invazivne

Nov preboj: odkrili zdravilo, ki človeško kri spremeni v strup za komarje
27. 03. 2025 19.45Znanstveniki so eksperimentirali z zdravilom nitizinon, ki se običajno predpisuje za redke dedne bolezni in prišli do zanimive ugotovitve. Če komarji pijejo kri, ki vsebuje to učinkovino, ta zanje postane strupena. Zdravilo namreč blokira encim, s katerim presnavljajo kri, zato komarji kmalu po zaužitju takšne krvi poginejo.

Zloraba proračuna? Trump bi za poboj sov namenil 40 milijonov
15. 03. 2025 15.57Da bi zaščitil avtohtono pegasto sovo, namerava ameriški predsednik Donald Trump podpreti načrt za odlov na sto tisoče večjih sov invazivne vrste. A za to bi namenil ogromno denarja. Na leto je za takšen odstrel sov namenil kar 40 milijonov dolarjev (37 milijonov evrov). Oglasil se je kongres, ki opozarja, da je to absurden znesek. Več članov je pozvalo predsednika Trumpa, naj prekliče pregrešno drag načrt, po katerem bi v naslednjih treh desetletjih ustrelili in ubili 450.000 sov.

Kako do mladostnega videza brez invazivnih posegov?
05. 02. 2025 00.15Napeta, gladka in sijoča koža je želja mnogih žensk, a misel na drage in invazivne posege, kot so botoks, polnila ali operacije, marsikoga odvrne od iskanja rešitev. Kaj pa, če obstaja učinkovita alternativa, ki je naravna, varna in cenovno dostopna?

Britanci na oddaljeni otok izpustili več kot 1300 polžev
29. 12. 2024 16.33Da bi rešili dve ogroženi vrsti, so Britanci na otoku Deserta Grande, blizu Madeire, izpustili več kot 1.300 polžev, ki so jih vzgojili v ujetništvu. Polži, ki so dolgo časa veljali za izumrle, so zdaj ponovno naseljeni v naravi potem, ko so jih raziskovalci v več živalskih vrtovih iz narave odstranili in jih vključili v vzrejni program. Njihovo ponovno naselitev so naravovarstveniki omogočili na sosednjem otoku Bugio, kjer invazivnih vrst ni več.

Invazivne orjaške kače na Floridi pojedo vse, od jelena do aligatorja
02. 11. 2024 14.59Trditve Donalda Trumpa, da migranti v Ohiu jedo mačke in pse, so se izkazale za neutemeljene. A na Floridi so hišni ljubljenčki in preostale živali zelo zlahka hrana nečemu drugemu. No, to niso ljudje, temveč orjaške invazivne kače.

Strupene ribe že v Jadranu, ali prihajajo tudi nevarne mravlje in papige?
27. 10. 2024 10.24Na Hrvaškem je vse pogosteje opaziti nekatere nevarne živalske vrste, ki sicer ne izvirajo iz tega okolja. Zaradi podnebnih sprememb in segrevanja ozračja v Jadransko morje prodirata flora in favna iz sicer toplejših morij, nekatere avtohtone vrste pa zaradi spreminjanja razmer zapuščajo svoje naravne habitate in osvajajo druga območja. "Narava nam je napovedala vojno in če se ne bomo spametovali, bo iz nje izšla kot zmagovalka," opozarja hrvaški biolog Aljoša Duplić z Inštituta za okolje in prostor.

V Evropi prvič našli invazivne rdeče pritlikave čebele: 'To je zaskrbljujoče'
30. 08. 2024 13.00Strokovnjaki so sporočili, da je rdeča pritlikava medonosna čebela prvič ustanovila kolonijo v Evropi. Odkritje kolonije čebele Apis florea, ki izvira iz Azije, je vzbudilo preplah med lokalnimi čebelarji in naravovarstveniki, ki se bojijo potencialno uničujočega vpliva na domače populacije čebel.

Znova množični posek v prestolnici: Skupaj bo padlo 233 starih dreves
01. 08. 2024 09.44Na območju prestolnice bodo znova padala drevesa. Iz gozdov na območju Griča in Šujice bodo odstranili 96 iglavcev in 126 dreves listavcev. Dela, ki potekajo pod okriljem družbe Slovenski državni gozdovi d.o.o., bodo predvidoma trajala en mesec. Kot pojasnjujejo, je sečnja na območju Griča in Šujice pomladitvena, saj v sestojih prevladuje debelo in starejše drevje. Pod okriljem mestne občine Ljubljana pa bodo odstranili 11 dreves različnih vrst v parku Tivoli in Bloudkovem parku.

Zdravje Jadranskega morja: katere nevarnosti mu pretijo?
13. 07. 2024 07.00Slovensko morje se kuha. Pred kratkim sluz, tropikalizacija. Tujerodne ribe, tujerodni nevretenčarji, tujerodne alge. Kako morski biologi gledajo na to, kako zdravo je Jadransko morje, kakšna bo njegova prihodnost?

Invazivne vrste v Blejskem jezeru: ribe, ki grizejo, in školjke trikotničarke
08. 07. 2024 14.47V Blejskem jezeru so se v zadnjih letih močno namnožili sončni ostriži, invazivna vrsta rib, ki za kopalce ni nevarna, jo pa ti na telesih občutijo kot špikanje ali grizenje. Uspešen drst ali višja temperatura vode – o razlogih za tako množičen pojav ribiči lahko le ugibajo. Težave ne bo rešil niti trnek, niti plenilska vrsta rib, ki bi jih spustili v jezero, pravijo, narava bo morala narediti svoje. Potapljači pa se medtem uspešno borijo s še eno invazivno sorto v jezeru – školjko trikotničarko.

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'
07. 07. 2024 06.38Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

Mikroplastiko prvič odkrili tudi v penisu
19. 06. 2024 12.58Raziskovalci so po tem, ko so mikroplastiko odkrili v moških testisih, to odkrili tudi v penisih. Gre sicer za študijo na manjšem vzorcu, odvzeli so tkivo šestih moških. To odpira nova vprašanja o vplivu mikroplastike na spolno zdravje.

Tigrasti komar je v Evropi že domačin, zdaj se širi še ščitar
12. 06. 2024 10.11V Evropi se ob podnebnih spremembah in toplejših temperaturah veča število primerov denge in drugih bolezni, ki jih širijo komarji, je posvaril Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Invazivna vrsta tigrastega komarja, ki širi več virusov, se je medtem udomačila že v mnogih državah EU, tudi v Sloveniji.

V Jadranu ujeli dve strupeni tropski ribi: 'Konec je, to je njeno morje'
24. 05. 2024 10.46V zadnjih dneh so v Jadranskem morju ujeli dve invazivni tropski ribi. Gre za strupeno rdečemorsko plamenko, ki so jo sicer v Jadranu prvič opazili pred petimi leti. "Konec je, Jadran je njeno morje," je na spletu zapisal Pero Ugarković z Inštituta za oceanografijo in ribištvo, ki je ob tem napovedal, da bodo letos dobili še več poročil o opažanju oz. ulovu te vrste ribe.

V ZDA na mamografijo že 40-letnice. Bodo starostno mejo znižali tudi pri nas?
24. 05. 2024 06.00V ZDA so nedavno spremenili priporočila in napotujejo na mamografijo ženske že po 40. letu. Za te nove smernice so se odločili, ker najnovejša dognanja kažejo, da lahko za 20 odstotkov zmanjšajo umrljivost zaradi raka dojk, če ženske začnejo hoditi na mamografijo že po 40. letu. Opažajo namreč, da se pojavnost invazivnega raka dojk pri mlajših ženskah povečuje. Tudi pri nas nekateri ginekologi na mamografijo napotujejo ženske kmalu po dopolnjenem 40. letu. Pa bo to postala redna praksa?

Obalne občine s skupno akcijo zoper tigraste komarje
21. 05. 2024 11.35Obalne občine so tudi letos sklenile dogovor s komunalnimi podjetji in zunanjimi izvajalci o zatiranju ličink tigrastih komarjev. Da bi zmanjšali možnosti razmnoževanja te invazivne vrste, bodo na javnih površinah v dneh brez padavin nanašali sredstvo Aquatain. To bo brezplačno na voljo tudi prebivalcem, ki jih pozivajo k preventivnim ukrepom.

'Ustavite posek 75 zdravih dreves na Golovcu'
22. 03. 2024 14.21Gibanje Mladi za podnebno pravičnost, skupina Protestival ter zaskrbljene občanke in občani Ljubljane so izrazili nestrinjanje z nadaljevanjem sečnje na Rožniku in nevključujočim upravljanjem z mestnim gozdom.

Slovenci radi obiskujejo Sarajevo, dodaten razlog pa je tudi presaditev las v VatanMedu
05. 02. 2024 00.15Morda ste že opazili spremembe pri vašem sosedu, prijatelju ali sodelavcu - novo, sijočo in močno lasišče, kjer je prej bila pleša.

Cepljenje proti davici, tetanusu in oslovskemu kašlju premaknili v 2. razred
24. 09. 2023 09.38Ministrstvo za zdravje je nedavno sprejelo pravilnik o določitvi programa cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2023. V programu so upoštevali večino predlogov NIJZ, med drugim so dodatnima generacijama zagotovili cepljenje proti HPV, ob tem pa so cepljenje proti davici, tetanusu in oslovskemu kašlju premaknili iz 3. v 2. razred osnovne šole.

Na jug Sicilije se je naselila invazivna rdeča mravlja
12. 09. 2023 15.00Rdeča ognjena mravlja, ki velja za eno najbolj invazivnih vrst na svetu, je prisotna tudi v Evropi. Kot kažejo izsledki študije, ki je bila v ponedeljek objavljena v znanstveni reviji Current Biology, so več deset gnezd teh mravelj našli na Siciliji. Znanstveniki se bojijo, da se bo invazivna vrsta iz Italije hitro razširila v druge države.

Je komarjev res več kot prejšnja leta?
23. 08. 2023 17.16V letošnjem precej namočenem poletju mnogi tožijo o veliki populaciji komarjev. Trditev, da je letos komarjev več kot prejšnja leta, pa Nataša Knap Gašper z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ni mogla potrditi, saj monitoringa po celotni Sloveniji letos ne bodo izvajali, analiza posameznih vzorčenj pa še ni zaključena.

Odlov nutrij se še ni začel, aktivisti to vidijo kot delno zmago
01. 08. 2023 20.25Odlov nutrij, ki bi se moral začeti prav danes, se še ni odvil. Kot je v ponedeljek pojasnil direktor krajinskega parka Ljubljansko barje Janez Kastelic, razlog za zamaknitev časovnice tiči v dopustih, zaradi česar da ni dovolj ljudi za izvedbo načrta. Ob tem poudarja, da se bo načrtovani odlov te invazivne vrste glodavcev vsekakor zgodil, vendar pa okoljevarstveniki na Alpe Adria Green zamik odlova razumejo kot delno zmago. Z odvetniki pa zahtevajo, da ministrstvo za kmetijstvo odlov nutrij zadrži.

Časovnica odlova nutrij se zamika: 'Nikakršnih pritiskov ni bilo'
31. 07. 2023 22.24Kaj se dogaja z odlovom nutrij, ki bi se moral na zahtevo stroke začeti v torek? Vodja krajinskega parka Janez Kastelic je v oddaji 24UR ZVEČER povedal, da se napovedani odlov še ne bo zgodil. Časovnica se je, kot je pojasnil, zamaknila zaradi komunikacije in logističnih priprav, odločno pa je zanikal, da bi bil za zamik kriv pritisk premirja Roberta Goloba, ki je dejal, da je treba glede te invazivne vrste najti boljšo rešitev, ali njegove partnerice Tine Gaber.

Goreče Sredozemlje, z neba so padali 'rekordi', sonce razkrilo posledice ujm
29. 07. 2023 12.20Teden na vrhuncu poletne turistične sezone je minil v znamenju divjanja narave. V Sloveniji smo se znova skrivali pred vremenskimi ujmami, turiste v Sredozemlju pa so skrbeli ognjeni zublji, ki so goltali vse pred seboj. V slovenski prestolnici je v imenu nove Drame padel mogočni kostanj, ki se je bohotil pred gledališčem. Premierjeva partnerica Tina Gaber pa se je znova zavzela za prepoved izlova invazivne tujerodne vrste nutrije.

'Znanstvenike prizadene, če so očitki izpostavljeni na tak lahkoten način'
28. 07. 2023 06.00Hubert Potočnik na obtožbe Tine Gaber, partnerke predsednika vlade, da je študija, katere soavtor je, temelj za morebitno sistemsko korupcijo, odgovarja, da so zelo korektno opredelili vse aspekte invazivnosti nutrije na mokriščne ekosisteme ter tudi stroške zmanjševanja populacije. Po njegovih besedah je celoten znesek – torej 539.000 evrov – predstavljal tako upravljanje in spremljanje populacij kot učinkov in je bil delež, ki je bil namenjen le odstranjevanju oziroma odlovu nutrij, "le nekaj odstotkov oziroma morda 10 do 20 odstotkov tega zneska".

Odlov nutrij na območju krajinskega parka Ljubljansko barje bo stekel konec meseca
13. 07. 2023 08.53Operativni del odlova nutrij na območju krajinskega parka Ljubljansko barje bo predvidoma stekel konec meseca oz. v začetku avgusta, je pojasnil direktor Javnega zavoda Krajinski park Ljubljansko barje Janez Kastelic. Ob tem je dodal, da zaradi časa dopustov aktivnosti trenutno potekajo v skladu v s razpoložljivimi kadrovskimi možnostmi.

V boj proti tigrastim komarjem z več kot milijonom sterilnih samcev
12. 06. 2023 10.34V boju proti tigrastim komarjem bodo na jugu hrvaške Istre letos v naravo spustili 1,2 milijona sterilnih samcev. Na ta način želijo zmanjšati populacijo te invazivne vrste komarjev in uporabo insekticidov na območju, enako metodo pa nameravajo uporabiti tudi drugod na Hrvaškem.

Preboj na področju zdravljenja bolezni, ki prizadene vsako 10. žensko
01. 06. 2023 10.37Sydneyjski raziskovalci so naredili preboj, ki bi lahko spremenil način zdravljenja endometrioze in izboljšal zdravje žensk, ki živijo s to bolečo in izčrpavajočo boleznijo. Točnega podatka o tem, koliko žensk je v Sloveniji diagnosticiranih z endometirozo, ni, po podatkih WHO pa endometriozo dobi do 10 odstotkov žensk v rodni dobi.

Katere živali bodo dovoljene, katere prepovedane?
26. 05. 2023 15.38Več kot leto in pol po sprejetju novele zakona o zaščiti živali smo vendarle dobili predloga seznamov dovoljenih in prepovedanih živali. Slednje bodo lahko gojili le v živalskih vrtovih, predlog mednje uvršča pasavce, lenivce, vrečarje, primate, luskavce, zveri, povodne konje, žirafe, kite, delfine, ujede, sove, nekatere vrste papig in drugih ptic, velike dolgožive želve, velike pitone in udave, strupene kače, krokodile, varane, nekaj vrst rib ...

Je zatajila stroka? 'O tem lahko razpravljamo, a problem se bo še razširil'
26. 05. 2023 06.00Več kot 22.000 podpisov v le šestih dneh, na družbenih omrežjih pa vroča razprava o tem, ali je prav, da se nutriji na Ljubljanskem barju naredi konec. Najava odlova je bila namreč povod, da so zaščitniki živali odprli bitko proti stroki, ki je sledila predpisu Evropske unije, da se morajo vse invazivne tujerodne vrste popolnoma odstraniti.