izobraževanje odraslih

Naprava, ki rešuje življenja: Pri treh letih se je boril za življenje, zdaj je živahen najstnik

07. 03. 2025 16.19

Slovenija obeležuje 30 let podpornega zdravljenja, ki rešuje življenja najbolj kritično bolnih otrok. Izum in razvoj podpornega zdravljenja z zunajtelesno membransko oksigenacijo (ECMO) je eden od pomembnejših korakov v pediatrični intenzivni medicini, saj je omogočil življenjsko podporo in preživetje nekaterim najbolj kritično bolnim otrokom.

Barbara premagala depresijo, zdaj se bo pogumno spopadla z MasterChef izzivi

07. 03. 2025 10.20

Barbara Poljanec odkrito govori o najbolj žalostnem obdobju v svojem življenju, ko zaradi depresije ni vedela, kako naprej. Danes uživa v življenjskih radostih, med katerimi so tudi adrenalinski izzivi. Prepričana je, da bo takšen tudi MasterChef Slovenija.

'Z obdavčitvijo bi psi spet postali obravnavani kot lastnina'

07. 01. 2025 10.36

Novela zakona o zaščiti živali, ki med drugim prinaša plačevanje prispevka za lastnike psov, še naprej razburja. Da ideja ni dobra, opozarjajo strokovnjaki za zaščito živali, ki menijo, da bi obdavčitev padla na ramena predvsem odgovornih lastnikov psov, ki pse registrirajo in zanje skrbijo, psi pa bi na ta način spet postali obravnavani kot lastnina. Reševanje problematike zavetišč zahteva bolj sistematičen pristop – od vzgoje otrok v odgovorne lastnike do ozaveščanja in kaznovanja tistih, ki za svoje živali ne poskrbijo. Veliko težavo predstavlja tudi tihotapljenje psov in preprodaja brez papirjev.

Nekateri prvič nataknejo kondom, drugi ugotovijo, 'kako hitro lahko kaj stakneš'

04. 12. 2024 12.27

Še do 12. decembra bo v Ljubljani odprt Muzej spolno prenesljivih okužb. Čeprav morda ime muzeja zveni vse prej kot mamljivo, obiskovalcem ni žal, da so zavili na Štefanovo ulico 11. Cilj muzeja je čim več ljudi, predvsem mladih, izobraziti o pomenu preventive, zlasti uporabe kondoma, hkrati pa temo detabuizirati in javnosti sporočiti, da ni nič narobe s testiranjem in da lahko marsikatero nevšečnost odpravi že antibiotik.

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi

07. 11. 2024 06.00

Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

'Bližnji včasih preveč pričakujejo od mene'. Si znaš pomagati?

09. 10. 2024 11.54

Hiter tempo življenja, finančna in družbena kriza prinašajo veliko negotovosti in stresa, marsikdo pa se tako znajde v stiski, kar lahko močno vpliva na duševno zdravje. Pri Zvezi Anita Ogulin in ZPM so zato ustvarili projekt Dobro sem, kjer prek delavnic opolnomočijo posameznike in jih naučijo uporabljati orodja, s katerimi se lažje znajdemo v življenju. Na dnu članka najdete tudi dve vaji (eno za odrasle in eno za otroke), ki ju lahko preizkusite.

Cilj EU: v usposabljanja vključiti 60 odstotkov odraslih

05. 10. 2024 00.15

Slovenija trenutno na 26,3 odstotkih.

Logaj prepričal odbor: med drugim izpostavil prenovo učnih načrtov

03. 10. 2024 18.53

Odbor DZ za izobraževanje, znanost in mladino je predstavitev kandidata za ministra za vzgojo in izobraževanje Vinka Logaja z osmimi glasovi za in petimi glasovi proti ocenil kot ustrezno. Logaj je v predstavitvi kot pomembno izpostavil povečanje ugleda učiteljev in šole. Med prvimi nalogami na čelu ministrstva je napovedal vzpostavitev dialoga z vsemi deležniki v šolskem prostoru, kot prioriteti pa navedel tudi prenovo programskega dela vrtcev in šol ter urejanje plačnega sistema.

V šolah primanjkuje kadra, ravnatelji drug drugemu 'kradejo' učitelje

03. 09. 2024 15.47

V Svizu so ob začetku šolskega leta vnovič opozorili na vse slabše razmere v šolstvu. Strokovnega in tehničnega kadra primanjkuje v vseh delih vzgoje in izobraževanja, zaposleni so preobremenjeni, ministrstvo pa k problematiki ne pristopa ustrezno aktivno, so ocenili. Menijo, da bi sistem vzgoje in izobraževanja potreboval stabilno financiranje.

Mijatović: Noben klub ne potrebuje takih navijačev, klubu delajo le škodo

31. 08. 2024 07.00

Preboj v Evropo, evforija, dokaz, da je slovenski klubski nogomet daleč od tistega, kar mu radi pripisujejo kritiki. Prvič sta se v Konferenčno ligo prebila kar dva naša kluba, Olimpija in Celje, seveda na največje veselje zagretih navijačev in podpornikov. V Ljubljani pa ob tem še – zadimljen stadion, solzivec v očeh otrok in staršev, uničena južna tribuna in osem poškodovanih policistov. To so za sabo pustili hrvaški ultrasi Armada, po tem, ko so morali zaradi izgredov na stadionu Stožice skoraj za pol ure prekiniti tekmo. Pogovarjali smo se z velikim ljubiteljem nogometnega kluba Olimpija in športne statistike Matjažem Homarjem in strokovnjakom za policijska pooblastila in varnost Tomažem Časom.

Začenja se jesenski izpitni rok mature

23. 08. 2024 06.30

S pisnim izpitom iz maternega jezika se na srednjih šolah in drugih izobraževalnih organizacijah začenja jesenski rok splošne in poklicne mature. K splošni maturi se je prijavilo 1092 kandidatov, ki bodo opravljali izpite iz 31 predmetov, poklicno maturo bo opravljal 2401 kandidatov. Ustni izpiti bodo potekali do 4. septembra.

Umrla velika humanitarka in zaščitnica otrok Anita Ogulin

16. 07. 2024 11.05

V 73. letu starosti je po dolgotrajni bolezni umrla Anita Ogulin, velika humanitarka, ki je veljala za sinonim srčnosti, nesebičnosti in dobrodelnosti. Svoje življenje je posvetila pomoči drugim, roko ponudila številnim, ki so se znašli v stiski in na tisoče otrokom omogočila lepšo prihodnost. Za svoje humanitarno delo je prejela številna priznanja in odlikovanja, letos tudi državno odlikovanje zlati red za zasluge. Dolga leta je delovala kot predsednica Zveze prijateljev mladine Moste-Polje, ki se je letos njej v čast preimenovala v Zvezo Anita Ogulin in ZPM.

Ministrstvo predstavilo predlog nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja

01. 07. 2024 09.27

Strokovna delovna skupina pod vodstvom Janeza Vogrinca je pripravila končni predlog Nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja za obdobje 2023–2033 in ga predala ministru za izobraževanje Darju Feldi. Predlog prinaša nekatere spremembe na področju predšolske vzgoje in srednješolskega izobraževanja, pa tudi pri poučevanju učencev priseljencev.

Anita Ogulin prejela državno odlikovanje zlati red za zasluge

20. 05. 2024 08.44

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je Aniti Ogulin v znak hvaležnosti in spoštovanja za njeno življenjsko delo, predano prostovoljstvu in pomoči potrebnim ljudem, s katerim je neizbrisljivo zaznamovala slovensko družbo ter nas navdihovala v dobrodelnosti, solidarnosti in sočutju, podelila državno odlikovanje zlati red za zasluge.

'Zgodovinski korak' pri preprečevanju medvrstniškega nasilja na spletu

10. 04. 2024 14.15

Kako preprečiti medvrstniško nasilje in sovražni govor na spletu? Vprašanje, ki je ob vse bolj napredni tehnologiji še kako pomembno in terja odgovor ter rešitve. "Spletno nasilje je kompleksen problem, zato smo letos moči združili z več ministrstvi in tudi številnimi organizacijami," pravi ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh. Šest ministrstev je zdaj naredilo zgodovinski korak na področju preprečevanja tovrstnega nasilja. Podpisali so namreč skupni memorandum, s katerim se zavezujejo, da stopajo na pot k sistemskim ukrepom.

Izvajalec izobraževanj za odrasle naj bi sodeloval pri goljufiji in preslepitvi

04. 04. 2024 17.17

Ministrstvo za digitalno preobrazbo je prejelo anonimno pismo, ki opozarja na morebitne nepravilnosti pri izvajanju neformalnih izobraževanj za odrasle na področju digitalnih kompetenc. Kot so zapisali na ministrstvu, so še pred prejemom anonimnega pisma pri enem izmed izvajalcev zaznali okoliščine, zaradi katerih so naznanili sum storitve kaznivega dejanja.

Novi razpis specializacij: največ mest za družinsko in urgentno medicino

29. 03. 2024 08.04

Zdravniška zbornica Slovenije je objavila spomladanski razpis zdravniških specializacij, na katerega se lahko zdravniki prijavijo do 11. aprila. Skupaj je razpisanih 315 mest, od tega največ za družinsko medicino (70 prostih mest), urgentno medicino (30 prostih mest) in pediatrijo (23 prostih mest).

V eni pločevinki energijske pijače se skriva 11 vrečk sladkorja

11. 03. 2024 11.06

Otroci in mladoletniki so največji porabniki energijskih pijač, vendar jih zaradi visokih vrednosti kofeina in sladkorja ne bi smeli uživati, so ob nadaljevanju akcije Do dobre energije brez energijskih pijač opozorili strokovnjaki. Zaradi nižje telesne mase se pri otrocih neželeni učinki pojavijo hitreje kot pri odraslih, še opozarjajo.

Bralna pismenost slovenskih šolarjev pod mednarodnim povprečjem

05. 12. 2023 12.34

Najnovejši podatki mednarodne raziskave PISA, v kateri sodelujejo 15-letniki iz 83 držav, pri slovenskih šolarjih kažejo na splošen upad tako pri matematični kot tudi pri bralni in naravoslovni pismenosti. Povprečna dosežka iz matematike in naravoslovja se sicer še vedno uvrščata nad povprečje držav članic OECD, dosežek pri bralni pismenosti pa je, podobno kot v letih 2009 in 2012, pod povprečjem.

Otroci v Sloveniji imajo občutek, da njihov glas ni slišan

20. 11. 2023 07.33

Svetovni dan otrok v Sloveniji poteka pod geslom "Svet smrdi, če ne upošteva mladih!" in v ospredje postavlja participacijo otrok in mladih. Pri nas je odslej na voljo nujno potrebna Unicefova platforma U-Report, ki omogoča, da je glas otrok in mladih slišan, so sporočili iz organizacije.

Ministrica za zdravje z otroki: spodbudila jih je k zajtrkovanju in sajenju zelenjave

17. 11. 2023 06.36

Dan slovenske hrane so številne šole, vrtci in drugi vzgojno-izobraževalni zavodi 13. zapored začeli s tradicionalnim slovenskim zajtrkom, ki letos v ospredje postavlja žita. Glavni akterji pobude ob dnevu slovenske hrane sicer vse pozivajo k poseganju po lokalnih živilih.

'Sovražni govor na spletu je vidni vrh ledene gore nestrpnosti in etnocentrizma'

12. 11. 2023 15.48

Eden od dejavnikov, ki negativno vplivajo na duševno zdravje – predvsem mladih, je sovražni govor. Da se ta v družbi pojavlja vse pogosteje, kaže tudi veliko zanimanje zaposlenih v šolstvu za izobraževanje na tem področju. Strokovnjaki poudarjajo, da je pomembno, da se na sovražni govor senzibilizira celotna družba. Ta se namreč pojavlja na spletu, v družbenih medijih, politiki, pa tudi na naših ulicah in v grafitih. V ta namen so nevladne organizacije že pred časom ustvarile spletno stran in aplikacijo DekontRaminacija, preko katere lahko vsakdo opozori na sovražne grafite.

Po odhodu vodilnega otroškega kardiologa: 'V Ljubljani ostaja kakovostna ekipa'

08. 11. 2023 09.13

Službo za pediatrično kirurgijo na ljubljanski pediatrični kliniki zapušča otroški kardiolog Miroslav Elek, ki odhaja v Srbijo. Njegov odhod pomeni velik udarec za ljubljanski UKC, saj je Elek strokovnjak z največ izkušnjami na tem področju.

DZ potrdil obravnavo novel zakonov o tujcih, delovnih razmerjih in DDV

25. 10. 2023 17.03

Poslanci so na plenarni seji potrdili odločitev kolegija predsednice DZ, da parlament predloge novel zakonov o tujcih, delovnih razmerjih in davku na dodano vrednost obravnava po nujnem postopku. Pozneje je odbor DZ za delo prepričljivo podprl predlog novele zakona o delovnih razmerjih, ki med drugim prinaša oskrbovalski dopust ter večjo zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja. Odbor DZ za notranje zadeve pa je soglasno podprl predlog novele zakona o tujcih, ki kot pogoj za pridobitev dovoljenja za začasno prebivanje nadomešča pogoj znanja jezika na ravni A1 s t. i. preživetveno ravnjo.

Kofein, sladkor, barvila, arome ... Zakaj jih otroci še vedno pijejo?

18. 10. 2023 15.06

Najboljša pijača je voda, dobra izbira so tudi nesladkani čaji ali z vodo razredčeni 100-odstotni sadni sokovi, poudarjajo strokovnjaki, ki otrokom in mladostnikom odločno odsvetujejo pitje energijskih pijač. Mladi jih za moč in energijo ne potrebujejo, potrebujejo pa uravnoteženo prehrano, redno ukvarjanje s športom ter kakovosten spanec oz. dovolj počitka, poudarjajo. Opažajo pa, da jih otrokom velikokrat ponudijo starši sami, ki se ne zavedajo, kako nevarne so v resnici.

'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji'

18. 09. 2023 10.02

Strokovnjaki s področja duševnega zdravja se strinjajo, da jih je premalo. Nizko število strokovnjakov pa vodi v absurdno dolge čakalne vrste. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana. Na dostopnost pomoči vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. Opaziti pa je tudi neverjeten porast medikalizacije – medtem ko je bilo leta 2006 predpisanih nekaj več kot 348.000 antidepresivov, jih je bilo leta 2022 več kot 651.000.

Na jesenskem roku splošne mature uspešnih 40 odstotkov kandidatov

15. 09. 2023 07.00

Na jesenskemu roku splošne mature je bilo uspešnih 330 kandidatov, kar je 39,7 odstotka vseh, ki so pristopili. Skupno je splošno maturo v spomladanskem in jesenskem roku uspešno opravilo 91,1 odstotka vseh kandidatov, kar je nekoliko manjši delež kot lani.

Zaupajte znanosti: Vse, kar morate vedeti o prehranskih dopolnilih in alergijah

21. 08. 2023 00.15

Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je skupaj z lokalnimi partnerji v 16 državah članicah EU že tretjič zagnala pomembno kampanjo, ki Evropejcem s pojasnjevanjem znanstvenih spoznanj o varnosti hrane pomaga pri samozavestni izbiri živil.

Zanimanje za delo v zdravstvu raste, vpis v tovrstne šole ogromen

03. 07. 2023 19.36

Ob kroničnem pomanjkanju kadra v javnem zdravstvu, ki zaradi boljših delovnih pogojev ali plačila beži na lažja delovišča, k zasebnikom, nekateri celo v druge poklice, je zanimanje za delo v zdravstvu še vedno visoko. Srednješolski programi zdravstvene nege so skorajda polni, ljubljanska medicinska fakulteta bo jeseni sprejela največ študentov doslej. Ministrstvo za zdravje pa je prvič z odredbo določilo poklice v zdravstveni dejavnosti, ki bodo štipendirani.

'Družba nasilja': Starši 'grozijo', sistem zaostaja, otroci pa molčijo

22. 05. 2023 19.10

Dejstvo je, da je medvrstniškega nasilja vse več. Kljub temu pa mladi ostajajo tiho. Za primer pretepa na strehi celjskega nakupovalnega središča smo izvedeli zaradi družbenih omrežij, obenem pa je ravno ta eden izmed kanalov, kjer se nasilje izvaja. Kakšna je naloga staršev, družine, šole, države in celotne družbe?