intelektualci

Novi predsednik ustavnega sodišča bo Rok Čeferin
24. 10. 2024 09.55Ustavno sodišče je na upravni seji za naslednjega predsednika ustavnega sodišča izvolilo dosedanjega podpredsednika Roka Čeferina. Funkcijo predsednika bo nastopil 16. decembra 2024, ko triletni mandat poteče Mateju Accettu.

Vučić proti 'balkanski zaroti': Tito je del naše zgodovine, ostal bo pri nas
21. 09. 2024 19.31Na političnem prizorišču je vroče tudi zaradi želje po premestitvi Titovih posmrtnih ostankov. No, njihove vrnitve na rodno Hrvaško si želi beograjski župan Aleksandar Šapić, a predsednik države mu medtem odločno nasprotuje. "To se ne bo zgodilo. Josip Broz je del naše zgodovine," je jasen Aleksandar Vučić.

Kako strašne so v resnici prostotržne reforme?
27. 07. 2024 15.17Včasih so kritiki neoliberalizma radi trdili, da so prostotržne reforme slabe zato, ker ne uspejo zadostiti niti svojim lastnim ciljem večanja gospodarske rasti in izboljševanja življenjskega standarda. Te kritike so sčasoma nekoliko potihnile, saj je bilo očitno, da prosti trgi nimajo velikih težav z rastjo in ustvarjanjem dohodka.

Še imamo srednji razred?
27. 01. 2024 13.30V Sloveniji se imamo skoraj vsi za srednji razred, hkrati pa smo prepričani, da ga več ni oziroma da izginja. Vendar kaj to sploh pomeni? In kdo sploh je v srednjem razredu? Zaradi neurejenega trga nepremičnin prav stanovanje ali hiša postaja razredna subvencija. Če jo imaš, če si jo podedoval, si ne glede na dohodek, poklic, izobrazbo, srednji razred. Statistično smo zelo egalitarna država, problem pa je v statistiki, ki temelji samo na dohodku. Razlike nastajajo, ko v enačbo vključimo premoženje.

Četvorček, namenjen temu, da nov delovni cikel začnemo pomirjeni
07. 01. 2024 11.00Warhaus in Sarz slavita brez predsodkov.

(Umazana) tekma med Slovenci in Nemci za planinske poti in koče
21. 11. 2023 10.02Planinstvo na Slovenskem ima dolgoletno tradicijo, nova zgodovinska odkritja, do katerih se je uspel dokopati raziskovalec planinske zgodovine Dušan Škodič, pa osvetljujejo najzgodnejši razvoj planinstva in alpinizma pri nas, in sicer v drugi polovici 19. stoletja, pa vse do konca prve svetovne vojne. V knjigi Triglav je naš razkriva, kaj se je dogajalo pred ustanovitvijo predhodnice PZS, kako je potekala (umazana) tekma za planinske poti in koče med Slovenci in Nemci, kakšni so bili velikopotezni načrti za turistični naval na Triglav, zakaj je Nemška smer v Triglavski severni steni v resnici avstrijska in kdo je bil Klodwig Tchada.

Politika od spodaj
24. 09. 2023 07.00Koliko možnosti bi pri nas na lokalnih volitvah imeli politiki, ki bi vsak mesec del plače namenili prebivalcem in zagotavljali dostojna stanovanja za vse?

Finančni POPkast: Svetov Portfelj za 10.000 evrov
21. 09. 2023 06.00Za Svetov Portfelj smo danes kupili prvih pet zanimivih delnic, ki v prihodnjih mesecih lahko ustvarijo dober donos. V tokratnem Finančnem POPkastu smo govorili, kako zgraditi začetni portfelj, kako na trgih iskati zanimive naložbe in kako zmanjšati tveganja.

Nekonvencionalnost LSDS Collective morda nekoč pride še prav
16. 09. 2023 11.00Razuzdan nu-hiphop iz globin pod prestolnico.

Imajo marksisti prav, da je gospodarstvo ključno za razumevanje celotne družbe?
29. 07. 2023 07.11Kljub Marxovi slavni tezi, da so filozofi do zdaj zgolj različno interpretirali svet, prava poanta pa je, da ga spremenimo, bi bilo zmotno misliti, da marksistov ne zanima razlaganje družbenega sveta. Navsezadnje sveta ne moreš spremeniti, če ne veš, kako deluje in zakaj je takšen, kot je. Erik Olin Wright, eden najimenitnejših sodobnih marksistov, zato upravičeno sklepa, da je marksizem v prvi vrsti družbena teorija, ne politični projekt.

Karl Lagerfeld: Sem neke vrste modni nimfoman, ki nikoli ne doživi orgazma
01. 05. 2023 16.51V New Yorku je že vse pripravljeno za največji modni dogodek leta, ko se v Metropolitanskem muzeju odvije Met Gala. Prireditev, ki bo tudi letos na rdečo preprogo privabila najbolj odmevna imena iz sveta popularne kulture, se bo s temo posvetila pokojnemu modnemu oblikovalcu Karlu Lagerfeldu. Nemški oblikovalec, ki je umrl leta 2019, pa se v zgodovino ni zapisal le kot veliki modni poznavalec, temveč tudi kot avtor kontroverznih in ekscentričnih izjav.

Fenomen ŠČ
28. 02. 2023 13.50Na Reki smo obiskali Let 3, ki bodo z Mamo ŠČ zastopali Hrvaško na Eurosongu v Liverpoolu. Hupanje avtomobilov, fotografiranje, stiski rok ... Let 3 so na Hrvaškem prave zvezde, sicer znane po provokativni glasbi, spotih, performansih.

Naša ekipa v Ukrajini: 24. februarja pričakujemo silovite ruske napade
20. 02. 2023 15.45Še nekaj dni nas loči od prve obletnice ruske invazije na Ukrajino. Kje smo leto kasneje? Ekipa POP TV/RTL je na dan obiska ameriškega predsednika prispela v Ukrajino, od koder bo poročala o obletnici začetka vojne v Ukrajini. Novinarji se tako vračamo v Kijev, kjer smo bili pred točno letom dni priče dramatičnemu začetku ruske invazije. 24. februarja pa pričakujemo silovite ruske napade na celotno Ukrajino.

V Italiji peticija proti nagovoru Zelenskega na festivalu Sanremo
27. 01. 2023 14.30Intelektualci, novinarji in umetniki v Italiji so sprožili peticijo proti načrtovanemu nagovoru ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega na glasbenem festivalu Sanremo, ki bo potekal od 7. do 11. februarja. Zelenskega so povabili na zadnji večer festivala, sam pa naj bi izrazil željo, da bi po videopovezavi posredoval sporočilo miru.

Ruske enote ubile dirigenta, ker je zavrnil sodelovanje na koncertu v Hersonu
16. 10. 2022 18.17Ruski vojaki so ustrelili ukrajinskega dirigenta, potem ko se ni hotel udeležiti koncerta v okupiranem Hersonu, je sporočilo kulturno ministrstvo v Kijevu. Dirigent Jurij Kerpatenko je zavrnil udeležbo na koncertu, "ki so ga okupatorji nameravali prikazati kot tako imenovano 'izboljšanje mirnega življenja' v Hersonu," je ministrstvo zapisalo v izjavi na svoji Facebook strani. Regionalno tožilstvo v Hersonu je sprožilo uradno preiskavo.

Avstrijski kancler: Nepredstavljivo je, da Ukrajina pred BiH dobi status kandidatke
22. 06. 2022 20.38Avstrijski kancler meni, da je nepredstavljivo, da bi Ukrajina dobila status kandidatke za članico Evropske unije pred BiH. Pred dvodnevnim zasedanjem Evropskega sveta, na katerem bodo odločali o podelitvi statusa kandidatke Ukrajini in Moldaviji, so tako številni evropski voditelji, pa tudi parlament BiH, EU pozvali, naj enako možnost ponudijo tudi BiH in drugim državam Zahodnega Balkana.

Umrl znameniti pisatelj in mislec Boris Pahor
30. 05. 2022 08.35V 109. letu starosti je na svojem domu v Trstu umrl znameniti tržaški pisatelj in mislec Boris Pahor. Vse življenje je opozarjal na nevarnosti totalitarnih režimov, katerih žrtev je bil tudi sam. Njegovo najbolj znano delo je Nekropola, v kateri je opisal taboriščno izkušnjo in s katero je zaslovel tudi po Evropi. Je prejemnik številnih priznanj.

Za sovražni govor zagrožena kazen do dveh let zapora
16. 05. 2022 15.37V Sloveniji se je v zadnjih letih sovražni govor močno razširil. A število prijav ne odraža njegove dejanske prisotnosti, ki je zaskrbljujoča in se še povečuje.

Rokerica Gianna Nannini želi postati prva predsednica Italije
08. 01. 2022 09.00Kraljica italijanskega rocka Gianna Nannini želi postati prva predsednica Italije. V videoposnetku, ki ga je objavila na Instagramu, je toskanska pevka napovedala kandidaturo za naslednico predsednika Sergia Mattarelle, ki se mu 3. februarja izteče sedemletni mandat.

Metafore (politične) budnosti: biti 'woke', biti Neo
18. 12. 2021 07.00Dandanes je moč povsod slišati pozive k budnosti, prebujenju, (samo)zavedanju in celo razsvetljenju. Javno-politični diskurz, polariziran, kot je zavoljo t. i. kulturnih vojn, nas z obeh polov nagovarja, da spoznamo resnico/resničnost, ki se skriva za lažno zavestjo mainstreama oziroma hegemonskega diskurza – ki je vedno diskurz nasprotne strani. Tako nas levo usmerjeni bojevniki za socialno pravičnost (social justice warriors) opozarjajo na rasizem, ideologijo belske nadvlade, seksizem, neo-kolonializem itd., ki so predstavljeni kot vseprisotni sistemi diskriminacije, dominacije in razlaščanja. Na drugi strani (alt-)desničarji opozarjajo na totalitaristično in korporativno naravo sodobnih bojev za socialno pravičnost, omejevanje svobode govora ...

'Socialno tržno gospodarstvo' - nesporazum ali izpraznjenost slovenske politike?
20. 11. 2021 07.00Datum državnozborskih volitev je znan, volilne kampanje so, sicer neuradno, že v polnem teku. Z vsakim novim škandalom vlade se kaže tudi nemoč opozicije, da predstavi konkretno alternativno politično-ekonomsko zgodbo. Namesto nekega novega koncepta, KUL poudarja pot nazaj, del liberalne politike pa išče novega obraza, za kar se zdi, da so ga v viharju zamenjav in nepotrditve dosedanjega vodstva različnih energetskih družb tudi našli. Neobstoj koncepta, s katerim bi lahko liberalne stranke združene v KUL lahko predstavile alternativo obstoječemu konservativnemu neoliberalizmu, ne preseneča, saj so v zadnjih dveh desetletjih vse vlade sprejemale dokaj podobne socialne in ekonomske politike.

Literat in pričevalec Boris Pahor praznuje 108 let
26. 08. 2021 09.08Zamejski pisatelj in pričevalec 20. stoletja Boris Pahor praznuje 108. rojstni dan. Pahor že vse življenje opozarja na nevarnosti totalitarnih režimov, katerih žrtev je bil tudi sam. Njegovo najbolj znano delo je Nekropola, v kateri opisuje taboriščno izkušnjo in s katero je zaslovel tudi po Evropi. Je prejemnik številnih priznanj.

Šterbenc o Afganistanu: Pošteno bi bilo, da Zahod sprejme begunce
16. 08. 2021 20.16Potem ko je nekdanji ameriški predsednik Donald Trump napovedal umik ameriške vojske v Afganistanu, zdajšnji predsednik Joe Biden pa je njegovo delo dokončal, so se na območje vrnili talibani. O dogajanju v tej bližnjevzhodni državi smo povprašali profesorja na fakulteti za management Primoža Šterbenca. Kljub temu, da je bila vrnitev talibanov pričakovana, je presenetila hitrost dogajanja. 10 dni in Kabul je padel brez izstreljenega naboja.

O dogodkih, ki se bližajo
17. 04. 2021 21.32Čudim se začudenju in osuplim obrazom ljudi, ki jih srečujem na svoji poti. Čudi me, da je velika večina ljudi začudenih ob postopni degradaciji demokracije in naših osnovnih pravic in svoboščin, čemur smo priča v zadnjem času. Z zanimanjem spremljam njihove odzive, kot so: ne morem verjeti, da se to dogaja; si pa upajo; kdaj se bodo ustavili; do kam mislijo iti; kdaj bo konec te norije; kdaj bodo volitve; to ni normalno ... Začudenje ljudi se nanaša predvsem na odločitve, ki jih v času epidemije sprejemajo politični odločevalci in nimajo nikakršne povezave z ukrepi, ki bi omogočili zajezitev širjenja bolezni covid-19.

Šesti april, jutro, ki je prineslo smrt Kraljevine Jugoslavije
06. 04. 2021 08.496. aprila 1941 so sile osi napadle Kraljevino Jugoslavijo. Velik del slovenskega etničnega ozemlja je takrat spadal pod Dravsko banovino. Na pomladno jutro so sile nemškega letalstva brez vojne napovedi poletele nad Beograd in mesto prebudile z oglušujočim bombnim napadom. Začela se ni le aprilska, temveč totalna vojna, ki se je tudi na naših tleh zadržala štiri leta in mesec dolgo.

'Če bi bil virus bolj smrtonosen, bi bilo manj dilem'
24. 03. 2021 20.22Širjenje novega koronavirusa omogoča omrežje 5G, ki slabi imunski sistem. Za vsem stoji ameriški milijarder Bill Gates, ki želi s cepljenjem ljudem vstaviti mikročip, da bi zasužnjil svet, pandemija je zarota farmacevtske industrije, virus sploh ne obstaja. Gre le za nekaj od številnih teorij zarot, ki se v zadnjem letu množijo skoraj tako hitro kot virus. Vzrok za to je preprost. Ljudje ob negotovosti, v kakršno nas je pahnila pandemija, izgubijo nujno potreben občutek varnosti. Zato iščejo odgovore, na katere bi se oprli, čeprav gre za zelo poenostavljene teorije zarote. V ozadju je že več desetletij trajajoč razkroj zaupanja v naši družbi, ki ga je virus samo še poglobil.

Novi obrazi ali kolaps liberalne politike?
20. 03. 2021 07.00Neuspeh opozicijskega projekta KUL, vnovični vznik in odhod iz politike Karla Erjavca, nestrankarska disciplina, notranja trenja v SMC-ju ter vsesplošna kriza zaradi covida-19 so znova obudili že dobro desetletje trajajočo politično igro pred vsakimi parlamentarnimi volitvami – iskanje "novega obraza", ki bo "združil" levo-liberalno sredino z namenom, da se prepreči zmago Janeza Janše na naslednjih volitvah.

Madžarska, Orbanov režim
24. 01. 2021 07.00Primer Madžarske. Kakšna je geneza Orbanovega režima? Kako je prišlo do njega? Nevladna organizacija Freedom House je lani, 30 let po demokratičnih volitvah 1990, razglasila, da Madžarska ni več demokracija. To je rezultat desetletja vladanja premierja Viktorja Orbana in njegove stranke Fidesz. Kaj vse je prispevalo k temu, da znotraj sicer formalno demokratičnega okvirja, popolnoma nadzoruje vse aspekte madžarske družbe?

Trije največji dosežki Trumpove administracije
21. 11. 2020 07.00Donald Trump se bo v zgodovino zapisal podobno kot večina bivših predsednikov ZDA pred njim – eni ga bodo hvalili, drugi grajali. Dejstvo pa ostaja, da je poskrbel za eno najbolj bizarnih političnih epizod do sedaj, ki je ljudi globoko razdelila, in sicer na tabora simpatizerjev in nasprotnikov. Ob koncu te epizode sem se ozrl v preteklost in poiskal – po mojem mnenju – tri največje dosežke Trumpove administracije.

Damijan: V vaših odzivih se čuti želja po normalizaciji države
08. 10. 2020 13.53Po tem ko so predsedniki opozicijskih strank predstavili predlog oblikovanja alternativne vlade, z Jožetom P. Damijanom kot tehničnim mandatarjem na čelu, se je ta javnosti zahvalil za podporo. "V vaših odzivih se čuti ta silna energija in želja po spremembah, želja po normalizaciji države. Skupaj, in samo skupaj, lahko premagamo to epidemijo. Samo skupaj lahko to našo domovino spet normaliziramo. Zdravstveno, politično, človeško, socialno in gospodarsko," je zapisal na svojem blogu.