istrski med

Slovenska mesta zavzeli kurenti, čebelice, pirati, klovni, superjunaki ...

01. 03. 2025 15.13

Po Sloveniji se bodo ta konec tedna zvrstile številne pustne prireditve in povorke. V Ljubljani je dopoldne na ulicah starega mestnega jedra potekal že tradicionalni Zmajev karneval, pestro je tudi na Obali in v Kranju, vrhunec najbolj tradicionalnih povork pa bo v nedeljo na Ptuju, v Cerknem in Cerknici.

Sprehod po gradbišču največje poslovne stavbe v Sloveniji z jogo na strehi

29. 01. 2025 18.03

Medtem ko še eden v nizu (pre)toplih januarskih dni jezi ljubitelje zime, je bil kot tak idealen za ogled prepišnega gradbišča še nedokončane zgradbe. Prijetni sončni žarki, ki so obsijali vrh bodoče največje poslovne stavbe s Sloveniji, so nakazali, kakšen bo delovni dan najemnikov njenih pisarn. Sestanke in poslovne zabave bodo lahko imeli kar na strehi, kjer bo organizirana tudi tedenska joga, razgled s tamkajšnjih 2000 kvadratnih metrov dostopnih površin pa se bo razprostiral od Ljubljanskega gradu do Šmarne gore.

Kaj se postreže zraven pršuta? Nikakor ne kislih kumaric ali vloženih šampinjonov

28. 12. 2024 11.31

V teh prazničnih dneh je ena izmed slovenskih tradicij nedvomno pršut, ki ga ravno decembra najpogosteje postavimo na mizo in tudi pojemo največ. Pri nas je zgodba pršuta tesno povezana s Krasom, kjer izdelujejo geografsko zaščiten kraški pršut. Kaj to pomeni? Kakšna so pravila za njegovo izdelavo? Obiskali smo kmetijo Cigoj, kjer sami redijo prav posebno pasmo prašičev za pršute. Bili smo tudi v pršutarnah v Lokvah in Šepuljah, pokazali so nam proizvodnjo pršuta od začetka do konca.

Hitra cesta med Škofijami in Koprom ostaja v vinjetnem sistemu

16. 10. 2024 20.27

Ministrstvo za infrastrukturo se ne da, odseka obalne hitre ceste med Škofijami in Koprom ne želi izvzeti iz vinjetnega sistema. Kljub večkratnim pobudam, razlagam in argumentom vztrajajo pri tem, da bi to pomenilo izpad dohodkov za Dars, bojijo se tudi domino efekta podobnih zahtev. Po drugi strani pa istrski poslanci in župani opozarjajo na neznosne razmere, predvsem poleti, ko številni tranzitni potniki, ki za nekaj kilometrov hitre ceste ne želijo plačati vinjete, povsem ohromijo lokalne ceste, kar bremeni lokalno prebivalstvo.

Leta 2026 nov sistem cestninjenja: projekt, vreden 80 milijonov

24. 09. 2024 16.07

Hrvaško podjetje Hrvatske autoceste (Hac), pristojni minister in konzorcij češke in slovaške družbe TollNet ter Sky Toll so sklenili dogovor o novem sistemu cestninjenja na hrvaških avtocestah, vreden 80 milijonov evrov. Sistem bo po napovedih začel delovati v drugi polovici leta 2026.

Za podtaknjen požar v Rovinju osumljena 39-letnica, zgorel tudi avto Slovenca

26. 08. 2024 16.23

Kot smo poročali v nedeljo, sta v Rovinju v podtaknjenem požaru zgorela osebni avtomobil in motor v lasti načelnika rovinjske policije, ogenj pa se je nato razširil še na sosednji avtomobil s slovenskimi registrskimi oznakami. Dan po dogodku je istrska policija sporočila, da je med osumljenci 39-letna državljanka Bosne in Hercegovine.

V Pulju utonil 16-letni Nemec: kaj storiti, če se nekdo utaplja?

07. 08. 2024 18.34

Tragedija v Pulju, na znanem kopališču Mornar je utonil 16-letni Nemec. Plaval in potapljal naj bi se 200 metrov od obale, potapljači naj bi ga našli po približno petnajstih minutah iskanja, dolgo so ga oživljali, a fantu ni bilo več pomoči. "Bilo je strašno, dogajanju pa je bil priča njegov brat," pripoveduje Slovenka, ki tam dopustuje. Zakaj je mladoletnik utonil, ni znano, policija je odredila obdukcijo. Kaj gre lahko narobe pri kopanju in kaj storiti, če vidite utapljajočega?

Visoke cene odganjajo goste: še premožni si raje kuhajo sami

05. 08. 2024 15.50

Vse bolj jasno postaja, da letošnja turistična sezona na Hrvaškem ne bo tako uspešna, kot je bila lanska. Prvi, še neuradni statistični podatki kažejo, da je bilo julija gostov pet odstotkov manj, skrbi pa še precej večji upad števila najbolj zaželenih – Nemcev. Je Hrvaška postala predraga?

Hrvaška za avtocesto proti jadranski obali načrtuje tretji pas

30. 07. 2024 14.59

Hrvaška načrtuje gradnjo tretjega voznega pasu zagrebški obvoznici in na avtocesti od Zagreba proti Karlovcu, s čimer bi zmanjšala kolone vozil proti morju, je napovedal prometni minister Oleg Butković. K večji pretočnosti prometa bo po njegovi oceni prispeval tudi nov sistem cestninjenja, ki ga nameravajo uvesti leta 2026, ko plačevanje z gotovino ne bo več mogoče.

Istrski med zaščiten kot skupni proizvod Slovenije in Hrvaške

08. 07. 2024 16.06

Istrski med je po uredbi Evropske komisije zdaj tudi uradno vpisan v register zaščitenih označb porekla in zaščitenih geografskih označb. S tem je "istrski med" zaščiten kot skupni proizvod Slovenije in Hrvaške. Tako se med zdaj lahko prideluje le na geografskem območju slovenske in hrvaške Istre.

Z julijem višje cestnine na hrvaški avtocesti

29. 06. 2024 08.41

Javno hrvaško avtocestno podjetje Hrvatske autoceste (Hac) bo med 1. julijem in 30. septembrom cestnine za določene kategorije vozil znova podražilo za 10 odstotkov. V podjetju, ki je eno od treh upravljalcev avtocest na Hrvaškem, upravlja pa z največjim deležem avtocest, sezonske cestnine uvajajo že vse od 2017.

Štiri desetletja na dnu morja, danes buri duhove v muzeju

25. 05. 2024 11.56

Nobena naprava, povezana z drugo svetovno vojno, skoraj 80 let po njenem koncu, ne vzbuja tolikšnega zanimanja in ne razburja toliko domišljije kot nemški šifrirni stroj enigma. Ker so nemški vojaki storili vse, da ne bi prišla v sovražnikove roke, je ohranjenih relativno malo. Ena od njih je 40 let ležala potopljena na dnu morja med Umagom in Savudrijo, nato pa se je po spletu naključij znašla v zbirki Parka vojaške zgodovine v Pivki. Tam so njeno zgodbo raziskali in dobili veliko odgovorov, ne pa še vseh. Enigma enigme je, kaj je ta sofisticirana naprava sploh počela na skromnem minolovcu? Njeno zgodbo pripoveduje razstava, ki je pred dnevi prejela veliko priznanje.

Plenkovićeva HDZ dosegla koalicijski dogovor z Domovinskim gibanjem

08. 05. 2024 14.26

Predsednik hrvaške vlade in zmagovalne stranke na aprilskih parlamentarnih volitvah HDZ Andrej Plenković je dosegel dogovor z desnim Domovinskim gibanjem (DP) o oblikovanju nove parlamentarne večine. Podporo mu je že v torek obljubil tudi del predstavnikov manjšin, s čimer si je zagotovil potrebnih 76 poslanskih podpisov za sestavo vlade.

HDZ relativna zmagovalka, Plenković: Začenjamo oblikovati vlado

18. 04. 2024 06.15

Po preštetih glasovih s skoraj 100 odstotkov volišč s sredinih parlamentarnih volitev na Hrvaškem ima vladajoča stranka HDZ 61 poslanskih mandatov v 151-članskem saboru. Največja poraženka volitev je levosredinska koalicija z SDP na čelu, ki bo imela 42 poslancev. V obeh strankah so že ponoči napovedali, da bodo že začeli koalicijska pogajanja. Plenkoviću je za zmago že čestital slovenski premier Robert Golob.

Neuradni rezultati volitev: vodi Plenkovićeva HDZ, sledi Milanovićeva SDP

17. 04. 2024 08.30

Nekaj več kot 3,7 milijona volilnih upravičencev je izbiralo med 151 poslancev sabora, vse pa kaže, da so imele letošnje volitve rekordno volilno udeležbo. Izidi vzporednih volitev so že kmalu po zaprtju volišč kazali na zmago Plenkovićeve HDZ, neuradne rezultate volitev pa objavlja tudi hrvaška volilna komisija. Trenutno kaže, da je HDZ dobila 63 mandatov, stranka SDP hrvaškega predsednika Zorana Milanovića pa 42.

Pahor in Mattarella dobila častni doktorat tržaške univerze

12. 04. 2024 14.39

Nekdanji predsednik republike Borut Pahor in aktualni italijanski predsednik Sergio Mattarella sta na Univerzi v Trstu prejela častna doktorata iz prava. Kot so utemeljili na slovesni podelitvi, sta priznanje prejela, ker sta se odločno zoperstavila ozkoglednosti nacionalističnega egoizma in se zavzela za politiko sprave. Njuno najbolj izstopajoče skupno dejanje je bi obisk obeležij žrtvam fojb in štirim ustreljenim slovenskim oz. hrvaškim antifašistom v Bazovici, ko so podpisali tudi sporazum o vrnitvi Narodnega doma tržaškim Slovencem.

'Istrske favele: kmetijska in gozdna zemljišča spreminjajo v vikendaške parcele'

17. 03. 2024 09.02

Istrska županija že dolgo opozarja na problematiko črnih gradenj v hrvaški Istri, predsednik županije Boris Miletić pa je večkrat predlagal konkretne rešitve, so pojasnili v istrski županiji. S tem so odgovorili na nedavna opozorila mesta Umag o velikem številu nezakonitih gradenj, med lastniki katerih naj bi bilo tudi veliko Slovencev.

Gaja Filač in Matej Zemljič že nestrpno pričakujeta prvi del serije Skrito v raju

04. 02. 2024 20.40

Nova originalna serija ki na POP TV prihaja jutri ob 20. uri, pa saj vse že veste: razpeta je med idiličen istrski kamp Paradiso, kjer uživajo naši novi junaki pavšalisti, in prestolnico, tam potekajo umazane zgodbe medicinske mafije. Glavni par, ki pa to ni povsem od začetka, pa Lara in Mark oziroma Gaja in Matej.

Katere vsebine nas bodo zabavale v letu 2024?

01. 01. 2024 08.00

Prvi dnevi novega leta nam bodo postregli z muhastimi, deževnimi in kar malo mračnimi dnevi. In prav to je čas, ko si moramo po napornem decembru nabrati novih moči za dober start v novo leto. Za vas imamo nekaj predlogov, kako se z našimi vsebinami čim bolje zabavati in sprostiti na kavču pod odejo.

Sodobno bivanje v nastajajoči istrski soseski Murva

28. 12. 2023 09.14

Na POP TV prihaja nova slovenska serija Skrito v raju

25. 12. 2023 20.29

Morje, sonce, ljubezen, spletke in skrivnosti: "Poletje je bližje, kot si mislite." Večeri bodo na POP TV kmalu zablesteli z novo slovensko originalno serijo Skrito v raju. Dogajanje je tokrat postavljeno med prestolnico in kampom Paradiso, malim istrskim krajem, kamor se poleti zatekajo junaki naše zgodbe v iskanju sprostitve in umika od vrveža glavnega mesta. V ospredje je postavljena ljubezenska zgodba, ki se v brezskrbnem poletjem vzdušju prepleta z ranami iz preteklosti, zapleti in številnimi nesporazumi. Ob tem za dodatne zaplete skrbi še medicinska mafija, katere cilj je privatizacija zdravstvenega sistema.

V Medulinu začeli rušiti prve črne gradnje

28. 11. 2023 16.12

Na območju Medulina v hrvaški Istri so začeli rušiti nezakonito zgrajene objekte, so sporočili iz tamkajšnje občine. Lastniki so po prejemu odločbe državnega inšpektorata objekte začeli rušiti sami. V hrvaški Istri je po nekaterih ocenah 50.000 nezakonitih gradenj. Največ prijav za nezakonito gradnjo v Istrski županiji se nanaša na obalno območje občin Marčana, Ližnjan, Medulin ter mest Pulj, Vodnjan, Rovinj, Umag in Poreč.

Občina v hrvaški Istri od države zahteva več deset bagrov za rušenje črnih gradenj

12. 10. 2023 17.56

Župan istrske občine Ližnjan Marko Ravnić je s predstavniki vseh političnih strank v občinskem svetu danes pozval tri pristojna ministrstva, naj pošljejo več deset bagrov, s katerimi bi podrli nezakonite gradnje. V Ližnjanu naj bi jih bilo več kot tisoč, v hrvaški Istri pa skupno okoli 50.000. Med njihovimi lastniki so tudi Slovenci.

Med osumljenci zaradi nezakonite gradnje v Istri tudi Slovenca

27. 07. 2023 15.46

V okviru preiskav več poslovnih in zasebnih objektov v povezavi z nezakonito legalizacijo stavb je bilo na območju hrvaške Istrske županije pridržanih 13 ljudi iz Hrvaške in Srbije, pa tudi Slovenije. Obtoženi so zlorabe položaja in pooblastil ter napeljevanja k zlorabi in ponarejanju listin, je sporočila istrska policija.

Milko poljubil dve tekmovalki, Hrvoje okaral bahavo Suzano

21. 07. 2023 22.20

Čas je bil za prva druženja. Dragoljub se je odločil, da svoje dame odpelje na večerjo v restavracijo, Siniševe prijateljice so se pripravljale na igro biljarda, medtem ko so Ivanova dekleta spoznala njegove najbližje prijatelje. Čas je bil tudi za poljube in spore.

Starodavno ladjo ob Zambratiji bodo potegnili na suho

13. 06. 2023 08.13

Na morskem dnu ob hrvaški Istri se skriva ena najstarejših ladij v Sredozemlju. A ne za dolgo. Več kot 2000 let staro razbitino bodo v začetku julija dvignili na kopno.

Zaščitena laguna pri Premanturi onesnažena s fekalijami

12. 06. 2023 10.35

Morje v zaščiteni laguni Šćuza pri Premanturi na jugu hrvaške Istre je že več kot dva tedna onesnaženo s fekalijami. Inšpekcija za zaščito okolja v istrski županiji je zato že minuli mesec prepovedala kopanje na tem območju, prejšnji teden pa so prepoved podaljšali. Vir onesnaženja še ni znan.

Trije znaki kakovosti, po katerih prepoznamo pristnost tradicionalnih lokalnih izdelkov

25. 05. 2023 00.15

Kar 29 pristnih slovenskih kulinaričnih izdelkov danes nosi evropsko zaščito z enim od treh znakov kakovosti: "zaščitena označba porekla", "zaščitena geografska označba" in "zajamčena tradicionalna posebnost".

V hrvaški Istri, na Hvaru in Braču bodo spet rušili nelegalne objekte

13. 05. 2023 11.20

V istrski županiji bodo naslednji teden znova začeli odstranjevati nezakonito zgrajene objekte. V hrvaški Istri je po nekaterih ocenah 50.000 nezakonitih gradenj, med lastniki so tudi Slovenci. V Istri rešitev vidijo tudi v visokih denarnih in celo zapornih kaznih.

Znani rezultati obdukcije: Za Slovenca usodnih več telesnih poškodb

02. 05. 2023 16.40

Dva dni po tragični nesreči v Poreču, v kateri se je smrtno ponesrečil 25-letni Slovenec, je hrvaška policija razkrila rezultate obdukcije. Kot so pojasnili za naš portal, je vzrok za smrt več telesnih poškodb, ki so nastale zaradi padca z višine.