ivan kneževič

'Robotika ni več nadstandard, postala je standard. Zaslužijo si ga tudi drugod'
14. 04. 2025 15.25Kirurgi v ljubljanskem UKC na leto opravijo okoli 400 robotskih operacij. Kot so sporočili z UKC Ljubljana je je med njimi tudi okoli pet sočasnih večorganskih posegov, ki ta hip predstavljajo vrhunec robotske kirurgije v svetovnem merilu. Takšne operacije prinašajo veliko prednost za bolnike, saj omogočajo hitro okrevanje, hkrati pa je na ta način manj obremenjena zdravstvena nega.

Hvaležna starša: Valentino živi samo zato, ker je bila operacija v Sloveniji
21. 02. 2025 09.47Zdravniki v UKC Ljubljana so dosegli nov mejnik v medicinski stroki in uspešno presadili srce komaj šestmesečnemu dojenčku. Malemu Valentinu je zaradi genske bolezni srčne mišice odpovedalo srce. Za postopkom transplantacije stoji ekipa izjemnih strokovnjakov, ki so bili sposobni dobro sodelovati in premorejo tudi veliko empatije. Na novinarski konferenci so povedali, da je njihov uspeh grenka sreča, saj to pomeni, da je nekomu drugemu nekje umrl otrok. Spregovorila sta tudi starša malega pacienta in povedala, da se počuti dobro. "Valentino je danes desetmesečnik, pri katerem nihče ne bi opazil, da je prestal takšno operacijo. Plazi se, skoraj že hodi, se ves čas smeji in odlično sprejema zdravila!"

Izjemen uspeh UKC Ljubljana: srce presadili komaj šestmesečnemu dojenčku
20. 02. 2025 10.09UKC Ljubljana se lahko pohvali z novim, izjemnim uspehom na področju transplantacij srca. Srce so namreč uspešno presadili komaj šestmesečnemu dojenčku, ki je po posegu dobro okreval.

Z letalom po srce
14. 10. 2023 07.00Delovni dan se je že končal, večer se je počasi prevešal v noč, ko je zazvonil telefon. Dobili smo zeleno luč za snemanje celotnega procesa darovanja organov. Vznemirjenje, adrenalin, pomešana s tesnobo. Klic novega upanja je bil hkrati tudi klic, da je pred tem nekdo izgubil življenje. Ko smo se sredi noči s kirurgom, ki bo v tujini odvzel srce, odpravljali z ljubljanske urgence, so pacientu, ki se je nekaj nadstropij višje – na intenzivnem oddelku v ljubljanskem UKC, boril za življenje – sporočili: Za vas imamo novo srce.

Nove težave otroške srčne kirurgije: odšel že drugi kirurg v dveh mesecih
24. 05. 2023 10.59Program otroške srčne kirurgije je zapustil vodilni strokovnjak Miha Weiss. V pismu je sporočil, da daje nepreklicno odpoved in da zapušča tudi UKC Ljubljana. Vodstvo kljub temu vztraja, da program uspešno deluje, edini preostali otroški kardiokirurg Igor Šehić iz Beograda pa, da je enako kompetenten. Spomnimo, Weiss je tesno sodeloval s praškim strokovnjakom Romanom Gebauerjem, ki je marca prekinil sodelovanje z UKC Ljubljana.

Otroško srčno kirurgijo zapustil vrhunski strokovnjak, UKC: ni razloga za skrb
24. 03. 2023 09.04Po nekaj letih zatišja znova poročamo o težavah na otroški srčni kirurgiji. Sodelovanje z UKC Ljubljana je namreč prekinil vrhunski češki kirurg Roman Gebauer, ki je pred petimi leti prišel reševat program. Kot zagotavljajo na UKC Ljubljana, ni razloga za skrb in da otroke s takšnimi težavami normalno obravnavajo. Še vedno pa si želijo sodelovati z dr. Gebauerjem in za to si bodo prizadevali, so povedali na novinarski konferenci. K sodelovanju so začasno povabili slovenskega kirurga Janeza Vodiškarja, ki dela v Stuttgartu in je UKC zapustil leta 2014.

Na presaditev organov trenutno čaka 155 bolnikov
07. 10. 2022 09.29V nacionalni register opredeljenih oseb glede darovanja organov po smrti se je v tem letu do konca septembra vpisalo 930 ljudi, kar je 244 več v primerjavi z enakim obdobjem v lanskem letu. V registru je opredeljenih 12.510 ljudi, od tega 12.441 za darovanje, 69 jih je izrazilo nasprotovanje darovanju. Stopnja privolitve svojcev za darovanje je 66 odstotkov.

Človek s prašičjim srcem: kako je to mogoče in ali je to res potrebno?
15. 01. 2022 08.0057-letnik iz ZDA je prejel gensko spremenjeno prašičje srce, ki ga njegov organizem zaenkrat ni zavrnil. Medtem ko nekateri zgodovinski eksperiment primerjajo s trenutkom, ko je človek pristal na luni, se porajajo številna strokovna in etična vprašanja, ki jih odpira takšen preboj na področju presaditev živalskih organov v človeka. "Prezgodaj je še, da bi lahko kritično ovrednotili, ali je bilo vse narejeno v skladu s pravili in če je bil pacient dovolj seznanjen z vsemi možnimi posledicami. Lahko, da je šlo za prepričevanje človeka, da nima več druge možnosti, samo zato, da si prvi na svetu naredil ta korak," opozarja dr. Andrej Gadžijev, direktor Slovenija-transplant. Takšna operacija bi lahko sicer v prihodnosti ponudila resen potencial za rešitev hudega nesorazmerja med številom prejemnikov in dajalcev, težko pa je napovedati, kdaj bo to postala realnost, ocenjuje dr. Kneževič iz UKC Ljubljana. Oba poudarjata, da je treba napore usmeriti v iskanje človeških darovalcev, saj imamo na tem področju dovolj rezerv.

V Sloveniji presaditve organov nadpovprečno uspešne
16. 01. 2020 15.57UKC Ljubljana praznuje 20. obletnico pridružitve organizaciji Eurotransplant, s katero vsako leto izmenja do 60 organov. Presaditve so v Sloveniji sicer nadpovprečno uspešne - imamo denimo največje število presaditev srca na 1000 prebivalcev. V centru za transplantacijsko dejavnost so lani presadili 96 organov, na čakalnem seznamu pa je trenutno 227 bolnikov.

V Ljubljani uspešno presadili obe pljučni krili
25. 09. 2018 15.50V ljubljanskem kliničnem centru so prvič v zgodovini ustanove in Slovenije izvedli sočasno presaditev obeh pljučnih kril. Izjemno zahteven poseg pomeni novo prelomnico v slovenskem zdravstvu, hkrati pa predstavlja začetek izvajanja celotnega programa presaditve pljuč v kliničnem centru. Presaditve so do zdaj namreč opravljali na Dunaju.

Bolnikov, ki potrebujejo presaditev organov, vedno več, kadra pa primanjkuje
07. 10. 2016 15.55Slovenski transplantacijski program je uspešen, a srečujejo se s številnimi težavami. Primanjkuje jim kadra in primernih darovalcev. Večino organov za presaditev pridobijo od možgansko mrtvih darovalcev. Povečala se je tudi stopnja odklonitev svojcev umrlega za darovanje.

V UKC Ljubljana uvedli novo, minimalno invanzivno kirurško metodo
21. 09. 2016 13.51V ljubljanskem kliničnem centru so junija prvič izvedli laparoskopski odvzem ledvice živemu darovalcu. Pri laparoskopskem odvzemu ledvice junija letos je mama darovala ledvico mladoletnemu sinu.

Prva hkratna presaditev jeter in ledvic trajala več kot 12 ur; pacient že zapustil bolnišnico
08. 05. 2014 16.00V prvi hkratni presaditvi ledvic in jeter na UKC Ljubljana je sodelovalo 13 zdravstvenih delavcev, trajala pa je več kot 12 ur. Bolnik je na poseg čakal tri mesece. Prejšnji teden so ga odpustili iz bolnišnice, zdaj pa ga spremljajo le še ambulantno.

Novi zapleti na otroški srčni kirurgiji: srbski kirurg ni dobil priznane specializacije
08. 04. 2014 14.11Strokovna komisija ministrstva za zdravje srbskemu otroškemu kirurgu Igorju Šehiću ni priznala specializacije, kar pomeni, da bi mu lahko ministrstvo zavrnilo licenco za delo v Sloveniji.

Bloudkove nagrade za Mazejevo, Polavderjevo in Zavca
11. 02. 2011 19.29Tina Maze, Lucija Polavder in Dejan Zavec za vrhunski mednarodni športni dosežek, Rolando Pušnik za izjemen prispevek k razvoju slovenskega športa in Milan Kneževič za življenjsko delo in izjemen prispevek k razvoju športa v Sloveniji so dobitniki Bloudkovih nagrad za leto 2010.