invazivne tujerodne vrste

Strupene ribe že v Jadranu, ali prihajajo tudi nevarne mravlje in papige?

27. 10. 2024 10.24

Na Hrvaškem je vse pogosteje opaziti nekatere nevarne živalske vrste, ki sicer ne izvirajo iz tega okolja. Zaradi podnebnih sprememb in segrevanja ozračja v Jadransko morje prodirata flora in favna iz sicer toplejših morij, nekatere avtohtone vrste pa zaradi spreminjanja razmer zapuščajo svoje naravne habitate in osvajajo druga območja. "Narava nam je napovedala vojno in če se ne bomo spametovali, bo iz nje izšla kot zmagovalka," opozarja hrvaški biolog Aljoša Duplić z Inštituta za okolje in prostor.

Zdravje Jadranskega morja: katere nevarnosti mu pretijo?

13. 07. 2024 07.00

Slovensko morje se kuha. Pred kratkim sluz, tropikalizacija. Tujerodne ribe, tujerodni nevretenčarji, tujerodne alge. Kako morski biologi gledajo na to, kako zdravo je Jadransko morje, kakšna bo njegova prihodnost?

Na jug Sicilije se je naselila invazivna rdeča mravlja

12. 09. 2023 15.00

Rdeča ognjena mravlja, ki velja za eno najbolj invazivnih vrst na svetu, je prisotna tudi v Evropi. Kot kažejo izsledki študije, ki je bila v ponedeljek objavljena v znanstveni reviji Current Biology, so več deset gnezd teh mravelj našli na Siciliji. Znanstveniki se bojijo, da se bo invazivna vrsta iz Italije hitro razširila v druge države.

Goreče Sredozemlje, z neba so padali 'rekordi', sonce razkrilo posledice ujm

29. 07. 2023 12.20

Teden na vrhuncu poletne turistične sezone je minil v znamenju divjanja narave. V Sloveniji smo se znova skrivali pred vremenskimi ujmami, turiste v Sredozemlju pa so skrbeli ognjeni zublji, ki so goltali vse pred seboj. V slovenski prestolnici je v imenu nove Drame padel mogočni kostanj, ki se je bohotil pred gledališčem. Premierjeva partnerica Tina Gaber pa se je znova zavzela za prepoved izlova invazivne tujerodne vrste nutrije.

Odlov nutrij na območju krajinskega parka Ljubljansko barje bo stekel konec meseca

13. 07. 2023 08.53

Operativni del odlova nutrij na območju krajinskega parka Ljubljansko barje bo predvidoma stekel konec meseca oz. v začetku avgusta, je pojasnil direktor Javnega zavoda Krajinski park Ljubljansko barje Janez Kastelic. Ob tem je dodal, da zaradi časa dopustov aktivnosti trenutno potekajo v skladu v s razpoložljivimi kadrovskimi možnostmi.

Je zatajila stroka? 'O tem lahko razpravljamo, a problem se bo še razširil'

26. 05. 2023 06.00

Več kot 22.000 podpisov v le šestih dneh, na družbenih omrežjih pa vroča razprava o tem, ali je prav, da se nutriji na Ljubljanskem barju naredi konec. Najava odlova je bila namreč povod, da so zaščitniki živali odprli bitko proti stroki, ki je sledila predpisu Evropske unije, da se morajo vse invazivne tujerodne vrste popolnoma odstraniti.

'Če vse prepustimo naravi, se sprijaznite, da bodo določene vrste izginile'

23. 05. 2023 17.31

Na območju krajinskega parka Ljubljansko barje bodo v kratkem začeli izvajati poskus popolne odstranitve nutrij. Te veljajo za invazivno tujerodno vrsto, katere populacija se je v zadnjih letih razširila tako, da povzroča škodo. Odlov nutrij medtem v delu javnosti sproža neodobravanje in pozive k podpisu peticije proti "poboju nutrij".

Poljski inštitut domače mačke uvrstil med 'invazivne tujerodne vrste'

31. 07. 2022 10.14

Domače mačke je poljski znanstveni inštitut uvrstil na seznam invazivnih tujerodnih vrst. Razlog? Škoda, ki jo povzročajo pticam in drugim divjim živalim. Poteza je razburila mačjeljubce, ki so tem priljubljenim hišnim ljubljenčkom stopili v bran.

Opazen vpliv globalnega segrevanja na življenje v morju

28. 07. 2022 18.36

Globalno segrevanje ne vpliva le na življenje na kopnem, temveč tudi na življenje v morju. Spreminja se tudi svet pod morjem. Slovensko morje je v tem pogledu izjema, saj so spremembe počasnejše kot drugod, je pa v Sredozemskem morju, tudi v Jadranu, zaznati ribe iz tropskih morij. Te sicer niso problematične za ekosistem, večjo nevarnost predstavljajo invazivne tujerodne vrste.

Toplo Sredozemsko morje privabilo eksotične tropske ribe

27. 07. 2022 06.00

Temperature Sredozemskega morja so to poletje za kar pet stopinj višje od povprečnih. Toplota je privabila tuje vrste rib in drugih morskih živali, ki v tem delu sveta niso domorodne. Največ tovrstnih rib so opazili na obalah južne Francije, redne gostje pa so tudi v hrvaškem morju.

Obalne občine v boj s tigrastimi komarji

22. 04. 2022 13.05

Občine slovenske Istre so se letos znova povezale v preventivni akciji zatiranja ličink tigrastih komarjev, s katero želijo zmanjšati razmnoževanje te tujerodne vrste. Izbrani izvajalec bo zato v naslednjih dneh začel vlivati preparat Aquatain, občani pa si ga bodo lahko priskrbeli tudi za uporabo doma.

Invazivne vrste slepi potniki na ladjah do Antarktike

11. 01. 2022 08.59

Morske vrste z vsega sveta, ki se kot slepi potniki prevažajo na ladjah, ogrožajo nedotaknjen morski ekosistem Antarktike. To je zaključek študije, ki je spremljala raziskovalna, ribiška in turistična plovila, ki redno obiskujejo zaščiteno, sicer izolirano regijo. Antarktiko namreč obiščejo ladje iz kar 1500 pristanišč po vsem svetu.

'Spopad' za sotočje Sav: bo imel prednost turizem ali narava?

04. 10. 2020 10.24

Restavracija, apartmaji, prostori za avtodome in kampiranje, parkirišča, športne površine in celo ribnik. Vse to naj bi zraslo ob sotočju obeh Sav na Lancovem. Čeprav občinski prostorski akti tam predvidevajo razvoj turizma, okoliški prebivalci gradnji nasprotujejo. Prepričani so, da bi morali naravo zaščititi in na sotočju ustanoviti krajinski park.

Kako se spreminja življenje v Jadranskem morju?

22. 08. 2020 07.08

Po nekaterih ocenah je vsak drug naš vdih v resnici kisik, ki so ga proizvedli fitoplanktoni, ki živijo v morju, pravi dr. Danijela Marić Phannkuchen iz rovinjskega Centra za raziskovanje morja. Že iz tega podatka lahko razberemo, kako zelo pomembno je to, kar se dogaja v morju, za življenje na kopnem in vse nas. Dr. Robert Turk z Zavoda za varstvo narave opozarja, da se je v zadnjih letih človekova aktivnost zelo intenzivirala in da tudi v morju izginjajo življenjski prostori, denimo morski travniki,  območja trdega tla z algami. Zaradi antropogenega učinka so določene vrste izginile, pa poudarja biolog z morske biološke postaje, redni profesor, predavatelj na Univerzah v Ljubljani, Mariboru in Kopru, dr. Lovrenc Lipej.

Reka Mura: priložnost za nova delovna mesta in izboljšanje naravnega stanja

09. 08. 2020 11.18

Reka Mura z okolico je zaradi posega človeka in vremenskih sprememb postala slabo domovanje številnih živalskih in rastlinskih vrst. Zdaj je dobila priložnost, da se približa naravnemu stanju in izboljša svojo podobo, so prepričani strokovnjaki. Obeta se ji največja revitalizacija do zdaj, projekt Natura Mura, ki bo med drugim vplival na privlačnost destinacije v turističnem smislu, odprla se bodo tudi številna nova delovna mesta.

Izumrtje ene živalske vrste lahko prekine življenje drugih živali

04. 10. 2019 10.26

V Sloveniji živi okrog 19.000 različnih živalskih vrst. Med njimi so najbolj raziskane kopenske živali, paleta naših jamskih prebivalcev pa po pestrosti sodi v sam svetovni vrh. A kljub temu, da se naša država lahko pohvali z nazivom vroča točka biodiverzitete, je tudi pri nas mnogo živalskih vrst ogroženih. Ob svetovnem dnevu živali smo se vprašali, kaj pomeni, če zaradi človeških posegov izgine ena sama vrsta?

Pri nas raste 627 milijonov dreves, lesna vrednost ocenjena na 21 milijard evrov

29. 05. 2019 14.33

Direktor zavoda za gozdove Damjan Oražem je na novinarski konferenci ob tednu gozdov izpostavil, da so v 25 letih javne gozdarske službe največji izziv predstavljale naravne ujme – žledolom in vetrolom. Pravi, da so gozdovi, v katerih raste okrog 627 milijonov dreves, danes v boljšem stanju kot pred 25 leti. Ocena lesne vrednosti je v tem obdobju zrasla iz 14 na 21 milijard evrov.

Osamljeni George pomaga razvozlavati skrivnosti dolgega življenja

08. 12. 2018 07.00

Zadnji predstavnik galapaških orjaških želv – Osamljeni George, čeprav je poginil že leta 2012, še zmeraj 'pomaga' znanstvenikom odkrivati 'skrivnosti zdravja in večne mladosti'. Želve velikanke so sicer znane po dolgoživosti, pri njih pa so znanstveniki našli genske variante, povezane s staranjem in rakom. A želvak George je imel gene, ki preprečujejo nastanek raka, celo podvojene.

V Strunjanu našli invazivno tujerodno rastlino kudzu

22. 09. 2018 13.11

V Strunjanu so našli novo tujerodno rastlino kudzu, ki je zaradi potencialnih škodljivih vplivov na okolje na ravni EU uvrščena med tujerodne vrste, za katere je treba sprejeti takojšnje ukrepe za preprečitev širjenja. Zavod za varstvo narave poziva vse, naj bodo pozorni, če kudzu opazijo še na kakšnem območju in to javijo.

Želite z dopusta v eksotični deželi prinesti tudi koreninico lepe rože? Nikar ... 

09. 08. 2017 09.06

V zadnjem času je vse več novih rastlinskih škodljivih organizmov na območjih, kjer jih prej ni bilo. To lahko povzroči pravo katastrofo in opustošenje. Prav zato na upravi za varstvo rastlin začenjajo z akcijo osveščanja mednarodnih potnikov o tveganju za zdravje rastlin, kadar prinašajo preko meja Evropske unije žive rastline ali njihove proizvode.

Tujerodne vrste predstavljajo nevarnost za slovensko biotsko raznovrstnost

20. 05. 2017 13.01

Skupina Life Artemis je objavila opozorilni seznam tujerodnih vrst - 12 vrst gliv, 51 vrst rastlin, 13 vrst žuželk in sedem vrst sesalcev, ki jih še ni pri nas, a je njihov pojav pričakovati v prihodnjem obdobju.

Bodite pozorni na nevarno rastlino, ki se širi pri nas

18. 06. 2015 15.22

Orjaški dežen je tuja rastlinska vrsta, ki se širi tudi pri nas. Čeprav lepa, je lahko nevarna, če njen sok pride v stik z golo kožo, saj povzroči opeklino, ki se dolgo celi. Če dežen opazite, o tem strokovnjake obvestite prek spletni strani tujerodne-vrste.info.

Invazivne rastline: bodeča strupenjača, zaradi katere lahko celo oslepimo

15. 09. 2014 17.30

Skoraj 6000 tujerodnih rastlin se je že prikradlo v Evropo. Več kot polovica vrst se je na stari celini že udomačila. V Sloveniji je znanih najmanj 330 tujerodnih vrst, težava pa je, ker se zelo hitro razraščajo in lahko izopdrinejo domače vrste, nekatere pa so zelo alergene in strupene.