intelektualna lastnina

V EU lani zasegli za več kot dve milijardi evrov ponaredkov, največ v Italiji
03. 12. 2023 15.30V EU je bilo na zunanji meji in notranjem trgu lani zaseženih približno 86 milijonov ponarejenih predmetov v vrednosti več kot dve milijardi evrov, sta v skupnem poročilu izpostavila Urad EU za intelektualno lastnino in Evropska komisija. Glavna država porekla ponaredkov ostaja Kitajska, sledita ji Turčija in Hongkong.

Tom Hanks: S pomočjo umetne inteligence bom lahko igral v filmih tudi po smrti
17. 05. 2023 11.00Tom Hanks vidi možnosti za nadaljevanje svoje kariere tudi po smrti. To naj bi se zgodilo s pomočjo umetne inteligence (UI), ki bi tako za igralce kot glasbenike omogočila, da njihove glasove in podobo ustvarjalci uporabljajo še naprej. Kot je dejal Hanks, bi lahko s pomočjo nove tehnologije poustvarili njegovo podobo in mu tako omogočili nastope v filmih 'od zdaj pa do večnosti'.

Je bil hekerski napad na MZZ delo državnih hekerjev?
08. 04. 2023 09.26Težko je ugotoviti, kdo stoji za kibernetskimi napadi, o kakršnem so v petek poročali z ministrstva za zunanje in evropske zadeve, je pa mogoče reči, da tovrstne napade pogosto izvajajo ekipe zelo dobro usposobljenih hekerjev, ki so lahko sponzorirane od določenih držav, je dejal Milan Gabor, etični heker in direktor podjetja Viris.

Kako govoriti in kako ne govoriti o kapitalu
05. 02. 2022 17.45Površno antropomorfiziranje in predvsem zarotniški govor o kolektivnih akterjih in sistemih je pogosta in privlačna intelektualna praksa, ki je v resnici dokaj slaba in se ji je bolje ogniti. Včasih je seveda lahko govor o denimo državi, kapitalu (ali kapitalizmu), delavstvu, administraciji ipd. kot o enotnem akterju z jasnimi cilji in voljo, da te cilje dosega, prikladna in uporabna bližnjica, ki ne preveč zavajajoče poenostavlja sicer prezapleteno resničnost in nam jo ravno prek poenostavitve (in delne izgube točnosti) pomaga bolje razumeti. Toda pogosto ni tako. Zakaj?

Nekdanja žena Dr. Dreja dobila milijonsko ločitveno poravnavo
29. 12. 2021 17.44Raperska legenda Dr. Dre in njegova nekdanja žena Nicole Young, ki sta se pred kratkim tudi uradno ločila, sta dosegla sporazum, ki je Nicole prinesel pravo bogastvo. Čeprav je bila njuna ločitev ena bolj umazanih v Hollywoodu, pa je bila tudi ena najdražjih. Youngova, ki je bila z Drejem poročena 24 let, bo v poravnavi dobila 88,5 milijona evrov.

12 odstotkov Slovencev namerno kupuje ponaredke
08. 06. 2021 10.08V nakup ponarejenega izdelka je bil lani zaveden vsak deseti Slovenec, ugotavlja Urad EU za intelektualno lastnino (EUIPO). Hkrati je 12 odstotkov Slovencev ponarejene izdelke kupovalo namerno, v samem vrhu pa je Slovenija tudi pri uporabi piratskih spletnih vsebin, kaže študija.

Cepiva proti covidu-19 ne bodo zaščitena kot intelektualna lastnina?
06. 05. 2021 06.44Ameriška trgovinska predstavnica Katherine Tai je naznanila, da ZDA podpirajo odpravo zaščite intelektualne lastnine za cepiva proti covidu-19. Gre za umik patentov, avtorskih pravic, zaščite industrijskega oblikovanja in zaupnih informacij, kar bi omogočilo razširitev proizvodnje in dobave cepiva. Pravila bi opustili za nekaj let oziroma dokler ne bi premagali pandemije. Potezo ZDA je nemudoma pozdravil tudi generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, podporo pa je izrazila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Ponarejanje v EU vsako leto pomeni izgubo 15 milijard javnofinančnih prihodkov
10. 06. 2020 09.47Zaradi ponarejanja je v EU vsako leto izgubljenih 15 milijard evrov javnofinančnih prihodkov, kaže najnovejše poročilo Urada EU za intelektualno lastnino. Problematično je predvsem stanje v sektorju kozmetičnih izdelkov in izdelkov za osebno nego, kjer letna izguba zaradi ponarejanja samo v Sloveniji znaša 14 milijonov evrov.

'Ne gre za boj za prevlado, ampak nas skrbi za vaše podatke'
25. 01. 2020 16.02Dvoboj za moč in vpliv ali zgolj iskrena in nesebična skrb za zaščito podatkov in tehnološki napredek, ki bo svetu in človeštvu prinesel 'več, hitreje in boljše'? Področje 5G je stičišče tehnologije, geopolitike, varnosti družbe in posameznika ter večnih strahov pred novim in neznanim.

Mineva eno leto od smrti Oliverja Dragojevića
29. 07. 2019 08.19Že leto dni je, odkar je umrl eden največjih hrvaških glasbenikov, Oliver Dragojević. Pevec je v 71. letu umrl po nekajmesečnem boju z rakom na pljučih. Žalostno vest je družina sporočila hrvaškim medijem in takrat prosila za razumevanje ter za spoštovanje zasebnosti in miru ob žalovanju.

Jabolko spora plačljiva maturantska parada
17. 05. 2019 07.53Maturanti so točno opoldne znova zaplesali četvorko na ulicah slovenskih mest in se tako poslovili od srednješolskih klopi. Ob spremljavi Straussove melodije so se zavrteli tudi po nekaterih drugih evropskih mestih. Maturante je v Ljubljani nagovoril predsednik Borut Pahor.

Kitajski hekerji napadali podjetja in vladne agencije
20. 12. 2018 20.17Skupina kitajskih hekerjev pod imenom APT 10 naj bi za kitajsko državno varnostno agencijo izvajala napade na podjetja in vladne agencije v vsaj 12 državah ter kradla intelektualno lastnino in poslovne podatke. ZDA so vložile obtožnice proti dvema kitajskima hekerjema.

'Made in China' – blagoslov ali poguba?
31. 05. 2018 07.27Ljudje smo potrošna bitja. Praktično ga ni moškega, ki si ne bi želel kakšne inovativne tehnološke naprave, prav tako je težko najti žensko, ki bi se branila modne torbice, sončnih očal ali oblačil prestižne blagovne znamke. In ker so originalni izdelki za večino našega delavskega naroda enostavno predragi, številni rešitev poiščejo na spletu, kjer naročijo cenovno dostopne ponaredke iz Kitajske, Hongkonga, Turčije, Bosne ... A takšno nakupovanje je kaznivo, saj pomeni zlorabo intelektualne lastnine. Kljub temu pa se zdi, da naša država ob zlorabah intelektualne lastnine zamiži na obe očesi. Čemu torej sploh regulirati to področje?

'Pot do pekla je tlakovana z dobrimi nameni' – zakaj pretirana regulacija držav ne dosega 'dobrih' ciljev?
29. 05. 2018 10.08Davki, zdravstvena opozorila, enotne embalaže, omejitve, zapovedi, prepovedi. Države z regulacijami skušajo urejati različna področja, zato da bi vnesle stabilnost in določen red v življenja svojih državljanov. A nemalokrat se je izkazalo, da pretirana skrb, doseže ravno nasprotne učinke. Ali ima država pravico, da se vpleta v naše vsakdanje življenje? Pogovarjali smo se s predstavniki Inštituta za svobodno kritiko Libertas.

Svetovni dan intelektualne lastnine: spodbujanje inovativnosti in ustvarjalnosti
26. 04. 2018 07.02Ob svetovnem dnevu intelektualne lastnine, katerega cilj je krepiti zavedanje o pomenu patentov, znamk, modelov, geografskih označb ter avtorskih in sorodnih pravic, pristojni želijo izpostaviti tudi vlogo, ki jo imajo te pravice pri spodbujanju inovativnosti in ustvarjalnosti.

Nas vse večja regulacija držav ščiti ali omejuje našo svobodo?
17. 04. 2018 18.28Svoboda in svobodna izbira se nam v današnjem času zdita nekaj samoumnevnega. Pa smo zares dovolj svobodni? Ali države z omejitvami želijo nadzirati, kaj bomo počeli? Kakšen vpliv ima lahko pretirana regulacija in ali je intelektualna lastnina dovolj zaščitena? O teh dilemah so razpravljali domači in tuji poznavalci in zagovorniki svobodnega trga na konferenci Free Market Road Show v Ljubljani.

Blagovne znamke na pragu izumrtja?
13. 04. 2018 18.04Ali lahko pričakujemo, da v prihodnosti ne bomo imeli več blagovnih znamk? To se lahko zgodi hitro, če bodo države presodile, da se ne znamo odločati, kaj je za nas dobro in kaj ne. Za "nezdrave izdelke" bi uvedle enotne embalaže. Pa imajo pravico, bi to imelo učinek? O tej problematiki je na Slovenskem oglaševalskem festivalu govoril Ron Cregan, oblikovalski in komunikacijski strokovnjak.

Svet brez blagovnih znamk, jih država lahko ukine?
07. 04. 2018 09.36Ali si predstavljate, da bi jedli vašo najljubšo čokolado in bi bila zapakirana v enako embalažo kot vse druge čokolade? Kaj bi pomenil svet brez blagovnih znamk, na katere smo navezani in jih imamo radi? Se to lahko zgodi tudi drugim izdelkom, za katere velja, da niso dobri za naše zdravje? Ima država pravico to početi?

Trump bi rad preiskal trgovinske prakse Kitajske
15. 08. 2017 09.26Ameriški predsednik Donald Trump je ameriškega trgovinskega predstavnika Roberta Lighthizera pooblastil, da ugotovi, ali je potrebna preiskava glede trgovinskih praks Kitajske na področju zaščite intelektualne lastnine in prisilnih transferjev ameriške tehnologije.

Javno naročilo oddali drugemu ponudniku, prvoizbranega pa so ovadili
29. 11. 2013 11.41Zdravstveno ministrstvo je na javnem naročilu za dobavo opreme za oddelek za hematologijo izbralo ponudnika Mollier. Sanolabor je vložil zahtevek za revizijo. Stvari so se obrnile, naročilo je dobil Sanolabor, proti Mollierju pa je ministrstvo vložilo predlog za kazenski pregon.

Samsung bo moral plačati Applu milijardo dolarjev
30. 01. 2013 18.01Sodišče je zavrnilo zahtevo južnokorejskega Samsunga po znižanju odškodnine ameriškemu Applu v višini 1,05 milijarde dolarjev, ki jo je podjetju zaradi kraje intelektualne lastnine prisodilo avgusta lani.

Samsung mora Applu plačati milijardo dolarjev
25. 08. 2012 09.22V vojni med tehnološkima velikanoma Apple in Samsung je bitko na "domačem" sodišču dobil Apple. Zaradi kraje intelektualne lastnine mu mora Samsung, ki je sicer že napovedal pritožbo, plačati 1,05 milijarde dolarjev odškodnine.

'Deseti Metalcamp drugo leto bo!'
17. 08. 2012 09.438. avgusta smo izvedeli, da se Metalcamp letos poslavlja in da bo drugo leto namesto njega nov festival MetalDays. Drugače trdi slovenski imetnik znamke Metalcamp, ki napoveduje, da jubilejni 10. Metalcamp definitivno bo. Predstavljamo obe plati zgodbe.

Vlada ga želi zamenjati, sodelavci so ga ovadili
22. 03. 2012 18.07Direktor Urada za intelektualno lastnino Jurij Žurej zaradi dotrajanih prostorov na Kotnikovi zahteva dvakrat višji proračun od lanskega. O tem je obvestil ministra Žerjava, a to bo očitno zadnje, kar je storil v vlogi direktorja. Njegova menjava je le še vprašanje časa, ovadili pa so ga tudi sodelavci.

VIDEO: 'Obljubili ste zamrznitev podpisa ... zdaj vas opazujemo in čakamo'
22. 02. 2012 10.04Evropska komisija bo Sodišče EU prosila, naj presodi glede Acte, kljub temu da je prepričana, da evropskim državljanom ničesar ne jemlje. Anonymous poziva k novim protestom, hkrati pa opozarja slovensko cerkev.

FOTO: Zamrznitev Acte, prva zmaga
17. 02. 2012 14.37Na javni predstavitvi mnenj o sporazumu Acta v državnem zboru se je večina sodelujočih opredelila proti sporazumu. Žerjav je napovedal, da bo vlada zamrznila postopke ratifikacije sporazuma, v Ljubljani pa se je na protestnem shodu proti Acti zbralo 200 ljudi.

'Nihče še ni nehal sovražno misliti, ker so mu to omejili'
13. 12. 2011 17.44V zadnjem času je internet postal pomemben del vsakdanjika ljudi, zato je treba govoriti tudi o človekovih pravicah na internetu, poudarja Hilary Clinton. O tem je spregovoril tudi Daniel Baer z ameriškega urada za demokracijo, človekove pravice in delo.

Žižek: Protestniki nismo komunisti
10. 10. 2011 10.34Protestnike na Wall Steetu je nagovoril tudi Žižek. Poudaril je, da ne gre za zbiranje komunistov in da kritiziranje kapitalizma ne pomeni več tudi kritiziranja demokracije. Ameriške medijske blokade dogajanja pa pravzaprav potrjujejo njegovo tezo.

800 milijonov majic za en airbus
10. 09. 2011 16.49Nelagodje, ki se v Evropi vzbudi ob novicah o kitajskem kupovanju obveznic prezadolženih držav iz evroobmočja, je malenkost ob misli na izdelke, ki bi bili po kakovosti primerljivi z nemškimi, a bi stali le tretjino njihove cene.

Pentagon množično novači hekerje
05. 08. 2011 13.18Pentagon je, zaradi vse pogostejših obtožb, da se ameriška vlada prepočasi prilagaja na vse pogostejše hekerske napade, ustanovil program, v katerem bodo hekerji izboljševali kibernetično varnost države.