informiranost

Francoze na oborožene spopade pripravljajo s priročniki za preživetje

20. 03. 2025 09.29

V Franciji pripravljajo priročnik za preživetje, 20-stransko knjižico, ki jo še pred poletjem nameravajo dostaviti vsem gospodinjstvom v državi. Njegov namen je, da se državljanom pomaga pripraviti na neposredne grožnje, vključno z oboroženimi spopadi.

Tonin po sporu s SDS oblikoval svojo nacionalno delegacijo v skupini EPP

21. 02. 2025 12.48

Vodja NSi in evropski poslanec Matej Tonin je oblikoval svojo nacionalno delegacijo znotraj politične skupine Evropske ljudske stranke (EPP) v Evropskem parlamentu. Kot razlog v njegovi pisarni navajajo, da so se pojavili pritiski s strani SDS, ki so privedli v razrešitev Tonina z mesta zakladnika delegacije.

Slovenija pri zaznavanju korupcije napredovala za šest mest

11. 02. 2025 12.19

Slovenija je pri indeksu zaznavanja korupcije za leto 2026 napredovala za štiri točke oz. za šest mest, a predsednik KPK Robert Šumi opozarja, da nas kljub izboljšanju čaka še veliko dela, saj ostajamo pod povprečjem EU in OECD. Medtem ministrstvo za pravosodje pozdravlja napredek in izpostavlja zakonodajne spremembe, kot sta dopolnitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije iz leta 2020 in zakon o zaščiti prijaviteljev, ki je bil sprejet leta 2023.

Vlada sprejela predlog zakona o zdravstveni dejavnosti. Prvi odzivi kritični

16. 01. 2025 12.08

Vlada je na seji sprejela predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi ob sprejetju razmejil javno in zasebno zdravstvo. Vlada ob tem ocenjuje, da bo zakon na dolgi rok pozdravil "kronične bolečine slovenskega zdravstva". Javnim zdravstvenim delavcem bo prepovedano delo pri čistih zasebnikih, omogočena pa je obratna pot. Po besedah zdravstvene ministrice novela zaposlene tudi spodbuja, da bodo več delali in ostajali v svojih matičnih ustanovah. Zakon je usmerjen v večjo preglednost, izboljšanje učinkovitosti in poštenost zdravstvenega sistema, je še zatrdila. Na odločitev vlade pa so se že odzvali v Zdravniški zbornici in sindikatu Fides, kjer ocenjujejo, da novela ne prinaša rešitev za probleme v zdravstvu.

Mednarodna recenzija brez bistvene spremembe ocene ekonomske upravičenosti

18. 10. 2024 13.06

Na ustavnem sodišču je še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o Jeku 2. Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno. Mednarodni neodvisni pregled vhodnih podatkov za analizo ekonomike projekta Jek 2 pa medtem ni bistveno spremenil prvotne ocene njegove ekonomske upravičenosti. Po reviziji je investicijska vrednost brez stroškov financiranja ocenjena na 9,6 do 15,4 milijarde evrov.

'Referendum o JEK je brezpredmeten in zloraba demokracije'

12. 10. 2024 07.00

Vrtoglavih 15 milijard evrov. Za en letni proračun države. Toliko bi lahko – če ne bo še kakšnih podražitev – stal drugi blok krške nuklearke, o katerem pa je več odprtih vprašanj kot znanih odgovorov in o katerem bomo že čez mesec dni glasovali na referendumu. Toda – ali drugemu bloku krške nuklearke res ni alternative? Bo projekt sploh rentabilen, ob vseh izkušnjah, ki jih imamo s preplačano in koruptivno investicijo v TEŠ6? Ali državljani sploh vemo, o čem bomo na referendumu glasovali? Za 24UR ZVEČER je spregovoril ekolog in geograf dr. Dušan Plut.

Aplikacija, ki olajša izbiro in načrtovanje poti v hribe in gore

06. 07. 2024 15.19

Kam v hribe? Vprašanje, ki si ga pogosto zastavljajo tako izkušeni planinci kot tisti, ki hriboviti svet šele spoznavajo in ne znajo preceniti, kateri vrhovi so zanje najprimernejši. Slovenska ekipa, ki jo sestavljata dva hribolazca po srcu, je odgovorila na to vprašanje in razvila mobilno aplikacijo APPEAK. Gre za brezplačni žepni pripomoček, ki prav vsakomur, ne glede na telesno pripravljenost in izkušnje, olajša načrtovanje in raziskovanje naslednjega pohodniškega podviga.

Finančni komentar: Rjoveča mucka je nazaj

21. 05. 2024 07.01

Špekulant ali moderni Robin Hood, rjoveča mačka (Roaring Kitty) ostaja nočna mora hedge skladov, ki stavijo na padec določenih delnic. Po treh letih se je vplivnež vrnil na družabna omrežja in mali vlagatelji so znova pokazali interes, da so pripravljeni slediti špekulativnim naložbam.

Bollywoodska zvezdnica v želji po ozaveščanju o raku uprizorila lastno smrt

07. 02. 2024 10.06

Da bi opozorila na problematiko raka na materničnem vratu, je igralka Poonam Pandey uprizorila lastno smrt. Kljub pomembnemu sporočilu je bollywoodska zvezdnica hitro postala tarča kritik. "To je najslabša poteza v zgodovini," je objavo igralke komentiral eden od uporabnikov.

Med nalivi, strelami, v megli in nizki oblačnosti rešili 286 ljudi

09. 12. 2023 11.32

Ljudi so pobirali iz krošenj dreves in streh domov na od sveta odrezanih območjih Slovenije. V prvi policijski posadki, ki je poletela v najbolj hudi uri, sta bila dobitnika medalje policije za požrtvovalnost Tanja Novak in Nejc Travner. Dan, ki bi moral biti povsem rutinski, se je nadaljeval z dramatičnimi prizori, 'potopljeno' domačo pokrajino in premraženimi otroki v helikopterju.

Zaradi stigme in strahu pred testiranjem veliko okužb zaznanih prepozno

01. 12. 2023 06.00

Na prvi decembrski dan obeležujemo svetovni dan boja proti aidsu, ki letos poteka pod geslom 'Naj skupnosti vodijo!' in izpostavlja ključen vpliv skupnosti pri oblikovanju odziva na virus HIV in na globalno zdravje. V Sloveniji je stopnja epidemije okužb nizka, vendar po navedbah strokovnjakov še vedno odkrijejo preveč oseb z napredovano okužbo.

Rumena stopnja ogroženosti: 'Dobro je biti previden, ni pa dobro biti paničen'

21. 10. 2023 18.22

Ko je Medresorska delovna skupina za protiterorizem sporočila, da oceno teroristične ogroženosti s predhodno opredeljene nizke dviguje na srednjo, nato pa sta se v Ljubljani zgodila še dva incidenta, je bržkone marsikoga zaskrbelo za lastno varnost in varnost najbližjih. Kaj sploh pomeni, da je ogroženost sedaj v "rumenem"? Bi državljane v tem trenutku res moralo skrbeti? "Dobro je biti previden, ni pa dobro biti paničen," poudarja predstojnik Katedre za kriminologijo na Fakulteti za varnostne vede v Mariboru dr. Gorazd Meško.

Predstavniki društev pozivajo k razglasitvi moratorija na odlov nutrij

24. 07. 2023 14.20

Predstavniki 20 društev in organizacij so ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano predali več kot 24.000 podpisov pod peticijo, s katero izražajo nasprotovanje odlovu nutrij na območju Ljubljanskega barja. Ministrstvo so med drugim pozvali, naj razglasi takojšen moratorij na odlov, ki naj bi se začel konec meseca oz. v začetku avgusta.

Povprečna vrednost najcenejše košarice s 37,82 evri skoraj enaka kot marca

16. 06. 2023 13.42

Nadaljuje se popis maloprodajnih cen živil pri šestih največjih prehrambnih trgovcih v Sloveniji. V košarico najcenejših živil je ponovno vključenih 15 osnovnih skupin živil, v nadaljevanju pa bodo na ministrstvu spremljali tudi razširjeno košarico z 29 kategorijami izdelkov. Analize kažejo, da je povprečna vrednost najcenejše košarice 15 osnovnih skupin živil ostala skoraj enaka kot v zadnjem popisu 27. marca letos. Znižala se je zgolj za 0,08 evra.

Soteska Vintgar prva naravna vrednota z omejenim obiskom

13. 04. 2023 15.48

Soteska Vintgar je po zimskem premoru znova odprla svoja vrata. Obisk soteske je tudi letos omejen, hkrati je soteska postala tudi prva naravna vrednota v državi z uradno določeno nosilno zmogljivostjo. Novosti je na novinarski konferenci predstavil predsednik Turističnega društva Gorje Janez Poklukar.

Avbelj: V Sloveniji se vzpostavlja trend avtoritarnega legalizma

28. 12. 2022 16.41

Pobudniki ustavne presoje novele zakona o Radioteleviziji Slovenija menijo, da bi v primeru, če ustavno sodišče ne bo zadržalo izvajanja te novele, nastale povsem nepopravljive posledice. Pobudnikom bi bila tako denimo na individualni ravni odvzeta funkcija zagotavljanja samostojnosti RTVS, so povedali na predstavitvi pobude.

Internetne zlorabe otrok: 'Storilci so lahko tudi mladoletniki'

20. 09. 2022 16.25

Na Fakulteti za družbene vede je potekal 12. posvet E-zlorabe otrok: Mladoletni storilci. Posvet je bil namenjen vsem, ki se soočajo s problematiko spolnega izkoriščanja otrok na internetu. Ključna preventiva takšnega nadlegovanja je dobra informiranost staršev o pasteh interneta in omejena uporaba interneta med mlajšimi otroki.

Ljubljanska univerza na stran medija: 'RTVS je naše skupno javno dobro'

07. 09. 2022 17.29

Ljubljanska univerza je v luči nadaljevanja tradicije evropskega univerzitetnega izobraževanja, ki temelji na humanizmu in razsvetljenstvu, znova izpostavila pomen neodvisnega delovanja javne radiotelevizije. "V sodobnem času so za odgovorno upravljanje z družbo javni mediji neprecenljivega pomena," so poudarili na univerzi ter dodali, da je RTV Slovenija "naše skupno javno dobro, avtonomnost novinarskega in uredniškega dela pa temelj delovanja v interesu javnosti".

'Bolje preprečiti kot zdraviti: starši naj se dobro informirajo o cepljenju'

05. 09. 2022 12.43

V novo šolsko leto je vstopila tudi nova generacija šestošolcev in šestošolk, ki imajo možnost cepljenja proti HPV in s tem preprečijo, da bi v odrasli dobi zbolevali za rakavimi in drugimi boleznimi, ki jih okužbe s HPV lahko povzročijo. Kako zelo pomembne so strokovne in preverjene informacije, poudarja mama šestošolca, ki se je cepil proti HPV. Zdravnica v ZD Ljubljana Šiška pa starše poziva, naj se pred sprejetjem odločitve pogovorijo s strokovnjaki, ki lahko rešijo njihove dileme in podajo odgovore.

Vanganelsko jezero se sme uporabiti za kmetijsko rabo

21. 07. 2022 17.38

Direkcija za vode je izdala dovoljenje za uporabo Vanganelskega jezera in drugih manjših zajetij za kmetijsko rabo. "V pripravi je načrt dopolnilne oskrbe z vodo s cisternami, ki ga pripravlja obrambno ministrstvo," je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil minister za okolje Uroš Brežan. Opozoril je, da je situacija glede vodooskrbe v slovenski Istri je zelo resna, zato se je treba pri porabi vode obnašati varčno. "Upoštevajte vse ukrepe, ki jih pripravljajo Rižanski vodovodi in lokalne skupnosti," je pozval.

Kako bi energetsko draginjo reševali nevladniki?

07. 07. 2022 16.25

Nevladne organizacije so predstavile nabor ukrepov, ki jih predlagajo vladi za reševanje energetske draginje s socialno in podnebno problematiko. Predloge ukrepov, ki so tako kratkoročni kot dolgoročni, so v sredini junija že posredovali na vlado in pristojna ministrstva, a odzivov zaenkrat še niso prejeli.

Kranj z digitalno platformo utrjuje svoj status pametnega mesta

15. 06. 2022 12.50

Evropska komisija je Mestno občino Kranj pred kratkim uvrstila v misijo 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030. Zdaj pa so občini obeležili nov mejnik – s telekomunikacijskim podjetjem T-2 so podpisali pogodbo za vzpostavitev digitalne platforme. Kranj tako postaja prvi v državi z digitalno platformo v najširšem obsegu – ta bo podpirala digitalne storitve mesta, zbirala, obdelovala in predstavljala ključne podatke za kakovostnejše upravljanje in izboljšala kakovost bivanja v občini.

Zakaj smo volivci politično neinformirani? Je nevednost sploh problem?

04. 06. 2022 07.00

Britanska odločitev za izstop iz Evropske unije bo imela hude posledice za gospodarstvo te otoške države. Na srednji in dolgi rok bodo negativne ekonomske učinke čutili ne le podjetniki, marveč tudi navadni ljudje. Manj investicij pomeni manj delovnih mest. Zamejena mednarodna trgovina prinaša zmanjšano realno kupno moč denarnice povprečnega Britanca. Močen upad evropskega priseljevanja v Britanijo ne bo razbremenil državnega proračuna (priseljenci namreč prek davkov vplačajo v državo veliko več, kot dobijo nazaj skozi storitve in transferje), ne bo zmanjšal kriminala in ne bo preprečil domnevno apokaliptičnih kulturnih sprememb.

Pomanjkanje PCR-testov na nekaterih testirnih mestih, v Kamniku več oseb ostalo brez brisa

20. 01. 2022 16.52

Analiza sredinih PCR-testov je pokazala novo veliko dnevno število okužb z novim koronavirusom. A številke bi bile lahko še višje, če ne bi na nekaterih testirnih mestih zmanjkalo testov za PCR-testiranje. To se je na primer zgodilo v ZD Kamnik, kjer so v preteklih dneh opravili med 200 in 300 PCR-testiranj, a jim je Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo včeraj nenapovedano dostavil le dobro tretjino siceršnje količine testov. Zaradi tega so morali na točki za testiranje več deset naročenih pacientov odsloviti brez izvedbe testa. Ob tem tudi v ZD Ljubljana potrjujejo, da so nekateri odjemalci brisov ljudi zaradi pomanjkanja PCR-testov napotili na njihovo vstopno točko.

TNP zaradi divjih petelinov omejuje dostope na Pokljuki

27. 11. 2021 08.16

Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je v okviru projekta za izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov septembra na gozdne ceste na Pokljuki postavil več zapornic za vzpostavitev mirnih območij za divjega petelina. Zapornice so presenetile obiskovalce, TNP pa obljublja okrepitev informiranja.

Telefonska linija za osamljene starostnike: 'Njihove izpovedi so dragocene'

25. 09. 2021 18.36

Prostovoljci iz Slovenske karitas so vzpostavili telefonsko linijo, prek katere praviloma enkrat tedensko oziroma po dogovoru klepetajo s starejšimi osebami, ki čutijo osamljenost. Linija sicer ni namenjena reševanju duševnih stisk, se pa, kot pravijo, prek nje stkejo prav posebne prijateljske vezi. Starostniki jim zaupajo svoje stiske, pa tudi drobna veselja, ki jim polepšajo dan.

STA spet pozvala UKOM k dogovoru o pogodbi

25. 08. 2021 15.47

Ukom je v torek vodstvu STA sporočil, da zavrača plačilo mesečnega zahtevka tudi za julij. STA brez državnega financiranja, ki ga za izvajanje javne službe predvideva zakon o STA, ostaja že 237 dni. Ukom je zapisal, da čaka na predloge sprememb osnutka pogodbe, direktor STA Bojan Veselinovič pa vnovič poziva k usklajevalnemu sestanku.

Županja občine Semič, ki v cepiva ne verjame: To je terapija v fazi preizkušanja

24. 08. 2021 17.20

V zadnjem času se zaostruje retorika med stroko, tistimi, ki cepljenje podpirajo, in nasprotniki cepljenja. Dvome o uspehu cepiva, cepljenju in ukrepih pa ima tudi županja občine Semič Polona Kambič, na družbenih medijih pa aktivno deli številne teorije zarot. Sama pravi, da se zavzema za pravilno informiranje, a njene objave kažejo drugačno sliko.

Posvet predstavnikov stroke: za mirnejšo jesen potrebna dvotretjinska precepljenost

29. 07. 2021 20.33

Predstavniki stroke so znova izpostavili koristi cepljenja proti covidu-19 in neznatna tveganja za resne neželene učinke. Tako pri cepljenih kot prebolevnikih je možnost prenosa okužbe ali težjega poteka bolezni bistveno manjša. Da bi bila precepljenost zadostna in jesen mirnejša, bi morali doseči dvotretjinsko precepljenost, so poudarili.

Strokovnjaki, ki to niso: izguba denarja, predvsem pa časa

16. 06. 2021 09.05

Potreba po pomoči narašča, hkrati pa se pojavlja tudi čedalje več "strokovnjakov", ki to niso. Če svoje duševno zdravje položimo v roke šarlatana, se lahko naša stiska še stopnjuje, utrpimo lahko tudi finančne izgube. Čeprav si vse več ljudi upa poiskati pomoč, nekatere raziskave kažejo, da je obiskovanje psihoterapije še vedno precej stigmatizirano. S strokovnjaki na področju mentalnega zdravja smo se pogovorili o nasvetih influencerjev in knjig za samopomoč, vprašali pa smo tudi, kako "prebroditi" napad tesnobnosti.