izkoriščanje delavcev

Kako regulirati delovanje agencij, ki se ukvarjajo z rekrutacijo v tujini?

01. 04. 2025 21.09

Parlamentarni odbor za delo je zavrnil predlagani sklep, s katerim bi ministrstvu za delo naložili pripravo ustrezne zakonodaje na področju agencijskega dela. Sklep so predlagali v poslanski skupini NSi, kjer so tudi zahtevali sklic današnje nujne seje odbora na to temo. Na ministrstvu so pojasnili, da se s spremembo zakonodaje že ukvarjajo.

Gradnja zasebne bolnišnice sredi Ljubljane zraven URI Soča se bo začela

20. 03. 2025 06.00

30 milijonov evrov težka investicija, štiri velike in dve mali operacijski dvorani, še enkrat več diagnostičnih ambulant. To bo v zasebni bolnišnici, ki bo v predvidoma treh letih zrasla v neposredni bližini rehabilitacijskega centra Soča. Po tem, ko smo v rubriki Dejstva pred dvema letoma in pol razkrili, da je Diagnostični center Bled preko svojega nepremičninskega podjetja od ljubljanske občine kupil zemljišče za bolnišnico, je takratni minister za zdravje Bešič Loredan napovedal, da bo država zemljišče odkupila nazaj in gradnjo preprečila. A zgodilo se je ravno obratno.

Direktor Workforcea: Filipinci so krivi sami, niso navajeni gospodarjenja s slovensko hišo

19. 03. 2025 19.32

Je naše razkritje katastrofalnih bivanjskih pogojev 11 filipinskih delavcev le vrh ledene gore izkoriščanja tujih delavcev? Pridobili smo posnetke pogovorov, ki dokazujejo, da so zaposleni v agenciji Workforce filipinske delavce v objektu obiskali ne enkrat, temveč celo večkrat, čeprav so še včeraj zatrjevali, da hiše niso preverjali in da so o katastrofalnem stanju izvedeli šele iz medijev. In njihov odgovor danes? "Za stanje so si Filipinci krivi sami: prihajajo iz toplih krajev in niso navajeni gospodarjenja s slovensko hišo."

Tuji delavci v slabih razmerah: 'To spominja na sužnjelastniške razmere'

18. 03. 2025 12.15

Sindikat voznikov avtobusov in KS 90 opozarjata na slabe delovne pogoje voznikov avtobusov. Namesto da bi jih uredili in voznikom dvignili plače, so se delodajalci po njihovih opozorilih poslužili bližnjice z uvozom tuje delovne sile, ta pa je še bolj podvržena kršitvam delovne zakonodaje. Od pristojnih pričakujejo odločno ukrepanje. V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije so kritični: "Uvoz tuje delovne sile spominja bolj na trgovino z ljudmi kot na zakonito posredovanje." Ministrstvo za delo je sporočilo, da že pripravlja ukrepe za kaznovanje kršiteljev pravic tujih delavcev.

Zaposlovanje Filipincev v Sloveniji: trenutno jih je pri nas več kot 400

07. 03. 2025 13.53

Na zaposlitvenem dogodku, ki ga v torek v Manili na Filipinih pripravlja Zavod RS za zaposlovanje, bo sodelovalo 23 delodajalcev, največ iz dejavnosti prevoza in skladiščenja, nastanitev in gostinstva, gradbeništva ter industrije. Namen dogodka je vzpostaviti medvladno sodelovanje ter okrepiti varno in pravično zaposlovanje Filipincev v Sloveniji.

Kače v poslovnih oblačilih: trpinčenje sodelavcev in milijarda evrov gospodarske škode

15. 12. 2024 06.00

Psihopati na delovnem mestu lahko destabilizirajo celotne organizacije, povzročajo mobing, agresivno vedenje in uničujejo karierne poti sodelavcev. To vodi v absentizem, izgorelost in zmanjšano učinkovitost, kar povzroča visoko gospodarsko škodo, izpostavljata dr. Andreja Pšeničny in dr. Leonida Zalokar. V Sloveniji naj bi psihopati v gospodarstvu in javni upravi povzročili letno milijardo evrov škode, predvsem zaradi korupcije in finančnega kriminala, izpostavlja dr. Pšeničny.

Če želijo nahraniti otroke, morajo prodajati svoje telo

17. 11. 2024 15.47

Ko ženske končno prestopijo mejo s Sudanom in prispejo v Čad, si oddahnejo, misleč, da so končno ubežale vojnim grozotam. A vendar temu ni tako. 27-letna ženska je med begom tekla čez trupla, mimo krikov posiljenih deklet, zdaj pa se sooča z novimi grozotami: da bi preživela in nahranila svoje otroke, mora prodajati svoje telo.

Dior in Armani pod drobnogledom zaradi morebitnega izkoriščanja delavcev

18. 07. 2024 09.29

Italijanski organ za varstvo konkurence je začel preiskavo luksuznih znamk Armanija in Diorja, ker sumijo, da so zavajali potrošnike o svojih proizvodnih procesih. Lokalna podjetja v dobavnih verigah naj bi namreč svoje delavce premalo plačevala in jih silila v dolgotrajno delo.

Slovenija zažarela v barvah ognja in EU, ulice po svetu zavzeli protestniki

04. 05. 2024 18.54

Slavili smo prvi maj, pa tudi 20 let vstopa v Evropsko unijo. Po Sloveniji so vzplamteli kresovi, simboli delavstva. Na slab položaj zaposlenih so na praznik dela opozorili tudi protestniki, ki so se zbrali v središču Ljubljane. Vendar pa Slovenija pri tem ni izjema, protestni shodi so se namreč odvili tudi drugod po svetu, kjer pa niso opozarjali le na pravice delavcev. V ZDA so tako na primer študentje izrazili podporo Palestincem, v Gruziji pa so se prebivalci uprli vladi. Pustošile se tudi naravne nesreče – medtem ko je bila turška prestolnica pod vodo, so več krajev v ZDA s tlemi zravnali tornadi.

Prvomajski protest: 'Nismo potrošni material, ki ga izrabiš in zavržeš'

01. 05. 2024 17.10

Udeleženci prvega prvomajskega protestnega shoda so v središču prestolnice opozorili na slab položaj zaposlenih, njihovo izkoriščanje, širjenje prekarne oblike dela, vse višje cene življenjskih stroškov ter stagnacijo plač. "Prekaren način življenja ni le faza odraščanja, po kateri se postavimo na noge in normalno zaživimo: po študiju nas še naprej čakajo prekarna dela, ne pa redna zaposlitev," je na primer dejal predstavnik študentskega društva Iskra Primož Kolenc.

Praznovanja ob 1. maju: 'Brez našega dela ni ničesar'

01. 05. 2024 07.19

Po torkovih kresovanjih so godbe zgodaj zjutraj s tradicionalnimi budnicami napovedale praznik dela. Čez dan bodo v organizaciji sindikatov in drugih prirediteljev potekala značilna prvomajska srečanja. V Ljubljani so svobodni sindikati priredili praznovanje na Rožniku, zbrane pa je nagovoril župan Zoran Janković.

'Razlogov za praznovanje ni: plače stagnirajo, izkoriščanje se stopnjuje'

24. 04. 2024 15.08

Predstavniki sindikatov Mladi plus in Zasuk, društva Iskra in Centra za družbeno raziskovanje (Cedra) ob letošnjem prazniku dela v Ljubljani pripravljajo protest. Kot so poudarili, razlogov za praznovanje ni več. Ob naraščanju življenjskih stroškov plače stagnirajo, izkoriščanje na delovnih mestih pa se medtem stopnjuje.

Koliko pa vi odštejete za čistilko?

23. 03. 2024 10.30

Čiščenje stanovanj za marsikoga vse bolj postaja stvar vikendov in vedno večjih kupov perila. V družinah, kjer si to lahko privoščijo, si jih zato vse več omisli pomoč pri gospodinjskih opravilih vsaj tu in tam, konce tedna pa raje preživijo na izletih ali v kakovostnem času z otroki. Čeprav je tega vse več, pa o tem še vedno ne govorijo vsi na glas, saj se zlasti od žensk še vedno pričakuje, da morajo same v celoti poskrbeti za dom. Po drugi strani pa je zaradi tega vse večje povpraševanje po čistilcih in čistilkah.

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?

03. 01. 2024 06.00

Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

Tam, kjer bodo vsi delavci stavkali, bodo Tuševe trgovine zaprte

29. 12. 2023 10.49

Stavkovni odbor delavcev Tuša je po četrtkovem neuspešnem sestanku z upravo družbe sporočil, da vodstvo še naprej nima posluha za njihove zahteve, da izenači najnižjo osnovno plačo prodajalk z minimalno. Zaposleni v trgovinah Tuš bodo zato v soboto izvedli celodnevno opozorilno stavko. Vodstvo Tuša pa je stavko označilo za nerazumno in sporočilo, da bo stavka na dan, ki je za trgovce eden najpomembnejših dni v letu, povzročila visoko škodo podjetju.

Notranje ministrstvo poziva k razširitvi definicije trgovine z ljudmi

18. 10. 2023 15.19

Ob evropskem dnevu boja proti trgovini z ljudmi je državna sekretarka na notranjem ministrstvu Helga Dobrin na novinarski konferenci pravosodno ministrstvo pozvala k razširitvi definicije trgovine z ljudmi v Kazenskem zakoniku. Šele kazenske ovadbe in obsodilne sodbe bodo močan signal družbi in delodajalcem, je prepričana.

Sum izkoriščanja delavcev: delali več kot 300 ur mesečno

06. 10. 2023 09.39

V Delavski svetovalnici opozarjajo na sum izkoriščanja turških delavcev, ki delajo na projektu gradnje drugega tira železniške proge Divača–Koper. Delavci trdijo, da so delali tudi po več kot 300 ur na mesec brez možnosti ustreznega počitka, delodajalec pa v Sloveniji zanje ni plačal socialnih prispevkov. Delavska svetovalnica bo zaradi kršitev delovne zakonodaje podala kazenske ovadbe.

Kje lahko vzamete šest mesecev plačanega dopusta?

01. 09. 2023 06.00

Javni sektor je v primerjavi z zasebnim radodarnejši z dopusti, v povprečju za pet dni letno. Če imajo v javnem tudi 60 dni dopusta, imajo v nekaterih zasebnih podjetjih celo neomejen plačan dopust, pa tudi tako imenovano sobotno leto – dopust, ki traja več mesecev. Kje ga lahko delavci koristijo? Primere dobrih praks pa pogosto zasenčijo izkoriščanja. Kakšna in kje?

V Alumeru že zaposlili ukrajinske delavce, izkoriščanje pa zanikajo

25. 07. 2023 21.22

Potem ko je Inšpektorat RS za delo v podjetju Alumero iz Slovenske Bistrice ugotovil najemanje ukrajinskih delavcev brez preverbe zakonitosti dokumentov o njihovi napotitvi, iz podjetja sporočajo, da so vse Ukrajince že zaposlili in da so že plačali kazen. Ob tem zanikajo obtožbe o izkoriščanju ali diskriminaciji.

Nov primer izkoriščanja: ukrajinski delavci delali več kot 12 ur dnevno

24. 07. 2023 11.26

Inšpektorat za delo je odkril nov primer izkoriščanja tujih delavcev, in sicer v podjetju Alumero iz Slovenske Bistrice. V podjetju, ki izdeluje aluminijske profile in konstrukcije, so najemali ukrajinske delavce prek posrednikov, ne da bi preverili zakonitost dokumentov o njihovi napotitvi. Izdali so za blizu 40.000 evrov glob.

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo

18. 07. 2023 06.54

V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

'Slovenija je še vedno ciljna in tranzitna država žrtev trgovine z ljudmi'

08. 06. 2023 16.14

Vlada je sprejela poročilo medresorske delovne skupine za boj proti trgovini z ljudmi za leto 2022. Skupina ugotavlja, da je Slovenija še vedno ciljna in tranzitna država žrtev trgovine z ljudmi. Žrtve so najpogosteje izkoriščane zaradi prostitucije in spolnih zlorab, manj pa je ugotovljenih drugih oblik izkoriščanja žrtev.

Izkoriščanje delavcev: slovaški agenciji 77.500 evrov glob

25. 05. 2023 12.13

Inšpektorat RS za delo je slovaški agenciji za posredovanje dela Stominus zaradi kršitev pravic agencijskih delavcev, ki jih je posredovala slovenskim podjetjem Tomplast, Don Don, Veplas, Nimrod in Perutnina Ptuj, izdal več prekrškovnih odločb in izrekel globe v skupni višini 77.500 evrov. Šlo je za model izkoriščanja delavcev, je opozoril.

'Zaposlovanje tujcev ureja pet med seboj neusklajenih ministrstev'

21. 05. 2023 10.20

Slovenija se sooča z izjemno resno kadrovsko težavo. Na Zavodu za zaposlovanje je prijavljenih rekordno malo oziroma 50.000 brezposelnih, delodajalci pa iščejo več kot 60.000 delavcev. Smo tik pred začetkom poletne turistične sezone, a pomanjkanje kadra lahko za podjetja pomeni tudi katastrofo. Brez tujih delavcev ne bomo zmogli izpeljati sezone, opozarjajo turistični delavci. Vlada je sicer še pravočasno sprejela nov zakon o tujcih, ki naj bi poenostavil pridobivanje delovnih dovoljenj. Pa jih res?

Slovenija se je v maj prebudila ob tradicionalnih zvokih prvomajske budnice

01. 05. 2023 07.16

Ob mednarodnem prazniku dela se iz vrst politikov vrstijo politične poslanice. Predsednik vlade Robert Golob govori o tem, da je blaginja sad prizadevanj vseh ter da je zato prav, da se izboljšuje položaj vsakega posameznika. Predsednica države Nataša Pirc Musar je izpostavila vrednote delavk in delavcev, ki da jih je treba čuvati vse dni v letu, predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič pa je ob 1. maju izpostavila pomen boja za delavske pravice in dostojno delo. Številni kraji po državi se medtem prebujajo ob zvokih prvomajske tradicionalne budnice, ki jim bodo sledile prvomajske prireditve.

Ko se delavci ujamejo v past

15. 03. 2023 06.00

Imaš dobro plačano službo, v katero rad hodiš. Družinsko življenje ti teče umirjeno, brez večjih finančnih problemov, na poti je celo nov družinski član. Potem pa ti vse uniči en povsem nedolžen podpis. Tako je svojo nedavno zgodbo ekipi Preverjenega orisala mlada izobražena ženska, ki dela že od svojega 18. leta in ki se ji je po vrniti z druge porodniške življenje obrnilo na glavo. Ker je podpisala odpoved, ki je ne bi smela in zato izgubila vse.

Še nedavno pragozd, prihodnje leto večmilijonska prestolnica

11. 03. 2023 07.42

Preobremenjeno, onesnaženo in nevarno mesto Džakarta kmalu ne bo več prestolnica Indonezije. Če bo šlo na gradbišču novega mesta vse po načrtih, bo avgusta prihodnje leto vlogo glavnega mesta prevzela Nusantara. Načrti napovedujejo zeleno mesto prihodnosti, okoljevarstveniki pa opozarjajo, da gre za nedopustne posege v okolje. Poglejte prve posnetke gradbišča, kamor dnevno prihaja vse več obiskovalcev, ki si želijo potešiti radovednost.

'Novodobno suženjstvo': staro podjetje jim ni plačevalo, tudi novo jim ne

13. 01. 2023 19.36

Čeprav delajo, so zaposleni v tekstilnem podjetju Cutting Edge iz Maribora vse od novembra, ko jim je bila izplačana polovica oktobrske plače, brez denarja. "To ni življenje, to je životarjenje in sodobno suženjstvo," so razlagali, prepričani, da gre za namerno izčrpavanje delavcev. Za njimi je namreč že cela agonija, saj so jih iz podjetja, ki jim je že pred tem dolgovalo precej denarja, še preden je to pristalo v stečaju, prezaposlili v novo. Ki pa posluje na istem naslovu, dela z istimi stroji in očitno tudi po enakem principu.

Zakaj se s primerom nekdanjega podjetja Z-Line Automotiv ukvarja Policija?

18. 11. 2022 18.49

Podjetje Z-line Automotiv je zaradi domnevnega izčrpavanja pristalo v stečaju, delavci pa so ostali neplačani. Na istem naslovu so ustanovili novo podjetje s sicer novim vodstvom, vprašanje pa je, ali tudi z novo, vsaj do delavcev bolj pošteno prakso. Kaj ugotavlja delovna inšpekcija, zakaj se s primerom nekdanjega podjetja Z-Line Automotiv ukvarja Policija, stečajna upraviteljica pa delavce poziva, naj čimprej prijavijo vse svoje terjatve?

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča

12. 11. 2022 13.43

Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.