iz Južne Afrike v Slovenijo

Slovenska baza, nagci in stara pingvinka Oma

23. 06. 2024 08.55

V kotu igrišča si ena skupina žogo podaja z nogo, na sredini jo druga odbija z glavo. Slovenski nogometaši v Nemčiji vsak dan trenirajo na tamkajšnjem stadionu, ki je precej večji, kot se sprva zazdi. Sprejme več kot 23.000 gledalcev, zgrajen pa je bil pred natanko 100 leti. V Wuppertalu, ki je najbolj znan po svojem visečem vlaku, je sicer nekoč živela najstarejša pingvinka na svetu, tam je bila odigrana tudi protestna tekma nagcev, katere namen je bil opozoriti na pretirano komercializacijo profesionalnega nogometa. V bazi v bližnjem hotelu jim gredo najbolj v slast testenine, igrajo pa tudi golf.

Osemkrat 80-kilogramski Benjamin Šeško

08. 06. 2024 20.36

Le še teden dni nas loči do začetka Eura 2024, v Nemčijo pa slovenski nogometni reprezentanti odhajajo s posebnim poklonom, ki je v tujini sicer nekaj povsem običajnega, na sončni strani Alp pa se ta tradicija (za zdaj) še ni razbohotila. V ljubljanskih Stožicah so umetniško posvetilo dobili David Brekalo, Petar Stojanović, Andraž Šporar in Timi Max Elšnik, v Radečah pa je skrbno nastajal tudi mural, posvečen lokalnemu heroju, napadalcu Benjaminu Šešku.

138 dni bombardiranja Gaze: 'Slovenija naj sprejme vojaški embargo za Izrael'

21. 02. 2024 19.07

Od začetka izraelskih bombardiranj in sistematičnega rušenja Gaze je minilo 138 dni, so v središču Ljubljane izpostavili organizatorji shoda za pravice Palestincev. Torej, 138 dni bombardiranja, ob tem pa tudi mesec dni od odločitve meddržavnega sodišča o potrebnih ukrepih za preprečitev genocida v Gazi, ki pa jo Izrael ne upošteva. Zato Slovenijo pozivajo, naj sprejme konkretnejše ukrepe: "Splošno pozivi namreč niso dovolj."

Slovenija bo sodelovala v postopku pred ICJ zaradi očitanih spornih dejanj v Gazi

11. 01. 2024 09.01

Južna Afrika je ob začetku obravnave njene tožbe na Meddržavnem sodišču (ICJ) Izraelu očitala kršitve konvencije ZN o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida. Opozorila je, da napad Hamasa 7. oktobra ne more upravičiti domnevnih genocidnih dejanj Izraela in dodala, da je izraelski vojaški odziv prebivalce Gaze pahnil na rob lakote. Izrael te obtožbe zavrača. Trije poslanci Levice prav tako pozivajo, naj se Slovenija pridruži tožbi Južne Afrike proti Izraelu. Vlada je medtem sporočila, da so sprejeli sklep, da bo Slovenija sodelovala v postopku pred ICJ, a kot je dodala ministrica za zunanje zadeve se tožbi Slovenija še ne more pridružiti.

Sojenje v zadevi Balkanski bojevnik: krivdo priznalo še osem obtožencev

23. 01. 2023 10.02

Na okrožnem sodišču v Ljubljani se je nadaljevalo ponovljeno sojenje v zadevi Balkanski bojevnik. Po četrtkovem preobratu, v katerem sta prvoobtoženi Dragan Tošić in drugoobtoženi Jakob Remškar po 13 letih priznala krivdo, je to zdaj storilo še osem soobtoženih.

Dragan Tošić priznal krivdo: Dovolj je bilo

19. 01. 2023 11.01

Na ponovljenem sojenju v zadevi Balkanski bojevnik se je zgodil preobrat. Prvoobtoženi Dragan Tošić je priznal krivdo, enako je storil tudi Jakob Remškar, eden od akterjev, ki jim je sodišče v preteklosti prisodilo najvišje kazni. Sodnica je njuno priznanje sprejela, ostali se bodo o krivdi izrekli na ponedeljkovi obravnavi. Tožilstvo predlaga kazen v višini že prestanih kazni v zaporu.

Sodišče izločilo del dokazov v zadevi Balkanski bojevnik

05. 01. 2023 14.39

Ljubljansko okrožno sodišče je delno ugodilo predlogu obrambe in izločilo del dokazov v zadevi Balkanski bojevnik. Zaradi izločitve dokazov zagovorniki obtoženih zdaj zahtevajo izločitev sodnega senata pod vodstvom sodnice Marjete Dvornik, o čemer bo odločal predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča Marjan Pogačnik.

Balkanski bojevnik: odločali bodo o izločitvi dokazov iz Srbije

22. 12. 2022 15.36

Senat ljubljanskega okrožnega sodišča bo do naslednje obravnave v zadevi Balkanski bojevnik, predvidene v začetku januarja, odločil o zahtevi obrambe za izločitev dela dokazov, vezanih na sojenje domnevnega balkanskega narko kralja Darka Šarića, je odločilo sodišče.

Balkanski bojevnik: začelo se je že tretje sojenje

08. 12. 2022 19.06

Po treh neuspelih poskusih se je z branjem obtožnice vendarle začelo že tretjič ponovljeno sojenje v zadevi Balkanski bojevnik. Medtem ko bi morali dvanajsterici, s prvoobtoženim Draganom Tošićem, ki ji tožilstvo očita trgovanje z drogami, soditi čim hitreje, saj primer prihodnje leto zastara, pa tudi tokrat ni šlo brez zapletov. Zaradi modificirane obtožnice se obtoženi niso hoteli zagovarjati, nato pa je obramba terjala izločitev večine dokazov, ki jih je pridobila Policija. Gre med drugim tudi za dokaze, zaradi katerih je Vrhovno sodišče pred slabim letom razveljavilo zaporne kazni balkanskim bojevnikom, saj je ocenilo, da je te dokaze policija pridobila nezakonito.

Putinovih 70

07. 10. 2022 07.36

Danes praznuje Vladimir Putin. Ruski voditelj, za del sveta osovražen, del pa mu želi, da bi živel (in vladal) še enkrat toliko časa. Prehodil je pot od obveščevalca preko birokrata na lokalni ravni do najvišjega položaja v državi. Putin je na oblasti že 23 let in že skoraj tako dolgo s svojimi potezami dela sive lase zahodnemu svetu oziroma svojim tamkajšnjim kolegom. Njegove lastnosti, kot so odločnost pri doseganju zastavljenih ciljev, nepopustljivost in želja po prevladi, v nekaterih vzbujajo občudovanje, v drugih pa strah, da bo odšel v velikem slogu, če bo kdaj stisnjen v kot. V smislu, da bo takrat pritisnil na zloglasni "rdeči gumb".

Slovenijo prešle močnejše nevihte z nalivi, klestila tudi toča

21. 06. 2022 07.47

Tudi na prvi dan koledarskega poletja so se v Sloveniji pojavljale močnejše nevihte z nalivi. Uprava RS za zaščito in reševanje je obvestila o dogodkih večjega obsega z območij občine Hoče-Slivnica, Lenarta, Laškega, Radencev, Semiča, Črnomlja, Svete Ane, Straže in Novega mesta. Iz Slovenj Gradca in Metlike so poročali o vetrolomu, na Dolenjskem, v Lovrencu na Pohorju ter Radljah ob Dravi pa je klestila toča v velikosti jajca.

Ihan: Razprave o švedskem modelu v tej fazi pandemije so brez pomena

21. 05. 2022 11.03

Razprave o švedskem modelu so brez pomena, saj smo zaradi prekuženosti in precepljenosti v drugačni fazi pandemije, meni imunolog Alojz Ihan. Bolj kot napovedi epidemičnih valov bi se po njegovi oceni morali ukvarjati z dolgotrajnimi posledicami covida-19, katerih resnost v primeru različice omikron še ni povsem jasna.

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?

21. 04. 2022 06.09

Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

Expo si je v živo ogledalo že več kot 13,5 milijona obiskovalcev

15. 02. 2022 12.20

Svetovno razstavo Expo si je v živo samo v zadnjem tednu ogledalo milijon obiskovalcev, skupna številka do danes pa je 13,5 milijona obiskovalcev, so našteli organizatorji. Dodatnih 121 milijonov je ogled opravilo virtualno predvsem zaradi različnih koncertov svetovnih zvezdnikov. Slovenija se je med drugim predstavila svetu s 3D-modelom kranjske čebele, ki je 100-krat večji od te živali v naravi. Za glasbeno predstavitev pa sta poskrbela Tjaša Fajdiga in Lenart Kobal.

Različica omikron: simptomi, potek bolezni in optimistične napovedi

19. 01. 2022 13.50

Za koronavirusno različico omikron je značilno, da je neprimerno bolj kužna od prejšnjih različic, osebe, ki so cepljene ali so virus že prebolele, pa so pred njo manj zaščitene. Večina ljudi okužbo preboleva kot prehlad – najpogostejši simptomi so zamašen nos, bolečine v žrelu, hripavost, suh kašelj in bolečine v mišicah, pojasnjuje infektolog Janez Tomažič. Napovedi so optimistične, vse kaže, da gremo v smer, ko bo virus počasi izgubil virulentnost, mi pa bomo imeli čedalje bolj izkušen imunski sistem. Novo upanje so tudi cepiva, ki bodo aktivirala celično imunost.

Narkokralj Darko Šarić odhaja iz zapora. Premestili so ga v hišni pripor

24. 12. 2021 15.39

Balkanski narkokralj, ki mu v Beogradu sodijo zaradi tihotapljenja 5,7 tone kokaina iz Južne Amerike v Evropo, bo po skoraj sedmih letih pripora, ki jih je preživel v zaporu, premeščen v hišni pripor, poročajo srbski mediji. Tako se je odločilo vrhovno sodišče. Enako so se odločili tudi v primeru treh njegovih sodelavcev, ki so bili prav tako obsojeni.

Končno znano, zakaj so izpustili Balkanske bojevnike

21. 12. 2021 08.37

Konec novembra je Vrhovno sodišče razveljavilo sodbo v primeru Balkanski bojevnik, zdaj pa je prišlo tudi uradno pojasnilo, zakaj. Kot so zapisali v sporočilo za javnost, je sodišče sodbi sodišč prve in druge stopnje v zadevi Balkanski bojevnik razveljavilo zaradi opiranja pravnomočne sodbe na dokaze, ki so bili pridobljeni s kršitvijo ustavno zagotovljenih človekovih pravic ter temeljnih svoboščin.

Jerala: Preuranjeno je računati, da gre pri omikronu le za blag potek bolezni

10. 12. 2021 06.00

Številne države na pragu božično-novoletnih praznikov zaostrujejo ukrepe za preprečevanje širjenja virusa. Večina Evrope je namreč obarvana v rdečo, Slovenija pa v temno rdečo barvo. Sosednja Avstrija ob tem uvaja obvezno cepljenje, Slovaška pa nagrade do 300 evrov. Kaj pravzaprav prinaša različica omikron? Je morda na obzorju začetek konca epidemije? Tudi o tem s profesorjem Romanom Jeralo s Kemijskega Inštituta.

Žgajnarjeva dvomi, da je mogoče novo sojenje v zadevi Balkanski bojevnik izpeljati v dveh letih

07. 12. 2021 16.32

Državna tožilka Blanka Žgajnar pravi, da ne pozna razlogov, zaradi katerih je vrhovno sodišče razveljavijo sodbo v zadevi Balkanski bojevnik in obtožence izpustilo na prostost, saj odločitve še ni prejela. Dvomi pa, da lahko novo sojenje zaključijo v dveh letih, to je še pred zastaranjem.

Slovenija uvaja večkratno testiranje potnikov iz držav na jugu Afrike

01. 12. 2021 15.29

Zaradi širjenja nove koronavirusne različice omikron je vlada na dopisni seji odločila, da morajo potniki, ki pridejo v Slovenijo iz sedmih držav na jugu Afrike, med desetdnevno karanteno opraviti tri PCR-teste. Obvezne karantene ne morejo predčasno prekiniti, traja torej polnih deset dni. Odlok bo začel veljati naslednji dan po objavi v uradnem listu.

Ministrstvo izvajalcem: Vse, ki prihajajo iz držav južne Afrike, testirajte s testi PCR

30. 11. 2021 13.15

Ministrstvo za zdravje je vsem izvajalcem testiranja na koronavirus zaradi nove različice omikron poslalo dodatna navodila glede testiranja oseb, ki so prišli iz rizičnih držav. Izvajalcem so naročili, da vse osebe, ki jim je bila odrejena karantena na domu zaradi prihoda iz južne Afrike testirajo s testi PCR.

Logarjeva: Iluzorno bi bilo pričakovati, da omikron ne bo prišel tudi k nam

29. 11. 2021 16.01

Različica omikron je po prvih podatkih bolj nalezljiva kot doslej odkrite različice koronavirusa, je povedala infektologinja Bojana Beović. Okuženi s to različico so doslej zbolevali za blažjim potekom bolezni. Ni pa še jasno, ali je za blažji potek odločilna starost in ali je k njemu prispevalo cepljenje oziroma prebolela okužba. Vodja svetovalne skupine Mateja Logar je povedala, da tudi ta različica zagotovo prišla v Slovenijo, vseeno pa upa, da bodo obstoječi ukrepi zadostovali. Infektolog Janez Tomažič je medtem pozval k spoštovanju osnovnih ukrepov za preprečitev širjenja koronavirusa in k cepljenju. Možnost, da bi bila zdajšnja cepiva proti omikronu neučinkovita, je po njegovih besedah majhna.

Po prihodu z juga Afrike stroga karantena tudi v Sloveniji

27. 11. 2021 09.52

Zaradi nedavne potrditve skrb vzbujajoče različice koronavirusa omikron je odločitev o omejitvi potovanj iz držav južne Afrike sprejela tudi slovenska vlada. Določila je obvezno karanteno za tiste, ki imajo prebivališče na območjih, kjer je bila ugotovljena prisotnost omenjene različice. Osebe, ki so se v zadnjih dveh tednih zadrževale na ogroženih območjih, morajo o tem obvestiti Policijo na številko 113, nato se jih napoti v karanteno na domu za 10 dni. Obvezne karantene se ne more predčasno prekiniti, dan po njenem izteku pa je treba opraviti še PCR-test.

Preobrat v zadevi Balkanski bojevnik: Tošić na prostosti

26. 11. 2021 19.15

Po naših informacijah je vrhovno sodišče v Ljubljani razveljavilo sodbo v primeru Balkanski bojevnik. Na podlagi 423. člena Zakona o kazenskem postopku je sodišče prekinilo prestajanje zaporne kazni za obsojence v tej zadevi, med drugim za prvoobtoženega Dragana Tošića, domnevnega vodjo slovenskega narkokartela.

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'

16. 10. 2021 07.00

Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Hrvaška policija obtožena kraje in nasilnega zavračanja afganistanskih beguncev

31. 08. 2021 18.31

Medtem ko so se zavezniške sile trudile evakuirati na tisoče beguncev iz Kabula, naj bi hrvaška policija domnevno okradla in v Bosno nezakonito vrnila več deset Afganistancev, ki so svojo državo zapustili zaradi strahu pred talibansko represijo.

S ponedeljkom zaostreni pogoji za prehod državne meje

04. 03. 2021 14.33

Vlada bo zaradi grožnje, ki jo predstavljajo nove različice SARS-CoV-2, zaostrila pogoje za prehajanje meje. Od ponedeljka bodo znova uvedli kontrolne točke na notranjih schengenskih mejah. Spreminjajo se tudi pogoji glede predčasne prekinitve karantene ob prihodu v državo, je na novinarski konferenci pojasnil notranji minister Aleš Hojs.

Italija proučuje možnosti lastne proizvodnje cepiva

23. 02. 2021 12.52

Italijanska vlada namerava okrepiti potek cepljenja proti covidu-19, zato proučuje možnosti lastne proizvodnje cepiva. Na Hrvaškem kljub rahlemu porastu dnevnega števila okužb v začetku marca pričakujejo dodatno sproščanje, v Avstriji pa se okužbe znova širijo občutno hitreje. Na Češkem je število bolnikov, ki potrebujejo intenzivno bolnišnično nego znova nevarno naraslo, škotska vlada pa za razliko od britanske zagovarja bolj previdno sproščanje ukrepov. Ukrepe so nekoliko sprostili tudi na Nizozemskem, a policijska ura ostaja.

Bodo cepiva ustavila nepredvidljive in bolj nalezljive seve?

05. 02. 2021 06.00

Od izbruha v kitajskem Vuhanu je novi koronavirus že večkrat spremenil svojo obliko. Čeprav so mutacije tovrstnih virusov običajne in pogoste, skrb vzbujajo angleški, južnoafriški in brazilski sev. Ti so po prvih ocenah znanstvenikov veliko bolj prenosljivi od izvirne različice, prvega pa smo potrdili tudi že v Sloveniji. Zato ostaja vprašanje, kakšen vpliv na potek pandemije bodo imeli v prihodnje in kar je najbolj pomembno, ali bodo proti njim učinkovita tudi cepiva?

Številne države prepovedale lete iz VB, tudi Hrvaška in Avstrija

20. 12. 2020 08.00

Iz Velike Britanije poročajo o novem sevu novega koronavirusa, ki naj bi bil za kar 70-odstotkov bolj nalezljiv. Številne evropske države so zato že prepovedale potovanja iz Velike Britanije. Prva je bila Nizozemska, sledila je Belgija, za ukrep pa so se zatem odločile še Hrvaška, Avstrija, Nemčija, Francija in Irska, Italija ga je napovedala. Pristojne slovenske oblasti o ukrepih še presojajo.