inovacijski

Srečanje dveh malih borcev Urbana in Lore

26. 03. 2025 19.51

Prikupno srečanje dveh malih borcev s hudima redkima boleznima. V ljubljanskem Tivoliju sta se skupaj zabavala petletni Urban in dveletna Lora, ki Slovenijo združujeta v dobrodelnosti. Urban je skoraj na cilju, zdravilo zanj je že nared in ga bo verjetno kmalu dobil. Lorina pot pa se je šele dobro začela. Za razvoj zdravila potrebuje milijon evrov, družina pa je doslej zbrala slabo tretjino denarja, zato še naprej prosi za donacije.

'EU ostaja zavezana zelenemu dogovoru, a mora biti prilagodljiva'

29. 01. 2025 15.48

EU ostaja zavezana ciljem zelenega dogovora, vendar pa moramo biti na poti do tja prilagodljivi in pragmatični, je ob današnji predstavitvi kompasa za konkurenčnost evropskega gospodarstva poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Kompas je namenjen zmanjšanju inovacijskega zaostanka, razogljičenju in večji ekonomski varnosti.

Ministrstvo: Financiranje zdravil za redke bolezni je v Sloveniji dobro urejeno

28. 01. 2025 11.49

"Verjamemo, da je čas, da nova zdravila za otroke zagotovi in financira država, ne pa da moramo Slovenke in Slovenci vedno znova zbirati donacije za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi," je poziv Društva Viljem Julijan, kjer so na vlado podali pobudo in apel, da bi stroške zdravljenja za otroke krila država. Na ministrstvu odgovarjajo, da so bolnikom z redkimi boleznimi v Sloveniji dosegljive vse oblike zdravljenja, ki so na voljo, na stroške zdravstvenega zavarovanja, so pa ob tem izpostavili, da je ključna odobritev zdravila v EU in da je pomembno tudi mnenje konzilija slovenskih zdravnikov.

Zakaj nekateri nimajo težav dobiti delavcev?

26. 12. 2024 17.11

Kot plezalec je bil perfekcionist, kot podjetnik je moral popustiti, sicer bi mu vsi pobegnili, pravi v smehu manager leta, lastnik in direktor podjetja Lumar. Če jaz ne delam rad popoldne, tudi moji delavci ne bodo, pojasnjuje odločitev, da večina pri njih dela enoizmensko, Robert Medle, lastnik in direktor podjetja Roletarstvo Medle. Zaposleni lahko pripeljejo hišnega ljubljenčka, se iz zgornjega nadstropja spustijo po toboganu, se rekreirajo v službi, vse zato, da se dobro počutijo, razlaga lastnik Intere, najboljšega zaposlovalca med malimi podjetji. Trije lastniki, ki izstopajo po uspešnosti njihovih podjetij. Za rubriko 24UR Dejstva so spregovorili o letošnjem poslovnem letu, o pridobivanju novih kadrov, koliko jih plačujejo in kaj počnejo z dobički.

Podpisana pogodba o sofinanciranju genskega zdravila urbagen

20. 12. 2024 13.45

Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter ustanoviteljica in predsednica upravnega odbora Fundacije CTNNB1 sta podpisala pogodbo o sofinanciranju predklinične in klinične študije genskega zdravila urbagen za sindrom CTNNB1. Fundacija bo sredstva v višini enega milijona evrov prejela naslednji teden.

Še pred koncem leta 'finančna injekcija' za zdravilo urbagen

18. 12. 2024 18.33

Vlada je na seji sprejela sklep o podpori razvoja zdravila urbagen. Pogodbo s Fundacijo CTNNB1 bodo podpisali v petek, teden kasneje pa bo sledilo tudi izplačilo v višini milijona evrov, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Zdravilo za Urbana: Poslanci sprejeli dopolnitev zakona

20. 11. 2024 16.29

DZ je brez glasu proti sprejel dopolnitev zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki ureja financiranje zaključnega dela pri razvoju zdravila sirote za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi. Dopolnitev predvideva neposredno financiranje zadnjih faz pri razvoju zdravila s sredstvi državnega proračuna.

Brez glasu proti: še korak bližje zdravilu za otroke z redkimi boleznimi

12. 11. 2024 19.56

Otroci z redkimi boleznimi so po seji odbora DZ za izobraževanje še korak bližje temu, da prejmejo zdravilo. Odbor je namreč brez glasu proti za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku pripravil predlog dopolnitve zakona o znanstvenoraziskovalni dejavnosti, ki predvideva financiranje zaključnega dela pri razvoju zdravila sirote.

Država bo podprla izdelavo zdravila za Urbana

05. 11. 2024 15.14

Država je prižgala zeleno luč in pripravila predlog zakona, ki bo omogočil financiranje zdravila za dečka Urbana in več upanja za otroke z redkimi boleznimi v prihodnosti. Njegova mama Špela Miroševič je novico pozdravila z neizmernim veseljem. Zadovoljna je, da ji bo zaradi podpore države ostalo več časa, da projekt nadaljujejo kakovostno in na slovenskih tleh: "Interes, da nam država pomaga, je bil zelo velik in zelo nas veseli, da so prepoznali vrednost tega, kar delamo. Ne samo za Urbana, ampak za celo Slovenijo in vse otroke, ki jim bodo to diagnozo postavili v prihodnosti."

Slovenija bi bila lahko polnopravna članica Cerna v drugi polovici 2025

04. 10. 2024 12.09

Slovenska zastava bo v Evropski organizaciji za jedrske raziskave zaplapolala predvidoma v drugi polovici leta 2025. Svet Cerna je namreč nedavno pozitivno ocenil pripravljenost Slovenije na polnopravno članstvo v tej organizaciji, med drugim zaradi dobro razvite skupnosti na področju eksperimentalne fizike osnovnih delcev.

Dan PR: Kako biti junak in ne bedak?

04. 09. 2024 00.15

8. oktobra 2024 se v Ljubljano vrača Dan PR. Dogodek z bogatim programom omogoča komunikatorjem, da ostajajo na tekočem z najnovejšimi trendi in komunikacijskimi praksami v industriji.

Golob: Turbulentne razmere prinašajo priložnosti za napredna podjetja

03. 04. 2024 14.10

Slovenska avtomobilska industrija se vse bolj potrjuje kot pomembna inovatorka za zeleno in digitalno preobrazbo, so ocenili na inovacijski konferenci Misije GREMO. Ta razvojni projekt, ki so ga začeli leta 2021, po navedbah sodelujočih že kaže jasne rezultate. Premier Robert Golob je napovedal nadaljnjo podporo države.

Slovenija uresničuje digitalne cilje: vlada sprejela strateški časovni načrt

09. 11. 2023 14.10

Vlada je na današnji seji sprejela nacionalni strateški časovni načrt za digitalno desetletje. Gre za načrt, ki določa osnovne politike, ukrepe in dejavnosti, ki bodo prispevali k uresničevanju digitalnih ciljev in ki jih bo država izvajala v naslednjem desetletju na področju digitalne preobrazbe.

Zelena luč slovenski vesoljski strategiji: 'Lahko se kosamo z najboljšimi'

03. 11. 2023 16.09

Vlada je sprejela prvo slovensko vesoljsko strategijo 2030 pod sloganom Majhni na Zemlji, veliki v vesolju, s katero želijo povečati konkurenčnost slovenske vesoljske industrije in vzpostaviti vodilne vloge na vesoljskih področjih. Kot ob tem poudarjajo, je razvoj vesoljske tehnologije zelo pomemben, vse pogosteje se namreč koristi tudi v prometu, kmetijstvu, energetiki, gospodarstvu, varnosti, zdravstvu, izobraževanju in na številnih drugih področjih. Ob tem pa je vlada na dopisni seji sprejela tudi odločitev, da Slovenija zaprosi za polnopravno članstvo v Evropski vesoljski agenciji.

Trboveljčan med finalisti: Počnem, kar si želim, da bi počeli moji profesorji

14. 10. 2023 09.49

Uroš Ocepek se je uvrstil v ožji izbor tekmovanja za najboljšega učitelja na svetu. Zanimalo nas je, kako je sedeti v njegovi učilnici, zato smo se odpravili na Srednjo tehniško in poklicno šolo Trbovlje. In ni nas pustil ravnodušnih. Po pogovoru z nekaj dijaki in ravnateljico smo lahko hitro ugotovili, da je veliko več kot le učitelj. Zakaj so njegove ure tako zanimive, kako z dijaki odkrivajo virtualno resničnost in umetno inteligenco, kaj bi storil z milijonom dolarjev, ki ga bo dobil, če bo izbran za najboljšega učitelja na svetu in zakaj je k pouku prišel oblečen v Pikačuja?

Petmilijonska naložba trboveljskega Dewesofta

08. 09. 2023 12.21

Podjetje Dewesoft, ki proizvaja testno in merilno opremo, je danes v Trbovljah odprlo nove razvojne prostore. Kot je ob tej priložnosti povedal soustanovitelj družbe Jure Knez, bo Dewesoft zdravo podjetje tudi čez sto let. Knez je naložbo v nove razvojne prostore ocenil na pet milijonov evrov, v celoti pa je bila financirana iz lastnih sredstev.

Kitajski Shein v tovarno povabil vplivneže, ti nato doživeli pogrom

28. 06. 2023 18.00

Kitajski spletni nakupovalni gigant Shein, ki se sooča z očitki o kršenju delavskih pravic, je, da bi se znebil svojega slabega slovesa, v eno od svojih tovarn na Kitajskem povabil skupino ameriških modnih vplivnežev. Ti so si ogledali Sheinov 'inovacijski center', nad delovnimi razmerami pa so bili navdušeni. Vtise s plačanega izleta so delili na družbenih omrežjih, kjer se je nanje vsul plaz kritik.

'Slovenska podjetja premalo izkoriščajo priložnosti zelenega prehoda'

21. 04. 2023 19.50

Strateški svet za gospodarstvo pri ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport je obravnaval poročilo o produktivnosti 2022 ter razpravljal o ukrepih za izboljšanje produktivnosti, dodane vrednosti in odpornosti slovenskega gospodarstva. Ključen ukrep v prihodnjih letih je povečanje vlaganj v raziskave in razvoj, so se strinjali navzoči.

Sodniki vladi postavili ultimat

18. 04. 2023 09.48

Slovenski sodniki v skupni izjavi, ki so jo sprejeli na ponedeljkovem sestanku na pravni fakulteti v Ljubljani in posredovali medijem, vlado pozivajo k takojšnji odpravi plačnih nesorazmerij. Če do konca meseca vlada ne bo sprejela konkretnih ukrepov za izboljšanje njihovega položaja, napovedujejo dodatne ukrepe, ki pa jih za zdaj ne razkrivajo. Premier Robert Golob je poudaril, da sodniki niso edini z zahtevami. Kot pravi, pogajanja tečejo, a "vsi vemo, da v javnem sektorju žal ne moreš ene skupine obravnavati ločeno od drugih".

'Slovenija, majhna na Zemlji, a velika v vesolju'

13. 04. 2023 13.39

"Slovenija je majhna na Zemlji, a želi postati velika v vesolju." To je želja ob predstavitvi osnutka prve Slovenske vesoljske strategije 2030. V njem je določenih pet strateških stebrov za podporo razvoju sektorjev, med katerimi so trije namenjeni razvoju programskih prednostnih področij, dva pa vzpostavljanju dobrih pogojev za nadaljnji razvoj vesoljskega sektorja. Javna razprava o strategiji se bo zaključila 10. maja letos. Vodja Slovenske vesoljske pisarne in vodja slovenske delegacije pri Evropski vesoljski agenciji Tanja Permozer pa je na predstavitvi poudarila, da med vesoljske tehnologije sodi še marsikaj drugega kot le rakete in potovanje v vesolje.

Zelena luč noveli zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti

07. 03. 2023 17.51

Odbor DZ za izobraževanje, znanost in mladino je na nujni seji na zahtevo poslanskih skupin Svoboda, SD in Levica opravil drugo obravnavo novele zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti. Na seji so se opredeljevali do koalicijskih dopolnil, ki so upoštevala predloge zakonodajno-pravne službe DZ, in jih v celoti sprejeli.

Bodo raziskovalci končno ustrezno plačani za trud, ki ga vlagajo v svoje delo?

07. 03. 2023 11.44

Novela Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki se sprejema po skrajšanem postopku, močno razburja znanstveno-raziskovalno srenjo. Oglasil se je visokošolski sindikat, ki trdi, da vlada z novelo ustvarja nova nedopustna plačna nesorazmerja zaposlenih raziskovalcev v javnih organizacijah, a na ministrstvu očitke zavračajo in trdijo, da bodo s tem končno zagotovili ustrezno plačilo, saj "med raziskovalci obstajajo pomembne razlike". Kritike na račun novele pa letijo tudi s strani vodij znanstvenih svetov, ki opozarjajo, da lahko politika na čelo organov, ki odločajo o upravljanju znanosti, nastavi skoraj kogarkoli.

Hisense Europe v Velenju odprl 2,1 milijona evrov vreden inovacijski center

13. 02. 2023 16.48

Hisense Europe je v Velenju odprl 2,1 milijona evrov vreden inovacijski center, ki pod eno streho z namenom razvoja in nadaljnje konkurenčnosti združuje kadre različnih strok. Odprtja se je udeležila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je poudarila pomen delovnih mest z visoko dodano vrednostjo in razvoj zelenih tehnologij.

Zakonska podlaga za prenos pristojnosti ministrstev po nujnem postopku v DZ

26. 01. 2023 16.19

Vlada je določila besedilo predloga novele Zakona o državni upravi, ki določa pristojnost posameznih ministrstev ter prenos pristojnosti oziroma delovnih področij. Sprejem novele bo omogočil začetek delovanja vlade v skladu z organizacijo, kot jo je s spremembo Zakona o vladi sprejel državni zbor. DZ ga bo v obravnavo poslala po nujnem postopku.

Zaslišanja pred DZ je prestalo vseh pet kandidatov za preoblikovano vlado

12. 01. 2023 19.14

Skozi sito pristojnih parlamentarnih odborov je šla peterica ministrskih kandidatov za vodenje preoblikovanih resorjev v skladu s spremembami zakona o vladi. Spremembe so bile po referendumski potrditvi uveljavljene konec minulega leta. Zaslišanja so prestali Alenka Bratušek, Darjo Felda, Uroš Brežan, Igor Papič in Emilija Stojmenova Duh.

Igor Papič: Glavna naloga je prenova visokošolske zakonodaje

12. 01. 2023 14.38

Kandidat za ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič je s predstavitvijo prepričal odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino. Predstavitev je kot ustrezno ocenilo devet članov omenjenega odbora, kot neustrezno pa šest.

3,2 milijarde evropskih sredstev – kako do njih?

21. 11. 2022 00.15

Z letom 2023 Slovenija vstopa v novo obdobje črpanja evropskih sredstev. Prvi javni razpisi za skupaj približno 3,2 milijarde evrov že v prvi polovici leta 2023.

Telemach s projektom Job Lab mladim približuje poklice prihodnosti

21. 10. 2022 00.15

Hiter razvoj tehnologij nakazuje, da bodo poklici prihodnosti vse bolj povezani z napredno tehnologijo, robotizacijo in umetno inteligenco.

Rebalans z najvišjo porabo doslej: epidemija in draginjski ukrepi

28. 09. 2022 06.31

DZ je sprejel rebalans državnega proračuna, s katerim se odhodki zvišujejo za 640 milijonov evrov na doslej najvišjih 14,6 milijarde evrov. Višje od lani jeseni so načrtovani tudi prihodki, znašali naj bi 12,5 milijarde evrov oz. 1,1 milijarde evrov več. Državna blagajna bo leto končala s nekaj več kot dvema milijardama evrov primanjkljaja. Proračuna za naslednji dve leti sta usmerjena v zdravstvo, zelene politike in trajnostni razvoj, zato bodo v ospredju projekti, podprti z evropskimi viri iz mehanizma za okrevanje in odpornost, je na novinarski konferenci pojasnil finančni minister.

'Rebalans potreben, ker je prejšnja vlada delila bonbonjere'

24. 09. 2022 12.48

Odbor DZ za finance obravnava predlog rebalansa državnega proračuna, s katerim se poraba povečuje za približno 600 milijonov evrov. Prejšnja vlada je po potrditvi proračuna sprejela še vrsto dodatnih obveznosti, je pojasnil finančni minister Klemen Boštjančič. "Vlada je pred volitvami delila vrsto volilnih bonbonjer," je dodal.