italijanski znanstveniki

Napačna interpretacija: 'Cepljeni so izgubili desetletja pričakovane življenjske dobe'

16. 07. 2024 18.02

Že mogoče, da je od pandemije covida-19 minilo že kar nekaj časa, a še vedno je veliko raziskav – in lažnih trditev – o koronavirusu. Nova študija o cepljenju se zdaj predvsem po družbenih omrežjih širi skupaj z napačno razlago.

Na Luni odkrili jamo, ki bi lahko služila za izgradnjo stalne baze

16. 07. 2024 16.12

Italijanski znanstveniki so v ponedeljek sporočili, da so prvič odkrili jamo na Luni, ki bi lahko bila s svojimi okoli 100 metri globine primerna tudi za izgradnjo stalne baze za ljudi. Znanstveniki domnevajo, da je na Luni še več sto drugih votlin.

Podnebni aktivisti v rimski vodnjak Trevi zlili črno tekočino

21. 05. 2023 15.26

Člani italijanske okoljevarstvene skupine Zadnja generacija so v znameniti vodnjak Fontana di Trevi v Rimu protestno zlili črno tekočino, pripravljeno iz razredčenega rastlinskega oglja. Z dejanjem so želeli poudariti potrebo po reševanju podnebne krize.

Italija namerava prepovedati meso iz laboratorija

29. 03. 2023 16.20

Italijanska vlada je pripravila zakonodajo, ki bi prepovedala meso, pridelano v laboratoriju, in drugo sintetično pridelano hrano. Kot trdijo, želijo na ta način zaščititi kulinarično tradicijo in zdravje državljanov. Če bodo zakon podprli, bi globe lahko znašale do 60.000 evrov.

V Italiji se skriva okostje ogromnega kita: zadnji sredozemski sinji kit?

17. 03. 2023 18.34

Na robu italijanske obale, globoko pod zemljo in le nekaj kilometrov od znamenitega stolpa v Pisi, leži starodavno okostje velikanskega kita. Ker gre za izredno redko, pa tudi nepričakovano najdbo, italijanski znanstveniki premišljujejo, da bi ga izkopali.

Kava – perfektno spražena kavna zrna za najboljši okus

18. 01. 2023 09.38

Kava je napitek, brez katerega si marsikdo ne predstavlja jutra, saj nas prijetno ogreje in napolni z energijo, medtem ko uživamo ob njenih vonjavah.

V Italiji in Španiji divjajo gozdni požari, močan veter otežuje delo gasilcem

16. 08. 2022 14.20

Zahodno od italijanskega letoviškega mesta Rimini je izbruhnil gozdni požar, katerega gašenje otežuje močan veter. Z ognjenimi zublji se borijo tudi gasilci na Siciliji vzhodno od Palerma. Na jugovzhodu Španije pa se z velikim požarom, ki je zajel skoraj 10.000 hektarjev površin, bori okoli 300 gasilcev in 24 helikopterjev ter letal.

Slovenski invalid prvi opravil kilometrski potop v šestih dneh

17. 05. 2022 11.31

Nino Batagelj je prvi invalidni potapljač na Zemlji, ki je v šestih dneh v seriji dvanajstih potopov na globino 40 metrov zbral kilometer poti v globino in nazaj. Potapljal se je skupaj z inštruktorjem Brankom Ravnakom v bazenu Y40 v Padovi. Cilj potopa pa ni bil zgolj preizkusiti, ali Batagelj zmore preseči mejo na področju potapljanja invalidov, temveč tudi zbrati podatke za znanstveno študijo o vplivih okolja s povišano temperaturo na potapljače z motnjo termoregulacije. Voda v bazenu Y40 je za to najprimernejša, saj znaša njena temperatura 34 stopinj Celzija.

'Vsak obiskovalec bo z nakupom vstopnice pomagal človeški ribici in sebi'

28. 11. 2021 17.40

Zdaj je že dobro znano, da se pod starim Kranjem skriva 1300 metrov podzemnih rovov, ki so jih zgradili med 2. svetovno vojno in so prvotno služili kot mestno zaklonišče. Le malokdo pa ve, da se le streljaj od tam nahaja naravna jama Tular, v kateri deluje jamski laboratorij s človeškimi ribicami. Ta je namenjen preučevanju teh živali in ni odprt za javnost. A že spomladi prihodnje leto bodo ribice zaplavale tudi v kranjskih rovih.

V štirih letih se je Mont Blanc znižal za skoraj en meter

01. 10. 2021 08.08

Od zadnje uradne meritve v letu 2017 se je francosko-italijanski Mont Blanc znižal za nekaj manj kot en meter. Ta najvišja gora v zahodni Evropi sicer že od leta 2001 vsako leto povprečju izgubi 13 centimetrov. Njen skalnati del namreč meri 4792 metrov, vendar pa je po vrhu prekrit z debelo snežno plastjo. Znanstveniki medtem ob višanju temperatur svarijo pred hitrim taljenjem ledenikov.

Znanstveniki ustvarili 12 zarodkov funkcionalno izumrlega severnega belega nosoroga

30. 07. 2021 18.59

Znanstveniki, ki si prizadevajo za povrnitev funkcionalno izumrlega severnega belega nosoroga, so sporočili, da so uspešno ustvarili tri dodatne zarodke podvrste. S tem se je skupno število zarodkov povzpelo na 12. Nosorogi imajo sicer zelo malo naravnih plenilcev, vendar pa je njihovo število zaradi krivolova v zadnjih desetletjih drastično upadlo.

V tednih po cepljenju 90 odstotkov manj hospitalizacij, 95 odstotkov manj smrti

16. 05. 2021 12.26

Okužbe z novim koronavirusom so se pri odraslih vseh starosti v petih tednih po prvem odmerku cepiv podjetij Pfizer/BioNTech, Moderna in AstraZeneca zmanjšale za kar 80 odstotkov, hospitalizacije za 90 odstotkov, smrti zaradi covida-19 pa za kar 95 odstotkov, je pokazala raziskava iz Italije.

Nemški znanstveniki odkrili povezave med cepljenjem in krvnimi strdki pri nekaterih

20. 03. 2021 12.19

Skupina nemških znanstvenikov iz Univerzitetne bolnišnice Geifswalda je sporočila, da je odkrila razlog za nastanek krvnih strdkov pri majhnem številu prejemnikov cepiva AstraZeneca. Kot so sporočili, bodo sedaj lahko z usmerjenim zdravljenjem zdravili tiste paciente, pri katerih se bodo pojavili tovrstni zapleti.

Beovićeva: Bilo bi res dobro, da se javno cepi politični vrh

16. 03. 2021 15.08

Prekinitev cepljenja s cepivom AstraZenece je sprožila različne odzive. Nekateri v tem vidijo priznanje, da s cepivom nekaj ni v redu, drugi menijo, da je vlada s to potezo spodkopala zaupanje ljudi v cepljenje. Kako jim ga bo povrnila? Beovićeva meni, da bi bilo imenitno, če bi se z njim v nadaljevanju med prvimi cepil politični vrh. Kateri evropski voditelji pa so svojim državljanom sami že postavili zgled?

Hrvaška v zaostrovanje ukrepov, v Avstriji cepljenje morda že januarja

24. 11. 2020 07.41

Na Hrvaškem, kjer so potrdili še 2323 okužb z novim koronavirusom, bodo po napovedih notranjega ministra Božinovića pripravili ostrejše epidemiološke ukrepe. Uvedli naj bi jih do konca tedna, predvidoma bodo veljali do božiča. Naša severna soseda pa načrtuje, da bi s cepljenjem proti covidu-19 začeli januarja prihodnje leto. Primere novega koronavirusa pa so medtem odkrili tudi na farmah minkov na Poljskem.

Novi koronavirus se je v Italiji verjetno pojavil že septembra lani

16. 11. 2020 09.04

Raziskava italijanskega inštituta za rakava obolenja v Milanu je pokazala, da je koronavirusna bolezen v Italiji po vsej verjetnosti krožila že septembra lani. Pri prostovoljcih, ki so sodelovali v programu odkrivanja raka na pljučih, so namreč odkrili prisotnost protiteles nanj. To pomeni, da bi se lahko koronavirus iz Kitajske v druge dele sveta razširil že precej prej, kot so znanstveniki domnevali doslej.

V belgijskem mestu na delo pozivajo okužene zdravnike brez simptomov

26. 10. 2020 07.12

Situacija z novim koronavirusom se je v Evropi zaostrila do te mere, da v belgijskem Liegeu na delo pozivajo celo okužene zdravnike, ki pa nimajo izraženih simptomov bolezni, saj se bojijo zloma sistema. Medtem ko evropske države nadaljujejo s sprejemanjem vse strožjih ukrepov, pa venezuelski režim trdi, da imajo zdravilo za covid-19.

Nizozemska uvedla delno zaprtje države, v Franciji razburjenje zaradi mask med porodom

13. 10. 2020 07.31

Po Evropi se hitro širi drugi val pandemije novega koronavirusa, število novih primerov strmo narašča, države pa druga za drugo sprejemajo ukrepe, s katerimi želijo zajeziti širjenje okužb. Nizozemska je tako že uvedla delno zaprtje države, Češka zapira lokale in restavracije, prepovedano bo pitje alkohola na prostem. Na Hrvaškem so napovedali nove ukrepe za gostinske obrate. V kitajskem Čingdau, kjer nameravajo testirati vseh devet milijonov prebivalcev, pa so že odvzeli brise več kot trem milijonom oseb.

Čehi in Slovaki razglasili izredne razmere, čustvena Merklova pozvala k potrpežljivosti

30. 09. 2020 18.49

Zaradi porasta okužb s koronavirusom so na Češkem in Slovaškem razglasili izredne razmere. Vladi bosta tako lahko sprejeli določene strožje ukrepe, zapiranje meja ali podjetij in omejitve svobode gibanja, kakršne so veljale spomladi, pa niso predvidene. Angela Merkel je medtem svoje sodržavljane v čustvenem nagovoru pozvala k disciplini in potrpežljivosti, italijanski senat v Rimu pa je začasno prekinil delo zaradi odkritih okužb med senatorji.

Španija postavila nov rekord, v Italiji razmišljajo o skrajšanju karantene na sedem dni

08. 09. 2020 12.55

Španija je od začetka pandemije do zdaj zabeležila že več kot pol milijona okužb z novim koronavirusom in tako postavila rekord med zahodnoevropskimi državami. V Italiji razmišljajo, da bi prepolovili dobo obvezne karantene za okužene s koronavirusom in njihove stike iz 14 na sedem dni. Na Severnem Irskem pa se je v bolnišnici z novim koronavirusom okužilo kar 14 hematoloških bolnikov, štirje so umrli. Vsi so bili v bolnišnico sprejeti brez okužbe, zato zdaj poteka preiskava o tem, kako je virus prišel na oddelek.

Koronavirus ni oslabel, je pa manj žrtev, ker so zdravniki vse bolj učinkoviti pri zdravljenju

19. 07. 2020 16.02

Medtem ko nekaj strokovnjakov trdi, da je novi koronavirus oslabel, drugi pa, da postaja vse bolj dominanten in se lažje prenaša, strokovnjakinja za genetiko pri projektu Nextstrain Emma Hodcroft meni, da se virus od izbruha ni bistveno spremenil – da ni ne manj smrtonosen ne lažje prenosljiv. Ekipa strokovnjakov, ki je ugotovila, da zaradi covid-19 umira manj ljudi, pa pravi, da lahko to pripišemo bolj uspešnemu zdravljenju.

Zaradi klimatskih sprememb sneg postal rožnat

06. 07. 2020 12.48

Italijanski znanstveniki preiskujejo nenadni pojav rožnatega ledu v Alpah, najvišjem evropskem gorskem območju. Verjamejo, da so naravne alge potemnile barvo snega v roza. A to ni dobra novica, saj bo sneg temnejše barve naravno absorbiral več toplote, kar bo pospešilo njegovo taljenje.

Cepivo bi lahko bili pripravljeno v letu dni, toda 'virus morda nikoli ne bo povsem izginil'

14. 05. 2020 07.14

Ameriške zvezne države nadaljujejo z odpravljanjem ukrepov proti širjenju pandemije, predsednik Donald Trump pa je pozval k odpiranju šol po ZDA. Strokovnjaki pri WHO opozarjajo, da se bo človeštvo moralo sprijazniti z dejstvom, da gre za virus, ki morda tudi po iznajdbi cepiva nikoli ne bo povsem izginil. Medtem pa je Evropska agencija za zdravila sporočila, da bi bilo lahko cepivo proti novemu koronavirusu pripravljeno v letu dni.

Genetika razlog, da je v vzhodni Evropi manj smrti zaradi covida-19 kot drugje?

05. 05. 2020 19.32

Vzhodnoevropske in skandinavske države imajo manj smrti zaradi okužbe z novim koronavirusom kot druge evropske države, kažejo podatki. Belgijski znanstveniki so ugotovili, da se razlog med drugim skriva v genetskih razlikah med prebivalci. Nekateri analitiki pa menijo, da je razlog tudi v hitrih in strogih ukrepih, ki so jih sprejele vzhodnoevropske države.

V Italiji 727 novih smrti, umrlo 110 ljudi manj kot včeraj

01. 04. 2020 06.32

Iz Italije, kjer so podaljšali karanteno, prihajajo nekoliko bolj vzpodbudne novice. Umrlo je namreč 110 ljudi manj kot včeraj, to je 727 bolnikov, ki so bili okuženi s koronavirusom. 1118 ljudi je ozdravelo. Skupno število smrtnih žrtev je naraslo na 13.155. Naraščanje števila okuženih se medtem umirja.

Mestece, ki je imuno na koronavirus? Nihče od prebivalcev ni zbolel

01. 04. 2020 19.49

Kot oaza miru sredi grozljivke v italijanski Lombardiji, ki jo je pandemija koronavirusa najhuje prizadela, pa je očitno Ferrera Erbognone, mestece, ki leži dobrih 45 kilometrov jugozahodno od Milana. Pri niti enem od več kot 1.000 prebivalcev namreč doslej niso potrdili okužbe. Znanstveniki domnevajo, da bi lahko bili imuni proti bolezni. Ali to drži in kako je to mogoče, bodo skušali zdaj ugotoviti z analizo njihove krvi.

V Italiji skupno število umrlih preseglo 2500, Francija v karanteni

17. 03. 2020 07.02

V Italiji bi lahko kmalu, do 25. marca, dosegli vrhunec epidemije novega koronavirusa, ocenjujejo strokovnjaki. V zadnjih 24 urah so sicer zabeležili novih 2898 okuženih, umrlo je še 345 ljudi. V Franciji pa so za celotno državo razglasili karanteno. Omejitev gibanja bo nadzorovalo 100.000 policistov in žandarjev. Na Kitajskem so zabeležili le en domač primer okužbe, a tudi 20 'uvoženih'.

Preskočili živali, začenjajo s testi na ljudeh: v boju več kot 10 laboratorijev, do cepiva vsaj leto

16. 03. 2020 10.30

Medtem ko po svetu zaradi novega koronavirusa umira vse več ljudi, bolnišnice pa v državah, kjer je najhuje, pokajo po šivih, znanstveniki bijejo bitko s časom, ko gre za razvoj cepiva. In celo ta ne mineva brez političnega boja.

Dogovor ministrov v Rimu: meje kljub koronavirusu ostajajo odprte

25. 02. 2020 08.15

Novi koronavirus se vztrajno širi zunaj meja Kitajske. Prve okužbe s koronavirusom so potrdili na Hrvaškem, v Švici, v Avstriji in na celinski Španiji. Zdravstveni ministri Italije, Slovenije, Hrvaške, Avstrije, Francije, Nemčije in Švice so se srečali v Rimu in dogovorili, da meje za zdaj ostajajo odprte, saj da bi bil to neučinkovit in pretiran ukrep. V Italiji že 11 žrtev koronavirusa.

'Triglavski ledenik bi lahko izginil v nekaj letih oziroma desetletjih'

05. 10. 2019 07.00

Po svetu ledenikom simbolično prižigajo sveče in jim postavljajo spomenike. Če bodo emisije toplogrednih plinov naraščale s takšno hitrostjo kot doslej, se bodo ledeniki v Alpah do konca stoletja skorajda povsem stalili, svarijo znanstveniki. Naša ledenika, Triglavski ledenik in ledenik pod Skuto, sta že izgubila temeljne lastnosti ledenikov. Lahko se zgodi, da Triglavskega ledenika ne bo več v nekaj letih ali pa desetletjih.