izbirni predmet

'Uro zgodovine so pretrgali streli in začeli pisati zgodovino na novo'

03. 05. 2024 06.00

Leto dni mineva, odkar so uro zgodovine na Osnovni šoli Vladislava Ribnikarja v Beogradu prekinili glasni streli. Nič več ni in nikoli več ne bo, kot je bilo, pravijo učitelji, ki so se ob prvi obletnici strelskega pohoda z ganljivim zapisom spomnili na svojega kolega in devet učencev, ki so 3. maja lani zadnjič prestopili šolski prag. "Sovraštvo jih je ubilo, nas pa lahko reši samo ljubezen," pravijo. Preverili smo, kaj, če sploh, se je v letu dni v Srbiji spremenilo.

Ravnatelji proti obvezni uvedbi pouka drugega tujega jezika

07. 02. 2024 12.36

V Združenju ravnateljev in pomočnikov ravnateljev predlagane rešitve v osnutku nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja 2023–2033 ocenjujejo kot večinoma predhodno prediskutirane in že implementirane v predlog novele zakona o osnovni šoli. Večina članov medtem nasprotuje uvedbi obveznega pouka drugega tujega jezika v zadnji triadi.

V šolo po strelskem napadu in v vojni: začetek pouka za Srbijo in Ukrajino

01. 09. 2023 15.33

Tudi v Srbiji se je za približno 760.000 učencev začelo novo šolsko leto. To se sicer odvija v senci majskih strelskih pohodov in razprav o tem, ali so oblasti po streljanju na beograjski osnovni šoli sprejele ustrezne ukrepe za varnost otrok. V senci groženj z bombami so v šolske klopi sedli tudi otroci v Ukrajini.

Srbski učenci se vračajo v šole, uvajajo poseben predmet

31. 08. 2023 12.50

Po dveh množičnih umorih se bo s petkom v Srbiji začelo novo šolsko leto. Zaradi strelskih pohodov pa so uvedli tudi nov šolski predmet, namenjen krepitvi pozitivnih vrednot, je napovedalo ministrstvo za izobraževanje. V ospredju šolskega leta, ki se bo začelo v petek, bo po zagotovilih ministrstva varnost učencev.

Prevetritev predmetnika osnovnih šol: več ur za šport in tuje jezike

22. 06. 2023 13.35

Na javni razpravi o predmetniku osnovne šole v okviru priprave nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja so med drugim izpostavili potrebo po več urah športa. Razprava se je dotaknila tudi uvajanja digitalnih kompetenc v pouk in prednosti učenja tujih jezikov ob predlogu uvedbe prvega tujega jezika v prvem in drugega v sedmem razredu.

Kako očarati dekleta: s košarko, kitaro ali kuhanjem?

26. 04. 2023 08.43

Čeprav sta sošolca, se Saš in Tim ne družita samo v učilnici, temveč skupaj trenirata tudi košarko in igrata kitaro. V kolikor jima ostane še kaj časa, se rada družita tudi v kuhinji, kjer se odlično dopolnjujeta: Saš najraje pripravlja kitajsko in mehiško hrano, medtem ko je Tim mojster za sladice. Je to prava kombinacija za osvojitev naziva 'Mali šef Slovenije'?

Priprava šolske reforme: nov način ocenjevanja, tuji jezik v prvem razredu

30. 03. 2023 19.36

Med napovedanimi reformami Golobove vlade je tudi šolska. Na tem področju so potrebne korenite spremembe, pravijo strokovnjaki. Med drugim naj bi spremenili predmetnik, prvi tuji jezik bi uvedli že v prvem razredu osnovne šole, spremenili naj bi tudi način ocenjevanja, nacionalno preverjanje znanja pa bi uvedli že po tretjem razredu.

Bobnar Elvis Homan se po desetletju na Nizozemskem vrača v domovino

22. 03. 2023 07.00

Elvis Homan je predstavnik mlajše generacije slovenskih jazz glasbenikov, ki si utira pot tako v tujini kot tudi na domačih tleh. Leta 2017 je diplomiral na Akademiji za jazz glasbo v Rotterdamu, kjer je študiral jazz bobne, a se odločil, da še ostane na Nizozemskem in se na magistrski študij poda v Amsterdam, kjer bo v letošnjem letu zaključil še program, ki je posvečen živi elektronski glasbi in sodobni kompoziciji.

Je osnovna šola zares brezplačna?

08. 03. 2023 12.19

Osnovna šola bi morala biti brezplačna, menijo na ZPM Ljubljana Moste-Polje, zato so na pristojno ministrstvo naslovili poziv k sprejetju ustreznih zakonskih sprememb. Na ministrstvu pojasnjujejo, da je spremembe, ki so predmet urejanja v zadevnih zakonih, treba vpeljevati postopoma, ob tehtnem premisleku in načrtovano, hkrati pa poudarjajo, da imamo na področju izobraževanja v Sloveniji že sedaj vzpostavljene številne sistemske ukrepe, ki pomagajo vsem učencem zagotavljati enake pogoje, ne glede na njihov socialno ekonomski položaj ali druge osebne okoliščine.

Zlato, dvakrat srebro, bron: slovenski dijaki zablesteli z znanjem o vesolju

27. 08. 2022 12.29

Pet slovenskih dijakov je na mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike v Gruziji dokazalo, da med 250 tekmovalci iz 48 držav sodijo v sam vrh po znanju o zvezdah, vesolju in fizikalnih pojavih, povezanih z njimi. Ponosni so lahko, da so v Gruziji odtisnili svoje izjemne pečate – zlato, dve srebrni in bronasto medaljo, prejeli pa so še pohvalo. Naloge na olimpijadi so namreč primerljive z izpitnimi nalogami 2. letnika univerzitetnega študija astrofizike. Zlato je v svojo astronomsko malho položil Peter Andolšek, mi pa smo se o zahtevni preizkušnji pogovarjali s srebrnim Vidom Kavčičem, ki nam je med drugim zaupal, od kod strast do neskončnega obzorja.

Šah – šola za življenje

21. 11. 2021 07.05

Šah je resen in naporen šport. Igralci lahko na večdnevnih turnirjih – partije so dolge tudi po šest ur – shujšajo po pet kilogramov. Ta kraljevska igra osvaja že otroke, postala pa je tudi globalna uspešnica, na spletu je ni še nikoli igralo toliko ljudi kot danes. Pa drži, da so moški boljši igralci od žensk ter da so vsi šahisti 'piflarji' in vase zaprti posebneži? Šah je sicer tudi umetnost in znanost, predvsem pa šola za življenje.

Znan nabor predmetov, iz katerega bodo devetošolci izbrali tretji predmet na NPZ

01. 09. 2021 14.52

Ministrica za izobraževanje Simona Kustec je določila štiri predmete, ki jih bodo lahko izbrali učenci 9. razredov pri opravljanju nacionalnega preverjanja znanja. Ti predmeti so geografija, kemija, tehnika in tehnologija ter tuji jezik. Določila je tudi, katerega od teh predmetov bodo opravljali na posameznih šolah.

Bodo študentje tudi ob evropske štipendije?

13. 03. 2021 11.09

Ob vseh nevšečnostih, ki so v lanskem in tekočem akademskem letu študentom otežile gmotni in logistični položaj, je za nekatere študente na mednarodni izmenjavi Erasmus pod vprašajem zdaj tudi redna štipendija.

Mali šefi, ki odraščajo v velike nadobudneže

10. 03. 2021 12.00

Za nami je prva oddaja tretje sezone šova Mali šef Slovenije, ki nam je postregla z veliko smeha, zabave in borbenosti, v zanimivem kuharskem izzivu pa smo tudi že dobili prva zmagovalca, ki sta se uvrstila v nadaljnje tekmovanje. Pari se potegujejo za naziv Mali šef Slovenije in tudi za denarno nagrado, ki jo bo njihovi šoli podaril Mercator. Poglejmo si, kakšne so njihove želje, ki si jih želijo uresničiti s pomočjo sredstev.

Miha Horvat in Vika Magdič

22. 02. 2021 05.30

Miha pravi, da obožuje kuhanje in da vsa njegova družina zelo rada kuha. Ko so se odprle prijave za Malega šefa, je dolgo iskal nekoga, ki bi se mu pridružil pri izzivu. In nato se je 'pojavila' Vika, ki ga je iznenada vprašala, ali se je res prijavil v šov. No, zdaj sta kuharska partnerja in med kuhanjem očitno tudi kakšno zapojeta.

OŠ Vodice: 'Zanimanja je res ogromno'

15. 04. 2020 05.44

Šesta oddaja Mali šef Slovenije je postregla z napetim dvobojem, obilico smeha in zabavnimi situacijami, žal pa se je za en par tekmovanje na tej točki zaključilo. Smo pa zato dobili še šesti polfinalistki, in sicer temperamentni Primorki, ki imata tako še vedno možnost osvojiti laskavi naziv Mali šef Slovenije in najvišjo denarno podporo za šolo, ki jo obiskujeta. Sicer bodo podporo prejele vse šole, višina le-te pa bo odvisna od uvrstitve posameznega para. Vzporedno s šovom med drugim preverjamo tudi, kako so šole iz prve sezone unovčile finančno podporo in tokrat smo pod drobnogled vzeli OŠ Vodice, ki sta jo lani zastopali Zala in Ela.

Hrvaški hvalospevi slovenskemu šolskemu sistemu

24. 12. 2019 08.42

Po objavljenih rezultatih raziskave Pisa, ki se osredotoča na bralne, matematične in naravoslovne kompetence 15-letnikov, so slovenski učenci znova dosegli odlične rezultate. To je vzbudilo pozornost naših južnih sosedov, ki so se nekoliko slabše uvrstili, zato so njihovi novinarji obiskali naše šole.

20.840 prvošolčkov v šolo pospremili tudi dijaki

02. 09. 2019 07.17

V šolske klopi je danes sedlo 187.525 šolarjev in šolark, ki so jih na poti v šolo pospremili tudi dijaki, ter okoli 74.000 dijakov in dijakinj. Prvič bo v šolo odšlo 20.840 otrok. Število osnovnošolcev se že nekaj let zvišuje, medtem ko je srednješolcev vsako leto manj. Osnovnošolcem sta na voljo dva nova izbirna predmeta, razrednikom višje plače, učitelji pa bodo lahko lažje ukrepali zoper motečega dijaka. To je le nekaj novosti.

Kdo so najbolje plačani slovenski uradniki v EU?

08. 05. 2019 15.25

V institucijah Evropske unije je zaposlenih več kot 55.000 uslužbencev, med njimi je približno 500 Slovencev. Kdo so najvišji slovenski uradniki v Evropski uniji, katere resorje obvladujejo in koliko so za svoje delo plačani? Pa tudi o tem, kakšne davke plačujejo in kako najlažje do službe v EU.

Mačehovska poteza fakultete za strojništvo: sredi leta novi pogoji

19. 12. 2018 18.58

Fakulteta za strojništvo si je privoščila mačehovsko potezo do otrok, ki so se pred štirimi leti odločili za srednjo strojno šolo. Kar sredi šolskega leta, ko se dijaki pripravljajo na maturo, so zaostrili vpisne pogoje za univerzitetni študij strojništva. Za maturitetni izbirni predmet so določili izključno matematiko.

Učenje slovenskega jezika letos prvič tudi na plaži v Novem Sadu

12. 08. 2016 18.14

Tudi letošnje poletje na novosadski mestni plaži na reki Donavi poteka program za otroke ''Pod krošnjami na Štrandu''. Učijo se tujih jezikov in spoznavajo kulturne pestrosti Vojvodine. Otroci se ob druženju v sproščenem vzdušju že četrto leto spoznavajo z jeziki avtohtonih narodnih manjšin, ki živijo v tej srbski avtonomni pokrajini, letos pa so se prvič srečali tudi z osnovami slovenskega jezika.

Gimnazijci na Biotehniškem centru Naklo

01. 02. 2016 06.30

Biotehniški center Naklo izobražuje dijake tudi v gimnazijskem programu, kjer v štirih letih pridobijo kvalitetno osnovo za nadaljnji študij. Po opravljeni splošni maturi je gimnazijcem odprta pot na študij vseh univerzitetnih programov.

Na srednji šoli računalniške igre kot izbirni predmet

19. 01. 2016 06.30

Čeprav se marsikomu zdijo računalniške igre kot nekaj nepotrebnega in otročjega, pa so se na Norveškem odločili, da bodo računalniške igre uvrstili med izbirne predmete. Srednja šola v Bergnu bo tako dala na voljo igranje iger, kot so League of Legends, Counter Strike: Global Offensive ter Dota 2.

FOTO: Pahor: V šoli postajate pogumne in svobodne osebnosti

01. 09. 2015 06.32

Za okoli 174.000 učencev in okoli 75.000 dijakov se je začelo novo šolsko leto. Slednjega si bodo še posebej zapomnili tisti, ki so v šolo vstopili prvič. Takih je 21.807. Policija opozarja na previdnost v prometu, še posebej v okolici šol.

Učencev iz leta v leto več. Ponekod tuji jezik že v prvem razredu

31. 08. 2015 16.01

Samo letos bo v primerjavi z lani 4000 več učencev. Tudi v srednje šole letos vstopa 700 dijakov več kot lani. Otroci so še posebej ranljiva skupina v prometu, saj so neizkušeni in manj previdni ter zato manj predvidljivi.

Novodobni očetje ljubeči družinski možje in ne več (zgolj) finančni skrbniki

08. 05. 2015 15.30

Enakost med spoloma se razume kot boj žensk za svoje pravice, a ni tako. Tudi moški bijejo svoj boj, med drugim tudi zato, da si izborijo svojo vlogo v skrbi za otroke in družinske člane. V Sloveniji je opazen velik premik, saj je kar dve tretjini vprašanih moških dejalo, da je njihova glavna vloga čustvena podpora družini in ne več zaslužek.

Z njo ni šale. Kdor se bo približal malemu princu, jo bo pošteno skupil

23. 03. 2014 10.18

Na Otoku je v zadnjem času precej govora o novi varuški malega princa Georgea. Čeprav je kraljevi dvor precej skop z informacijami o Španki, ki bo noč in dan skrbela za bodočega kralja, pa v javnost vseeno vsak dan pricurljajo nove zanimivosti.

Na vnovičen poziv se je prijavilo 13 kandidatov za predsednika KPK

21. 02. 2014 14.14

Prvi krog za izbiro novega vodstva protikorupcijske komisije je bil neuspešen. Na nov poziv predsednika republike Boruta Pahorja se je odzvalo 13 kandidatk in kandidatov.

Poslanci se strinjajo, da drugi tuji jezik ni obvezen

15. 07. 2013 13.02

Novela zakona o osnovni šoli, ki določa, da bo s šolskim letom 2014/15 prvi tuji jezik obvezen od 2. do 9. razreda, medtem ko bo drugi tuji jezik zgolj izbirni predmet v drugi in tretji triadi, je sprejeta.

Ni denarja ne kadrov, zato ostajamo pri enem tujem jeziku

10. 06. 2013 13.56

Z naslednjim šolskim letom se (tudi) zaradi varčevanja ukinja poskusno izvajanje drugega tujega jezika kot obveznega predmeta. Na področju poučevanja tujih jezikov se ne bo spremenilo nič drugega, zagotavljajo na ministrstvu za šolstvo.