invazivna rastlina

Začenja se sezona alergenega cvetnega prahu ambrozije

13. 08. 2021 08.50

Sončno vreme v tem tednu je ugodno za sproščanje cvetnega prahu v zrak, kar prinaša težave ljudem z alergijami nanj. Še vedno poteka sezona pelina, v nižinah se začenja tudi sezona ambrozije. Pomembno vlogo bodo imele tudi trave in trpotec, vendar bo njihova obremenitev nizka. V zraku bodo večje količine cvetnega prahu kopriv in konopljevk.

Vam cvetoča pomlad predstavlja veselje ali nočno moro?

06. 04. 2019 07.00

Med 300.000 in 400.000 Slovencev se od konca zime pa vse do poznega poletja bori z bolj ali manj izrazitimi simptomi cvetnega prahu. Poleg vodenega izcedka iz nosu nastopijo močno kihanje v napadih, zamašen nos, oteženo dihanje in srbenje nosu. Oči so pekoče, srbijo lahko tudi ušesa in žrelo. Pa veste, kateri alergen je kriv za nočno moro, ki jo prestajate?

Sezona cvetnega prahu zaradi globalnega segrevanja vedno daljša

07. 03. 2019 19.26

Sezona cvetnega prahu se je letos začela že v začetku februarja, kar je približno dva tedna prej kot običajno. Cvetenje leske se počasi končuje, v drugi polovici marca pa bo zacvetela breza, ki marsikomu povzroča največ težav. Koncentracija cvetnega prahu v zraku je najvišja v obdobju stabilnega in sončnega vremena, peloda je največ proti večeru in zgodaj dopoldne.

V Strunjanu našli invazivno tujerodno rastlino kudzu

22. 09. 2018 13.11

V Strunjanu so našli novo tujerodno rastlino kudzu, ki je zaradi potencialnih škodljivih vplivov na okolje na ravni EU uvrščena med tujerodne vrste, za katere je treba sprejeti takojšnje ukrepe za preprečitev širjenja. Zavod za varstvo narave poziva vse, naj bodo pozorni, če kudzu opazijo še na kakšnem območju in to javijo.

Invazivne rastline: bodeča strupenjača, zaradi katere lahko celo oslepimo

15. 09. 2014 17.30

Skoraj 6000 tujerodnih rastlin se je že prikradlo v Evropo. Več kot polovica vrst se je na stari celini že udomačila. V Sloveniji je znanih najmanj 330 tujerodnih vrst, težava pa je, ker se zelo hitro razraščajo in lahko izopdrinejo domače vrste, nekatere pa so zelo alergene in strupene.