italijanski znanstvenik

Umor italijanskega znanstvenika v Kolumbiji: dele trupla našli v več vrečah

14. 04. 2025 12.21

V Kolumbiji poteka mednarodna preiskava, v katero so vključeni tudi italijanski preiskovalci. V začetku aprila je namreč skupina otrok našla kovček, v katerem so bili deli trupla italijanskega biologa. Pozneje so v reki našli še tri vreče s posmrtnimi ostanki. Preiskava poteka v več smereh, ena od teorij domneva, da se je Italijan znašel ob napačnem času na napačnem mestu.

Kdo je dobil najboljše resorje in kdo najmanj zaželenega?

17. 09. 2024 11.17

Ursula von der Leyen je na tiskovni konferenci v Strasbourgu predstavila komisarsko ekipo, kot si jo je zamislila. V njej je 40 odstotkov žensk (11 komisark) in 60 odstotkov moških, nekoliko pa je razmerje zasukala pri izbiri svojih izvršnih podpredsednikov, kjer sta dva moška in štiri ženske. Kako je von der Leynova razdelila resorje? Komu so pripadla tista najbolj zaželena in kdo je dobil "najslabšega"?

V moški konkurenci osvojil 11 naslovov, na paraolimpijskih igrah bo prva trans športnica

15. 08. 2024 15.11

Olimpijske igre v Parizu so mimo, na njih pa so veliko prahu dvignili nastopi Alžirke Iman Helif in Tajvanke Lin Ju-Ting. Osvojili sta zlati olimpijski medalji v boksu, polemike o njunem spolu pa so zasenčile njuno veselje. Po koncu olimpijskih iger je v Parizu prišel čas tudi za paraolimpijske igre, ki očitno ne bodo minile brez nove debate o spolu sodelujočih.

Dragocena pijača, ki dviguje odpornost in jo dobro poznajo oboleli z rakom

18. 10. 2017 06.30

Ljudje si že tisočletja do zdravja in boljšega počutja pomagajo s pomočjo zdravilnih rastlin, ki so jih najprej nabirali v naravi, nato pa celo začeli gojiti. Stoletja so njihove blagodejne učinke na telo in duha raziskovali izkustveno, izsledke pa iz roda v rod prenašali ustno, kasneje pa tudi zapisali.

Invazija glavonožcev: 'plavajočo' hobotnico privabil topli Jadran

26. 07. 2019 15.32

V Jadranskem morju, med otoki Hvar, Brač in Šolta, so opazili "plavajočo hobotnico" Tremoctopus violaceus, ki je v tem delu sveta izjemno redka. Razlog, da se je pojavila na tako majhnem območju v tako velikem številu, naj bi bilo izredno hitro segrevanje zgornje plasti morja nad 25 stopinj Celzija.

Roglič tudi po tretji etapi, ki jo je dobil Gaviria, ostaja v rožnati majici

13. 05. 2019 17.39

Tretjo, 220 kilometrov dolgo etapo Gira d'Italia od Vincija do Orbetello je dobil Fernando Gaviria, potem ko so Elio Vivianija, ki je sicer prvi prišel v cilj s časom 5 ur 23 minut 19 sekund, diskvalificirali. Slovenski kolesar Primož Roglič je v cilj prišel v glavnini in zadržal rožnato majico vodilnega.

V Cernu razburil govor znanstvenika o vlogi žensk v fiziki

01. 10. 2018 18.04

Italijanski znanstvenik je razburil s svojim nastopom v Cernu, ko je med drugim dejal, da so "fiziko izumili in zgradili moški" in da moške znanstvenike diskriminirajo zaradi ideologije, ne glede na zasluge. Cern je govor označil za zelo žaljivega.

'Krivi so, ker niso predvideli nepredvidljivega! To je absurd!'

23. 10. 2012 12.24

Seizmologi so nad razsodbo, da je šest italijanskih znanstvenikov in predstavnik civilne zaščite krivih smrti 309 ljudi, ki so umrli v potresu leta 2009 v L’Aquili, zgroženi. "Obsodba je nepravična in smešna," opozarjajo tuji strokovnjaki.

Nevtrini hitrejši od svetlobe: Je kaj ušlo pozornosti znanstvenikov?

24. 09. 2011 20.15

Potem ko so meritve pokazale, da so nevtrino delci med Švico in Italijo potovali s hitrostjo, večjo od hitrosti svetlobe, se znanstveniki sprašujejo, ali je šlo za napako pri merjenju hitrosti delcev ali za revolucionarno odkritje, ki bo zamajalo teorijo relativnosti.

Zaradi L'Aquile pred sodišče italijanski znanstveniki

20. 09. 2011 08.24

V Italiji bodo sodili šestim znanstvenikom in enemu uradniku, ker so napačno ocenili razsežnosti potresa v L'Aquili in so tako po mnenju tožilstva odgovorni za smrt 309 ljudi, ki so umrli v potresu.

Odkrili grob Mone Lise

19. 01. 2007 08.29

Italijanski znanstvenik je s pomočjo starih dokumentov iz nekega arhiva v Firencah določil kraj, kjer je pokopana Mona Lisa.

Zakaj je zbolel Gajdar?

02. 12. 2006 14.49

Nekdanji ruski premier Jegor Gajdar ni bil zastrupljen z radioaktivno snovjo. Njegovo stanje se je medtem poslabšalo.

ZN o kloniranju človeka

26. 02. 2002 00.00

Posebni Odbor Generalne skupščine Združenih narodov je začel prvo v seriji razprav o vprašanju kloniranja človeka. Zbrali so se znanstveniki iz vsega sveta, razprava pa je odprta za vse članice ZN.

Papežu tablete z ekstraktom papaje

03. 09. 2002 00.00

Ugledni francoski znanstvenik Luc Montagnier je hudo bolehnemu papežu Janezu Pavlu II. svetoval jemanje tablet z ekstraktom papaje. Po mnenju znanstvenika bi papaja papežu lahko pomagala do boljšega počutja.

V Palermu bodo odprli sarkofag Friderika II.

02. 11. 1998 10.27

Skorajda 750 let po smrti bodo v Palermu odprli sarkofag nemškega cesarja Friderika II. (1194 - 1250). Spektakularno akcijo v katedrali sicilijanskega mesta bodo vodili italijanski znanstveniki in nemški inženirji. Strokovnjaki nameravajo določili natančno identiteto dve oseb, ki sta pokopani skupaj s cesarjem. Doslej so domnevali, da je to Peter II. Aragonski, nek sorodnik Friderikove matere, identiteta drugega pokopanega pa je v celoti neznana. Gotovo je le, da sta bila oba pokojnika v mogočen grob položena skorajda 100 let po smrti Friderika II. Sarkofag so že odprli pred približno 200 leti ob obnovi katedrale. Friderik II. velja za eno izmed pomembnejših osebnosti evropske zgodovine, saj je bil reformistični voditelj, znanstvenik in pesnik. Vnuk cesarja Barbarosse je bil rojen v Jesi pri Anconi in je večino časa preživel v Italiji. Bil je vpleten v odločilne boje s papežem, ki se je po njegovi smrti končal s propadom Hohenstaufov.