inovacije

Slovenija, periferija Hrvaške?
10. 04. 2025 06.00Poslovanje velikih korporacij prek družb s sedežem na Hrvaškem, zapiranje družb ter premiki managerjev iz Slovenije v Zagreb. Je razlog davčna optimizacija ali boljša reorganizacija v dobro strank, kupcev, kar poudarjajo v družbah, v katerih združujejo slovensko in hrvaško upravo? Vsekakor občutljiva tema, o kateri nekatera podjetja niso želela govoriti z nami.

Sistem FreeStyle Libre 2 Plus tudi v Sloveniji
04. 04. 2025 00.15EDEN REDKIH SENZORJEV NA SLOVENSKEM TRGU, KI IZPOLNJUJE STROGE KRITERIJE FDA[1], KAR MU ZAGOTAVLJA NAJVIŠJO STOPNJO NATANČNOSTI IN UČINKOVITOSTI.

Ministri izpostavili pomen sodelovanja pri naslavljanju nasilja v šolah
07. 04. 2025 14.21Predstavniki ministrstev za notranje zadeve, za vzgojo in izobraževanje in za visoko šolstvo ter policije so v Kongresnem centru Brdo razpravljali o izzivih pri soočanju z grožnjami v vzgojno-izobraževalnih in visokošolskih zavodih. Pristojni ministri so na posvetu izpostavili pomen sodelovanja in preventive. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je poudaril, da je zagotavljanje varnosti eden od temeljev za uspešen šolski sistem.

Hitreje do poslovnih ciljev s programi za podjetnike
07. 04. 2025 00.15Brezplačni programi SPIRIT Slovenija za mikro, mala in srednje velika podjetja.

V Planici letos med prostovoljci tudi osebe z invalidnostjo
07. 04. 2025 00.15Planica znova dokazuje, da je več kot prizorišče športnih presežkov – je prostor, kjer lahko vsak doživi vrhunsko vzdušje in soustvarja nepozabno dogajanje. Dogodek letos zaznamuje več pomembnih novosti, ki še krepijo prizadevanja za večjo dostopnost in vključevanje vseh, tako obiskovalcev kot tistih, ki v Planici aktivno delujejo. Med njimi izstopa dejstvo, da kar 10 % prostovoljcev predstavljajo osebe z invalidnostjo, ki so se dogodku, ob podpori družbe Mastercard, pridružile prek platforme SharePlanica. Ob tem so tekme letos tudi prvič tolmačene v slovenski znakovni jezik, kar je pomemben korak k večji dostopnosti za gluhe obiskovalce.

S simbolično zasaditvijo oljke začetek gradnje novega centra oljkarstva
03. 04. 2025 20.28S simbolično zasaditvijo oljke so na Plavjah, tik ob italijanski meji, obeležili začetek gradnje novega Kompetenčnega centra za oljkarstvo. Ta bo v novem, 3000 kvadratnih metrov velikem objektu na območju nekdanje vojaške karavle združeval vse službe s področja oljkarstva. Vrednost projekta je ocenjena na 4,5 milijona evrov, dokončali pa ga bodo do konca prihodnjega leta.

Trump uvaja 10-odstotne carine na večino uvoza v ZDA, za EU 20-odstotne
03. 04. 2025 06.26Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo naznanil uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz iz vsega sveta, ki bo začela veljati v soboto, 5. aprila, ter še višje carine za okrog 60 držav in EU, ki bodo vstopile v veljavo prihodnjo sredo, 9. aprila. Odzivi so pričakovano negativni. Napoved Trumpa o uvedbi univerzalnih carin predstavlja velik udarec za svetovno gospodarstvo, je povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Prve neuradne ocene komisije kažejo, da bodo ti dodatni carinski ukrepi veljali za blago v vrednosti okoli 380 milijard evrov oziroma 70 odstotkov vsega izvoza iz EU v ZDA.

Potrjen predlog zakona o visokem šolstvu. Papič: Gre za reformo
03. 04. 2025 13.46Vlada je na današnji seji potrdila predlog zakona o visokem šolstvu. "Gre za reformo visokošolskega sistema, saj prinaša popolnoma nov način financiranja visokega šolstva in podaljšuje obdobje sklepanja pogodb o financiranju univerz," je dejal minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič.

ZGODBE AKROBATOV z Urošem Slakom in gostom Ivom Boscarolom
02. 04. 2025 19.00V novem popkastu Zgodbe Akrobatov, ki ga vodi Uroš Slak, gostuje priznani podjetnik in inovator Ivo Boscarol. Boscarol deli svoje življenjske nasvete in poglede na podjetništvo, poudarjajoč pomembnost sanj, motivacije in iskanja zadovoljstva v svojem delu.

Raziskovanje rasti tobaka brez dima v Evropi
31. 03. 2025 13.05Priljubljenost tobaka brez dima v Evropi narašča, kar je posledica spremembe potrošniških preferenc. Ko tradicionalno kajenje upada, več ljudi preizkuša alternative, kot je snus, tobak brez dima, ki pridobiva na priljubljenosti. Ta premik odraža širše trende, ki so usmerjeni v bolj zdravju prijazne izbire in inovativne načine uživanja tobaka.

Obrambni izdatki za projekte za dvojno rabo le, če je vojaška raba glavni namen
19. 03. 2025 11.31Evropska komisija je predstavila načrt za okrepitev obrambne pripravljenosti EU do leta 2030, ki se osredotoča na več sodelovanja med državami članicami na področju obrambe. Po besedah pristojnega komisarja Andriusa Kubiliusa bo ključno izvajanje te bele knjige o evropski obrambi, saj zgolj njeno branje Moskve ne bo odvrnilo od napada. Med obrambne izdatke naj bi lahko članice štele tudi projekte za dvojno, tj. civilno in vojaško rabo, a le če je vojaška raba njihov glavni namen. Prav projekte za dvojno rabo sta izpostavila tudi premier Robert Golob in finančni minister Klemen Boštjančič.

'Če se želi Evropa izogniti vojni, se mora pripraviti nanjo'
18. 03. 2025 15.48Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v nagovoru na danski vojaški akademiji v Koebenhavnu dejala, da mora Evropa, če se želi izogniti vojni, nanjo pripraviti. Evropa mora po njenih besedah do leta 2030 vzpostaviti "močno obrambno držo". Temu bo namenjena bela knjiga o prihodnosti evropske obrambe, ki jo bo Bruselj predstavil v sredo.

Po nesreči v Kočanih naše ministrstvo s poostrenimi nadzori v lokalih
17. 03. 2025 11.26Tragedija, ki je pretresla Severno Makedonijo, žal ni prva. Pirotehnika v zaprtih prostorih je večkrat vzrok požarov in terja tudi smrtne žrtve. O tem, kakšna pravila glede uporabe pirotehnike v notranjih prostorih veljajo v Sloveniji, smo govorili z vodjo odseka za požarne raziskave in inovacije na Zavodu za gradbeništvo Alešem Jugom. Na ministrstvu pa so medtem napovedali poostrene inšpekcijske nadzore in pregled ustreznosti zakonodaje s področja pirotehnike.

Drama z Dramo, kaj pa NUK 2?
15. 03. 2025 07.47Skoraj 100 milijonov evrov vredna gradnja NUK 2 in 60-milijonska prenova ljubljanske Drame. Gre za pomembnejša kulturna infrastrukturna projekta zadnjih desetletij. Pa bosta tudi uresničena? Gradnja NUK 2 naj bi se - skoraj 40 let od prvih idej - vendarle začela še letos. Medtem ko nujna prenova osrednjega državnega gledališča zaradi spora s sosedi že več kot dve leti stoji. Drama pa za najem nadomestnih prostorov na obrobju prestolnice plačuje 71 tisoč evrov na mesec. Kje se torej zapleta? Zakaj traja leta, celo desetletja, da se tako pomembni projekti, kot sta Drama in NUK 2, premaknejo z mrtve točke? O tem nocoj rubriki 24UR Inšpektor.

Dr. Alja Kavčič, dr. med., med zmagovalci 11. International Medis Awards for Medical Research
15. 03. 2025 00.15Predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar je bila slavnostna govornica na slovesnosti.

V Planici smo vsi enaki
14. 03. 2025 00.15Prostovoljci invalidi se lahko pridružijo ekipi in soustvarijo slovenski športni praznik.

Nekdanji Etrel bo pod lastništvom KD Group posloval še naprej
13. 03. 2025 15.10Švicarsko podjetje Landis+Gyr je s skupino KD Group sklenilo pogodbo o prodaji slovenskega izdelovalca električnih polnilnic EV Solutions, nekdaj znanega pod imenom Etrel, so sporočili iz švicarskega podjetja. Vrednosti posla niso razkrili. EV Solutions bo tako posloval še naprej, a pod okriljem slovenskega lastnika.

V Sloveniji čez dve leti Center za tehnologije genske in celične terapije
12. 03. 2025 18.42Novi prostori Centra za tehnologije genske in celične terapije bodo predvidoma zgrajeni do konca leta 2027, povsem pa naj bi zaživeli do konca leta 2029, je ob obisku premierja Roberta Goloba na Kemijskem inštitutu dejala vodja centra Mojca Benčina. Golob verjame, da bo inštitut z novim centrom zadržal vodilno vlogo na področju genskih raziskav.

Evropski komisar pohvalil Slovenijo: Na področju podnebnih politik dela odlično
12. 03. 2025 18.00Slovenija na področju podnebnih politik dela odlično, pri strategijah razogljičenja pa izpolnjuje vidike, ki so v središču dogovora EU o čisti industriji, je v izjavi po srečanju z ministrom Bojanom Kumrom povedal evropski komisar za podnebje Wopke Hoekstra. Kumer pa je izpostavil pomembnost uravnotežene razdelitev sredstev EU za razogljičenje.

V vključenosti je ključ
11. 03. 2025 00.15Eksperiment, ki razkriva resničnost sveta tišine.

Admixer Media – uradni zastopnik za medijski zakup Google Ads v Sloveniji
10. 03. 2025 00.15V hotelu Grand Plaza v Ljubljani se je 13. februarja 2025 odvil ekskluzivni dogodek, ki ga je ob udeležbi predstavnikov Googla organiziralo podjetje Admixer Media. Na dogodku, ki so se ga udeležili strokovnjaki, predstavniki podjetij in vodilni na področju digitalnega oglaševanja, je bil predstavljen za medijski zakup Google Ads v Sloveniji.

ZGODBE AKROBATOV z Urošem Slakom
05. 03. 2025 19.00Eden bolj prepoznavnih obrazov informativnih oddaj pri nas, voditelj 24UR ZVEČER Uroš Slak, nikoli ni skrival, da ga zanimajo nove podjetniške ideje, inovativni pristopi in to, kako lahko mladi slovenski možgani spremenijo svet na bolje. Da bi to poslovno področje še bolj približal mladim in vsem, ki jih zanimajo inovacije in produkti, zaradi katerih bi želeli ostati in delati pri nas, uspehe pa deliti na mednarodni ravni, je tu podkast Zgodbe Akrobatov z Urošem Slakom.

Prvak fotografije: Xiaomi razkriva serijo Xiaomi 15 z vrhunskim sistemom kamer
03. 03. 2025 00.15V času od 1.3. do 31. marca ob nakupu katere koli naprave iz serije Xiaomi 15 kupci v dar prejmejo Xiaomi Scooter 4 Lite 2. generacije.

Tisoč glasbenikov kot protest proti umetni inteligenci izdalo tihi album
25. 02. 2025 14.02Britanski glasbeniki so se postavili po robu načrtu britanske vlade. Izdali so namreč t. i. tihi album, saj nasprotujejo ideji, s katero želi vlada spremeniti zakon o avtorskih pravicah in s tem umetni inteligenci omogočiti usposabljanje s pomočjo avtorsko zaščitenih del brez pridobljene licence. "Ali bodo naši glasovi v glasbi prihodnosti ostali neslišani?" se je vprašala pevka Kate Bush.

V bundestag najverjetneje štiri stranke, možnost imajo še tri
23. 02. 2025 12.30Na predčasnih parlamentarnih volitvah v Nemčiji se bodo volivci odločajo med 29 strankami. Kljub velikemu številu strank se bodo v bundestag zagotovo uvrstile štiri, možnost za to pa imajo glede na ankete še tri. Sledi predstavitev glavnih strank in njihovih kanclerskih kandidatov.

Zakaj toliko govora o DeepSeeku?
15. 02. 2025 12.33Predstavljajte si, da zgradite umetno inteligenco, ki tekmuje s ChatGPT, in to vam uspe z manj kot enim odstotkov njegovih stroškov. Se sliši nemogoče? Točno to je storil DeepSeek. Njegova zgodba se ne nanaša le na tehnologijo: gre za inovacije pod omejitvami, kontroverzne prakse na področju zasebnosti in opozorilo za zahodne tehnološke velikane.

Mesečna subvencija za bivanje pri zasebnikih po novem skoraj 100 evrov na študenta
14. 02. 2025 16.46Ministrstvo za visoko šolstvo, znanosti in inovacije je objavilo javni razpis za izbiro zasebnih študentskih domov za prihodnje študijsko leto 2025/2026. Za subvencioniranje bivanja študentov je namenjenih 1,77 milijona evrov, kar zadostuje za 1500 ležišč. Mesečna subvencija za bivanje pri zasebnikih bo trikrat višja, in sicer 98,76 evra.

'Verjamem, da bo umetna inteligenca v najkasneje desetih letih spremenila vse'
05. 02. 2025 11.51Slovenija ima močne temelje za razvoj umetne inteligence, a jo moramo razvijati v korist družbe, je na dogodku na Institutu Jožef Stefan dejala ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer. Dogodek je potekal pred vrhom o umetni inteligenci, ki bo prihodnji teden v Parizu, namenjen pa je bil prikazu dosežkov Slovenije na tem področju.

Nato: Rusija je poskušala ubiti direktorja Rheinmetalla
29. 01. 2025 15.07Višji uradnik Nata je za časnik Politico potrdil, da organizacija razpolaga z zanesljivimi informacijam, da je Rusija načrtovala umor Armina Pappergerja, direktorja največjega evropskega proizvajalca orožja Rheinmetall. Šlo je za del širšega načrta, pri katerem naj bi ruske tajne službe poskušale ubiti več direktorjev evropskih orožarskih podjetij, vse skupaj pa so preprečile ameriške in nemške varnostne službe.

Preboj na UKC: Skrivnosti našega genoma omogočajo personalizirano zdravljenje
29. 01. 2025 12.43500 Slovencev je pred tremi leti darovalo kri v projektu Slovenski referenčni genomski projekt. Kmalu si lahko obetajo izvid, ki jih bo opozoril na znana tveganja v njihovem genomu. Slovenski znanstveniki napovedujejo, da si bodo s temi izvidi v ne tako daljni prihodnosti lahko pomagali njihovi družinski zdravniki. Tako pri zdravljenju kot pri postavljanju diagnoz. Umetna inteligenca pa bo nenehno na preži za novo odkritimi geni, ki bi lahko predstavljali tveganje. To za vsakega posameznika pomeni konkretno varnost in zagotovilo, da zelo dobro organiziran sistem pazi nanj, so ponosni v UKC Ljubljana.