intenzivna nega

Dobre novice za Van Aerta, ki nima nič zlomljenega

04. 09. 2024 10.53

Belgijski kolesarski zvezdnik Wout Van Aert, ki je moral po hudem padcu med 16. etapo dirke po Španiji v torek predčasno odstopiti z Vuelte, je prejel dobre novice. Kot so poročili iz njegove ekipe Visma-Lease a Bike, 29-letnik nima zloma, ampak gre za globoko rano v kolenu, ki jo bo saniral doma v Belgiji.

Kako se izogniti uničenju las v vročih poletnih mesecih?

13. 05. 2024 12.35

Ste se kdaj vprašali, kaj je potrebno za ohranjanje zdravih in močnih las? Naši lasje niso samo estetski dodatek, temveč tudi naravna zaščita pred vplivi okolja.

Samo še danes! Ekstra znižani paketi!

30. 11. 2023 00.15

Dnevi ekskluzivnih znižanih cen se bližajo koncu, a zadnji dan prinaša še bolj ekskluzivne ponudbe izdelkov Lux-Factor, ki so že osvojili srca več kot 115.000 zadovoljnih uporabnic.

Black Friday paketi, ki te bodo šokirali

26. 11. 2023 00.15

Zakaj šokirali? Ker so cene tako ekstremno znižane, da se je naročilu res težko upreti. In tudi zato, ker tako nizkih cen izdelkov nismo imeli še nikoli. Če ste nestrpno čakali na priložnost, da svoji koži in telesu privoščite razkošje, ste na pravem mestu.

Madonna zaradi resne bakterijske okužbe več dni na intenzivni negi

28. 06. 2023 10.03

Madonna je morala v newyorško bolnišnico, po tem, ko so jo našli neodzivno. Po besedah njenega menedžerja je razvila resno bakterijsko okužbo, zaradi katere je bila več dni na intenzivni negi. Trenutno je še vedno pod bolniško oskrbo, a zdravniki pričakujejo popolno okrevanje.

Berlusconi zapustil oddelek intenzivne nege

17. 04. 2023 10.48

86-letni nekdanji italijanski premier Berlusconi, ki so ga zaradi levkemije v začetku aprila sprejeli v bolnišnico, je zapustil oddelek intenzivne nege. Zdravniki so sporočili, da se njegovo zdravje izboljšuje, še vedno pa ostaja na zdravljenju v bolnišnici.

Zaradi pretepa v turškem parlamentu poslanec pristal na intenzivni negi

06. 12. 2022 19.29

V pretepu med vladnimi in opozicijskimi poslanci v turškem parlamentu v Ankari je bil poškodovan opozicijski poslanec Huseyin Örs, član nacionalistične stranke Iyi. Zaradi resnosti poškodb so poslanca hospitalizirali, razlog za spor v parlamentu pa za zdaj še ni znan.

'To, da je otrok preživel amputacijo in živel še več let, je osupljivo'

11. 09. 2022 10.26

Arheologi so v plitvem grobu globoko v odmaknjeni indonezijski jami našli kosti mladega človeka. Truplo je v jami ležalo 31.000 let, najbolj presenetljiv vidik odkritja pa je, da posamezniku manjka spodnja leva noga, kar kaže na to, da so jo amputirali. Posameznik je živel še več let po amputaciji, kar je po mnenju znanstvenikov osupljivo.

Ne zamudi super znižanja teh izdelkov!

02. 09. 2022 00.15

Začetek septembra prinaša kar nekaj novosti ter sprememb in hkrati je to tudi čas, ko moramo poskrbeti za svoje šolarje. Ob vseh teh prvih septembrskih dnevih, ki zahtevajo od nas kar nekaj dela, dobre volje in energije pa prepogosto pozabimo nase in na svoje razvajanje. Stresni dnevi se lahko zelo hitro poznajo na našem obrazu in počutju. Naredite letos temu konec in si privoščite tudi vi nekaj izdelkov, ki bodo polepšali vaš dan in s katerimi se boste počutili še bolj privlačno in samozavestno.

Nick Jonas o starševstvu: Čarobno, a divje obdobje

28. 05. 2022 07.00

Nick Jonas in Priyanka Chopra sta januarja s pomočjo nadomestne matere postala starša, njuna hči pa je po rojstvu več kot sto dni preživela v bolnišnici na enoti za intenzivno terapijo novorojencev. O težkem obdobju in veselju, ker je Malti Marie v začetku maja končno prišla domov, je pevec spregovoril v pogovorni oddaji.

'Ko si enkrat na kisiku, je za obžalovanje prepozno'

18. 12. 2021 19.31

Zakaj je tako pomembno, da se v čim večji meri cepimo? Ker medicinsko osebje izgoreva in se omikron širi s hitrostjo, s kakršno se širi virus ošpic. Pa tudi zato, ker se starostna meja tistih, ki zbolijo, čedalje bolj niža. Da tudi tisti, ki pristanejo v bolnišnicah necepljeni, to svojo odločitev pozneje obžalujejo, pričajo zdravniki. A ko si enkrat na kisiku ali celo v intenzivi, je za obžalovanje prepozno.

Hvaležni Alfi Nipič v bolnišnici pripravlja presenečenje

07. 12. 2021 20.15

Ko si zdrav, imaš sto želja, v bolnišnici pa samo eno – da bi ti bilo bolje, pravi legenda slovenske zabavne glasbe Alfi Nipič, ki je bil zaradi težjega poteka covidne pljučnice deset dni na intenzivni negi, zdaj pa so ga premestili na covidni oddelek. V zahvalo zdravniškemu osebju pripravlja presenečenje. Povezano je z znamenitim Silvestrskim poljubom, ki praznuje častitljivih 50 let.

775 novih okužb. Logarjeva: 'Trend številk v intenzivnih enotah ni niti najmanj ugoden'

06. 12. 2021 09.39

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je sporočil, da je bilo v nedeljo ob 1857 opravljenih testih PCR potrjenih 775 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil 41,7-odstoten. Po oceni NIJZ je v državi 28.698 aktivnih primerov okužb. Mateja Logar, vodja svetovalne skupine pri Ministrstvu za zdravje, je opozorila, da je pritisk na intenzivne enote še vedno velik. Ne moremo si privoščiti, da bi se epidemiološka situacija poslabšala, je dodala.

Potočnik: Vpoklicani študentje imajo boljšo plačo kot nekateri zdravniki v urgentnih centrih

18. 11. 2021 06.00

Že tretjič ta mesec je bilo potrjenih novih okužb več kot 4000. V slovenskih bolnišnicah je položaj izjemno resen, na kar opozarja tudi specializant infektologije Federico Potočnik. Zdravniki so izgoreli, število zdravnikov pa ni neskončno, pravi in ob tem prosi ljudi, naj jim pomagajo. "Nujno je treba zmanjšati število okužb," trdi in dodaja, da lahko s preventivnim obnašanjem k temu pripomore prav vsak posameznik. Ob tem imajo zdravniki v prvih bojnih linijah tudi eno izmed najnižjih plač, še izpostavlja.

'Če posameznik premaga težek potek bolezni, boj še ni dobljen'

09. 11. 2021 18.54

Pri nas se v bolnišnicah trenutno zdravi 874 covidnih bolnikov, 193 se jih na intenzivnih enotah bori za življenje. Najmlajši med njimi ima komaj 28 let. A to, da bodo bolezen premagali, da jih bodo odklopili z vseh aparatur, še ne pomeni, da je zdravljenja konec in da se takoj vrnejo v običajno življenje. Za mnoge to pomeni, da jih čaka učenje hoje, celo govora, da bodo imeli težave pri prehranjevanju. K temu dodajmo še koktajl zdravil, ki ga prejemajo, da sploh ostanejo živi v času, ko so priklopljeni na aparate.

Kako se v Diagnostično-terapevtskem servisu borijo za življenja najtežjih bolnikov s covidom?

28. 10. 2021 19.14

Naša ekipa je vstopila v Diagnostično-terapevtski servis. Zato, da še enkrat pokaže, kakšne so razmere v naši največji bolnišnici v državi, kjer skrbijo za vse hudo bolne, ob tem pa še za 170 covidnih bolnikov. Občutki so milo rečeno presunljivi. Postelje, ena zraven druge, vse so polne. In ne, to niso starostniki, temveč ljudje, stari med 30 in 40 let. Samo v času našega snemanja sta dva bolnika zaradi covida življenje izgubila. To so prostori, kjer življenja visijo na nitki. Prostori, kjer najhuje bolne paciente prekrivajo cevke. Cevka pri cevki, aparat pri aparatu. V umetni komi so. Prostori, kjer zdravstveno osebje naredi vse, da se pljuča ne bi sesedla.

IJS: Konec naslednjega tedna bi lahko na intenzivnem oddelku dosegli maksimalne kapacitete

26. 10. 2021 17.24

Nova projekcija IJS kaže, da naraščajo število dnevno pozitivnih oseb v starostni skupini nad 65 let, zasedenost bolnišničnih kapacitet in število dnevnih sprejemov v bolnišnice. Predvidevajo, da bo konec naslednjega tedna zasedenih 250 intenzivnih postelj. Epidemijo bomo ustavili in obvladovali s cepljenjem in samozaščitnim obnašanjem vseh in vsakega posebej, opozarjajo.

'Če bomo tako nadaljevali, bomo jeseni presegli drugi val epidemije v bolnišnicah'

17. 08. 2021 13.22

Po kriterijih ECDC smo v oranžni fazi, v rdečo bomo predvidoma prešli konec avgusta. Če bomo tako nadaljevali, bomo jeseni presegli drugi val epidemije v bolnišnicah. Četrti val bo zaradi velike kužnosti različice delta predvidoma tako obsežen, da se bo do pomladi okužil bolj ali manj vsak necepljeni, kažejo napovedi IJS.

Prihaja poletje: kako poskrbeti za kožo?

19. 05. 2021 00.15

Bližajo se topli poletni meseci, ki smo jih težko pričakovali. Visoke temperature, morje, sonce in zabave pa niso edino, na kar je potrebno misliti. Zima in mraz sta na koži pustila posledice, zato je nujno, da kožo pripravimo na poletje in tudi brez pudra in korektorja izgledamo odlično. Preberite nasvete, ki vodijo do zdrave in sijoče kože v toplih mesecih.

'Tudi mi upamo na poletni dopust. Do takrat pa bomo opravljali svoje poslanstvo'

29. 04. 2021 16.00

Diagnostično-terapevtski servis naše največje bolnišnice, kjer zdravijo covidne bolnike z najhujšim potekom bolezni, kljub postopnemu umirjanju razmer, še naprej deluje s polno paro. Še več: največji covidni oddelek v državi je skoraj do konca obremenjen. Od 9. novembra lani, ko so sprejeli prvega bolnika, pa do danes, so skupno obravnavali že 875 pacientov. Tukaj delajo zdravniki vseh obstoječih intenzivnih terapij, anesteziologi, internisti in številni specializanti. Tudi medicinske sestre so z vseh področij, pa seveda fizioterapevti in radiološki inženirji. Vodstvo se ob tem nedvomno zaveda, da tako obsežen oddelek ne more delovati niti brez bolničarjev, čistilk, administratork. "DTS deluje zaradi požrtvovalnega dela ljudi, ki so tukaj zaposleni," so jasni.

V drugi polovici aprila bi lahko zasedli že 200 intenzivnih postelj

29. 03. 2021 19.59

S sprejetimi ukrepi rešujemo celoten problem zdravstva, ne le covidnih bolnikov, pravijo v strokovni skupini. Ozko grlo so namreč tudi tokrat intenzivne postelje, ki pa se polnijo bistveno hitreje kot v drugem valu. Če je takrat intenzivno nego potrebovalo 15 odstotkov sprejetih v bolnišnico, je v tretjem valu na intenzivnem oddelku že vsak četrti hospitalizirani bolnik. Le v zadnjem tednu je število najtežje bolnih poskočilo z 92 na 112. Če bi tako nadaljevali, bo že v drugi polovici aprila zasedenih 200 intenzivnih postelj, kar bi pomenilo ponovno odlaganje nenujnih pregledov in posegov.

Eurostat: Slovenija po presežni umrljivosti konec 2020 črna ovca v EU

25. 03. 2021 11.08

Lansko pomlad, v času prvega vala pandemije covida-19, je začelo število smrti v EU strmo naraščati. Še posebej v nekaterih državah članicah je bilo v primerjavi s prejšnjimi leti izjemno visoko, izhaja iz podatkov evropskega statističnega urada Eurostat. Slovenija je bila v prvem valu relativno uspešna, v drugem pa prav nasprotno.

Zdravili za revmatoidni artritis zmanjšali nevarnost smrti pri covidnih pacientih za 24 odstotkov

08. 01. 2021 10.33

Zdravilni učinkovini, ki se običajno uporabljata pri zdravljenju revmatoidnega artritisa, sta se izkazali kot učinkoviti pri bolnikih s hudim potekom koronavirusne bolezni. Klinična študija, ki jo je financirala britanska vlada, je pokazala, da sta tocilizumab in sarilumab zmanjšala možnost smrti za 24 odstotkov, če so ju bolniki prejeli v 24 urah po sprejemu na intenzivni oddelek.

Najtežje covidne bolnike zdravijo tudi v prostorih ginekološkega oddelka

16. 11. 2020 20.54

Na oddelku za intenzivno interno medicino naše največje bolnišnice, kjer skrbijo za najtežje bolnike s popolno odpovedjo pljuč ali srca, v času epidemije zdravijo tudi bolnike s covidom-19, ki so zaradi odpovedi organov priključeni na zunajtelesni krvni obtok. Trenutno imajo še enkrat več bolnikov kot v normalnih razmerah. Najtežje covidne bolnike zdravijo tudi v prostorih ginekološkega oddelka, najmlajši pa ima le 34 let. Objavljamo posebno reportažo, kako poteka dan in s čim vse se soočajo.

Med bolniki s covidom-19 na Infekcijski kliniki v Ljubljani

13. 11. 2020 06.00

Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja je trenutno eden najbolj izoliranih objektov v državi. Obiskovalcev ni, vstop pa je dovoljen le zaposlenim. Za nekaj ur so tja spustili tudi nas. Za zidovi stavbe nas pričakajo prizori, o katerih so nas opozorili že na začetku. Bolniki v kritičnem stanju, osebje, ki neprekinjeno dela in ne ve, kaj je počitek, ter piskajoči alarm za sprejem novega bolnika.

Poziv prinesel rezultate: zdravniki s primarne ravni priskočili na pomoč

04. 11. 2020 14.56

Poziv bolnišnic in ministrstva za zdravje, da naj pri obvladovanju epidemije covida-19 bolnišnicam priskočijo na pomoč zdravstveni delavci s primarne zdravstvene ravni, je ponekod že dal rezultate. Nekaterim bolnišnicam pomagajo prostovoljci. Medtem pa so iz Splošne bolnišnice Murska Sobota sporočili, da so na robu zmogljivosti. Glede na število prebivalcev imajo namreč največ hospitaliziranih bolnikov.

ECDC: Epidemiološke razmere zelo zaskrbljujoče v skoraj vsej EU

23. 10. 2020 08.00

Epidemiološke razmere v 23 članicah Evropske unije, vključno s Slovenijo, in Združenem kraljestvu so "zelo zaskrbljujoče", je opozoril Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni. Ob tem je pozval k takojšnjemu in usmerjenemu ukrepanju. Število okuženih z novim koronavirusom je v Franciji danes preseglo milijon. Razmere pa se še poslabšujejo, saj so v zadnjem dnevu z več kot 42.000 novimi okužbami znova podrli rekord

44-letnik na intenzivni negi: Zaradi bolečin se nisem mogel niti premakniti

17. 10. 2020 11.01

Zaradi zapletov po okužbi z novim koronavirusom je bil pred tednom dni na intenzivni oddelek infekcijske klinike sprejet 44-letnik, ki se je za las izognil umetnemu predihavanju. Kot pravi sam, je bil sicer vedno "zdrav kot riba".

Ali ste vedeli, da covid-19 povzroča strdke v krvi?

13. 10. 2020 12.49

V obdobju, ki prihaja, ko smo že vajeni raznih viroz, gripe in drugih respiratornih virusov. Kako torej sploh prepoznati, ali smo zboleli za virozo, gripo ali novim koronavirusom?

Dolgoletni zdravnik Lukanović: dva meseca umetne kome in minus 16 kilogramov

02. 09. 2020 15.59

Za interni časopis UKC Ljubljana je o svoji izkušnji z novim koronavirusom spregovoril dolgoletni strokovni direktor Ginekološke klinike, ki je na intenzivni negi v umetni komi in odvisen od ventilatorja preživel dva meseca. Svojo zgodbo je delil, da bi opozoril na resnično nevarnost virusa in mačehovski odnos družbe do zdravstva.