izkopavanje

Trump želi ukrajinske minerale, več kot pol pa jih že nadzoruje Rusija
24. 02. 2025 15.50Trump vztraja pri 500 milijardah dolarjev "kompenzacije za pomoč" v obliki lastništva nad redkimi zemeljskimi minerali v Ukrajini. Toda ali mu jih Ukrajina sploh lahko da? Danes več kot 50 odstotkov redkih mineralov leži v regijah, ki jih nadzoruje ruska vojska.

Velenje žaluje: 'Obljubimo, da vas ne bomo nikoli pozabili. Srečno, kamerati!'
24. 01. 2025 07.22V spomin na tri žrtve ponedeljkove nesreče v Premogovniku Velenje je danes dan žalovanja. Besede v slovo kameratom je izrekel generalni direktor Premogovnika Velenje Marko Mavec. "Bili so več kot sodelavci – bili so bratje, kamerati, ljudje, ki so si med seboj zaupali in delili najtežje trenutke v teminah globin. In skupaj so tam tudi ostali. Razumeli so, da njihovo delo pomeni več, kot zgolj izkopavanje premoga. S svojo predanostjo in vztrajnostjo so zagotavljali energijo, toplino in stabilnost za tisoče domov in družin."

Kompleks Emonika naj bi zaživel v letu 2027
07. 11. 2024 13.17Večnamenski kompleks Emonika s trgovskim središčem, dvema hoteloma, poslovnimi prostori in tremi stanovanjskimi objekti na območju novega potniškega centra v Ljubljani bo po napovedih investitorja, družbe Mendota Invest iz skupine OTP, zaživel v letu 2027. Gre za trenutno največji nepremičninski projekt v državi.

Streha sveta zasuta z zamrznjenimi odpadki: šotori, embalaža hrane, kisikove jeklenke ...
06. 07. 2024 11.07Mount Everest je zasut z zaledenelimi smetmi. Vedno večja gneča na strehi sveta tako ne terja le vedno več življenj, ampak pomeni tudi visoko okoljsko škodo. Tja so se na najvišjo čistilno akcijo na svetu podali šerpe in vojaki. Za čiščenje v neusmiljenih vremenskih pogojih bodo potrebovali več let.

Prebili vse predore: po naključju prodrli v najdaljšo kraško jamo
18. 06. 2024 14.19Drugi tir je dosegel nov mejnik. Izvajalci glavnih gradbenih del so izkopali še zadnje metre servisnih cevi predora Lokev in Beka. S tem so prebili vseh 10 predorskih cevi na trasi drugega tira. Pri izgradnji trase so delavci izkopali 37,4 kilometra predorov.

'Ime ji je bilo Saly. Imela je pet let'
22. 04. 2024 18.43V izraelskih napadih na Gazo je umrlo že več kot 34.000 ljudi, med njimi prek 14.500 otrok, vendar pa v to številko niso všteti vsi tisti, ki jih med ruševinami še niso našli. Med ubitimi je tudi petletna Saly. Svet je njen obraz spoznal, kjer je tragedija njene družine fotografu prinesla prestižno nagrado. Medtem se nadaljuje iskanje trupel na območju uničene bolnišnice Naser.

V Nürnbergu odkrili morda največje množično grobišče v Evropi
06. 03. 2024 16.52Arheologi naj bi v južni Nemčiji odkrili morda celo največje množično grobišče, kar so jih kdaj koli izkopali v Evropi. V Nürnbergu so namreč našli približno 1000 okostij, strokovnjaki menijo, da naj bi šlo za žrtve kuge. Skupaj bi lahko bilo v grobišču tudi več kot 2000 okostij.

Iz 300 let stare ladijske razbitine bodo poskušali dvigniti zlato in smaragde
24. 12. 2023 19.30Kolumbijska vlada je napovedala, da bodo skušali dvigniti predmete s trijamborne galeje San José, ki je potonila leta 1708. Vsebovala naj bi zlate in srebrne kovance, smaragde in druge zaklade. Na njej pa naj bi se nahajali tudi bronasti topovi, keramične vaze in orožje.

Na vzhodu BiH odkrili večje nahajališče litija
23. 10. 2023 12.12Švicarska družba ArCore trdi, da je blizu občine Lopare na vzhodu Bosne in Hercegovine odkrila velike količine litija, zaradi česar bodo pristojno ministrstvo entitete Republike Srbske zaprosili za dovoljenje za izkopavanje. Nahajališče naj bi po prvih ocenah vsebovalo za okoli 10 milijard dolarjev oziroma 9,4 milijarde evrov litija, pišejo mediji v BiH.

Več let zastrupljena zemlja, ki je Mežico spremenila v 'dolino smrti'
03. 09. 2023 16.31Strah prebivalcev Mežiške doline po silovitih poplavah, ki so v začetku avgusta pustošile po Sloveniji, je seveda na mestu. Domačini se namreč še predobro zavedajo, da živijo v t. i. dolini smrti. V dolini, kjer zemlja zaradi preteklega večstoletnega rudarjenja v sebi še vedno nosi strupene težke kovine, kjer so imeli otroci tudi desetletje po opozarjanju pristojnih v krvi povečano vsebnost svinca, 15-letni program za reševanje območja pa je z namenom sanacije območja izvedel vrsto ukrepov. So stoletne poplave odplaknile tudi vsa ta leta truda in Mežiško dolino vrnila desetletja nazaj v nevarno preteklost?

Med ruševinami starodavnih Pompejev našli fresko 'pice'
28. 06. 2023 18.26Ena najbolj priljubljenih jedi na svetu je, kot kaže, navduševala tudi prebivalce starodavnega mesta Pompeji. Na to kaže novoodkrita freska starodavnega sorodnika novodobne pice – somuna (lepinje) z najrazličnejšimi dodatki. Poslikava pa razkriva tudi, da na starodavni jedi manjka nekaj ključih sestavin.

Bruselj s predlogom reforme trga elektrike za večjo zaščito porabnikov
14. 03. 2023 06.24Evropska komisija je predstavila predlog reforme delovanja evropskega trga elektrike, katere namen je povečati zaščito porabnikov, tako gospodinjstev kot podjetij. Poleg tega želi komisija spodbuditi naložbe v obnovljive vire energije in okrepiti konkurenčnost evropske industrije. Slovenija pozdravlja predstavljeni predlog za reformo evropskega trga elektrike, predvsem ukrepe za obvladovanje volatilnosti cen energije in za zaščito potrošnikov. Medtem pa predlog nekaterih drugih izzivov energetske draginje po mnenju ministrstva za okolje, podnebje in energijo še ne naslavlja ustrezno.

Najstarejša ogrlica na svetu
28. 01. 2023 10.30Po tem, ko je bil Narodni muzej okrasja v Rabatu dve leti zaprt zaradi renovacije, je sedaj ponovno odprl svoja vrata, glavna atrakcija muzeja pa je najstarejša ogrlica na svetu, ogrlica Bizmoun.

Obisk gora odsvetovan: snežni plaz je brez voznega reda
20. 01. 2023 15.12Zimske razmere v gorah vabijo planince, a pri Planinski zvezi Slovenije znova opozarjajo, da je treba poznati osnovna pravila obnašanja v času nevarnosti snežnih plazov. Svetujejo prestavitev pohodniških ciljev na nižje ležeče predele, so dodali v današnjem sporočilu za javnost.

Greta protestirala z Nemci, spremenjeno vasico označila za 'Mordor'
14. 01. 2023 21.41V bližini nemške vasice Lützerath na zahodu države so se danes nadaljevali protesti proti širitvi tamkajšnjega premogovnika in posledičnemu rušenju celotne vasi. Shoda se je udeležila tudi švedska podnebna aktivistka Greta Thunberg, ki je v Lützerath sicer prispela že v petek, in kritizirala nemško stranko Zeleni, saj podpirajo rušenje. Spremenjeno vasico je označila za Mordor, temno deželo v Gospodarju prstanov.

Podpora nemškim okoljskim aktivistom: 'Še pomnite Družmirja?'
13. 01. 2023 13.21V podporo okoljskim aktivistom, ki so več mesecev branili vas Lützerath na zahodu Nemčije, da bi preprečili širjenje premogovnika, so se pred nemškim veleposlaništvom v Ljubljani zbrali Mladi za podnebno pravičnost in opozorili, da Nemčija, država z največjim ogljičnim odtisom v Evropi, ne jemlje resno podnebne krize. "Da bodo še naprej kopali premog, želijo uničiti vas, kot smo nekdaj bili priča tudi v Šaleški dolini. Še pomnite Družmirja?"

Več 100 podnebnih aktivistov blokira dostop do nemškega premogovnika
10. 01. 2023 18.20Da bi preprečili izkopavanje premoga, se je več 100 podnebnih aktivistov zabarikadiralo v protestni tabor na območju nemškega premogovnika v zahodni Nemčiji. V ponedeljek je med policisti in protestniki izbruhnil spopad, aktivisti so v policijo metali ognjemet, steklenice in kamenje.

V Peruju po enem stoletju odkrili davno izgubljeno stensko poslikavo
27. 11. 2022 07.00Študenti arheologije so odkrili davno izgubljeno stensko poslikavo, imenovano Huaca Pintada, opisali pa so jo kot "najbolj vznemirljivo in pomembno najdbo zadnjih let".

Kako bi kandidati za župana Velenju povrnili naziv 'mesto priložnosti'?
18. 11. 2022 18.01V Velenju se za mesto župana potegujejo štirje kandidati in dve kandidatki. Aktualnega župana Petra Dermola izziva pet protikandidatov: Milan Medved, nekdanji direktor Premogovnika Velenje, inženir in podjetnik Benjamin Strozak, specialistka andragogike Lidija Črnko, gostinka in organizatorka socialne mreže Lidija Šolinc ter Jože Hribar, gostinec in mestni svetnik. Kako bodo mestu, ki mu grozi zapiranje za občino ene najpomembnejših panog, povrnili naziv "mesto priložnosti"?

'To, da je otrok preživel amputacijo in živel še več let, je osupljivo'
11. 09. 2022 10.26Arheologi so v plitvem grobu globoko v odmaknjeni indonezijski jami našli kosti mladega človeka. Truplo je v jami ležalo 31.000 let, najbolj presenetljiv vidik odkritja pa je, da posamezniku manjka spodnja leva noga, kar kaže na to, da so jo amputirali. Posameznik je živel še več let po amputaciji, kar je po mnenju znanstvenikov osupljivo.

Arheolog, ki je odkril Tutankamonovo grobnico, iz nje verjetno kradel
14. 08. 2022 09.48Arheolog Howard Carter je leta 1922 v Egiptu v Dolini kraljev odkril grobnico. Sedaj se je pojavilo doslej neobjavljeno pismo, ki dokazuje, da bi lahko Carter z najdišča ukradel tako imenovan "whm amulet", ki so ga uporabljali za daritve mrtvim.

Obnovili še 130 metrov predora, ki je veljal za največjo skrivnost Sarajeva
19. 06. 2022 18.09Skoraj 800 metrov dolg podzemni predor, ki so ga pod butmirskim letališčem skopali prebivalci, je med obleganjem Sarajeva veljal za največjo skrivnost – zaradi njega se je mesto smrti spremenilo v mesto preživetja. Turisti so si v tamkajšnjem muzeju do zdaj lahko ogledali 25 ohranjenih metrov predora, pred časom pa so za javnost odprli še dodatnih 130 metrov. "Občutek prehoda skozenj je veliko težji in bolj čustven," je povedal kustos Edin Kolar, ki upa, da jim bo nekoč uspelo obnoviti ves predor.

Severna Koreja naj bi znova gradila na prej zaprtem poligonu za jedrsko testiranje
27. 03. 2022 11.00Severna Koreja se morda ponovno pripravlja na poskuse jedrskega orožja. Po poročanju južnokorejske tiskovne agencije Yonhap, ki se sklicuje na vladne vire, da se zdi, da Severna Koreja koplje 'bližnjico' do predora na svojem prej zaprtem poligonu za jedrsko testiranje v Pungyye-ri.

Izkopan prvi kilometer predorov
17. 01. 2022 12.28Izvajalci del na predorih drugega tira železniške proge Divača–Koper so dosegli pomemben mejnik. Na vseh predorskih deloviščih skupaj so prebili mejo izkopanih 1.000 metrov predorov.

V Rutlandskem jezeru našli fosile 'morskega zmaja'
10. 01. 2022 08.37Februarja lani je delavec med urejanjem okolice zagledal nekaj nenavadnega, podobnega ostankom dinozavra. Paleontologi so po pregledu ugotovili, da gre za ihtiozavra. Njegovo izkopavanje se je začelo lansko poletje, gre pa za ostanke največjega ihtiozavra, kar so jih odkrili v Združenem kraljestvu.

(Začasna) zmaga okoljevarstvenikov: umaknili prostorski načrt za sporni rudnik litija
16. 12. 2021 17.44Skupščina srbskega mesta Loznica je po hitrem postopku razveljavila sklep o sprejemu prostorskega načrta, ki predvideva gradnjo rudnika litija. S tem je izpolnjena ena od zahtev udeležencev množičnih okoljskih protestov v Srbiji, ki so potekali zadnje tri konce tedna.

V Beogradu protestniki znova zasedli avtocesto
11. 12. 2021 17.23V Beogradu in več drugih srbskih mestih so spet potekali okoljski protesti. Udeleženci so med drugim za približno eno uro v celoti zasedli avtocesto pri mostu Gazela v Beogradu.

Množice protestnikov v Srbiji blokirale prometne poti
04. 12. 2021 14.51V več srbskih mestih so potekali množični protesti proti načrtom mednarodne korporacije Rio Tinto in vlade predsednika Aleksandra Vučića za izkopavanje litija na zahodu Srbije. Vlada je namreč s sprejetjem zakona o razlastitvi ter o referendumu in ljudski iniciativi olajšala investicije britansko-avstralski korporaciji, ki je zaradi aktivnosti v državah v razvoju pogosta tarča kritik okoljevarstvenikov. Srbski predsednik je po protestih presenetil z izjavo, da se bo zavzel za spremembo spornega zakona o razlastitvi lastnikov zemljišč.

Arheologi v Peruju našli mumijo, staro vsaj 800 let
01. 12. 2021 12.45Arheologi so izjemno dobro ohranjeno mumijo, za katero ocenjujejo, da je stara med 800 in 1200 let, odkrili blizu glavnega mesta Lime. Videti je bila, kot da je v stiski, saj je bila zvezana in si je z rokami prekrivala obraz. Najverjetneje je bil mladi fant, star med 25 in 30 let.

Energetska zbornica: Z izstopom iz premoga se bo povečala energetska odvisnost od uvoza
13. 04. 2021 17.24Upravni odbor Energetske zbornice Slovenije je obravnaval osnutek nacionalne strategija za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij, ki predlaga, da se v Sloveniji rabo in izkopavanje premoga opusti do leta 2033. Opozorili so, da se bo z izstopom iz premoga povečala odvisnost od uvoza električne energije.