izgorelost

Aljoša Bagola: Govorili so mi, da je izgorelost za p****
24. 02. 2025 06.00Nekdanji zvezdnik oglaševalskega sveta Aljoša Bagola se je bil pred 10 leti primoran soočiti sam s seboj. Po letih sledenja uspehom, ugajanja in perfekcionizma ni mogel več zanikati svojega duševnega stanja, do katerega ga je pripeljalo njegovo delovanje. Po večletnem zanikanju in supermanski predstavi o sebi se je sesul. Poiskal je pomoč, okreval, nedavno pa je izdal že svojo tretjo knjigo z naslovom 'Ne! je moč', s katero želi pomagati drugim.

Kače v poslovnih oblačilih: trpinčenje sodelavcev in milijarda evrov gospodarske škode
15. 12. 2024 06.00Psihopati na delovnem mestu lahko destabilizirajo celotne organizacije, povzročajo mobing, agresivno vedenje in uničujejo karierne poti sodelavcev. To vodi v absentizem, izgorelost in zmanjšano učinkovitost, kar povzroča visoko gospodarsko škodo, izpostavljata dr. Andreja Pšeničny in dr. Leonida Zalokar. V Sloveniji naj bi psihopati v gospodarstvu in javni upravi povzročili letno milijardo evrov škode, predvsem zaradi korupcije in finančnega kriminala, izpostavlja dr. Pšeničny.

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol
12. 12. 2024 06.33Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Tudi Sveta Trojica v Slovenskih goricah podpisala prošnjo za dodatne koncesije
27. 11. 2024 10.34Zdravstveni dom Lenart se sooča s pomanjkanjem zdravnikov, zato je občinam ustanoviteljicam predlagal podelitev dodatnih koncesij. Pet občin je s tem soglašalo, iz Svete Trojice v Slovenskih goricah pa sprva ni bilo odgovora, po seji sveta zavoda pa je prošnjo za dodatne koncesije podpisala tudi ta, je povedal župan Lenarta Janez Kramberger.

Izpoved direktorja, ki podira tabuje: Kaj pa, če si zlomiš dušo?
17. 11. 2024 07.09Začelo se je s hudimi napadi tesnobe, depresije, izgorelosti, tudi paničnimi napadi. Nato pa je, ko je postalo res hudo, dvakrat pristal na urgenci psihiatrije. Bilo je avgusta 2023, ko sem doživel tako hud zlom, da sem se začel tresti in kričati, nisem več zmogel izpustiti volana in stopiti iz avtomobila. V tistem trenutku sem klical na urgenco psihiatrije, saj sem se zavedel, da sem padel pregloboko. Tako se trenutkov, ki ga še danes pripeljejo na rob solz, spominja podjetnik, ki podira tabuje.

Štefan Hadalin o perfekcionizmu, pritiskih in izgorelosti v športu
26. 10. 2024 07.00Vedno več vrhunskih športnikov javno govori o izgorelosti, depresiji, paničnih napadih, ki spremljajo njihovo profesionalno kariero. S težavami v duševnem zdravju se soočajo olimpijski, svetovni prvaki. Plavalec Michael Phelps, nekdanja alpska smučarka Lindsey Vonn, teniška igralka Naomi Osaka. Pa večkratna olimpijska prvakinja, gimnastičarka Simone Biles, ki je o svojih težavah zapisala: "Včasih se počutim, kot da je na mojih ramenih breme vsega sveta." Pri nas je o tem ob koncu kariere javno spregovoril nekdanji vrhunski alpski smučar, dobitnik srebrne medalje na svetovnem prvenstvu. Tokrat v iskrenem pogovoru o perfekcionizmu, visokih pričakovanjih, pritiskih vrhunskega športa. Ter o tem, kako je vse to vodilo v izgorelost in depresijo ter zato v prezgodnji konec profesionalne smučarske poti.

Leon in Andreja odkrito spregovorila o boju z depresijo
08. 10. 2024 19.22Kdaj vas je nazadnje kdo vprašal, kako ste? Kako se imate v službi? In kdaj ste iskreno odgovorili, da niste v redu? Da ste žalostni, da se borite z občutki brezupnosti, krivde in ničvrednosti? Dejstvo je, da služba precej vpliva na naše duševno zdravje. Stres, preobremenjenost, strah pred izgubo službe, za piko na i pa še slabi odnosi med sodelavci. Vse to so dejavniki, ki lahko vodijo v depresivne motnje, te pa do manjše produktivnosti in dolgotrajne bolniške odsotnosti. Zdi se kot začarani krog, iz katerega je nemogoče izstopiti. Pa vendar se da, kar dokazujeta Andreja in Leon, ki sta premagala depresijo.

Slabo duševno zdravje zaposlenih vodi v več bolniških odsotnosti in nižjo produktivnost
07. 10. 2024 15.13Vsak vloženi evro v promocijo duševnega zdravja pri delu se povrne v višini od 2,5 do 4,7 evra, so izpostavili na NIJZ pred svetovnim dnevom duševnega zdravja. Čeprav se ozaveščenost o pomenu duševnega zdravja na delovnem mestu dviguje in se številni delodajalci odločajo za implementacijo različnih ukrepov za varovanje duševnega zdravja, so ti še vedno primarno usmerjeni v individualne ukrepe, so opozorili. Še vedno pa se organizacije premalo odločajo za uvedbo organizacijskih ukrepov, torej ukrepov, ki bi vplivali na pogoje in organizacijo dela, in ki imajo pomembne vpliv na duševno zdravje zaposlenih.

Temna stran vrhunskega športa: Boj z depresijo in tesnobo
27. 09. 2024 16.28Caroline Garcia, nekdanja četrta teniška igralka sveta, je zaradi hudih napadov tesnobe in panike predčasno končala sezono. Njena izkušnja ni osamljen primer – v preteklosti sta o podobnih težavah spregovorila tudi olimpijski plavalec Michael Phelps in gimnastična prvakinja Simone Biles, ki sta se soočala z depresijo, tesnobo in paničnimi napadi. Duševna stiska med vrhunskimi športniki je velik problem, nič manjši, kot je tudi nasplošno v družbi.

Boste to poletje šli na 'tihe počitnice'?
23. 06. 2024 18.30Trg dela ima težave. Toksična kultura na delovnih mestih, zaradi katere marsikdo ne more "odklopiti" službe niti po tem, ko se odpravi domov, saj delodajalec pričakuje stalno pripravljenost, ki seveda ni plačana, pa slabi odnosi, premalo kadra, kar vodi v izgorelost in bolniške odsotnosti, nizke plače in slabi sistemi nagrajevanja ... Vse to je poskrbelo, da se tudi delavci vse pogosteje znajdejo po svoje. In strokovnjaki menijo, da bodo težave vse večje, če delodajalci teh vprašanj ne bodo primerno naslovili.

Monika Avsenik se predstavlja v novi luči
21. 05. 2024 19.10Vnukinja Slavka Avsenika se po uspešnih sodelovanjih z očetom Gregorjem, bratom Sašem in njegovim ansamblom podaja v pop zvrst s pridihom countryja. Monika Avsenik se predstavlja s pesmijo Nedelja, ki z razigrano melodijo in globokim sporočilom opominja na pomembnost časa zase v današnjem hitrem tempu življenja.

Aljoša Bagola: Skrbelo me je, kakšne vzorce bo nase prenesla hčerka Sofia
12. 11. 2023 07.00Kreativni guru, predavatelj, nekdanji oglaševalec, mož in oče – vse to je Aljoša Bagola. A po izkušnji izgorelosti se zaveda, da v vseh vlogah ne želi biti več najboljši, predvsem pa ve, da ne more vsega narediti naenkrat. Svoje telo in um je gnal do konca in čez rob, zato ga je telo ustavilo samo. Svojo izkušnjo se je odločil opisati v dveh knjižnih uspešnicah, trenutno pa piše že svojo tretjo knjigo. Kako se je sprijaznil s tem, da je njegov 'superman' strmoglavil, kakšno izkušnjo ima s psihoterapijo in kako sta njegova bolezen in poznejše zdravljenje vplivala na njegovo družino?

Boj z neusmiljeno demenco: pretresljiva zgodba matere in hčerke
08. 11. 2023 19.30Nekaj najhujšega je, ko ti pred očmi izginja ljubljena oseba. Boj z neozdravljivo boleznijo kroničnega propadanja možganskih celic, demenco, zna biti izjemno težak, ne le za tiste, ki jih prizadene, ampak tudi za svojce. Zato vam predstavljamo zgodbo matere in hčere, ki jima je ta kruta bolezen v življenje prinesla hude čustvene stiske, izgubo službe in skorajšnjo izgorelost. Rešil ju je dom, na katerega sta čakali vrsto let. V prispevku tudi o tem, kaj odgovoriti starostniku, ki želi ponoči sredi naliva ven v pižami. Ali pa sprašuje, kdaj bo prišla njegova mama. Prav gotovo ne, da je že 30 let mrtva in da je njegovo početje noro.

Po premaganem raku: Če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala
31. 10. 2023 13.25Špela Setničar je še pred dobrim letom hitela, da bi končala vzporedni magistrski študij in številne projekte, marca pa je zdravnico, ko so ji postavili diagnozo raka, kar direktno vprašala: "Ali bom umrla?" "Razmišljala sem o tem, česa mi bo najbolj žal, če ne gre vse tako, kot bi moralo iti in se bom morala posloviti," nam je zaupala. Med zdravljenjem je izgubila lase in obrvi, a se je odločila, da bo to s ponosom nosila. "Bi se pa zlagala, če bi rekla, da ne obožujem lasulj," je povedala v smehu. Med drugim sva spregovorili o diagnozi, notranji moči, minljivosti in nekoliko drugačnem pogledu na svet. "Nujno je tudi zdravo življenje, ampak v tem smislu zdravo, da če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala. Telo ti vedno pove, kaj potrebuje, ampak se ga moramo naučiti poslušati," pravi.

Med dejavniki tveganja za možgansko kap je tudi stres
26. 10. 2023 14.24Ob svetovnem dnevu možganske kapi, ki ga obeležujemo 29. oktobra, so v Društvu za zdravje srca in ožilja in Združenju bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo poudarili pomen obvladovanja dejavnikov tveganja za bolezen, učinkovitega prepoznavanja njenih znakov in hitrega ukrepanja. Med dejavniki tveganja za možgansko kap je tudi stres.

Višji upokojitveni starosti nasprotujejo mladi: 'Zaslužimo si priti do upokojitve vitalni in zdravi'
04. 10. 2023 19.28Prve podrobnosti nove pokojninske reforme, ki jo snujejo na ministrstvu za delo, kažejo, da se ne bomo upokojevali več s 65 leti, pač pa s 67 leti. In tudi, da bi pri izračunu višine pokojnine upoštevali 40 let in ne več 24, več pa bi za pokojnine po novem prispevali delodajalci, manj delavci. Vse to so novosti, ki po besedah pristojnega državnega sekretarja še niso povsem usklajene in bi jih uvajali postopoma. Višji upokojitveni starosti že zdaj nasprotujejo mladi, v Sindikatu Mladi plus opozarjajo, da bi morala vlada pokojninsko blagajno najprej polniti z drugimi ukrepi, kot je denimo boljša dostopnost mladih do rednih oblik zaposlitve.

Število bolniških odsotnosti strmo narašča, predvsem dolgotrajnih
29. 09. 2023 20.15Delodajalci bodo morali plačevati ne več 20, temveč 30 dni nadomestila bolniške odsotnosti. Nato pa plačilo pade na zavod za zdravstveno zavarovanje. Število bolniških odsotnosti že leta strmo narašča. Zgolj lani je bila zdravstvena blagajna zaradi tega lažja za skorajda 700 milijonov evrov. Narašča predvsem število dolgotrajnih bolniških dopustov, tudi na račun stresa in izčrpanosti, pripoveduje družinska zdravnica. Med razlogi so tudi slabi delovni pogoji ter slabi odnosi na delovnem mestu, kjer preživimo velik del dneva.

So učitelji med poletnimi šolskimi počitnicami dva meseca na dopustu?
30. 08. 2023 06.00Zaposleni v izobraževanju imajo v povprečju 30 dni dopusta. So učitelji dva meseca na dopustu, ko so učenci na poletnih počitnicah? Učitelji očitke zavračajo, a kaj je res? Na cerkljanski šoli učitelji v času počitnic izvajajo varstvo, specializirane šole pa so kljub kritičnemu pomanjkanju pedagogov – za razliko od večine rednih osnovnih šol – ves čas odprte, enako tudi vrtci. Koliko dopusta imajo? Je dopust vedno bolj pomemben zaradi obremenjenosti učiteljev? Dušan Merc izgorelost enači z nestrokovnostjo.

Tragedija petih bogatašev svet boli bolj kot najhujša nesreča v Sredozemlju
23. 06. 2023 06.00Slovenski in tuji mediji so že več dni preplavljeni z novicami o skrivnostno izginuli podmornici Titan. Na njej je bilo pet potnikov, bogatašev, ki so za nevarno odpravo plačali slabih 230.000 evrov. Ves svet je bil na trnih. Na drugi strani Evrope, v precej bolj toplem Jonskem morju, se dogaja druga tragedija. Najhujša v zgodovini Sredozemlja. Teden po potopitvi ribiške ladje z migranti še vedno pogrešajo več sto oseb. A poročanje o tej temi ni bilo tako obsežno.

Ko vratar Juventusa v solzah odide z igrišča
23. 05. 2023 11.03Napad panike vsaj enkrat v življenju doživi vsak četrti Slovenec. Zaradi stresa, čustvenih stisk in prevelikih pričakovanj. Danes namreč svet ceni popolnost, storilnost, trdnost, večopravilnost in uspešno reševanje vsakršnih problemov. In če se v tem popolnem načrtu ne znamo znajti oziroma ustaviti, se lahko panični napadi razvijejo tudi v panično in anksiozno motnjo, depresijo in izgorelost.

Ali je umetna inteligenca boljša od zdravnikov?
07. 05. 2023 07.02Ugotovitve nove raziskave so pokazale, da je klepetalni robot ChatGPT na zdravstvenih forumih ponudil boljše odgovore, ne glede na to, ali je šlo za tolažbo ali za predstavitev natančnih zdravstvenih informacij, od zdravnikov. "Prvič smo primerjali umetno inteligenco in odzive zdravnikov na ista vprašanja bolnikov in umetna inteligenca je prepričljivo zmagala," je dejal glavni avtor študije John Ayers.

'Meni en pogovor ob kavici tako pomaga, da se ne da povedati'
08. 04. 2023 07.00Že en sam objem ali pogovor ob kavi naredi veliko razliko, pravijo osebe s težavami v duševnem zdravju. "Prijateljice in prijatelji, kje ste," se sprašuje operni pevec in pedagog Nace Junkar, ki je pred 21 leti zbolel za hudo depresijo. Ob večerih in praznikih je najhuje, zato se ozrite okrog sebe in ljudem namenite trenutek pozornosti, saj lahko kot družba marsikaj spremenimo.

Katerim zaposlenim pravica do odklopa?
03. 04. 2023 18.48Belgijci so dobili pravico do digitalnega odklopa. To pomeni, da imajo pravico, da so izven delovnega časa, še posebej ob nedeljah in praznikih, za delodajalca nedosegljivi. V skladu z novim zakonom morajo podjetja z več kot 20 zaposlenimi delavci skleniti pogodbo o pravici do nedosegljivosti izven uradnega delovnega časa. Pravica do odklopa mora biti vključena tudi v kolektivne pogodbe in pravilnike o delu. Nenehna prisotnost prek pametnih naprav in tako rekoč stalno delo brez pravega počitka povzročata preveliko preobremenjenost in izgorelost.

Promocija zdravja na delovnem mestu je dragocena naložba!
15. 03. 2023 11.20Promocija zdravja na delovnem mestu je bistvenega pomena za uspešnost vašega podjetja, ZAP FITCORP pa vam bo pomagal razviti najboljše rezultate, zato stopite v stik z njimi tukaj!

Skrb zase v kapitalizmu: zakaj potrebujemo več negativnosti?
04. 03. 2023 08.45V današnjem družbenem okolju se negativnost smatra za nekaj slabega, destruktivnega. Nekaj, kar naj bi človeka vodilo v nekakšen malodušni fatalizem, čeprav šele v negativnosti vzklije seme kritične misli ter posameznikovega vzgiba, da se prične ukvarjati tako s svojim notranjim kot tudi z zunanjim, družbenim svetom. Prav zato je pomembno razumeti pravi pomen besede negativno, ki izhaja iz francoske besede 'negatif' in latinske 'negativus'. Pomen te besede pa nima t. i. negativne konotacije, temveč označuje tisto, kar zanika; zanikati; reči ne.

'Zdravstvene reforme ne bo brez medicinskih sester'
22. 02. 2023 10.14Sindikat delavcev v zdravstveni negi se je v Ljubljani zbral na protestnem shodu. Zahtevajo odpravo plačnih nesorazmerij, ki so po njihovi oceni nastala z decembrskim dogovorom s sindikati zdravstva in socialnega varstva, vladi očitajo tudi ignoranco in neenakopraven odnos do različnih skupin javnih uslužbencev. V Ljubljani tako vihrajo napisi s sporočili: "Noben robot ne more nadomestiti medicinskih sester."

'Jacinda se je ves čas srečevala z gnusnimi grožnjami'
23. 01. 2023 10.48Novozelandska premierka v odstopu Jacinda Ardern se je v času svojega mandata srečevala z grožnjami, ki so v zadnjih letih postajale pogostejše. Njen naslednik Chris Hipkins je grožnje, ki jih je prejemala Ardernova, označil za 'gnusne' in jih obsodil.

Višjo plačo zahtevajo tudi zaposleni v lokalni samoupravi
19. 01. 2023 11.14Na vlado so se s pozivom po ureditvi plač obrnili tudi v Sindikatu občin Slovenije, ki združuje zaposlene v lokalni samoupravi. Zahtevajo odpravo plačnih nesorazmerij ter povišanje plač za štiri plačne razrede. Ob tem ne izključujejo možnosti stavke v vseh slovenskih občinah.

Duševne težave zaposlenih so lahko posledica neurejenih delovnih pogojev
25. 10. 2022 15.25V okviru evropskega tedna varnosti in zdravja pri delu na NIJZ opozarjajo na pomen psihosocialnih tveganj za duševno zdravje pri delu in posledice za zdravje. Težave se lahko pojavijo zaradi neustreznega načrtovanja, organizacije in vodenja dela ter slabih odnosov na delovnem mestu. Vodijo lahko v prekomerni in kronični stres, so zapisali.

Joga – komu pomaga in ali je res primerna za vsakogar?
02. 10. 2022 09.04Joga je ena od oblik telovadbe, h kateri se zaradi preobilice stresa, vsakodnevnih obveznosti in nenehnega hitenja zateče vedno več ljudi. O tem, kako jim pomaga, pripoveduje avtorica kuharskih knjig Tereza Poljanič. Kaj pravijo učitelji joge? Koliko različnih vrst joge obstaja, kako izbrati pravo? Zakaj jo tako zelo priporočajo ljudem, ki so izgoreli? Ali je joga primerna za čisto vsakogar med nami?