katerimi številni radi pridigajo o čistem okolju, ki pridno nabirajo kilometre z zasebnimi letali.

Biden odobril vrtanje nafte na Aljaski: zelena luč izpustom in uničevanju narave

13. 03. 2023 18.00

Vlada ameriškega predsednika Bidna je odobrila več milijard dolarjev vreden projekt vrtanja na Aljaski, s katerim bi lahko proizvajali do 200.000 sodčkov nafte na dan. Nasprotniki projekta Willow, kot so ga poimenovali, že dlje časa opozarjajo na škodljive posledice takšnega vrtanja v rezervatu. Med drugim so izpostavili, da gre za oddaljevanje od podnebnih ciljev in uničevanje ekosistemov. S posegi v naravo bi namreč močno ogrozili številne živalske vrste na območju, od katerih je odvisno tudi preživetje domorodnih skupnosti.

Manj energije in višji izpusti, toda ...

26. 11. 2022 07.43

Kljub vsem naložbam v obnovljivo energijo, se svetovni izpusti toplogrednih plinov še naprej povečujejo. Dogaja se paradoks, ki ga je raziskal okoljski ekonomist Aljoša Slameršak. V študiji, objavljeni v ugledni reviji Nature, je potrdil, da bosta izgradnja in vzdrževanje nizkoogljičnega energetskega sistema že sama po sebi zahtevala veliko dodatne energije, pri čemer bo velik del pridobljen iz fosilnih goriv, toda: "Zeleni energetski prehod moramo izvesti čimprej, sicer bodo posledice neukrepanja katastrofalne."

Bruselj predlaga standard Euro 7 za zmanjšanje izpustov motornih vozil

10. 11. 2022 18.01

Evropska komisija je predstavila predlog uredbe z novimi pravili za zmanjšanje izpustov novih lahkih in težkih motornih vozil v EU, imenovanimi Euro 7. V okviru uredbe bi EU prvič regulirala tudi izpuste nevarnih trdih delcev in mikroplastike, ki nastajajo pri uporabi pnevmatik in zavor.

Tudi pri sežigu odpadkov nastanejo 'odpadki'. Kaj naredijo z njimi?

17. 07. 2022 18.11

Obiskali smo sežigalnico Pfaffenau na Dunaju, ki jo tudi ljubljanske mestne oblasti izpostavljajo kot primer dobre prakse. Preverili smo, kako deluje in kako okolju prijazna je v resnici.

Vrhovno sodišče ZDA Bidnu prekrižalo načrte glede regulacije izpustov

30. 06. 2022 19.12

Konservativna večina vrhovnega sodišča ZDA je omejila pooblastila ameriške zvezne agencije za zaščito okolja (EPA) glede regulacije izpustov toplogrednih plinov. Gre za še eno v nizu spornih odločitev sodišča v Washingtonu.

Evropski poslanci zavrnili spremembe podnebnega svežnja

08. 06. 2022 16.12

Evropski poslanci so na plenarnem zasedanju zavrnili predlog reforme sistema trgovanja z izpusti, ki je eden izmed sedmih zakonodajnih predlogov za doseganje podnebnih ciljev EU. Zaradi te odločitve se ostala predvidena glasovanja o zakonskih predlogih v zvezi s podnebnim svežnjem Pripravljeni na 55, ki si do leta 2030 prizadeva zmanjšati neto emisije toplogrednih plinov za vsaj 55 odstotkov, ne bodo izvedla.

Tri stvari, ki jih lahko vsak od nas stori za Zemljo

22. 04. 2022 10.59

Ob svetovnem dnevu Zemlje smo okoljske organizacije prosili, naj nam naštejejo tri stvari, s katerimi lahko vsak od nas pripomore k bolj zdravemu okolju. Jejte lokalno in ekološko pridelano hrano, če lahko greste peš ali s kolesom, pustite avto doma, uporabljajte energetsko učinkovitejše naprave – to je le nekaj nasvetov, ki smo jih dobili. "Prihodnost na vzdržen, trajnostni način je naša edina prihodnost," ob tem dodajajo na Zavodu RS za varstvo narave.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb

13. 04. 2022 15.00

Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

Avtomobil celo bolj umazan od straniščne školjke, a volan ni najbolj kritičen

20. 02. 2022 17.47

Stranišča ne veljajo ravno za najbolj čist prostor, zato se zdi primerjava z notranjostjo avtomobila pretirana. Toda nedavna britanska raziskava je pokazala, da lahko avtomobili gostijo celo več mikrobov kot povprečna deska za straniščno školjko. In kateri del avtomobila je najbolj umazan?

Vse, kar želite vedeti o avtomobilih na stisnjen zemeljski plin

28. 12. 2021 00.15

Na trgu se ponudba vozil na alternativni pogon širi in ena izmed možnosti je tudi pogon na stisnjen zemeljski plin.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne

03. 12. 2021 06.00

Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Z zavezami COP26 bi lahko segrevanje ozračja omejili na do dve stopinji Celzija

03. 11. 2021 17.50

Avstralski raziskovalci so izračunali, da so trenutne zaveze političnih voditeljev v okviru COP26 korak v pravo smer, a še vedno premalo za doseganje cilja 1,5 stopinje Celzija iz pariškega podnebnega dogovora. Če se bomo zavez držali, bi lahko segrevanje ozračja omejili na manj kot dve stopinji Celzija, kar je zgornja meja.

Ministri za okolje EU v Luksemburgu o podnebnem svežnju

06. 10. 2021 06.10

Ministri za okolje EU bodo danes v Luksemburgu razpravljali o zakonodajnem svežnju Pripravljeni na 55, govorili pa bodo tudi o pripravah na podnebno konferenco v Glasgowu. To bo prvo srečanje okoljskih ministrov v Luksemburgu v okviru slovenskega predsedovanja Svetu EU, ki ga bo kot predsedujoči vodil minister za okolje Andrej Vizjak.

Bruselj za avtomobile brez izpustov po letu 2035

14. 07. 2021 15.30

Evropska komisija je razgrnila zajeten zakonodajni sveženj ukrepov za zmanjšanje izpustov za najmanj 55 odstotkov do leta 2030 glede na leto 1990. Med ključnimi predlogi so socialni podnebni sklad, razširitev sistema trgovanja z izpusti na stavbe in cestni promet ter mehanizem za spoprijemanje z ogljično intenzivnim uvozom. Do leta 2030 naj bi v EU tudi znižali izpuste za nove avtomobile za več kot polovico. Po letu 2035 naj bi bil vozni park v Evropi brez izpustov, prevladovala naj bi električna vozila.