invalidnost

V Planici letos med prostovoljci tudi osebe z invalidnostjo

07. 04. 2025 00.15

Planica znova dokazuje, da je več kot prizorišče športnih presežkov – je prostor, kjer lahko vsak doživi vrhunsko vzdušje in soustvarja nepozabno dogajanje. Dogodek letos zaznamuje več pomembnih novosti, ki še krepijo prizadevanja za večjo dostopnost in vključevanje vseh, tako obiskovalcev kot tistih, ki v Planici aktivno delujejo. Med njimi izstopa dejstvo, da kar 10 % prostovoljcev predstavljajo osebe z invalidnostjo, ki so se dogodku, ob podpori družbe Mastercard, pridružile prek platforme SharePlanica. Ob tem so tekme letos tudi prvič tolmačene v slovenski znakovni jezik, kar je pomemben korak k večji dostopnosti za gluhe obiskovalce.

V Planici smo vsi enaki

14. 03. 2025 00.15

Prostovoljci invalidi se lahko pridružijo ekipi in soustvarijo slovenski športni praznik.

Obljuba Maticu in drugim: država bo uredila kritje zdravljenja z genskimi zdravili

21. 02. 2025 10.25

V Društvu Viljem Julijan so v začetku februarja začeli zbirati podpise za peticijo, da bi država krila stroške zdravljenja za otroke z redkimi boleznimi. Njihovo pobudo je sedaj podprla tudi predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, ki jim je obljubila, da se bo zavzela za ureditev ustrezne zakonodaje, ki bo to omogočila. Ob sprožitvi pobude so sicer z ministrstva za zdravje sporočili, da je financiranje zdravil za redke bolezni v Sloveniji dobro urejeno in da si nekateri bolniki oz. njihovi starši želijo zdravljenja z zdravili, ki sploh še niso registrirana.

Zgodbe navdiha: invalidi, ki svojega hendikepa ne dojemajo kot omejitve

30. 01. 2025 19.20

Svoje zmožnosti lahko vzamemo kot omejitev ali pa se na njih preprosto prilagodimo. Družina 13-letne Brine je njeno bolezen, zaradi katere ne more hoditi, vzela kot novo priložnost – še vedno skupaj kolesarijo in celo smučajo. Da invalidnost ni nikakršna ovira, ki bi človeku onemogočala ukvarjanje s športom, so paraplegiki danes dokazovali na belih strminah Rogle.

Ministrstvo: Financiranje zdravil za redke bolezni je v Sloveniji dobro urejeno

28. 01. 2025 11.49

"Verjamemo, da je čas, da nova zdravila za otroke zagotovi in financira država, ne pa da moramo Slovenke in Slovenci vedno znova zbirati donacije za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi," je poziv Društva Viljem Julijan, kjer so na vlado podali pobudo in apel, da bi stroške zdravljenja za otroke krila država. Na ministrstvu odgovarjajo, da so bolnikom z redkimi boleznimi v Sloveniji dosegljive vse oblike zdravljenja, ki so na voljo, na stroške zdravstvenega zavarovanja, so pa ob tem izpostavili, da je ključna odobritev zdravila v EU in da je pomembno tudi mnenje konzilija slovenskih zdravnikov.

Čakalne vrste priložnost za zavarovalnice, ki krepijo vzporedni zdravstveni sistem

24. 01. 2025 06.00

Dan, ko je obvezni zdravstveni prispevek nadomestil dopolnilnega, je bil za tri zavarovalnice velik šok: odpuščanja, zapiranje izpostav in reorganizacija. So se zavarovalnice v dobrem letu dni, odkar so izgubile velik posel s pobiranjem premij, pobrale? Zdaj še bolj izkoriščajo problem čakalnih vrst in stavijo na zavarovanja, s katerimi je mogoče za denar preskakovati vrste. S tem se krepi vzporedni zdravstveni sistem.

Podjetje po prijavi diskriminacije zaposlenim nakazalo celotno božičnico

22. 01. 2025 11.45

Zagovornik načela enakosti je ustavil postopek ugotavljanja domnevne diskriminacije podjetja pri izplačilu božičnice. Prijavljeno podjetje se je namreč po opozorilu v zvezi z nedavno sodbo vrhovnega sodišča glede izplačila nagrade iz poslovne uspešnosti podjetij odločilo prikrajšanim zaposlenim božičnico nakazati v celoti.

Namesto veselja ob 8. rojstnem dnevu Matica strah pred hitrim napredovanjem bolezni

20. 01. 2025 10.38

Medtem ko za otroke in družine rojstni dnevi predstavljajo najlepše skupne trenutke, pa je čas velik nasprotnik za 8-letnega Matica, ki prav danes praznuje 8. rojstni dan. "Naš pogumni fant je dosegel starost, pri kateri z veliko stisko pričakujemo tudi začetek hitrega napredovanja bolezni, ki ga lahko kmalu privede do invalidskega vozička, zatem pa bo šlo samo še strmo navzdol," opozarjata njegova starša, ki si želita le, da bi v najkrajšem času zbrali 2,2 milijona evrov, kolikor jih potrebujejo za zdravljenje z novim genskim zdravilom v ZDA.

'Maticu bi za rojstni dan radi podarili zdravljenje v ZDA, lahko pomagate?'

09. 01. 2025 09.10

Mali borec Matic, ki ima uničujočo redko genetsko bolezen, bo 20. januarja praznoval rojstni dan, v Društvu Viljem Julijan pa želijo zanj z rojstnodnevno zbiralno akcijo za darilo zbrati čim več donacij za zdravljenje z gensko terapijo v ZDA. V prvem mesecu zbiralne akcije so zbrali že 820.000 evrov, tako da Matic za zdravilo potrebuje še 1.380.000 evrov. Še posebej so se angažirale tudi mame Matičevih sošolcev, ki 11. januarja vabijo na dobrodelni bazar v krajevni skupnosti Podlubnik.

Pomagajmo Karolini in Maticu

24. 12. 2024 20.40

Da bi lahko božične in ostale praznike še naprej preživljali skupaj, pa si želita družini 5-letne Karoline in 7-letnega Matica. Oba imata namreč kruti bolezni, ki lahko že v kratkem vodita v invalidnost in smrt. Zaradi neusmiljene tekme s časom potrebujeta zdravili čim prej. Za Karolino ga strokovnjaki v tujini še razvijajo, Matičevo pa je že na voljo v ZDA. Je pa zanju treba zbrati še precej denarja, zato družini v teh čarobnih dneh prosita za pomoč. Vsak evro bo otrokoma prinesel upanje na bolj svetlo prihodnost in možnosti, ki si jih zaslužita, pravijo.

'V eni roki sem imel petardo, z drugo sem prižgal, v sekundi je počila'

19. 12. 2024 06.00

Amputirane dlani, prsti, opekline glave, izguba sluha in vida, trajna invalidnost. To povzročajo petarde, ki so pri nas prepovedane že 16 let. A se najpogosteje znajdejo v rokah mladostnikov. Vendarle se stanje izboljšuje, poškodb je manj, kažejo podatki ljubljanskega kliničnega centra. A vsako leto vsaj en mlad človek zaradi pirotehnike ostane invalid.

Zgodba o 12 invalidkah brez epiloga: Bolj kot pomoči si želiva dela

30. 10. 2024 19.24

Zgodba o 12 invalidkah, ki so marca letos ostale brez službe v mariborskem Zaposlitvenem centru Avantus, kjer so bile zaposlene na zaščitenih delovnih mestih, saj so izgubili status zaposlitvenega centra, še vedno ni dobila epiloga. Da brez službe in z denarnim nadomestilom komaj preživita mesec, obupani pripovedujeta Erika Mihelič in Milosava Tomić. Za pomoč sta se obrnili na Center za socialno delo in celo na Karitas, a bolj od kakršne koli pomoči si želita delati, pravita. A s statusom invalida zaščitnika v lokalnem okolju ne najdeta zaposlitve.

Vrhovno sodišče: Znižanje božičnice zaradi bolezni je neutemeljeno

04. 10. 2024 15.41

Vrhovno sodišče je v delovnem sporu prvič vsebinsko odločalo o vprašanju plačila za poslovno uspešnost oziroma božičnice, pri tem pa presodilo, da znižanje plačila za poslovno uspešnost zaradi odsotnosti z dela zaradi bolezni ni bilo utemeljeno.

Ana Karneža: od Talentov do znamenitega Julliarda

30. 05. 2024 20.21

Slovenci smo jo prvič spoznali kot 16-letnico v oddaji Slovenija ima talent, 11 let kasneje pa pevka in igralka Ana Karneža odpira novo poglavje. Te dni je zaključila študij na znamenitem Juilliardu, še pred tem pa osvojila prestižno pevsko nagrado lenya. Kam bo nadarjeno umetnico, ki se bori tudi z redko boleznijo, zdaj zanesla pot, se je z Ano v New Yorku pogovarjala Tadeja Lampret.

Klopni meningoencefalitis: na leto zboli 110 ljudi, a možno ga je preprečiti

12. 04. 2024 07.48

Vse več je sončnih in toplih dni, zato se tudi pogosteje odpravljamo na prosto. Zaradi razmeroma mile zime bi bila letos aktivnost klopov lahko večja, opozarjajo na NIJZ. Najbolj razširjeni bolezni, ki ju prenašajo klopi, sta klopni meningoencefalitis in lymska borelioza. Klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot je invalidnost ali celo smrt, pa lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, poudarjajo na NIJZ.

Odbor za zdravstvo novelo zakona o zdravniški službi poslal v nadaljnjo obravnavo

29. 03. 2024 09.49

Člani odbora DZ za zdravstvo so z devetimi glasovi za in enim proti predlog novele zakona o zdravniški službi poslal v nadaljnjo obravnavo. Ta širi nabor storitev, ki jih morajo med stavko opravljati zdravniki. Predlog so podprli poslanci koalicijskih strank Svoboda, SD in Levica, proti pa je glasoval poslanec NSi. Poslanci SDS niso glasovali.

Male 'pošasti' v naravi, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni

20. 03. 2024 10.25

Toplejši dnevi že vabijo k aktivnostim na prostem in v naravi, kjer pa na nas čakajo tudi drobne živalice, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni. To sta lymska borelioza in klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot sta invalidnost ali celo smrt. In kako se lahko najbolje zaščitimo? Meningoencefalitis lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, ki je na voljo skozi vse leto, za nekatere skupine pa je celo brezplačno. Lymsko boreliozo se medtem zdravi z antibiotiki.

Londonska policija išče napadalca s samostrelom, poškodoval že dve osebi

16. 03. 2024 16.51

Britanska policija je na lovu za osumljencem, ki je s samostrelom v razmaku nekaj dni ranil že dve osebi. 20-letnega moškega in 44-letno žensko je zadel v glavo in vrat. Policija prebivalce poziva, naj bodo previdni.

Igralka Christina Applegate: Živim v nekakšnem peklu

12. 03. 2024 18.50

Christina Applegate, ameriška igralka, najbolj znana po svojih vlogah v filmu Voditeljica vrača udarec in seriji Dead To Me, je dejala, da živi v nekakšnem peklu, odkar so ji diagnosticirali multiplo sklerozo. Zvezdnica je svojo diagnozo z javnostjo delila leta 2021 na družbenih omrežjih, od takrat pa s svojimi oboževalci pogosto deli novice o svojem zdravju.

Prostovoljno končanje življenja: zdravniška zbornica napoveduje ugovore vesti

06. 03. 2024 13.56

V Zdravniški zbornici Slovenije nasprotujejo predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki ga bo v četrtek obravnaval DZ. Zakon bodo sicer spoštovali, bodo pa mnogi zdravniki pri njegovem izvajanju uveljavljali ugovor vesti, je bilo slišati novinarski konferenci.

Kljub pozivom ministrstva in ZZZS zdravniki ne želijo izdajati bolniških listov

24. 01. 2024 09.32

Kako pacientom v času stavke zdravnikov zagotoviti potrebno oskrbo? Ostajajo namreč brez bolniških listov, brez pregledov in posegov, kar povzroča vse več skrbi. "Lovimo torej ravnotežje med pravicami stavkajočih in pravicami pacientov. In menimo, da so tu pacienti šibkejša stran," pravi Jasna Humar z zdravstvenega ministrstva. "Preko stisk ljudi se skuša iztržiti neke cenovne parametre za določene zdravstvene delavce. To ni prav," pa je prepričan zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj. Vlado in Fides zato poziva, naj skleneta dogovor, "ki pije vodo".

Inšpektorat zaradi stavke prejel prijavo, inšpekcijski postopek poteka

19. 01. 2024 16.11

Zdravstveni inšpektorat RS je v povezavi s trenutno stavko zdravnikov prejel eno prijavo, ki se je nanašala na izvajanje storitev na primarni ravni zdravstvenega varstva. Na podlagi prijave so uvedli inšpekcijski postopek, ki pa še poteka. Opravljanje zdravniške službe v času stavke je sicer opredeljeno z zakonom.

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'

08. 01. 2024 06.00

Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Stavka zdravnikov in zobozdravnikov: kaj bo z že naročenimi pacienti?

07. 01. 2024 13.22

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije je za torek zaradi neizpolnjenih zavez iz sklenjenih sporazumov z vlado napovedal stavko. Ali se morajo pacienti, ki so na ta dan naročeni na pregled ali kakršne koli druge preiskave, sami prenaročiti? Iz ZD Ljubljana so nam sporočili, da v večini enot niso odpovedovali naročenih pacientov. "V primeru morebitne odpovedi za to poskrbi ambulanta," sporočajo pacientom.

Nad enim letom na bolniški 100 odstotkov ljudi več kot leta 2015

05. 01. 2024 06.00

Pri bolniški odsotnosti naj bi šlo za začasno nezmožnost za delo. Kaj pa kažejo številke? Ravno nasprotno. Če je bilo še leta 2015 več kot eno leto na bolniški 4200 ljudi, jih je bilo predlani že 8500. Nimamo pa sistema, kako ljudi vračati nazaj. Metoda Dodič Fikfak opozarja, da se "30 let praktično nič ni naredilo, da do dolgotrajnih bolniških odsotnosti ne bi prišlo". Kaj kažejo prakse iz tujine?

Na bolniški je iz leta v leto več ljudi, rekorder pa že 12 let

04. 01. 2024 06.00

Na bolniški je iz leta v leto več ljudi. Lani – rekordnih 56.128 zaposlenih. Izgubljenih pa več kot 20 milijonov koledarskih dni. Katere so anomalije bolniškega sistema? Naš bolniški sistem namreč ne pozna časovne omejitve in je tudi zato evropsko neprimerljiv. Takšen sistem v Evropi pozna le še Bolgarija. Absentizem pa siromaši zdravstveno blagajno. Poznamo rešitve?

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?

03. 01. 2024 06.00

Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

Najlepše darilo: deček z 'metuljevimi krili' bo prejel revolucionarno zdravilo

19. 12. 2023 09.46

4-letni Miloš bo za božično darilo prejel gensko zdravljenje v ZDA. Fantek, ki ima zelo kruto redko genetsko bolezen kože – bulozno epidermolizo – je dobil najlepše možno božično darilo. Kot eden prvih otrok iz Evrope bo tako prejel novo in prvo razvito zdravljenje za to do sedaj povsem neozdravljivo bolezen.

V Delavski svetovalnici Goloba in Mesca spomnili na njune navedbe za pravice invalidov

03. 12. 2023 16.45

V Delavski svetovalnici ob današnjem mednarodnem dnevu invalidov opozarjajo na ranljiv položaj delovnih invalidov. V Sloveniji jih po njihovih navedbah na tisoče prejema sramotno nizka nadomestila za invalidnost. Od pristojnih pričakujejo zakonsko ureditev, po kateri znesek tega nadomestila ne bo smel biti nižji od minimalnih življenjskih stroškov.

Estonka na kolesu postavila rekord in zbirala denar za gluhe

05. 11. 2023 20.30

Gluhost je nevidna invalidnost in težave se pogosto pokažejo šele, ko se začne komunikacija. Pogosto ljudje ne vedo, kako se odzvati, ko ugotovijo, da imajo pred seboj gluhega človeka. O teh in drugih težavah gluhih ljudi je v zadnjih tednih ozaveščala Jelena. In to na prav poseben način – z dostavljanjem hrane na dom. Pri tem pa je postavila svojevrsten rekord, saj je postala prva dostavljavka, ki je hrano dostavljala kar v 22 krajih po Sloveniji. Cilj pa je bil zbrati čim več denarja za dobrodelne namene.