ivan šprajc

Bosanske piramide: energetski fenomen ali dobičkonosna prevara?
29. 12. 2024 07.57Trditve Semirja Osmanagića in njegovih somišljenikov o obstoju piramid v kraju Visoko že dlje časa razburjajo stroko. Čeprav so različni strokovnjaki potrdili njegovo odkritje, je večina skeptična, češ da gre za naravne griče, ki so jih oblikovali geološki procesi, kot je erozija. Označujejo ga za prevaranta in psevdoznanstvenika in mu celo očitajo, da sam koplje rove za turistične in dobičkonosne namene. "Kritike ljudi, ki ne samo, da nikoli niso bili v Bosni, pač pa so piramide gledali samo na televiziji in verjamejo v pravljice, da so jih gradili sužnji kot grobnice faraonom, so zame povsem nerelevantne," odgovarja bosanski Indiana Jones. In še: Nihče od mojih kritikov ni strokovnjak za piramide, jaz pa jih preučujem že celo življenje.

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'
28. 12. 2024 10.15Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

Med prejemniki Zoisovih in Puhovih nagrad Igor Akrapovič in Ivan Šprajc
28. 11. 2024 21.53V Cankarjevem domu so podelili 15 državnih nagrad za izjemne znanstvene in raziskovalne dosežke. Prejemnikom Zoisovih in Puhovih nagrad in priznanj ter ambasadorki znanosti je čestital tudi predsednik vlade Robert Golob, ki je poudaril pomen vlaganja v znanost in razvoj za družbeni napredek.

Pod vodstvom slovenskega arheologa Šprajca odkrili ostanke majevskega mesta
21. 06. 2023 17.38Raziskovalna skupina pod vodstvom mednarodno priznanega slovenskega arheologa Ivana Šprajca je v tropskem pragozdu južne Mehike odkrila ostanke majevskega mesta Ocomtun, ki je bilo pred približno 1000 leti pomembno regionalno središče tedanje staroselske družbe, so sporočili z ZRC SAZU.

Odkritje slovenskega arheologa: majevski koledar, star več kot 3000 let
09. 01. 2023 10.35Nova študija kaže, da je majevski koledar v resnici mnogo starejši, kot so domnevali. Starodavni koledar morda izvira že iz leta 1100 pred našim štetjem, kar je več stoletij prej, kot je bilo ocenjeno doslej. Za prelomno odkritje, ki je bilo objavljano v reviji Science Advances, je zaslužen slovenski arheolog Ivan Šprajc.

Šprajc o odkritjih letošnje odprave: Več imamo vprašanj kot odgovorov
11. 10. 2018 15.32"Populacije je bilo veliko več in tudi hierarhija je bila očitno veliko bolj razvejana, kot smo sprva domnevali." S temi besedami priznani arheolog in raziskovalec Ivan Šprajc strne ugotovitve, ki jih je o življenju majevske civilizacije na območju mehiškega Campecheja dala enajsta terenska odprava, s katere se je njegova ekipa vrnila julija.

'To, da ostanke Majev najdemo preraščene v gozdu, ima svoj čar'
15. 07. 2018 07.00Maji nikoli niso napovedali, da bo 21. 12. 2012 konec sveta, to je bil lari fari, ki so ga razni ezoteriki napihnili in izkoristili, ocenjuje priznani arheolog in strokovnjak za majevsko civilizacijo Ivan Šprajc. To, da so dosegli tako visoko raven razvoja brez poznavanja kovin, kolesa in neodvisno od starega sveta, je po njegovem fascinantno.

Slovenec, ki globoko v džungli odkriva davno izgubljena majevska mesta
14. 07. 2018 07.00Globoko v mehiški džungli, kamor človeška noga nikoli ne stopi, se z mačeto v roki in klobukom na glavi mimo strupenih kač in tarantel prebija mož, ki mu ljudje pravijo slovenski Indiana Jones. Pred leti je skupino arheologov pripeljal do treh davno izgubljenih majevskih mest, zdaj pa smo z njim po sledeh Majev stopili tudi mi.

Slovenskega Indiano Jonesa v džunglo vlečeta hrepenenje in močne emocije
20. 09. 2014 18.51Slovenski arheolog Ivan Šprajc se vsako leto poda raziskovat starodavne Maje na drugi konec sveta. Šprajc, znan tudi kot slovenski Indiana Jones, je letos v džungli mehiškega polotoka Jukatan našel dve izgubljeni mesti, stari več kot 1.000 let in to z majhno odpravo, za katero je denar zbral kar sam.

Arheolog Šprajc o novih odkritjih: Nismo imeli pojma, kaj točno bomo našli
17. 09. 2014 19.39Ivan Šprajc je poleti v tropskem pragozdu v Mehiki odkril ostanke dveh mest, ki sta svoj razcvet doživeli pred več kot tisoč leti, danes pa ležita v neraziskanem območju jukatanskega pragozda. Uspelo mu je brez finančne pomoči naše države, odpravo je namreč financiral izključno z denarjem sponzorjev.

VIDEO in FOTO: Spektakularno odkritje slovenskega arheologa v mehiški džungli
23. 08. 2014 14.03Potem ko je bilo izgubljeno štiri desetletja, so arheologi pod vodstvom Slovenca ponovno odkrili najdišče Lagunita, na katerem je dobro ohranjena fasada v obliki žrela pošasti. Povsem naključno so naleteli še na eno najdišče, ki so ga poimenovali Tamchen (globok vodnjak). Gre za velik uspeh.

Z mislimi že pri naslednji odpravi sredi džungle
12. 07. 2013 17.33Slovenskega arheologa in etnologa Ivana Šprajca, ki je spomladi kot vodja mednarodne odprave odkril najobsežnejšo poznano majevsko naselbino, je sprejel predsednik države Borut Pahor. Šprajc je dejal, da znanstveniki takšnih priznanj niso vajeni. Upa pa, da bodo dosežke opazili tudi tisti, ki bi takšne odprave lahko denarno podprli.

VIDEO: S pomočjo slovenskega znanja odkrili starodavno majevsko mesto
20. 06. 2013 10.20Arheologi pod vodstvom Slovenca Ivana Šprajca so na polotoku Jukatan odkrili ruševine starodavnega mesta. S površino več kot 22 hektarjev in ostanki številnih stavb je to najobsežnejša doslej poznana majevska naselbina na tem območju.