izpodbijana

Omejitev provizij nepremičninskih posrednikov ni v nasprotju s pravom EU
27. 02. 2025 10.50Pravo EU ne nasprotuje omejitvi višine provizije nepremičninske agencije na štiri odstotke od prodajne cene ali najemnine, je sklenilo Sodišče EU, potem ko se je nanj obrnilo slovensko ustavno sodišče. Ob tem sicer sodišče s sedežem v Luksemburgu izpostavlja, da takšen ukrep ne sme biti diskriminatoren in da mora biti sorazmeren.

Ustavno sodišče razveljavilo določilo novele zakona o Fursu glede sledenja blaga
03. 06. 2024 17.38Ustavno sodišče je na podlagi zahteve za ustavno presojo, ki jo je vložil Varuh človekovih pravic, razveljavilo člen novele zakona o Finančni upravi RS (Furs) iz 2023, po kateri bi lahko Furs v finančnih preiskavah brez sodne odločbe uporabljal tehnične pripomočke za sledenje blagu. Izvajanje določbe je začasno zadržalo kmalu po uveljavitvi novele. Varuh človekovih pravic je zadovoljen z odločitvijo Ustavnega sodišča, da razveljavi člen novele zakona o Finančni upravi RS. V odločbi vidi pomemben prispevek k razumevanju pomena jasnosti in določnosti zakonske ureditve.

Ustavno sodišče ne bo presojalo uredbe o oblikovanju cene toplote
23. 04. 2024 15.29Ustavno sodišče je zavrglo pobudo za presojo ustavnosti lani uveljavljene uredbe o oblikovanju cene toplote iz daljinskega ogrevanja, ki jo je vložilo osem ravenskih družb oz. podjetnikov. Kot so med drugim izpostavili ustavni sodniki, je uredba prenehala veljati še pred vložitvijo pobude.

Ustavno sodišče ni ugotovilo neustavnosti zakonske omejitve delovanja vard
11. 01. 2024 19.52Ustavno sodišče ni ugotovilo neustavnosti dopolnjenih zakonov o nadzoru državne meje ter o varstvu javnega reda in miru v delih, ki omejujejo delovanje paravojaških enot oziroma t. i. vard. Pobudniki ustavne presoje so namreč omenjenima zakonoma očitali neskladnost z ustavnim načelom zakonitosti in ustavno pravico do splošne svobode ravnanja.

Odvzem goveda pri Krškem: uprava ugotovila kršitve zakonodaje
07. 12. 2023 16.43Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je v okviru izredne verifikacije odvzema goveda na kmetiji v Leskovcu pri Krškem ugotovila kršenje posameznih določb nacionalne zakonodaje. Inšpekcijski postopek sicer v času verifikacije še ni bil zaključen, so zapisali na upravi. Prejšnji teden je odvetniška pisarna, ki zastopa skrbnika živali, na ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano vložila tudi pritožbo zoper odločbo o odvzemu.

Odvzeto govedo premestili na štiri lokacije, vložena pritožba na odločbo
01. 12. 2023 07.58Na kmetiji pri Krškem odvzeto govedo so premestili na štiri lokacije po državi, nobenega niso usmrtili ali oddali v zakol, so povedali na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Medtem je odvetniška pisarna, ki zastopa skrbnika živali, na ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano vložila pritožbo zoper odločbo o odvzemu. Inšpekcijskemu organu zaradi številnih kršitev različnih zakonov predlaga, da jo odpravi kot nezakonito. Poseg v pravice kmeta je bil po njihovem mnenju prestrog, pa tudi v nasprotju z dejanskim stanjem na terenu.

Ruski olimpijski komite se želi vrniti v olimpijsko družino
06. 11. 2023 14.36Ruski olimpijski komite je danes na Mednarodnem športnem razsodišču (Cas) v Lozani vložil pritožbo zoper začasno izključitev ruskega nacionalnega olimpijskega telesa iz mednarodnega športa, ki jo je sprejel Mednarodni olimpijski komite, so sporočili iz Casa, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Neustavno: nepremičnine vrnili, najemniki ostali
12. 07. 2023 14.14Po presoji ustavnega sodišča sta del Zakona o denacionalizaciji in del Stanovanjskega zakona, ki se nanašata na določena neprofitna najemna razmerja za nedoločen čas, v neskladju z ustavo. Državni zbor mora ugotovljeno protiustavnost odpraviti v enem letu po objavi odločbe v uradnem listu, je v odločbi zapisalo ustavno sodišče.

Upravno sodišče zavrglo tožbe vseh zavarovalnic glede omejitve premije
02. 06. 2023 14.45Upravno sodišče je zavrglo tožbe vseh treh zavarovalnic: Generalija, Triglava in Vzajemne, zoper uredbo o določitvi najvišje premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. V vseh treh primerih je presodilo, da izpodbijana uredba ni tak akt, ki bi se lahko izpodbijal v upravnem sporu. Sodišče je zavrglo tudi vse zahteve za izdajo začasnih odredb.

Sodišče zavrglo tožbo Generalija glede omejitve cene dopolnilnega zavarovanja
26. 05. 2023 11.05Upravno sodišče je zavrglo tožbo zavarovalnice Generali, ki jo je vložila zoper uredbo vlade o omejitvi premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Sodišče je presodilo, da izpodbijana uredba ni tak akt, ki bi se lahko izpodbijal v upravnem sporu.

Zakaj ministrstva v primeru razlastitve zemljišča za Magno ni bilo na obravnavi?
23. 04. 2023 12.08Potem ko je Upravno sodišče razveljavilo odločitev o razlastitvi, s katero je Občina Hoče - Slivnica kmetu vzela skoraj 18.000 kvadratnih metrov zemljišča in ga prodala Magni, zadevo pa vrnilo v ponovni postopek, so se odzvali tako na mariborski upravni enoti kot na Ministrstvu za naravne vire in prostor. Slednje je v postopku tožena stranka, a se obravnave na sodišču sploh ni udeležilo. Ker da v zadevah, kjer je stališče o relevantnih dejstvih in pravnih vprašanjih jasno izoblikovano že v prvostopenjski odločbi in potrjeno v odločbi ministrstva v pritožbenih postopkih, to ni potrebno, odgovarjajo. Medtem pa na UE zatrjujejo, da so za izdajo odločbe potrebovali precej več kot zgolj pet dni.

Interventno znižanje plač tožilcem neustavno
15. 02. 2023 11.54Znižanje plač državnim tožilcem za 30 odstotkov, kar je bil eden od ukrepov, ki jih je v okviru interventnih ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 in omilitev njenih posledic sprejela država, je bilo v neskladju z ustavo. Tako je odločilo ustavno sodišče, potem ko se je nanj obrnilo delovno sodišče, ki je obravnavalo tožbo državne tožilke, ki je zahtevala izplačilo razlike do plače.

Ustavno sodišče razveljavilo zakon za ureditev problematike posojil v frankih
14. 12. 2022 11.46Po tem, ko je državni zbor februarja letos potrdil zakon za ureditev problematike posojil v švicarskih frankih, ga je ustavno sodišče zdaj razveljavilo. Zakonu so že takrat nasprotovale tako vlada kot banke, ki so za zakon vložile pobudo za oceno ustavnosti, marca pa je bilo izvajanje zakona zadržano. Ustavni sodniki so zdaj med drugim ugotovili, da pogoji za retroaktivnost zakonskih določil niso izpolnjeni.

Omejevanje dopusta javnih uslužbencev z interventno zakonodajo neskladno z ustavo
13. 12. 2022 17.30Ustavno sodišče je ugotovilo, da sta bili določbi iz zakonov o ukrepih na področju plač v javnem sektorju za leti 2016 in 2017, po katerih je bilo število dni letnega dopusta v javnem sektorju omejeno na 35 dni, v neskladju z ustavo. Zakonski določbi sicer ne veljata več.

Zakonske določbe o obdelavi podatkov o letalskih potnikih niso neustavne
09. 12. 2022 14.16Ustavno sodišče je odločilo, da določba zakona o nalogah in pooblastilih policije, ki se nanaša na obdelavo podatkov o letalskih potnikih za namene preprečevanja, odkrivanja, preiskovanja in pregona terorističnih in drugih hudih kaznivih dejanj, ni v neskladju z ustavo. Ureditev je izpodbijal Varuh človekovih pravic.

Zakon o fiskalnem pravilu ni v neskladju z ustavo
02. 11. 2022 16.45Ustavno sodišče je odločilo, da zakon o fiskalnem pravilu ni v neskladju z ustavo. Državnemu svetu kot vlagatelju zahteve za oceno ustavnosti namreč ni uspelo dokazati, da izpodbijana določba zakona krni učinkovitost delovanja obveznega zdravstvenega zavarovanja ali celo veča možnost kriz financiranja iz omenjenega naslova, so navedli.

Ustavno sodišče odločilo: Lekarnarji lahko prosto razpolagajo z dobički
05. 10. 2022 15.57Ustavno sodišče je razveljavilo določbo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ureja presežke prihodkov nad odhodki za izvajalce koncesionirane lekarniške dejavnosti, so sporočili z ustavnega sodišča. S prepovedjo prostega razpolaganja z morebitnimi dobički zasebnih lekarnarjev namreč posega v pravico do svobodne gospodarske pobude.

Načini ugotavljanja izpolnjevanja pogoja PCT so bili neustavni
05. 05. 2022 14.52Ustavno sodišče je na zahtevo Informacijskega pooblaščenca presojalo ustavnost in zakonitost več odlokov, s katerimi je vlada uredila način ugotavljanja izpolnjevanja pogoja PCT. Sodišče je zdaj pritrdilo informacijskemu pooblaščencu in sporočilo, da so bili slednji odloki resnično neustavni.

Ustavno sodišče razveljavilo določbo o dvigu plačnega stropa zdravnikom
11. 04. 2022 13.30Ustavno sodišče je razveljavilo 48. člen desetega interventnega zakona (PKP10), ki bi za zdravnike in zobozdravnike zvišal najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač javnega sektorja. Med drugim je ocenilo, da izpodbijana določba, ki posega v temelje enotnega plačnega sistema, ni nujen ukrep za odpravljanje posledic epidemije covida-19. V Fidesu so se odzvali ostro: to bo še okrepilo njihovo zahtevo po izstopu iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju in zgoditi se bo moral bistveno prej, kot če omenjeni člen ne bi bil razveljavljen.

Ustavno sodišče zavrglo pobude za presojo ustavnosti odloka za zaprtje stojnic
16. 02. 2022 18.36Vlada je decembra lani z odlokom o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z nalezljivo boleznijo covid-19 zaprla praznične stojnice po državi. Nekateri gostinci so nato na Ustavno sodišče naslovili pobude za oceno ustavnosti odloka, a jih je sodišče zavrglo, so sporočili z Ustavnega sodišča.

Ustavno sodišče začasno zadržalo dvig plačnega stropa zdravnikom in zobozdravnikom
11. 02. 2022 13.47Ustavno sodišče je do končne odločitve zadržalo izvrševanje člena zadnjega interventnega zakona, ki za zdravnike in zobozdravnike zvišuje najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač v javnem sektorju. Odločitev sodišča je prišla sredi pogajanj vlade in reprezentativnih sindikatov o višjih plačah ravno na podlagi sporne določbe. Na odločitev sodišča se je že odzval premier Janez Janša, ki pravi, da ustavno sodišče spet politizira.

Ustavno sodišče zavrglo zahtevo sindikatov glede omejitve stavke v zdravstvu
27. 12. 2021 15.30Ustavno sodišče je zavrglo zahtevo Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam za oceno ustavnosti dela zakona o nalezljivih boleznih ter odredbe o začasnih ukrepih na področju organizacije zdravstva med epidemijo, ki se nanaša na pravico do koriščenja letnega dopusta in presežka ur ter na pravico do stavke zdravstvenih delavcev.

Ustavno sodišče začasno ustavilo izbirne postopke na Policiji
23. 12. 2021 11.53Ustavno sodišče je sprejelo sklep, s katerim je na zahtevo Sindikata policistov Slovenije do končne odločitve začasno zadržalo izvajanje določb Zakona o organiziranosti in delu v policiji. O tem je odločalo že na predhodni 36. redni seji. Kot smo poročali, je sodišče sicer že takrat začasno zadržalo izvajanje določb, vendar nato ni končalo obravnave. Po naših neuradnih informacijah naj bi si Rok Svetlič v zadnjem trenutku premislil in umaknil svoj glas za. Odločitev je bila namesto s šestimi glasovi za in tremi proti sprejeta s petimi proti štirim.

Ustavno sodišče razveljavilo določbe o upokojevanju starejših delavcev
17. 12. 2021 12.16Ustavno sodišče je razveljavilo določbe zakona o delovnih razmerjih in zakona o javnih uslužbencih glede upokojevanja starejših delavcev. Določilo je sicer izpodbijalo sedem reprezentativnih sindikatov in zagovornik načela enakosti. Minister Janez Cigler Kralj pravi, da odločitev spoštujejo.

Lanski odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev je neustaven
05. 11. 2021 08.48Ustavno sodišče je odločilo, da je del Zakona o nalezljivih boleznih, ki omejuje ali prepoveduje promet s posameznimi vrstami blaga in izdelkov, v neskladju z ustavo. Državnemu zboru je naložilo, da mora to neskladje odpraviti v dveh mesecih. Na podlagi tega je neustaven tudi celoten Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, ki je bil sprejet marca lani ob začetku epidemije covida-19. Po mnenju sodnikov ga je treba razveljaviti.

Odprava vladne odločbe o prevladi druge javne koristi v zadevi HE Mokrice
03. 11. 2021 17.43Upravno sodišče je odpravilo odločbo vlade o prevladi druge javne koristi nad koristjo ohranjanja narave v postopku pridobivanja integralnega gradbenega dovoljenja za Hidroelektrarno Mokrice. Z ministrstva za okolje so sporočili, da so zadevo vrnili v ponovni postopek. Na odločitev upravnega sodišča v zadevi HE Mokrice so se odzvali tudi v družbi Hidroelektrarne na spodnji Savi in dejali, da verjamejo, da bo ponovni postopek prevlade javne koristi izveden kar najhitreje, s tem pa posledično tudi pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje.

Ustavno sodišče zadržalo pogoj PC, PSS pozdravlja odločitev, Koritnik obžaluje
30. 09. 2021 07.09Ustavno sodišče je s sedmimi glasovi za in dvema proti zadržalo določbo, ki bi od zaposlenih v državni upravi zahtevala izpolnjevanje pogoja PC. V Policijskem sindikatu Slovenije (PSS) pozdravljajo odločitev Ustavnega sodišča in dodajajo, da bi morala vlada biti prva v tej državi, ki spoštuje ustavo. Medtem pa je obžalovanje izrazil minister za javno upravo Boštjan Koritnik, ki pa je hkrati dejal, da odločitev sodišča spoštuje. Premier Janez Janša pa (so)odgovornost "za nadaljnje zbolele in umrle zaradi covida-19" pripisuje "večini na ustavnem sodišču".

Objavljena odločba glede neustavnosti zakona o parlamentarni preiskavi
12. 08. 2021 11.39Ustavno sodišče je objavilo odločbo, ki jo je v sredo predstavil generalni državni tožilec Drago Šketa in po kateri sta zakon in poslovnik o parlamentarni preiskavi v neskladju z ustavo, saj posegata v neodvisnost in samostojnost opravljanja državnotožilske funkcije. V delu je razveljavilo tudi akt o odreditvi preiskave v zadevi Kangler.

Ustavno sodišče proti zavrnitvi dovoljenja za prebivanje v državi, v kateri živijo ožji sorodniki
21. 06. 2021 16.35Ustavno sodišče je sprejelo stališče, da zavrnitev dovoljenja za prebivanje v državi, v kateri živijo ožji sorodniki, lahko pomeni poseg v pravico do družinskega življenja. To velja tudi v primerih, ko se dovoljenje zavrne tujcu, ki je storil kaznivo dejanje, so sporočili z ustavnega sodišča.

Ustavno sodišče: omejitev gibanja na občine in prepoved zbiranja neustavna ukrepa
02. 06. 2021 08.52Ustavno sodišče je ugotovilo, da sta 2. in 3. točka 1. odstavka 39. člena zakona o nalezljivih boleznih, ki pooblašča vlado, da prepove oziroma omeji gibanje in zbiranje, v neskladju z ustavo. Posledično so bili neustavni tudi epidemiološki vladni odloki v delu, v katerem so bili sprejeti na tej podlagi. DZ mora neskladje odpraviti v dveh mesecih. Hojs odgovarja: Legalno in legitimno smo ščitili zdravje državljanov.