izidor krivec

Slovenska prehrana v rokah tujcev
15. 09. 2024 13.18Hrvaški Bosqar je dokončno prevzel večino enega največjih igralcev na slovenskem kmetijskem in živilskem trgu – Panvito. Največja hrvaška živilska družba Braća Pivac pa bi rada večino Celjskih mesnin, največjega odkupovalca živine in predelovalca rdečega mesa v Sloveniji. Kakšne so lahko dolgoročne posledice in tveganja? Je ogrožena prehranska varnost? Kje je strategija države? Pa tudi, kaj to pomeni za potrošnike? Bomo še jedli domače?

Ali bo hrvaški prevzem Celjskih mesnin padel v vodo?
08. 08. 2024 18.03Ali bo hrvaški prevzem Celjskih mesnin po prvi intervenciji slovenskega in zdaj še avstrijskega sodišča padel v vodo? Večinskemu lastniku in direktorju enega največjih slovenskih živilsko-predelovalnih podjetij Izidorju Krivcu je načrte prekrižalo registrsko sodišče v Celovcu in mu zamrznilo lastniški delež v podjetju CM Invest, prek katerega že leta obvladuje Celjske mesnine.

Prodaja Celjskih mesnin Braći Pivac pod vprašajem
18. 06. 2024 09.48Prodaja večinskega deleža enega največjih slovenskih živilskopredelovalnih podjetij Celjske mesnine hrvaški skupini Braća Pivac se je znašla pod vprašajem. V zgodbo se je namreč vpletlo specializirano državno tožilstvo.

Po prodaji Celjskih mesnin: Država naj zagotovi prehransko neodvisnost
21. 05. 2024 18.53Po Panviti je šel v hrvaške roke še en velikan slovenske živilsko-predelovalne industrije. Celjske mesnine je kupila hrvaška Mesna industrija Braća Pivac. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije? Kaj za slovenske kmetije in kaj za slovenske potrošnike? Kratkoročno sprememb verjetno ne bo, pravi agrarni ekonomist Andrej Udovč. Na dolgi rok pa je vse odvisno od novih lastnikov. Lahko bi se zgodilo, da bi v Sloveniji pod blagovno znamko Z'dežele kupovali hrvaško meso.

Celjske mesnine v hrvaških rokah, Radgonske gorice v izključni lasti Krivca
20. 05. 2024 13.02Celjske mesnine prehajajo v last hrvaške družbe Mesna industrija Braća Pivac. Prodajna pogodba je že podpisana in bo začela veljati po soglasju pristojnih organov, so sporočili iz Celjskih mesnin. Upravljavska struktura se ne spreminja, predsednik uprave ostaja Izidor Krivec.

Trgovci: Mi nikogar ne lupimo, z veseljem bomo pokazali svoje marže
12. 06. 2023 19.47So za visoke cene hrane v Sloveniji krivi oderuške marže in neupravičeni dobički proizvajalcev in trgovcev? Tako je pred kratkim izjavil premier Robert Golob in napovedal, da bo vlada od julija kar pol leta spremljala cene hrane v celotni verigi: od kmeta do trgovca. A kot pravijo kolegi iz časnika Finance, ki so analizirali poslovanje vseh večjih trgovskih in prehrambnih družb v Sloveniji, oderuških marž niso našli, prej nasprotno, večini trgovcev in živilskih podjetij so dobičkovne marže v zadnjih letih precej padle.

Košarica z enakimi izdelki pri nas za polovico dražja kot v Italiji
01. 06. 2023 19.28Kdo je kriv, da imamo na slovenskih trgovskih policah tako drage izdelke? Po napovedi premierja Goloba, da bodo temeljito preverili vsak člen prodajne verige od kmeta do police, smo sami preverili, kakšne so sploh razlike za enak izdelek istega proizvajalca pri nas in čez mejo v Italiji. In res. Rezultat je šokanten. Enak izdelek je pri nas dražji celo do 70 odstotkov. Zakaj? Kako je to sploh mogoče? Kdo je zaslužen za te ogromne razlike? Kako se bo tega lotila vlada in kako ukrepala, morda celo kaznovala?

Klub slovenskih podjetnikov: Čas je za končanje 'logike trdega socializma'
11. 01. 2023 13.33Dialog vlade s predstavniki gospodarstva je zadovoljiv, a je iz končnih vladnih ukrepov včasih videti, kot da ga sploh ne bi bilo, ocenjujejo v Klubu slovenskih podjetnikov (SBC). Poudarjajo, da njihov cilj ni delovanje proti vladi, a od nje pričakujejo posluh in dobre ukrepe, ne pa populističnih rešitev. Posebej kritični so do ukrepov v zdravstvu.

Negotovost v industriji: 'Za elektriko plačujemo desetkrat več kot lani'
26. 09. 2022 19.01Industrijska podjetja so zaradi visokih cen elektrike še naprej v negotovosti. "Za električno energijo plačujemo desetkrat več kot lani, ponudbe, ki jih dobivamo, pa so tako visoke, da si jih ne upamo podpisati," pravijo pri Celjskih mesninah. Družba Gen-I pa trenutno ponudb industrijskim podjetjem zaradi nepredvidljive situacije na trgu in v pričakovanju ukrepov Evropske unije sploh ne daje. Težave s ponudbami imajo še vedno tudi upravniki večstanovanjskih stavb, ki obenem svarijo pred nepoštenimi poslovnimi praksami, s katerimi naj bi se dobavitelji skušali izogniti regulirani ceni elektrike.

Minister: Razmere so take, da ne morejo preživeti vsi. Podjetniki: Poiskati je treba rešitev
09. 09. 2022 06.07To, na kar že nekaj časa opozarjajo gospodarstveniki, se je, kot kaže, začelo uresničevati. Enormne cene energentov in prepočasno ukrepanje vlade že terjajo svoj davek v gospodarstvu. Finančni minister pa kljub temu pojasnjuje, da je čas helikopterskega razmetavanja z denarjem mimo.

Podražitvam hrane se ne bo moč izogniti brez regulacije cen energentov
07. 09. 2022 13.08Podražitve, nemotena oskrba z živili ter trenutna situacija v kmetijskih in živilskih podjetjih so teme, o katerih razpravlja Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, sestanka pa naj bi se udeležila tudi kmetijska ministrica. Še pred sestankom so pred medije stopili predstavniki živilsko-predelovalnih podjetij, ki so državo pozvali k takojšnji pomoči in sprejetju učinkovitih ukrepov, v nasprotnem primeru bodo morali dražiti, ogrožena pa so tudi delovna mesta.

Golob: Ukrepi, ki jih bomo morali sprejeti, se ocenjujejo na več kot 1,5 milijarde
05. 09. 2022 06.10Za pomoč gospodarstvu ob energetski draginji bo treba po oceni predsednika vlade Roberta Goloba sprejeti ukrepe v vrednosti več kot 1,5 milijarde evrov. Kakšne bodo dejansko potrebe, pa je odvisno tudi od tega, koliko bomo uspešni pri zagovarjanju nujnosti reforme energetskih trgov v Evropi, je dejal po srečanju na GZS. Dogovorili so se o oblikovanju ekipe, ki bo v naslednjem mesecu sprejela odločitev, kako v naslednjem letu pomagati gospodarstvu. Predstavniki gospodarstva pa sporočajo, da s sestankom niso zadovoljni, predvsem zato, ker vlada ni obljubila kapice na ceno energentov tudi za gospodarstvo.

'Če ne bomo dvignili cen mesa, ne bomo preživeli'
19. 08. 2022 19.32Zaradi astronomskih cen elektrike in plina se bo meso, ki ga že zdaj kupujemo po krepko višjih cenah kot v začetku leta, kmalu še podražilo. Po ocenah direktorja Celjskih mesnin bo treba cene zvišati vsaj za 15 odstotkov, sicer mesarji ne bodo preživeli. Svoje je naredila tudi huda suša, in če bo ta vztrajala, bi se zaradi izpada krme jeseni lahko soočali s pomanjkanjem mesa.

Na obzorju dve možnosti - nova podražitev mesa ali konec za mesarje
18. 08. 2022 08.41Cene mesa so se letos že zvišale, po napovedih direktorja Celjskih mesnin Izidorja Krivca pa se bo meso v prihodnje zaradi visokih stroškov še podražilo. "Cene bi morali zvišati vsaj za 15 odstotkov, sicer mesarji ne bodo preživeli," ocenjuje prvi mož Celjskih mesnin, ki bodo letos po napovedih najverjetneje prepolovile dobiček iz poslovanja.

Nas čaka prehranska draginja?
10. 03. 2022 10.30Napadi na ukrajinska mesta ob črnomorski obali, kjer ležijo pomembna pristanišča, bi lahko popolnoma prerezali tokove pšenice, sončničnega olja, pa tudi gnojil, od katerih je vsa Evropa močno odvisna. To pa je lahko neposreden udarec vsej prehranski verigi, od kmeta do kupca, tudi v Sloveniji. Trenutno je kmete najbolj prizadela rast cen gnojil: z lanskih 200 evrov so letos poskočila že na okoli 800 evrov. Podražitve repromaterialov in težave v dobavnih verigah pa se bodo prelile tudi v končne cene. Košarica 14 osnovnih živil je že zdaj za skoraj 5,5 odstotka dražja, kot je bila poleti. Nekateri proizvajalci pa že napovedujejo rekordne cene svinjine in govedine.

Ne samo pogonska goriva, tudi cene hrane se dvigujejo v nebo: 'Korona je bila mala malica'
09. 03. 2022 20.01Goriva že plačujemo bistveno dražje. Bomo tudi hrano? Dogajanje v Ukrajini in sankcije proti Rusiji bodo zagotovo vplivale na cene hrane, pravijo poznavalci razmer. Vse več držav že prepoveduje izvoz hrane. Ukrajina je do konca leta prepovedala izvoz nekaterih žitaric, soli in mesa. Srbija bo zaustavila izvoz pšenice in moke, omejile ga bodo tudi Madžarska, Turčija, Argentina in Moldavija. Da so dvigi cen neizogibni, so prepričani tudi v naši mesni industriji. V Celjskih mesninah so povedali celo, da bi lahko cene svinjskega in govejega mesa dosegle rekordne vrednosti.

Cena sodčka nafte v evrih še nikoli tako visoka, tona koruze v enem dnevu dražja za 27 evrov
03. 03. 2022 18.43Mednarodni sklad za razvoj kmetijstva je sporočil, da z zaskrbljenostjo spremlja vojaški konflikt v Ukrajini, ki bi lahko omejil svetovno oskrbo s pšenico, koruzo in sončničnim oljem, kar bi dvignilo cene in povzročilo socialne nemire predvsem v državah Afrike in bližnjega vzhoda. Ampak cene nekaterih surovin so se že močno dvignile od začetka ukrajinske krize. Kako lahko to vpliva na cene končnih izdelkov?

Gregor Planteu je novi predsednik celjskih rokometašev
21. 01. 2022 08.01Rokometni klub Celje Pivovarna Laško ima novega predsednika. Kot so danes sporočili iz kluba, so na rednem zboru članov na volitvah za predsednika izbrali Gregorja Planteua. Ta je na predsedniškem mestu zamenjal Jerneja Smisla.

Gospodarstvo želi državno pomoč zaradi višjih cen energentov
06. 12. 2021 15.39Gospodarstvo je talec višjih stroškov energentov, žrtev pa so sredstva za razvoj in investicije, opozarjajo na Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so pripravili predlog sheme za državno pomoč podjetjem, zlati energetsko intenzivnim. Pričakujejo čim hitrejši odziv države, da bi podjetja lahko premostila trenutne razmere.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Je hrana predraga?
20. 11. 2021 07.00Pridelava hrane je kriva za tretjino vseh izpustov toplogrednih plinov. Posebej problematična je živinoreja, torej naša poraba mesa. Zaradi dviga cen energije, surovin, embalaže in krme se nam zdaj obeta dvig cene hrane nasploh. Tudimesa. Bomo zaradi tega porabili manj mesa? Kako pomembno nam je trajnostno prehranjevanje? Napoved dviga cen hrane razburja, a po drugi straniSlovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca.

Podgoršek o podražitvi hrane: Iščemo rešitve za zajezitev naraščanja cen
18. 10. 2021 19.26Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek je dan pred napovedanim obiskom vlade v Obalno-kraški regiji obiskal pršutarno Lokev s Krasa. Z direktorjem družbe Celjske mesnine Izidorjem Krivcem se je pogovarjal o trenutnih aktualnih vprašanjih, predvsem o tem, kako potrošnikom zagotoviti čim nižje podražitve hrane v prihodnje. Predvsem zaradi dviga cen energentov in tudi surovin se namreč dvigu cen mesa in mesnih izdelkov ne bo mogoče izogniti.

Krivec: Meso se bo kmalu občutno podražilo
14. 10. 2021 10.35Meso se bo na trgovskih policah kmalu občutno podražilo, saj so se podražile vse surovine za proizvodnjo mesa, kot je koruza, ki je dražja za 50–70 odstotkov, embalaža, energija in delovna sila. Goveje, svinjsko in piščančje meso naj bi se tako podražilo za 10–15 odstotkov.

Fortenova v kratkem računa na ustvarjene pogoje za prenos delnic Mercatorja
09. 06. 2020 19.35Vodstvi Mercatorja in hrvaške skupine Fortenova sta v nastopu pred slovenskimi dobavitelji vnovič izpostavili ključen pomen čimprejšnjega prenosa trenutno zaseženih delnic Mercatorja z Agrokorja na Fortenovo. Prvi mož Fortenove Fabris Peruško je ocenil, da bi lahko bili v kratkem ustvarjeni pogoji za prenos.

Jedli bomo dražje svinjsko meso
15. 04. 2019 20.03Cene svinjine na svetovnih trgih letijo v nebo, nekateri boljši deli bodo dražji za kar 60 odstotkov. Razlog je veliko pomanjkanje mesa na Kitajskem, kjer je kuga pobila okoli 200 milijonov prašičev. Kako pa se bo to poznalo potrošnikom pri nas? Ponekod so meso že podražili, drugod ga še bodo, do sredine maja, za približno tretjino.

Gregor Planteu bo 'vladni človek' v upravi Mercatorja
08. 05. 2017 17.13Vladna koalicija se je dogovorila o izrednem članu uprave Mercatorja. To je Gregor Planteu, trenutni direktor rokometnega kluba Celje Pivovarna Laško. Vlada lahko po spremembi zakonodaje imenuje izrednega člana uprave v družbah sistemskega pomena za državo.

Nadzorniki: Poslovni interesi družbe Mercator niso bili oškodovani
14. 04. 2017 06.36Nadzorni svet Mercatorja je ob pregledu dokumentacije ugotovil, da je bilo Mercatorjevo poslovanje v preteklem obdobju "korektno in brez nepravilnosti". Sindikati s področja bivše Jugoslavije medtem Agrokor pozivajo k zaščiti zaposlenih.

Vlada z zakonom, ki bi ščitil Mercator pred izčrpavanjem. V družbo, ki bi bila v težavah, bi poslali 'svojega človeka'
13. 04. 2017 13.53Večina bank posojilodajalk je pristala na prošnjo Mercatorja, da začasno ne bo uveljavljala klavzule o navzkrižni kršitvi njegovih finančnih zavez do upnikov. Soglasje bo trgovcu omogočilo, da njegove obveznosti ne bodo zapadle v takojšnje plačilo. Na Gospodarski zbornici Slovenije medtem pravijo, da bodo dobavitelji najbrž morali pristati na vsaj delni odpis terjatev.

Preverite, zakaj je odsvetovano pogosto uživanje rdečega mesa in mesnih izdelkov
27. 10. 2015 11.53Slovenci letno v povprečju pojemo veliko mesa, kar 88 kilogramov. Od tega največ svinjine. Da je potrebno meso uživati redko in v manjših količinah, strokovnjaki opozarjajo že dlje časa, mi pa smo preverili, zakaj je temu tako in kako se izogniti snovem, ki povečujejo tveganje za raka.

Pričakovano: Cizej ostaja za krmilom pivovarjev
26. 05. 2014 21.31Rokometaši Celja Pivovarne Laško so tekmovalno leto sklenili z dvema domačima lovorikama, ki jim jih praktično nihče po polovici sezone ni pripisoval. V dobrem razpoloženju so uspeli izpeljati tudi volilno skupščino po kateri Bojan Cizej ostaja za krmilom pivovarjev.