invazivna

Odprava dioptrije z laserjem v 18 sekundah
09. 03. 2025 08.31Pičlih 18 sekund, devet na vsako oko. Toliko traja odprava dioptrije z najnovejšim laserjem pri nas, ki jo je posnela tudi naša kamera. Metoda SMILE PRO je najmanj invazivna, kirurg naredi izjemno majhen, zgolj dva do tri milimetre velik rez, zato je tudi manj možnosti za infekcijo, pojav suhih oči in bleščanja ponoči. Poseg je neboleč, pacient vidi že takoj po operaciji bistveno bolje, povsem pa okreva v treh dneh, ko se lahko denimo brez skrbi vrne tudi k večjim športnim naporom.

V dolini Neretve zgnilo več tisoč ton mandarin
20. 11. 2024 14.26V dolini Neretve je letos zaradi sredozemske sadne mušice zgnilo več tisoč ton mandarin. Samo v Metkoviću ob meji z Bosno in Hercegovino so v kompostarni tamkajšnjega komunalnega podjetja sprejeli več kot 3700 ton tega sadja, poročajo hrvaški mediji.

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst
18. 10. 2024 08.58Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Napad invazivnih stenic hrastovo listje že poleti obarval rjavo
25. 09. 2024 08.15Po Sloveniji se je letos močno namnožila tujerodna hrastova čipkarka, ki napada predvsem hrast. Listje teh dreves je že nekaj časa marsikje povsem rjavo. Po oceni stroke za zdaj še ni večje škode, bo pa ta nastala, če se bo invazivna žuželka množila več zaporednih let. Učinkovitih selektivnih ukrepov za zatiranje ni.

Invazivne vrste v Blejskem jezeru: ribe, ki grizejo, in školjke trikotničarke
08. 07. 2024 14.47V Blejskem jezeru so se v zadnjih letih močno namnožili sončni ostriži, invazivna vrsta rib, ki za kopalce ni nevarna, jo pa ti na telesih občutijo kot špikanje ali grizenje. Uspešen drst ali višja temperatura vode – o razlogih za tako množičen pojav ribiči lahko le ugibajo. Težave ne bo rešil niti trnek, niti plenilska vrsta rib, ki bi jih spustili v jezero, pravijo, narava bo morala narediti svoje. Potapljači pa se medtem uspešno borijo s še eno invazivno sorto v jezeru – školjko trikotničarko.

Pri Lastovcih prvič opazili strupeno rdečemorsko plamenko
12. 06. 2024 17.05Po tem, ko so invazivno tropsko ribo v Jadranu letos opazili že trikrat, so jo zdaj našli še na jugu Hrvaške. Natančneje v krajinskem parku Lastovci. Naravovarstvenica Ivana Lagetar in inštruktor potapljanja Goran Butajla sta med potopom na globini 15 metrov odkrila in odstranila mladi primerek te strupene vrste rib.

Tigrasti komar je v Evropi že domačin, zdaj se širi še ščitar
12. 06. 2024 10.11V Evropi se ob podnebnih spremembah in toplejših temperaturah veča število primerov denge in drugih bolezni, ki jih širijo komarji, je posvaril Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Invazivna vrsta tigrastega komarja, ki širi več virusov, se je medtem udomačila že v mnogih državah EU, tudi v Sloveniji.

V Jadranu ujeli dve strupeni tropski ribi: 'Konec je, to je njeno morje'
24. 05. 2024 10.46V zadnjih dneh so v Jadranskem morju ujeli dve invazivni tropski ribi. Gre za strupeno rdečemorsko plamenko, ki so jo sicer v Jadranu prvič opazili pred petimi leti. "Konec je, Jadran je njeno morje," je na spletu zapisal Pero Ugarković z Inštituta za oceanografijo in ribištvo, ki je ob tem napovedal, da bodo letos dobili še več poročil o opažanju oz. ulovu te vrste ribe.

Iz jezera v Cumbrii potegnili invazivno aligatorsko želvo
10. 02. 2024 08.45Sprehajalec je v jezeru Urswick Tarn v britanski grofiji Cumbria našel eksotično bitje, ki sicer domuje v močvirjih in rekah v južnih delih Severne Amerike. Iz vode so jo izvlekli s pomočjo nakupovalne košare in jo odpeljali k veterinarju. Ta je ocenil, da bi Fluffy, kot so jo poimenovali, lahko koga grdo ugriznila, a še najbolj nevarna bi bila za okolje.

V delti Neretve našli novo invazivno školjko
11. 01. 2024 08.27Na Hrvaškem so v delti reke Neretve odkrili invazivno školjko – potujočo trikotničarko, ki izvira iz Črnega morja. Domnevajo, da je ličinko školjke do Neretve prinesla ptica. Biologi opozarjajo, da lahko trikotničarka resno ogrozi ekosistem.

Manj invazivna zatrditev ledvene hrbtenice: v pol ure operirali tri bolnike
02. 12. 2023 13.12Klasične operacije hrbtenice ob kronični mehanični bolečini v križu zahtevajo dolgotrajno okrevanje oziroma rehabilitacijo, zato so na Ortopedski kliniki v Ljubljani, ki ravno zdaj praznuje 100 let obstoja, novembra prvič izvedli manj invazivno zatrditev ledvene hrbtenice. V zgolj 30 minutah in skozi le nekaj centimetrski rez nad bokom so operirali tri bolnike. Izguba krvi in poškodba tkiv pa sta bili v primerjavi s klasično metodo neznatni.

Kolumbijska vlada našla rešitev za Escobarjeve povodne konje
04. 11. 2023 07.00Kokainski kralj Pablo Escobar je bil med drugim tudi ljubitelj eksotičnih živali. Veliki povodni konji, ki jih je naselil na svoje bogato posestvo, oblastem povzročajo veliko preglavic. Ta invazivna bitja so se namreč preveč razmnožila, zato ogrožajo lokalni ekosistem. Okoljsko ministrstvo je zdaj pripravilo načrt, kako populacijo tako imenovanih kokainskih povodnih konjev skrčiti.

Na jug Sicilije se je naselila invazivna rdeča mravlja
12. 09. 2023 15.00Rdeča ognjena mravlja, ki velja za eno najbolj invazivnih vrst na svetu, je prisotna tudi v Evropi. Kot kažejo izsledki študije, ki je bila v ponedeljek objavljena v znanstveni reviji Current Biology, so več deset gnezd teh mravelj našli na Siciliji. Znanstveniki se bojijo, da se bo invazivna vrsta iz Italije hitro razširila v druge države.

Mačke v Avstraliji invazivna vrsta: vlada bi jim omejila izhode iz stanovanja
11. 09. 2023 17.36Avstralija ima težave z invazivno živalsko vrsto. In ne, to niso 'običajni' pajki, kače ali žuželke, ampak mačke. Ker kljub svoji ljubkosti ogrožajo druge domorodne živali, se bodo morale tako domače kot potepuške navaditi na nova pravila. Vlada namreč razmišlja o omejitvi lastništva in omejenih izhodih iz domovanja.

Pri Korčuli opazili tropsko ribo s strupenimi bodicami
17. 08. 2023 11.28Hrvaški inštitut za oceanografijo in ribištvo je opozoril na vse večje število strupenih rib rdečemorska plamenka (Pterois miles) v Jadranskem morju. Letos so jo večkrat opazili v južnem delu Jadrana, v torek pa so jo ulovili tudi blizu Račišća na Korčuli.

Odlov nutrij na območju krajinskega parka Ljubljansko barje bo stekel konec meseca
13. 07. 2023 08.53Operativni del odlova nutrij na območju krajinskega parka Ljubljansko barje bo predvidoma stekel konec meseca oz. v začetku avgusta, je pojasnil direktor Javnega zavoda Krajinski park Ljubljansko barje Janez Kastelic. Ob tem je dodal, da zaradi časa dopustov aktivnosti trenutno potekajo v skladu v s razpoložljivimi kadrovskimi možnostmi.

V boj proti tigrastim komarjem z več kot milijonom sterilnih samcev
12. 06. 2023 10.34V boju proti tigrastim komarjem bodo na jugu hrvaške Istre letos v naravo spustili 1,2 milijona sterilnih samcev. Na ta način želijo zmanjšati populacijo te invazivne vrste komarjev in uporabo insekticidov na območju, enako metodo pa nameravajo uporabiti tudi drugod na Hrvaškem.

Je zatajila stroka? 'O tem lahko razpravljamo, a problem se bo še razširil'
26. 05. 2023 06.00Več kot 22.000 podpisov v le šestih dneh, na družbenih omrežjih pa vroča razprava o tem, ali je prav, da se nutriji na Ljubljanskem barju naredi konec. Najava odlova je bila namreč povod, da so zaščitniki živali odprli bitko proti stroki, ki je sledila predpisu Evropske unije, da se morajo vse invazivne tujerodne vrste popolnoma odstraniti.

'Če vse prepustimo naravi, se sprijaznite, da bodo določene vrste izginile'
23. 05. 2023 17.31Na območju krajinskega parka Ljubljansko barje bodo v kratkem začeli izvajati poskus popolne odstranitve nutrij. Te veljajo za invazivno tujerodno vrsto, katere populacija se je v zadnjih letih razširila tako, da povzroča škodo. Odlov nutrij medtem v delu javnosti sproža neodobravanje in pozive k podpisu peticije proti "poboju nutrij".

Rešene iz ujetništva in naseljene po državi, sedaj pa jih čaka odstrel
22. 05. 2023 19.42Nutrije so sprva množično gojili na farmah, dokler zanimanje za krzno ni začelo upadati, nutrije pa so, same ali pa s pomočjo, našle pot iz ujetništva. A te prijazne živali postajajo prava nadloga, predvsem ob Ljubljanici in tudi na Ljubljanskem barju, pa tudi marsikje drugje po državi. Spodkopavajo rečno nabrežje in izpodrivajo avtohtone vrste, tako rastlinske kot živalske. Tudi evropska direktiva o invazivnih vrstah veleva odstrel ali pa vsaj močno omejitev. Peticijo proti odstrelu je v zgolj treh dneh podpisalo že več kot 15 tisoč ljudi. Nasprotniki odstrela rešitev vidijo tudi v sterilizaciji.

Da bodo zaradi železnice ob hišo, so prebivalci Orehka izvedeli na Facebooku
05. 04. 2023 19.29Če kaj, potem je hiša za Slovenca sveta stvar. Razumljivo, saj v nepremičnino vložimo vse premoženje in vzamemo kredit. Kaj bi rekli, če bi vam povedali, da bodo vašo hišo porušili, ker bodo novo železniško progo potegnili skozi vašo dnevno sobo? Prebivalci Orehka so ostali brez besed, ko so to prebrali na Facebookovi strani kranjskega podžupana. Ker je bila objava prvega aprila, so upali, da gre za šalo, a se je izkazalo, da ni tako. Nova trasa železnice bo šla skozi to kranjsko naselje.

Možganski čipi: spremembe v osebnosti, nezmožnost odločanja, poskusi samomora
16. 02. 2023 06.00Elon Musk želi v možgane ljudi vstaviti računalniški čip. Njegov nevrotehnološki startup Neuralink si namreč že vse od ustanovitve leta 2016 prizadeva za vsaditev čipa v lobanjo človeka in po letih testiranja na živalih naj bi podjetje v šestih mesecih začelo s poskusi na ljudeh.

Število smrti otrok zaradi streptokoka A na Otoku naraslo na 15
08. 12. 2022 20.03V Veliki Britaniji je število smrti otrok zaradi okužbe z bakterijo streptokok A naraslo na 15, kar naj bi bilo posledica povečanega števila bakterij in socialnih stikov. Letošnje število smrtnih žrtev v starostni skupini do 15 let se je tako v slabih treh mesecih povečalo za 13. Britanska agencija za zdravstveno varnost miri, da trenutno ni dokazov, da gre za nov sev.

Novo upanje za srčne bolnike: manj invazivna metoda vstavljanja zaklopke
02. 11. 2022 07.47Srčna obolenja sodijo med najpogostejše vzroke umiranja prebivalcev, zato je vsak napredek na področju zdravljenja teh obolenj še kako pomemben. V UKC Ljubljana izvajajo novo metodo, kjer bolniku vstavijo umetno zaklopko brez uporabe zunajtelesnega krvnega obtoka, in sicer zgolj skozi nekajcentimetrski rez na levi strani prsnega koša. S tem so se uvrstili med zgolj 100 centrov na svetu, ki izvajajo ta postopek.

GSO na evropskih krožnikih? 'Tehnike genskega spreminjanja so čudovite'
05. 10. 2022 19.15Letošnja poletna suša, ki velja za najhujšo v zadnjih 500 letih, je v Evropi povzročila veliko opustošenje pridelkov. Uničila je sončnična polja na Madžarskem, za tretjino zmanjšala pridelek oljk v Španiji in ogrozila industrijo medu v Romuniji. Kmetje se podnebnim spremembam, ki prinašajo nepredvidljivo vreme in vse več ekstremov, zelo težko prilagajajo. Vse več evropskih zakonodajalcev pa na to odgovarja, da je rešitev na dosegu roke – v obliki gensko spremenjenih pridelkov z novo metodo, pri kateri DNK rastline z genomom druge 'le preuredimo'. A ker gre za novo tehnologijo, je EU kljub stari regulativi na tem področju zadržana. Komisija je vseeno napovedala, da bo do junija pripravila nov zakonodajni predlog.

Rusija in Ukrajina se obtožujeta napadov na jedrsko elektrarno Zaporožje
05. 08. 2022 08.24Rusija in Ukrajina sta druga drugo obtožili obstreljevanja jedrske elektrarne Zaporožje, ki so jo kmalu po invaziji na Ukrajino zasedle ruske sile. Obe strani sta poročali o nastali škodi na infrastrukturi. Do obtožb prihaja po tistem, ko so pri Mednarodni agenciji za jedrsko energijo opozorili, da so razmere v nuklearki povsem izven nadzora. Da ukrajinske sile kršijo mednarodno pravo in ogrožajo civiliste, saj vzpostavljajo baze v stanovanjskih četrtih, šolah in bolnišnicah, je medtem v poročilu zapisala nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International.

Poljski inštitut domače mačke uvrstil med 'invazivne tujerodne vrste'
31. 07. 2022 10.14Domače mačke je poljski znanstveni inštitut uvrstil na seznam invazivnih tujerodnih vrst. Razlog? Škoda, ki jo povzročajo pticam in drugim divjim živalim. Poteza je razburila mačjeljubce, ki so tem priljubljenim hišnim ljubljenčkom stopili v bran.

Zaradi nizkih temperatur na Floridi z dreves padajo legvani
01. 02. 2022 11.54Potem ko je vzhodno obalo ZDA prizadela snežna nevihta in so se temperature tudi na Floridi močno spustile, se t. i. sončna država znova sooča z nenavadnim pojavom – z dreves padajo otrpli legvani.

Občani zaskrbljeni zaradi sečnje v Rakovem Škocjanu
19. 01. 2022 18.24Na območju Rakovega Škocjana so občani opazili sečnjo dreves in številni so izrazili zaskrbljenost, saj se s sečnjo na tem območju namreč ne strinjajo. V Notranjskem parku, kjer so dobili številne pritožbe, so pojasnili, da sami nimajo nobene povezave s sečnjo. Lastnik gozdov v Rakovem Škocjanu je namreč Republika Slovenija, v njenem imenu pa z gozdovi upravlja državno podjetje SiDG, ki tudi izvaja oz. naroča in plačuje sečnjo. Občane mirijo, da se izvaja sečnja dreves, ki se sušijo.

Invazivne vrste slepi potniki na ladjah do Antarktike
11. 01. 2022 08.59Morske vrste z vsega sveta, ki se kot slepi potniki prevažajo na ladjah, ogrožajo nedotaknjen morski ekosistem Antarktike. To je zaključek študije, ki je spremljala raziskovalna, ribiška in turistična plovila, ki redno obiskujejo zaščiteno, sicer izolirano regijo. Antarktiko namreč obiščejo ladje iz kar 1500 pristanišč po vsem svetu.