izdelava

'Žrtvam želimo sporočiti, da niso same'

31. 03. 2025 18.02

Posnetki medvrstniškega nasilja, tokrat znova na Ptuju, vzbujajo skrbi na medmrežju in v širši javnosti. Kaj lahko naredijo žrtve, katere institucije poleg Policije so jim na voljo in kako se odzvati v primeru, da ste žrtev ali priča nasilju?

F-47 bo izdeloval Boeing: 'Nič na svetu se mu ne more približati'

21. 03. 2025 20.23

Predsednik ZDA Donald Trump je sporočil, da je bilo podjetje Boeing izbrano za izdelavo bojnega letala šeste generacije f-47. Letalo je označil za najnaprednejše, najzmogljivejše in najbolj smrtonosno letalo doslej. Dodal je, da je različica letala v eksperimentalni fazi že pet let v zraku.

Slovenski kmetje dobili rešitev, ki jih je le nekaj v Evropi

12. 03. 2025 00.15

Kmetijstvo je izjemno odvisno od vremenskih razmer, zato morajo kmetje svoje delo opravljati v natančno določenih pogojih. Zamuda pri obdelavi polj lahko pomeni razliko med obilno letino in popolno izgubo pridelka ter vloženih sredstev. Kaj pa, ko se sredi sezone pokvari traktor in je nujna hitra zamenjava rezervnega dela?

Snežno beli pernati zmagovalci

08. 03. 2025 07.00

Že oktobra lani so stekle priprave, padale so ideje, brneli so šivalni stroji, plesale škarje in platno, z izjemno natančnostjo so pod rokami članov KUD Vetrnice nastajale mojstrovine, da so se na pustnem rajanju čez štiri mesece lahko predstavili Grbci. Cirkulane, Markovci, Ptuj in Videm – povsod so prvo mesto na tekmovanju za najboljšo pustno masko osvojili snežno beli labodki. Ne samo občinstvo, navdušili so tudi predsednico države.

Natalija Sebanc

03. 03. 2025 05.55

Natalija je 25-letna raziskovalka laboratorijske biomedicine iz Tržiča, ki v kuhinji uživa predvsem pri pripravi sladic. Kuhanje je njena strast, saj obožuje ustvarjanje okusnih in lepih jedi, še posebej sladkih, ki ji prinašajo srečo. Rada preizkuša nove recepte in eksperimentira, vendar se z veseljem vrača h klasičnim slaščicam, ki jih rada deli z družino in prijatelji. Njena najljubša kuharska specialiteta so sladice, saj verjame, da so tiste, ki resnično osrečijo ljudi.

Trump prepovedal kovanje bakrenih ameriških centov

10. 02. 2025 17.30

Ameriški predsednik Donald Trump je na svojem družbenem mediju objavil, da je ameriški državni kovnici prepovedal proizvodnjo bakrenih centov, saj njihovo kovanje stane več, kot so vredni. Pooblastila za kovanje in tiskanje ima sicer kongres, vendar imajo tam večino Trumpovi republikanci, ki predsedniku ne ugovarjajo.

Nova doba po pojavu 'poceni' umetne inteligence: Katera delnica je ponorela?

09. 02. 2025 07.00

Šok po zgodovinskem padcu delnic Nvidie, ki proizvaja najzmogljivejše čipe za umetno inteligenco, se je polegel. A kaj spopad na področju umetne inteligence med ZDA in Kitajsko na trge prinaša na dolgi rok? Kdo so zmagovalci cenejših sistemov umetne inteligence in kateri sektorji si lahko obetajo vzpon? Prihaja nova doba programskih rešitev, napoveduje finančni analitik Nikola Maljković.

'Ura sodnega dne': človeštvo še nikoli tako blizu lastnemu uničenju

29. 01. 2025 07.11

Sekund, ki nas sodeč po "uri sodnega dne" ločijo do apokalipse, je vse manj. Desetletja star mednarodni simbol neprofitne organizacije Bulletin of Atomic Scientists letos kaže le še 89 sekund do polnoči. Po oceni jedrskih znanstvenikov človeštvo še nikoli ni bilo bližje lastnemu uničenju.

Mojster maket: Ko je umrl Prešeren, v Kranju ni bilo snega

24. 01. 2025 06.00

Po 12 letih dela, 50 tisoč vloženih urah, 200 kilogramih porabljenega lepila in urgenci zaradi vdihavanja hlapov Kamničan Igor Grabnar v soboto postavlja na ogled svoj življenjski projekt. V Šenčurju namreč odpira muzej Slovenija v malem – edini muzej daleč naokrog, ki si ga lahko obiskovalec ogleda s povečevalnim steklom.

Boste kaznovani, če ponoči ne boste ugasnili luči?

18. 01. 2025 07.00

Na ministrstvu za okolje so pripravili novo uredbo o omejevanju svetlobnega onesnaževanja okolja, ki predvideva strožje omejitve glede osvetljevanja okolice in stavb. Te se nanašajo tudi na stanovanjske stavbe, kot je na primer dekorativno osvetljevanje fasad ter novoletna dekoracija. Vse občine bi morale ob tem obvezno poročati o svetlobni energiji in porabljeni električni energiji, uvedle bi se nove omejitve glede svetlosti objektov za oglaševanje, strožje pa so opredeljene tudi omejitve na naravovarstvenih območjih. Za kršitelje so predvidene globe.

Mladoletnik na balkonu prižgal smodnik v plastični embalaži

03. 01. 2025 12.03

Slovenski policisti poročajo o še eni nesreči pri uporabi pirotehničnih izdelkov. Tokrat se je mladoletni fant poškodoval na območju Griž. Pri prijateljih je našel signalne rakete in smodnik pretresel v plastično embalažo. Ko je na balkonu smodnik prižgal, je prišlo do silovite eksplozije, ki mu je hudo poškodovala roko.

Otroku v roki počila pirotehnika: 'Posledice bodo žal trajne'

31. 12. 2024 07.56

Uporaba pirotehničnih izdelkov ni šala. To je včeraj ponovno dokazala huda nesreča, ki se je zgodila na območju Ljubljane. Otrok je skušal prižgati pirotehnično sredstvo, ki sprva ni delovalo, nato pa mu je eksplodiralo v rokah. Ljubljanski policisti so sporočili, da je otrok pri tem utrpel zelo hude poškodbe. Stanje otroka, ki je utrpel trajne posledice, je po besedah vodje urgentnega kirurškega bloka na UKC Ljubljana Uroša Tominca stabilno.

Peticija proti prodaji petard: tuja podjetja kršijo slovensko zakonodajo

30. 12. 2024 19.31

Na Inštitutu 8. marec so zagnali peticijo Ustavimo prodajo prepovedanih petard, s katero od agencije za komunikacijska omrežja in storitve ter inšpektorata za notranje zadeve zahtevajo takojšnjo zaustavitev dostave petard in sankcioniranje kršiteljev. Uporaba prepovedanih petard ogroža varnost in razkriva pomanjkljivosti zakonodaje, so opozorili.

Pirotehnično sredstvo počilo v rokah otroka: hude poškodbe po celotnem telesu

30. 12. 2024 17.49

Kako nevarna je uporaba pirotehnike, priča tudi incident, ki se je zgodil na območju Ljubljane. Otrok se je v družbi prijateljev igral na igrišču, ko je skušal prižgati pirotehnično sredstvo. To sprva ni delovalo, nato pa mu je eksplodiralo v rokah. Otrok je pri tem utrpel zelo hude poškodbe po celotnem telesu, predvsem po rokah in obrazu.

Kaj se postreže zraven pršuta? Nikakor ne kislih kumaric ali vloženih šampinjonov

28. 12. 2024 11.31

V teh prazničnih dneh je ena izmed slovenskih tradicij nedvomno pršut, ki ga ravno decembra najpogosteje postavimo na mizo in tudi pojemo največ. Pri nas je zgodba pršuta tesno povezana s Krasom, kjer izdelujejo geografsko zaščiten kraški pršut. Kaj to pomeni? Kakšna so pravila za njegovo izdelavo? Obiskali smo kmetijo Cigoj, kjer sami redijo prav posebno pasmo prašičev za pršute. Bili smo tudi v pršutarnah v Lokvah in Šepuljah, pokazali so nam proizvodnjo pršuta od začetka do konca.

Italijanski panettone – božično pecivo, ki postaja globalni trend

21. 12. 2024 07.00

Če bi vas pred denimo desetimi leti vprašali, ali ste že poskusili panettone, bi se zagotovo našel kdo, ki ne bi vedel, kaj panettone sploh je. Danes je drugače. Trgovci so namreč pred leti to italijansko tradicionalno božično pecivo postavili na police, potrošniki smo ga začeli kupovati, potem pa so ta poseben sladek kruh začeli pripravljati tudi butični peki. Mi smo obiskali dva: Andreja Gerželja, ki v centru prestolnice vodi pekarno Osem, in Andraža Bajžlja, ki pekovske izdelke iz svoje Androžarne prodaja preko spletne tržnice Mali plac za prihodnost.

'Vsi imamo radi čokolado, a o njej v bistvu zelo malo vemo'

15. 12. 2024 07.00

Pred točno mesecem dni je v Ljubljani svoja vrata odprl najbolj sladek muzej v Sloveniji – Muzej čokolade Chocolarium. V tem času se je z zgodovino kakava in čokolade seznanilo že okoli 9000 ljudi, ki so v muzeju lahko pokusili tudi vse sestavine čokolade, tekočo čokolado iz fontane in različne okuse čokolade, med drugim z baziliko, črnim sezamom, limono in čilijem. Skupaj so obiskovalci v zadnjem mesecu pojedli več kot 1000 kilogramov čokolade.

Pred potovanjem v tujino pravočasno preverite veljavnost dokumentov

13. 12. 2024 10.47

Pozor! Če se med božično-novoletnimi prazniki odpravljate v tujino, pravočasno preverite, ali imate ustrezen in veljaven dokument za potovanje v tujino. "Če je veljavnost dokumenta že potekla ali bo kmalu, pravočasno vložite vlogo za izdajo novega," opominjajo na ministrstvu za notranje zadeve.

Swiss+Bed vzmetnice – najboljše vzmetnice na slovenskem tržišču?

11. 12. 2024 00.15

Ljudje v povprečju prespimo približno tretjino življenja. Kakovost našega spanca pa ima velik vpliv na naše zdravje, energijo, razpoloženje, imunski sistem in produktivnost, zato je zelo pomembno, na kakšni vzmetnici spimo.

V Tivoliju trem mladoletnikom zasegli več kot 300 kosov pirotehnike

10. 12. 2024 11.41

Policisti so sporočili, da so v Ljubljani skupini mladoletnikov v parku zasegli večjo količino pirotehnike. Zoper njih bodo podali obdolžilni predlog. Policisti opozarjajo, da nepremišljena in nepravilna uporaba pirotehnike lahko povzroči hude telesne poškodbe, ogroža varnost ljudi in živali ter onesnažuje okolje. Kršitev zakonodaje glede uporabe pirotehničnih izdelkov, zlasti tistih, katerih glavni učinek je pok, prinaša visoke globe in zaseg izdelkov, policija pa bo proti kršiteljem ukrepala dosledno.

Avtomobilska industrija: obisk Kitajcev v Sloveniji – kakšni so interesi?

06. 12. 2024 06.00

Slovenska podjetja čutijo posledice avtomobilske krize, ki se širi v Evropi. Na gospodarskem ministrstvu želijo podjetjem pomagati tudi z iskanjem stikov s kitajskimi proizvajalci. Ker smo glasovali proti carinam na kitajska vozila, je Slovenija postala zanimiva za kitajske investicije. Prvi obisk kitajskega podjetja Dongfeng smo imeli prejšnji teden, prihodnje leto pa pride še eno podjetje. Kakšne interese imajo v Sloveniji? Kje evropska podjetja za Kitajsko zaostajajo?

Mojca in Mitja sta s sadnimi trakci navdušila Slovenijo in osvojila naziv HIT PRODUKT 2024

27. 11. 2024 10.03

Projekt Štartaj Slovenija, ki ga SPAR Slovenija že devet let uspešno izvaja skupaj s partnerjema Skupino Formitas in medijsko hišo PRO PLUS, je znova dokazal, koliko bogastva skriva slovensko podeželje. V letošnji sezoni so nas očarale tako inovacije kot tudi srčne zgodbe podjetnikov, ki jih ustvarjajo. A HIT PRODUKT je v vsaki sezoni lahko le eden. Letos je ta prestižni naziv pripadel sadnim trakcem HUDO DOBRO, za katerimi stojita predana inovatorja Mojca Makovec Haložan in Mitja Milič.

Industrijski sesalniki in čistilci zraka za varno in čisto delovno okolje

15. 11. 2024 00.15

Kakovost zraka in čistoča delovnega mesta sta ključna za varno, zdravo in produktivno delo v industrijskih in gradbenih okoljih. V podjetju URNI d.o.o. ponujamo širok nabor zmogljivih industrijskih sesalnikov in čistilcev zraka, zasnovanih za odstranjevanje prahu, nevarnih delcev, kemikalij in drugih nečistoč. Naša oprema zagotavlja visoko zmogljivost, dolgo življenjsko dobo ter prispeva k ustvarjanju varnih delovnih pogojev.

Nova dvigala, tudi do ministrove pisarne, za dobrega pol milijona evrov

29. 10. 2024 20.27

Kar si je zaželel tedanji obrambni minister Tonin, česar ni dočakal nekdanji minister Šarec, bo zdaj očitno dobil nedavno ustoličeni minister Borut Sajovic. Osebno dvigalo, ki vodi neposredno v ministrovo pisarno. Obrambni resor načrtuje zamenjavo vseh devetih dvigal, ki so - kot pojasnjujejo - povsem dotrajana, se pogosto kvarijo in so zato tudi zelo draga za vzdrževanje. In cena? Precej nižja od tiste, ki jo bo ministrstvo za zdravje plačalo za zamenjavo dvigal v ljubljanskem kliničnem centru. Za vseh devet naj bi odšteli nekaj več kot pol milijona evrov.

Dvigala v UKC-ju po vrtoglavi ceni, razmere zaostrujejo tudi odhodi zdravnikov

16. 10. 2024 19.35

Medtem ko bo ministrstvo za zdravje za vsakega od osmih novih dvigal v ljubljanskem kliničnem centru odštelo dobrih 332.000 evrov, so v eni od zasebnih družb pravkar kupili in postavili novo, sodobno in eno najhitrejših dvigal pri nas za vsega manj kot 60.000 evrov. Ali drugače: skoraj šestkrat manj, kot bo za posamezno dvigalo plačala država iz naših žepov. Zakaj tako? Razmere v javnem zdravstvu zaostrujejo tudi odhodi zdravnikov, ki so postali tako rekoč vsakodnevni.

Zobozdravniki: Znesek, ki ga ZZZS plača za belo plombo, ne krije niti stroškov

15. 10. 2024 10.50

Evropska uredba države članice zavezuje, da s 1. januarjem prihodnje leto povsem opustijo uporabo amalgama v zobozdravstvu. Slovenska vlada ga bo sicer opuščala postopoma, v celoti pa do 1. julija 2026. A zobozdravniki opozarjajo, da znesek, ki ga ZZZS plača za plombe, ne pokrije niti stroškov izdelave.

Jestival okusov in umetnosti v Kobaridu

01. 10. 2024 09.21

V soboto, 5. oktobra se bo osrednji trg v Kobaridu ponovno napolnil z ljubitelji dobre lokalne hrane, stojnicami polnimi rokodelskih in umetniških izdelkov. Dogajanje bo popestril bogat kulturni program. Jestival okusov in umetnosti je festival, ki hrani tako telo kot dušo. Vse do 13. oktobra je mogoče obiskati restavracije v okolici Kobarida in poizkusiti Jestivalske menije.

Odslej brezplačne bele zalivke, a menjava večinoma še vedno plačljiva

30. 09. 2024 14.13

S 1. oktobrom se bosta uveljavila novela pravic obveznega zdravstvenega zavarovanja in spremembe sklepa o medicinskih pripomočkih. Tokratne spremembe največ novosti prinašajo na področju zobozdravstva, med drugim postopno širitev pravic do zamenjave amalgamskih zalivk z belimi, so na novinarski konferenci poudarili predstavniki ZZZS.

Konec brezplačnih vračil razburil modne navdušenke in vplivneže. 'Končno!'

12. 09. 2024 08.00

Gigant Asos, britanski spletni prodajalec hitre mode in kozmetike, izjemno priljubljen tudi med slovenskimi kupci, je "razburil" z novico, da bo odslej (nekaterim) kupcem zaračunaval vračila. Znesek je precej simboličen, ampak v času družbenih omrežij lahko tudi takšna napoved sproži val ogorčenja. A po drugi strani se pojavlja vprašanje – ali nismo morda s spletnim nakupovanjem in hitro modo enostavno šli predaleč in so takšni ukrepi nujni? Že z vidika, če planeta ne želimo povsem onesnažiti s tekstilnimi odpadki.

Kadrovska stiska: v letu in pol odšlo 800 policistov

09. 09. 2024 19.54

Policija se sooča s hudo kadrovsko stisko, ki bi lahko vodila tudi v kolaps sistema, opozarjata policijska sindikata. V zadnjem letu in pol je zaradi odpovedi in upokojitev odšlo kar 800 policistov, kar je skoraj desetina vseh zaposlenih. Stiska je največja na manjših, lokalnih policijskih postajah. Glavna razloga za množične odhode sta, po mnenju sindikalistov, poslabšanje varnostnih razmer in nezadovoljstvo s plačami. Ker so razmere urgentne, so pisali tudi predsedniku vlade.