ispa

Finančna pogajanja Slovenije z EU

25. 07. 2003 00.00

Slovenija in Evropska komisija sta v Ljubljani začeli prvi krog pogajanj za prejem sredstev iz strukturnih in kohezijskega sklada. Slovenija naj bi tako imela že od januarja prihodnje leto, pa do izteka trenutnega evropskega proračunskega obdobja decembra 2006, na voljo 457 milijonov evrov.

Sloveniji 10 milijonov evrov

24. 01. 2003 00.00

Minister za evropske zadeve Janez Potočnik in veleposlanik Evropske unije v Sloveniji Erwan Fouere sta podpisala dva finančna memoranduma v skupni vrednosti več kot deset milijonov evrov.

Predpristopna pomoč za Slovenijo

25. 10. 2002 00.00

Minister za evropske zadeve Janez Potočnik in veleposlanik EU v Sloveniji Erwan Fouere sta podpisala sedem finančnih memorandumov programa predpristopne pomoči v skupni vrednosti 22,5 milijona evrov.

Dobiček Zdravilišča Laško gre v rezerve

21. 05. 2002 00.00

Delničarji Zdravilišča Laško so na današnji skupščini, na kateri je bilo zastopanega 78,7 odstotka kapitala, sprejeli sklep, da se bilančni dobiček iz leta 2001 v višini 148,2 milijona tolarjev razporedi v druge rezerve iz dobička.

Evropska pomoč slovenskemu okolju

13. 02. 2001 00.00

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja delegacije Evropske komisije v Ljubljani Eric van der Linden sta danes v Lendavi podpisala finančni memorandum za kanalizacijski sistem in gradnjo centralne čistilne naprave, v Celju pa finančni memorandum za čistilno napravo. Finančna memoranduma spadata v okvir pristopnega instrumenta finančne pomoči ISPA za leto 2000 in sta prva tovrstna investicijska okoljska projekta v Sloveniji.

Podpis finančnih memorandumov

13. 02. 2001 00.00

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Eric van der Linden bosta danes podpisala finančna memoranduma za dva projekta, ki ju bo Evropska unija sofinancirala s sredstvi iz sklada za pomoč na področju transporta in okolja Ispa: izgradnjo kanalizacijskega sistema v Lendavi in čistilne naprave v Celju.

Potočnik odhaja v Španijo

11. 02. 2001 00.00

Vodja slovenskih pogajalcev za članstvo v Evropski uniji Janez Potočnik se bo jutri v okviru obiskov po državah članicah unije mudil v Madridu, kjer bo sogovornikom na španskem zunanjem ministrstvu predstavil slovenska stališča o še odprtih problemih v pristopnih pogajanjih z EU in možnih rešitvah. Poseben poudarek v pogovorih bo namenjen pripravam na špansko predsedovanje Uniji v prvi polovici leta 2002.

Denar iz Bruslja bi omogočil, da bi hitreje ujeli povprečje EU

15. 08. 2000 00.00

S sprejemom zakonov o javnih financah in o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja ter podzakonskih aktov je Slovenija zaokrožila pravni okvir na področju Regionalna politika in koordinacija strukturnih mehanizmov. V ozadju so pogajanja za strukturna sredstva, ki jih bo Slovenija prejela in po vključitvi tudi prejemala iz proračuna EU, ter za pogoje, pod katerimi bo ta sredstva dobivala. Kot je v pogovoru za STA med drugim povedal državni sekretar za regionalni razvoj na ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Igor Strmšnik "bo morala Slovenija v prihodnjem obdobju zasledovati fiskalne cilje in se posvetiti doseganju maastrichtskih kriterijev, zato si bo težko privoščila bistveno povečanje lastnih razvojnih sredstev''. V primerjavi z ostalimi največjimi prejemnicami strukturnih pomoči v EU - Grčijo, Portugalsko, Španijo menimo, da pričakovanja niso pretirana. Denar iz bruseljske blagajne bi Sloveniji omogočil, da bi hitreje ujela povprečje EU," je dejal Strmšnik. Slovenija bo letos dobila približno 12 do 13 milijard tolarjev iz treh programov predstrukturne pomoči - ključnega finančnega instrumenta sodelovanja EU z ostalimi državami srednje in vzhodne Evrope Phare, programa za področje gospodarske infrastrukture Ispa in programa pomoči za področje kmetijstva in podeželskega razvoja Sapard. Obseg sredstev, ki naj bi jih Slovenija po vključitvi dobila iz evropskih strukturnih skladov, pa je odvisen tudi od uspešnosti pogajanj o delitvi Slovenije na dve regiji na razčlenitveni ravni NUTS 2: na ljubljanski, urbani del in ostalo Slovenijo. S posebnim razvojnim programom za Ljubljano, ki je s svojo razvitostjo sicer presegla upravičenost do sredstev iz strukturnih skladov EU, pa želi Slovenija tudi utemeljiti, da je prestolnica podobno kot npr. portugalska Lizbona, do teh pomoči še vedno upravičena.

Predstavniki EU o čistilni napravi

10. 07. 2000 14.19

V Celju so se danes mudili predstavniki Evropske unije oziroma evropskega sklada ISPO, ki so se s celjskim podžupanom Markom Zidanškom pogovarjali o možnosti sofinanciranja izgradnje čistilne naprave v Celju, za katero je potrebno zagotoviti 3,5 milijarde tolarjev.

20 milijonov evrov za Pomurje

05. 04. 2000 15.05

Pomurje bo v obdobju od letošnjega leta do leta 2002 preko vseh treh instrumentov finančne pomoči Evropske unije (Phare, Ispa in Sapard) predvidoma dobilo okrog 20 milijonov evrov oziroma 12 odstotkov vseh sredstev, ki jih Slovenija pričakuje od EU. To je bilo moč slišati na današnji predstavitvi programov čezmejnega sodelovanja z Madžarsko in s Hrvaško županom in poslancem iz tega dela Slovenije, na kateri zaradi vladne krize kljub napovedi ni bilo ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja.

Gantar na neformalni sestanek okoljskih ministrov

25. 11. 1999 16.06

Minister za okolje in prostor Pavel Gantar se bo jutri v Bruslju udeležil enodnevnega neformalnega sestanka okoljskih ministrov, na katerem bodo sprejeli nadaljnje usmeritve za učinkovitejše vključevanje Slovenije v Evropsko unijo na področju okolja.

Memorandum za šest projektov

30. 07. 1999 13.29

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji veleposlanik Amir Naqvi sta danes podpisala finančni memorandum v vrednosti dveh milijonov evrov za zagotavljanje tehnične pomoči Evropske unije za pripravo dokumentacije šestih projektov, ki bodo pri Evropski komisiji kandidirali v okviru predpristopne pomoči Ispa za izgradnjo gospodarske infrastrukture. Ob podpisu memoranduma v Ilirski Bistrici je minister Bavčar poudaril njegov pomen za kraj sam, v katerem se z novimi infrastrukturnimi projekti odpravljajo tudi napačne gospodarske odločitve iz preteklosti, veleposlanik Naqvi pa je poudaril, da želi EU s pomočjo zagotoviti uravnotežen gospodarski razvoj, da bi Slovenija takšna v unijo tudi vstopila. Podpis memoranduma je drugi po vrsti v okviru horizontalnega programa Phare LSIF, ki je namenjen predvsem zagotavljanju pomoči državam kandidatkam pri izgradnji gospodarske infrastrukture na področju okolja in transporta v okviru vseevropske prometne mreže (TEN).

Evropska komisarka za regionalno politiko v Sloveniji

12. 02. 1999 16.55

Slovenijo bo 16. februarja obiskala evropska komisarka, pristojna za regionalno politiko in kohezijski sklad, Monika Wulf-Mathies.