izcedek iz nosu

Kako ravnati v primeru požara?
18. 07. 2024 13.33Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je ob izbruhu požara na Krasu objavil napotke za ravnanje v primeru požara. Ob požaru namreč nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki jih je zajel ogenj, temperature in drugih pogojev pri gorenju.

Na urgenci oseba, okužena z ošpicami: ste bili z njo v stiku?
03. 07. 2024 15.09Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so prejeli novo prijavo okužbe z ošpicami. Gre za osebo, ki se je v nedeljo, 30. junija, med 14. in 21. uro nahajala v čakalnici v urgentnem bloku UKC Ljubljana. Vse, ki so bili v nedeljo popoldan v urgentnem bloku, opozarjajo, da obstaja možnost za okužbo, če pred ošpicami niso zaščiteni.

Že več kot 1000 primerov oslovskega kašlja: zakaj takšen izbruh?
10. 05. 2024 10.31Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so v letošnjem letu v Sloveniji potrdili že 1164 primerov oslovskega kašlja. Večje izbruhe te bolezni beležijo tudi v drugih evropskih državah. Kot poudarjajo na NIJZ, je za obvladovanje oslovskega kašlja ključno vzdrževanje visoke precepljenosti otrok in mladostnikov, zelo priporočljivo pa je tudi cepljenje za nosečnice.

V Prekmurju pri labodu potrdili ptičjo gripo
25. 04. 2024 16.09Pri labodu grbcu v Prekmurju so potrdili visoko patogeno aviarno influenco. Poginjenega laboda so našli na območju gramoznice Lakoš v občini Lendava, kjer so v preteklih letih že ugotovili prisotnost te bolezni.

Letos že 947 primerov oslovskega kašlja, v istem obdobju lani zgolj osem
23. 04. 2024 10.06V Sloveniji smo letos po podatkih NIJZ zabeležili že 947 primerov oslovskega kašlja, od novembra lani, ko je začelo število obolelih strmo naraščati, pa že 1041. Pristojni zato pozivajo k cepljenju. To ni priporočljivo zgolj za otroke – zanje je tudi obvezno – ampak tudi za odrasle. Zaščita namreč s časom upada.

'Prehlad pri babici ali teti lahko za dojenčka pomeni nekaj dni v bolnišnici'
19. 01. 2024 14.28Strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn je podal izjavo za medije glede izrazitega porasta števila bolnih otrok zaradi okužb dihal. Opozoril je, da se v UKC Ljubljana v zadnjih tednih tako na pediatrični kot na infekcijski kliniki soočajo s povečanim navalom otrok – dojenčkov in predšolskih otrok – z okužbami dihal, ki so v veliki meri povzročene z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) in gripo. Okužba, ki pri odraslem povzroči izcedek iz nosu ali zamašen nos, je za dojenčka ali novorojenčka lahko razlog, da pride v bolnišnico, je opozoril.

Prizori kot v času korone: Zagrebčani več ur čakajo na testiranje
29. 11. 2023 12.24Na Hrvaškem se soočajo z epidemijo oslovskega kašlja, kakršne niso zabeležili najmanj od leta 1980. Potrdili so več kot tisoč okužb, ocenjujejo pa, da je dejansko zbolelo vsaj dvakrat toliko ljudi. Na testirnem mestu v Zagrebu se že nekaj dni vijejo dolge vrste ljudi, večina je bolnih, ki v mrazu in tudi dežju več ur čakajo, da pridejo na vrsto.

Izbruh oslovskega kašlja: zdravnike skrbi nizka precepljenost
23. 10. 2023 10.46V Splitu in Zagrebu se je pojavilo več primerov oslovskega kašlja, ki posebej ogroža zelo majhne otroke. Najprej se je v septembru oslovski kašelj pojavil v Splitu, kjer je trenutno več kot 70 obolelih, v Zagrebu pa so ga potrdili pri treh otrocih. Zdravstveni delavci ob tem opozarjajo na nizko precepljenost v Dalmaciji.

BLOG: Kvercetin – naravna spojina, ki ima številne koristi za zdravje
10. 09. 2023 12.21Flavonoidi so naravne spojine, ki so prisotne v številnih rastlinskih živilih in so pomembni antioksidanti, ki lahko pomagajo zaščititi naše telo pred prostimi radikali, škodljivimi molekulami, ki lahko povzročijo poškodbe celic. Tokrat bom pisal o enem izmed najbolj raziskanih in koristnih flavonoidov – kvercetinu, ki ga najdemo v različnih živilih, kot so listnata zelenjava, paradižnik, jagode in brokoli.

Kako ukrepati, če stopite na morskega ježka ali vas ožge meduza?
02. 07. 2023 18.08Piki žuželk, sončarica, klopi, odrgnine, ožig meduze, pri otrocih pa potovalna bolezen in virusne okužbe. To so najpogostejše nevšečnosti, ki se nam lahko pripetijo na počitnicah. Kako ukrepati in kdaj je potreben obisk zdravnika?

Kako si pomagati pri vnetju sinusov?
07. 05. 2023 07.00Vnetje sinusov je zelo pogosta bolezen, ki lahko povzroči veliko nelagodja in bolečine. Gre za vnetje sluznice sinusov, ki so votline v lobanji, obložene s sluznico, in izločajo sluz, ki pomaga pri filtriranju zraka in vlaženju dihalnih poti. Vendar pa se lahko te votline vnamejo zaradi alergij, bakterijske, virusne ali glivične okužbe.

V Srbiji izbruh ošpic, potrdili že 43 primerov
13. 03. 2023 11.17Vse od januarja število okuženih z ošpicami v Srbiji narašča. Največ primerov so zabeležili v Smederevu. Med okuženimi so tako otroci kot odrasli.

V Avstriji potrdili 25 primerov ošpic, pri nas zadnji izbruh leta 2020
22. 02. 2023 12.29Nedaleč od Slovenije, v avstrijskem Gradcu, se te dni spopadajo z izbruhom ošpic. Do zdaj so skupno potrdili 25 primerov, šest otrok je zaradi težjega poteka bolezni v bolnišnici. Slovenski inštitut za javno zdravje je nazadnje okužbe z ošpicami zabeležil v letu 2020. Vseh šest primerov je bilo predvidoma povezanih z izbruhom v kranjski regiji. Na ravni države je bila leta 2021 najnižja precepljenost v regiji Kranj, najvišja pa v Murski Soboti.

BLOG: Naravna zdravila za vnetje ušes
11. 09. 2022 15.26Vnetje ušesa, ne glede na to, ali prizadene odrasle ali otroke, je lahko zelo neprijetno in boleče. Pri otrocih sicer pride do vnetja srednjega ušesa pogosteje kot pri odraslih, saj je njihov imunski sistem še nerazvit. Posledično nimajo dobro razvite obrambe proti povzročiteljem okužbe, evstahijeva cev pa je kratka, široka in leži bolj vodoravno kot pri odraslih. Poleg tega je mehka, nezrela in težje ostaja primerno odprta, da bi lahko opravljala svojo funkcijo zaščite srednjega ušesa.

Pogled iz vesolja: dim požara, 'velikega kot Ljubljana', prekril Tržaški zaliv
21. 07. 2022 12.24Že več dni poročamo o hudem požaru na Krasu, s katerim se gasilci še naprej borijo. Gre za največji požar v Sloveniji doslej, o tem, kako zelo obsežen je, pa pričajo tudi satelitski posnetki. Poleg tega je dim dosegel tako oddaljene slovenske kot tudi hrvaške in italijanske kraje. Na satelitskem posnetku pa je videti, da je prekril velik del Tržaškega zaliva. Hkrati je tudi močno poslabšal kakovost zraka, zaradi česar NIJZ priporoča izogibanje pretirani fizični aktivnosti na prostem, ljudem z zdravstvenimi težavami pa svetuje zadrževanje v zaprtih klimatiziranih prostorih.

Požar močno poslabšal kakovost zraka od Kopra do Nove Gorice
21. 07. 2022 11.27Zaradi obsežnega požara na Krasu je močno povečana onesnaženost zraka na območju Mestne občine Koper, Občine Postojna in Mestne občine Nova Gorica. Ob požaru namreč nastajajo različne škodljive snovi, ki z vdihovanjem vstopijo v naš organizem.

Bohinj: dve od treh zdravnic okuženi, na pomoč priskočili Blejci
21. 07. 2022 09.34Zaradi vdora covida-19 v tamkajšnji zdravstveni dom je v Bohinju okrnjeno delovanje ambulant in nujne medicinske pomoči. Z novim koronavirusom sta namreč okuženi dve od treh zdravnic. Pri skrbi za bolnike so jim na pomoč priskočili zdravniki iz blejskega zdravstvenega doma.

Kako ravnati ob požaru?
20. 07. 2022 14.16Požar na Krasu, ki se je z italijanske strani razširil na slovensko, ogroža prebivalce. Ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki gorijo, temperature in drugih okoliščin, opozarjajo predstavniki NIJZ. Prebivalci in ljudje, ki se znajdejo v bližini požara, so plinom in delcem, ki botrujejo ognjenim zubljem, neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje lahko tudi s hrano in vodo. Zato so na NIJZ spisali priporočila, kako ravnati ob požaru.

To pomlad odkrijte 6 načinov za blaženje alergij z nosnim pršilom Allergodil
19. 05. 2022 15.30Čeprav morda mislite, da so alergije sodobna težava, to ne drži. Prva zabeležena alergijska reakcija sega v stari Egipt, v obdobje med letoma 3640 in 3300 pred našim štetjem in opisuje reakcijo kralja Menesa na sršenji pik. Tudi danes imajo ljudje, podobno kot nekoč starodavni kralji, z alergijami veliko težav.

'Vpliv eksplozije v občini Kočevje je minimaliziran'
12. 05. 2022 09.42Po požaru v kočevski kemični tovarni je župan Vladimir Prebilič poudaril, da so v občini opravili temeljito analizo vplivov na okolje, po do sedaj znanih rezultatih analize pa je vpliv eksplozije v občini minimaliziran. Voda ni onesnažena, črn dim pa ni posledica gorenja nevarnih snovi, je zagotovil poveljnik kočevskih gasilcev. Prvi podatki analize mobilnega laboratorija kažejo, da na območju eksplozije v ozračju ni prisotnih nevarnih snovi, le delci saj in dima.

Kako si lahko pomagamo ob alergiji na cvetni prah?
29. 04. 2022 19.54Kihanje, izcedek iz nosu, zamašen nos, pekoče oči. Marsikdo se te dni sooča z alergijo na cvetni prah. Letošnja sezona je po obremenjenosti s cvetnim prahom zelo težka, ugotavljajo na merilnih postajah Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. Daleč največ cvetnega prahu zaznavajo na merilni postaji v Lendavi. Kako do diagnoze, na katero vrsto cvetnega prahu ste alergični in kako si lahko pomagate?

Nasveti vodilnih strokovnjakov: Preberite, kako izboljšati zdravje naših najhitrejših mišic, po katerih prejemamo kar 90 odstotkov informacij!
28. 12. 2021 00.15Piše: mag.farm. Bojan Madjar

BLOG: Sjögrenov sindrom
17. 10. 2021 07.00Sjögrenov sindrom je avtoimuna bolezen, pri kateri imunski sistem napada lastno tkivo, ker ga prepozna kot tujek. Pri Sjögrenovem sindromu telo napade predvsem žleze z zunanjim izločanjem (solzne žleze, žleze slinavke, žleze v koži, sluznici prebavil in dihal).

Porast okužb dihal pri otrocih: ponekod zapirajo specialistične ambulante
01. 10. 2021 19.22Ambulante po Sloveniji so preplavili otroci z okužbami dihal. Stanje je tako resno, da ponekod že zapirajo specialistične ambulante ter prestavljajo preventivne preglede in posege. Največ je okužb z respiratornim sincicijskim virusom, ki je posebej nevaren za dojenčke. Na Pediatrični kliniki v Ljubljani je bilo v petek zjutraj hospitaliziranih 126 otrok, kar 27 več kot v torek, naročenih pa so jih imeli še 30.

Med simptomi delta seva prevladujeta glavobol in izcedek iz nosu
14. 06. 2021 16.36Glede na novo raziskavo so glavobol, vneto grlo in izcedek iz nosu najpogostejši simptomi okužbe z delta različico novega koronavirusa. Profesor Tim Spector, ki vodi študijo Zoe Covid Symptom, pravi, da mlajši ljudje delta različico virusa občutijo "kot prehlad". A čeprav se morda ne počutijo tako slabo, so lahko kužni in ogrožajo druge.

BLOG: Kako lajšati težave s histaminsko intoleranco?
09. 05. 2021 14.57Antihistaminiki so snovi, ki zdravijo simptome alergije tako, da blokirajo učinke histamina v telesu. Čeprav so tablete ali kapsule dokaj učinkovite pri sezonskih alergijah, običajno ne odpravijo osnovnega vzroka teh simptomov in lahko povzročijo neželene stranske učinke. Zato bom v tokratnem blogu pisal o antihistaminskih živilih, dietah z nizko vsebnostjo histamina in o iskanju osnovnega vzroka vaših simptomov.

Bodo upokojenci smeli avtobuse in vlake uporabljati le ob določenih urah?
29. 09. 2020 12.32Bo vlada upokojence v času prometnih konic "pregnala" z avtobusov in vlakov? Medtem ko na ministrstvu za infrastrukturo trdijo, da pripravljajo "uredbo v zvezi z javnim prevozom, ki bi ranljivi starejši generaciji omogočila, da najnujnejše poti opravijo z manj stiki z ostalimi", so v sindikatu upokojencev jasni: takšen ukrep bi bil vsebinsko in etično nesprejemljiv ter diskriminatoren, zato zahtevajo njegov takojšen umik iz obravnave.

'Nemogoče je oceniti, ali je otrok zbolel za covidom, zato naj vseeno ostane doma'
14. 09. 2020 19.26Število okužb s koronavirusom raste, obenem pa tudi število ostalih respiratornih obolenj – angine, viroze, pljučnice, tudi nedolžni prehladi. A kako kot starš oceniti, ali ima otrok le prehlad ali je to začetek koronavirusa? To je nemogoče, pravi pediater Denis Baš, a otrok naj v vsakem primeru ostane doma. Z njim pa tudi vi, da ne bi širili okužbe še na delovnem mestu. Samoizolirajte se tudi v primeru, če ima vaš otrok odrejeno karanteno zaradi stika z okuženo osebo. Le tako lahko prekinemo verigo in zajezimo virus, so jasni epidemiologi.

Otrokom iz vrtca in prve triade ob prehladu ne bo treba na testiranje
10. 09. 2020 12.58Stroka ter ministrstvo za zdravje so dosegli konsenz glede vprašanja, ali testirati vse otroke z znaki okužbe dihal. Po novem tako na testiranje na okužbo s koronavirusom ne bo treba vrtčevskim otrokom ter šolarjem iz prve triade, razen v primeru, ko bi imeli tako znake okužbe dihal kot tudi vročino in drisko, je pojasnil pediater Denis Baš.

NIJZ izdal tudi priporočila za izvajanje športne vadbe
26. 05. 2020 15.36Zaradi intenzivne fizične aktivnosti, hitrega gibanja in pospešenega dihanja se sprošča večja količina kapljic iz ust in potencialno tudi novega koronavirusa, zato je tveganje za prenos okužbe, zlasti v zaprtih prostorih, večje. NIJZ zato svetuje, naj bo razpored vadbe različnih skupin pripravljen tako, da se vadbe med seboj časovno ne prekrivajo, udeleženci in trenerji naj vzdržujejo medsebojno razdaljo dva metra oz. več, vsi rekviziti, oprema in naprave pa morajo biti predhodno ustrezno razkuženi.