investicijski proračun

Vlada potrdila zakonski predlog za prehodno financiranje Teša
28. 11. 2024 06.19Vlada je potrdila predlog zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, po katerem bo Teš od začetka leta 2025 do 30. aprila 2027 opravljal gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za Šaleško dolino. S tem se bo Teš izognil stečaju, v dolini pa bodo dobili dodaten čas za opredelitev alternativnega vira.

Golob: Cenejše nepremičnine z regulacijo oddajanja in neprofitnimi stanovanji
22. 04. 2024 08.36Inflacija v Sloveniji se je znižala na obvladljive ravni, za kar je z ukrepi zaslužna tudi vlada, je v DZ dejal premier Robert Golob. Največji izziv po njegovih besedah ostaja zajezitev rasti cen storitev, k čemur bo vlada med drugim prispevala z ukrepi na področju stanovanjske politike, je napovedal. Med drugim pa tudi zavrnil očitke o poslabševanju razmer v zdravstvu. Kot je poudaril, je vlada sprejela več ukrepov, s katerimi želijo zagotoviti delujoči sistem javnega zdravstva. Povedal še, da je trenutni cikel okrepljene investicijske dejavnosti tujih in domačih vlagateljev najboljši pokazatelj zaupanja v stabilnost Slovenije ter tudi v delo vlade.

Bitcoin, kralj Wall Streeta. Cena do 200.000 dolarjev? Nove 100x priložnosti.
12. 01. 2024 00.15Novo. EFT spot Bitcoin skladi so uradno odobreni! Milijarde največjih finančnih inštitucij tekmujejo v nakupih svojih zalog Bitcoina.

Državni proračun lani zabeležil 2,3 milijarde evrov primanjkljaja
05. 01. 2024 16.32Državni proračun je lani po prvih podatkih zabeležil 2,3 milijarde evrov primanjkljaja ali 3,7 odstotka bruto domačega proizvoda. Prihodki so se v primerjavi z letom prej povečali za 5,5 odstotka, odhodki pa za 12 odstotkov. Na primanjkljaj so vplivali predvsem izdatki za blaženje draginje in za pomoč po avgustovskih poplavah.

Proračuna sprejeta, januarja 8,2-odstotna uskladitev pokojnin
24. 11. 2023 16.47Državni zbor je potrdil državna proračuna za prihodnji dve leti, ki za sanacijo po avgustovski ujmi določata skupaj 1,6 milijarde evrov sredstev. Celotni odhodki se bodo prihodnje leto povzpeli na 16,2 milijarde evrov in se nato leta 2025 nekoliko znižali. Primanjkljaj bo leta 2024 presegel tri odstotke BDP, socialni transferji se bodo uskladili v celoti.

Bosta infekcijsko kliniko gradili podjetji Kolektor Koling in CGP?
09. 11. 2023 06.00Infekcijsko kliniko v Ljubljani bosta za 95,5 milijona evrov gradila idrijski Kolektor Koling in novomeški CGP. Tako je odločil Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu. Njuna ponudba je bila med tremi prispelimi najcenejša in tudi edina dopustna. A odločitev še ni pravnomočna. Se bodo drugi ponudniki na odločitev urada – v osmih delovnih dneh – pritožili? Bodo kliniko, ki se je v dveh letih podražila za skoraj 50 milijonov evrov, začeli graditi, kot je načrtovano, januarja 2024? V Mariboru pa je klinika, ki je nedavno izgubila 40 milijonov evrov evropskega denarja, še v fazi projektiranja. Je proračunski denar zagotovljen?

Golob: Vse bistvene investicije v proračunu ostajajo
09. 10. 2023 14.46Predlog spremembe državnega proračuna za leto 2024 in predlog proračuna za leto 2025 zaznamuje avgustovska ujma. V teh dveh letih je predvideno financiranje ukrepov za prebivalstvo, gospodarstvo in infrastrukturo, kljub temu pa vse bistvene investicije ostajajo v teku, je v predstavitvi v DZ dejal premier Robert Golob. Finančni minister Boštjančič pa je poslance pozval k podpori dokumentoma.

Ljubljanska infekcijska klinika še pred gradnjo dražja za 50 milijonov, mariborska za 16
21. 07. 2023 06.00Medtem ko ljubljanska infekcijska klinika čaka, kdo jo bo gradil, se že draži. V dveh letih za slabih 50 milijonov evrov oz. za dobrih 46 odstotkov. Ministrstvo za zdravje našteva razloge za tako visoko podražitev: podražitve v gradbeništvu, povečanje klinike, pa tudi slabo oceno, koliko bo bolnišnica sploh stala. Približno za toliko, kot se je podražila ljubljanska infekcijska klinika, pa bi po prvotni oceni morali plačati za mariborsko, ki ji je vlada odrekla 40 milijonov evropskih sredstev. A tudi mariborska se draži, vrednost investicije je narasla na okoli 70 milijonov evrov. Medtem ko so zdravniki mariborske infekcijske klinike ogorčeni, na ministrstvu za zdravje trdijo, da se kliniki niso odrekli, le da jo bodo financirali iz proračuna. Zdravniki pa se bojijo, da gre za prazne obljube.

Na položnicah Mariborčanov spet višji zneski: kaj in za koliko se draži?
23. 06. 2023 15.00Še ena maratonska, skoraj osemurna seja mariborskega mestnega sveta je prinesla nov sveženj podražitev. Mariborčane bodo po novem pričakali višji zneski na položnicah za vodarino in odvoz odpadkov, draži se vožnja z mestnim avtobusom, več bodo odšteli tudi za pogrebne storitve. Še vedno pa občina ni našla denarja za šport, socialo in kulturne dejavnosti. Svetniki so mestno upravo zato pozvali k izdaji končnih odločb za sofinanciranje teh programov – tako kot so potrjeni v proračunu za letošnje leto. Je pa županstvo medtem vendarle 'našlo' dodaten denar za gradnjo atletske ogrevalne dvorane.

Minister predstavil 'siamska dvojčka, ki bosta izkoreninila korupcijo'
04. 04. 2023 13.59Ministrstvo za zdravje je predstavilo predloga zakonov o zdravstvenem informacijskem sistemu in o Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Po besedah ministra Danijela Bešiča Loredana gre za siamska dvojčka, saj da sta zakona med seboj povezana. Kot je dejal, najbolj optimalen scenarij narekuje, da bi bila lahko zakona implementirana do leta 2026. Meni, da bo po dveh letih novega sistema počasi izzvenela tudi sistemska korupcija.

Rotnik podal zagovor tudi za sklop očitkov glede gradnje Teša 6
10. 01. 2023 13.41Nekdanji direktor Termoelektrarne Šoštanj (Teš) Uroš Rotnik je na celjskem okrožnem sodišču podal zagovor glede očitkov v povezavi z gradnjo šestega bloka (Teš 6). Po njegovih besedah je bila izbira družbe Alstom, ki je šestico postavila, strokovna in skladna z zakonodajo. Zavrnil je tudi očitke o klientelizmu pri spremljanju gradnje.

Čeprav cene drvijo v višave, Slovenci še kar gradimo
14. 06. 2022 19.43Strma rast cen in pomanjkanje materialov je situacija, ki je v svet zarezala globalno. Sprva zaradi korone, zdaj svoje dodaja še vojna v Ukrajini. Ena izmed najbolj prizadetih panog pa – gradbeništvo. Kaj to pomeni za povprečnega človeka, družino, ki se je morda že spustila v gradnjo ali prenovo svojega doma, ali pa o tem še razmišlja? Je vredno počakati na stabilizacijo cen?

Negativno mnenje računskega sodišča projektu drugi tir
08. 06. 2022 09.16Računsko sodišče v reviziji projekta drugi tir železniške proge Divača-Koper, katerega ocenjena vrednost znaša skoraj 1,6 milijarde evrov, ugotavlja, da vlada in ministrstvo za infrastrukturo pri vzpostavljanju podlag za gradnjo in gospodarjenje z drugim tirom nista bila učinkovita. Prav tako kot investitor pri pripravi in izvedbi projekta drugi tir ni bila učinkovita Direkcija za infrastrukturo. Računsko sodišče je od vlade zahtevalo predložitev odzivnega poročila, v katerem mora izkazati izvedbo popravljalnega ukrepa, vladi in DRSI pa so podale tudi priporočila.

Arsenovič zaradi nasilnega ravnanja izgubil večino v mestnem svetu
21. 04. 2022 17.25Mariborski župan Saša Arsenovič je izgubil večino v mestnem svetu. Pred današnjo sejo je namreč Lista kolesarjev in pešcev sporočila, da zaradi nedavnega "nasilnega ravnanja župana" izstopa iz koalicije. Župana na seji ni bilo. Tik pred njenim začetkom je sporočil, da se slabo počuti, zato je sejo vodil podžupan Samo Peter Medved.

Fiskalni svet: Za podnebno-energetske cilje bo treba do leta 2030 zapolniti 8 milijard veliko vrzel
07. 04. 2022 12.04Doseganje podnebno-energetskih ciljev predstavlja v naslednjih letih enega največjih izzivov tudi za fiskalno politiko. In medtem ko so se investicije za te namene v obdobju 2016–2020 v povprečju gibale okoli ene milijarde evrov na leto, fiskalni svet ocenjuje, da se bodo morale v desetletju do leta 2030 za skoraj trikrat povečati. Po najverjetnejšem scenariju, ki predpostavlja podoben letni obseg nepovratnih spodbud Eko sklada kot trenutno, bi vrzel do potrebnih naložb znašala med osem in 8,7 milijarde evrov.

'Pod mojim vodstvom smo bili v družbi neproblematičnih držav, niso nas prištevali med razgrajače v razredu'
27. 03. 2022 07.52Marjanu Šarcu očitajo, da je s svojim odstopom odprl vrata vladi Janeza Janše. A prvak LMŠ – čeprav Janši očita, da je "napovedal sveto vojno demokraciji", pravi, da je njegova stranka vedno ostajala zvesta svojim vrednotam in se oblasti ni oklepala za vsako ceno. V predvolilnem intervjuju zagotavlja, da stare razprtije morebitne nove vlade ne bodo razklale, glede sodelovanja z Levico pa – "ko bi gospod Kordiš imel za voditi resor, pa bi precej te retorike splahnelo". Spregovoril je tudi o svojih pogledih na vojno v Ukrajini in analiziral največje izzive prihodnje vlade.

'Mi smo razumeli, da smo nogometna ekipa, ki lahko zabija gole, če si podaja žogo'
23. 03. 2022 16.16"Volitve niso zahvalni dan, niti volivcem ni treba biti hvaležen," pravi podpredsednik vlade in prvak NSi Matej Tonin. Vseeno so premier Janez Janša (SDS) in podpredsednika vlade Matej Tonin in Zdravko Počivalšek (Konkretno) predstavili dosežke vlade, ki naj bi Slovenijo "postavili na nove temelje".

Gospodarstvo želi državno pomoč zaradi višjih cen energentov
06. 12. 2021 15.39Gospodarstvo je talec višjih stroškov energentov, žrtev pa so sredstva za razvoj in investicije, opozarjajo na Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so pripravili predlog sheme za državno pomoč podjetjem, zlati energetsko intenzivnim. Pričakujejo čim hitrejši odziv države, da bi podjetja lahko premostila trenutne razmere.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?
23. 11. 2021 06.00Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Šircelj: Proračuna za prihodnji dve leti sta investicijsko usmerjena
16. 11. 2021 15.18DZ je začel obravnavo predloga državnih proračunov za prihodnji dve leti. Finančni minister Andrej Šircelj je ob njuni predstavitvi izpostavil investicije, ki jih bo prihodnje leto za dobro tretjino več kot letos in tudi leta 2023 bodo ostale na podobni ravni. Taka rast bo mogoča predvsem zaradi večjega črpanja evropskih sredstev. V opoziciji so do predloga proračunov pričakovano kritični. Opozarjajo predvsem na visoko rast odhodkov v volilnem letu 2022, ki da bo vodila v trajno poslabšanje stanja slovenskih javnih financ.

'Navaden denar 'v nogavici' predstavlja glavni del varčevanja Slovencev'
31. 10. 2021 07.00Čeprav smo bili Slovenci po statističnih podatkih lani rekordno varčni, ozadje našega varčevanja, ki ga izpostavlja profesor z ljubljanske ekonomske fakultete Maks Tajnikar, razkriva, da v vsebinskem smislu varčevanje slovenskih gospodinjstev sploh ni varčevanje. Glavni del predstavljajo denarne rezerve, to je "navaden denar v nogavici", ki se ne obrestuje, in je znak, da ljudje ne zaupajo oblasti. Slovenci privarčevani denar še vedno usmerjamo predvsem v vpogledne vloge, kar med drugim pomeni, da ostajamo pri izbiri oblike varčevanja konservativni in nenaklonjeni tveganju.

V Avstriji prihodnji teden sproščanje ukrepov za zajezitev virusa
01. 02. 2021 11.16V Avstriji se bodo prihodnji ponedeljek znova odprle trgovine, v katerih bo obvezna zaščitna maska tipa FFP2. Svoja vrata bodo lahko odprli tudi ponudniki storitev. Nadzor na meji bodo medtem zaostrili. Zaradi širjenja novih različic novega koronavirusa pogoje za vstop zaostruje in zapira svoje meje vse več evropskih držav, med njimi Francija, Portugalska in Nemčija. Medtem spodbudnejše novice prihajajo tako od naših zahodnih kot južnih sosedov. Tudi Italija sprošča ukrepe, rdečih območij ni več. Na Hrvaškem pa so zabeležili najmanj novih okužb z novim koronavirusom od konca septembra.

Slovenija bi lahko z izgubljenim davkom pokrila letne plače 7.591 medicinskim sestram
21. 11. 2020 10.30"V primeru Slovenije se ocenjuje, da so multinacionalne družbe iz države preusmerile 973 milijonov ameriških dolarjev (820 milijonov evrov) v davčne oaze, da bi se izognile plačilu davkov. To pomeni neposredno izgubo prihodkov v višini 97 milijonov USD (82 milijonov evrov) samo iz naslova pridobljenih podatkov OECD. Skupne izgube prihodkov od davka od dohodkov pravnih oseb, vključno s posrednimi izgubami zaradi tekme proti dnu, ko gre za davčne stopnje držav, pa se verjetno gibajo med 277 milijoni in 1,5 milijarde USD (234 milijoni in 1,3 milijarde EUR)."

Rebalans proračuna: Šircelj napovedal sredstva za boj proti koronavirusu
14. 03. 2020 13.42Vlada je zaradi spremenjenih razmer, nastanka novih obveznosti za državni proračun ter spremenjenih gospodarskih gibanj odločila, da pripravi rebalans letošnjega proračuna. Za čas priprave rebalansa je začasno zadržala izvajanje proračuna za vse neposredne proračunske uporabnike, je objavljeno na spletni strani vlade.

Pivčeva, Koritnik, Šircelj in Hojs uspešno prestali zaslišanja
11. 03. 2020 07.00Tudi kandidat za ministra za finance v tretji vladi Janeza Janše Andrej Šircelj in kandidat za notranjega ministra Aleš Hojs sta uspešno prestala zaslišanje pred matičnim odborom DZ. Pred njima sta zeleno luč že dobila kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec in kandidat za ministra za javno upravo Boštjan Koritnik.

Kaj se bo zgodilo z vasico Slapnik, če projekt TV obnove propade?
08. 02. 2020 15.25Ne drži, da smo obupali nad projektom in nad obnovo vasi Slapnik, pravijo v Občini Brda. Prav tako v Slovenski turistični organizaciji in na Zavodu za varstvo kulturne dediščine zanikajo neodzivnost. A pri komunikaciji se je očitno zapletlo. Kaj se bo zgodilo s Slapnikom, če se produkcijska ekipa odloči, da projekt obnove izpelje drugje?

Državni proračun s 300 milijoni evrov presežka v prvih 11 mesecih
30. 12. 2019 10.39Državni proračun je ob precej večji rasti odhodkov kot prihodkov v prvih enajstih mesecih izkazoval presežek. Zaradi dobrega poslovanja podjetij je država pobrala opazno več davka od dohodkov pravnih oseb, rast potrošnje pa je povečala prilive od DDV. Napredovanja in dogovor s sindikati javnega sektorja pa so povečali odhodke za plače.

Po vetu državnega sveta: bo Šarec na izid vnovičnega glasovanja o proračunu vezal zaupnico?
13. 03. 2019 17.38Državni svet je izglasoval odložilni veto na prejšnji teden sprejeto novelo zakona o izvrševanju državnega proračuna. To pomeni, da bo manjšinjska koalicija, trenutno zaznamovana že z odstopi ministrov, v državnem zboru morala poiskati vsaj 46 glasov. Pri tem pa ne SNS ne Levica zaenkrat ne dajeta prav nobenih zagotovil, da bosta zakon vnovič podprli.

Drugi tir: v gradnjo brez denarja?
17. 01. 2019 11.35Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek ne vidi zadržkov, da vlada prihodnji teden ne bi sprejela investicijskega programa za drugi tir. Program zaenkrat ne predvideva sodelovanja Madžarske, njen vložek v višini 200 milijonov evrov bi zagotovili iz državnega proračuna, je dejala.

Država s privatizacijo v šestih letih do milijarde evrov kupnin
24. 11. 2018 13.11Slovenija je v zadnjih šestih letih s privatizacijo državnega premoženja zaslužila skoraj eno milijardo evrov. Večji del tega zneska predstavlja nedavna prodaja večinskega deleža NLB, med bolj donosnimi pa sta bili doslej še leti 2014 in 2016, ko je država prodala nekaj večjih naložb. Kako se sme porabiti ta denar, je natančno določeno.