informatika

Admixer Media – uradni zastopnik za medijski zakup Google Ads v Sloveniji

10. 03. 2025 00.15

V hotelu Grand Plaza v Ljubljani se je 13. februarja 2025 odvil ekskluzivni dogodek, ki ga je ob udeležbi predstavnikov Googla organiziralo podjetje Admixer Media. Na dogodku, ki so se ga udeležili strokovnjaki, predstavniki podjetij in vodilni na področju digitalnega oglaševanja, je bil predstavljen za medijski zakup Google Ads v Sloveniji.

Kandidatki za ministrico za digitalno preobrazbo Klampferjevi zelena luč

03. 12. 2024 17.55

Kandidatka za ministrico za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer je uspešno prestala zaslišanje na matičnem odboru DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo. Z devetimi glasovi za in štirimi proti so člani odbora njeno predstavitev ocenili kot ustrezno. Med drugim je napovedala ukinitev mehanizma za razdeljevanje računalnikov.

SDS bi v osnovno šolo uvedla računalništvo in informatiko

03. 12. 2024 17.30

Poslanska skupina SDS je pretekli teden v parlamentarno proceduro vložila predlog novele zakona o osnovni šoli, ki uvaja obvezni predmet računalništva in informatike, je povedal poslanec največje opozicijske stranke Andrej Hoivik.

Ministrstvo za digitalno preobrazbo bo začasno vodil Boštjančič

07. 10. 2024 11.48

Po odstopu Emilije Stojmenove Duh bo ministrstvo za digitalno preobrazbo začasno vodil finančni minister Klemen Boštjančič, je sporočil premier Robert Golob. Kot je dejal, pogovore s potencialnimi kandidati za vodenje resorja še opravlja.

Slovenija v digitalnem zaostanku, koliko denarja izgubljamo?

16. 07. 2024 20.23

Slovenija je bila na področju digitalizacije leta 2022 nad evropskim povprečjem, v zadnjih dveh letih pa je močno nazadovala in padla pod povprečje Evropske unije. Da je stanje alarmantno, menijo tudi v Gospodarski zbornici in s prstom kažejo na Ministrstvo za digitalno preobrazbo, ki da si postavlja povsem napačne prioritete, kot je denimo razdeljevanje prenosnikov. Kako odgovarjajo na ministrstvu in koliko denarja naj bi slovensko gospodarstvo vsako leto izgubilo zaradi digitalnega zaostanka?

Tišja 'kroska' za specialce in slovenski odgovor na drone

07. 07. 2024 18.40

17-letni Mark Müller na ploščadi pred garažo ljubljanske vojašnice sede za krmilo močnega motorja in požene proti bližnjim kupom gramoza. Čeprav je videti kot motokrosistična vožnja, ni značilnega hrupa in vonja po bencinu. Nič čudnega, saj gre za električni hard enduro motor, ki ga razvijajo posebej za vojaške potrebe. Preden ga je testni voznik spravil na plano, je bil v hangarju naložen zadaj na lahkem oklepniku perun 4x4, ki pa ima na strehi tudi posebno kupolo, daljinsko voden sistem zračne obrambe Mangart 25. Gre za slovenski izdelek, ki je veliko pozornost pritegnil tudi v Parizu.

Digitalne spretnosti slovenskih mladostnikov pod evropskih povprečjem

18. 05. 2024 16.46

Svetovni dan telekomunikacij in informacijske družbe je letos potekal v znamenju inovacij za trajnostni razvoj, kamor spada tudi digitalna pismenost in potreba po po pravočasni uvedbi obveznega predmeta digitalni jezik v šolski sistem. Raziskave kažejo, da mladi iz Slovenije po razvitosti digitalnih kompetenc zaostajajo za vrstniki iz drugih držav EU, ki so že uvedle tak obvezen predmet v osnovne in srednje šole.

Karierne zgodbe štirih študentov Academie višje strokovne šole

05. 02. 2024 00.15

Štiri uspešne študente Academie, mednarodno nagrajene višje strokovne šole smo vprašali, kako je potekal njihov študij, kje so zaposleni in kaj svetujejo bodočim študentom.

Med 50 najboljšimi učitelji na svetu tudi Slovenec

27. 09. 2023 15.37

Učitelj Srednje tehniške in poklicne šole Trbovlje Uroš Ocepek, ki je bil lani izbran za učitelja leta, se poteguje za nagrado najboljšega učitelja na svetu. V konkurenci več tisoč učiteljev iz vsega sveta se je prebil že med 50 najboljših. Zmagovalec bo novembra razglašen na generalni skupščini Unesca v Parizu, so sporočili iz AmCham Slovenija.

Začenja se Evropska poletna šola logike, jezika in računalništva

31. 07. 2023 06.47

Na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani se bo z uvodno slovesnostjo začela 34. Evropska poletna šola logike, jezika in računalništva – ESSLLI 2023, ki bo potekala vse do 11. avgusta. V dveh tednih se bo v okviru šole zvrstilo 53 seminarjev in delavnic, udeležilo pa se je bo 450 udeležencev z vsega sveta.

Javno pismo: Mladih ne smemo obsoditi na drugorazrednost v digitalnem svetu

07. 06. 2023 10.03

"Digitalna tehnologija je vstopila v vsako človekovo dejavnost. Posameznik in družba bosta uspešna zgolj in le, če bomo razumeli in obvladovali digitalno tehnologijo," so v javnem pismu izpostavili v nacionalni platformi Partnerstvo za spremembe. Pristojne zato pozivajo, da v osnovnih in srednjih šolah uvedejo obvezen predmet računalništvo in informatika.

Hiša za otroke v letu dni obravnavala 26 otrok, žrtev spolnih zlorab

04. 06. 2023 07.23

Obeležujemo mednarodni dan otrok, žrtev nasilja. Mineva pa tudi leto dni, odkar je v Sloveniji zaživela Hiša za otroke – otrokom prijazno varno okolje, ki pod eno streho združuje več služb za obravnavo žrtev kaznivih dejanj na usklajen in učinkovit način. Za zdaj sprejemajo le otroke, ki so žrtve kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost, do danes so jih obravnavali 26. Ti se po besedah direktorice v njihovih prostorih počutijo prijetno. "Ves čas imajo ob sebi svetovalko, ki skrbi za čustveno razbremenitev, podporo in tudi odgovori na vsa dodatna vprašanja, ki jih otrok ima," pojasnjuje.

Študenti študij začeli v živo, vsi upajo, da ga bodo tako tudi končali

01. 10. 2021 08.42

Študijsko leto 2021/2022 se začenja. Študenti bodo, ob izpolnjevanju enega izmed pogojev PCT, študij začeli v predavalnicah, a ŠOS opozarja, da morajo tisti študenti, ki ne izpolnjujejo pogoja P ali C, če želijo priti do predavalnic, opraviti plačljivi test, saj samotestiranje, ki ga obvezno opravijo v izobraževalni ustanovi, za javni potniški promet ne velja.

Izberite kvaliteten študij s primerno ceno

22. 09. 2021 09.36

Če ste tudi vi med tistimi, ki ste tik pred vpisom na študij, vam svetujemo, da ste pri izbiri višje šole ali fakultete pazljivi in na prvo mesto postavite kakovost. In če želite za svoj denar, vložen v študij, dobiti kar največ, se za vpis vsekakor ne odločajte prehitro ali na pamet in samo na osnovi cene študija.

'Onkološki inštitut od 10- do 100-krat preplačal storitve Marčičevega podjetja Marand'

14. 09. 2021 15.36

Podjetju Marand Andreja Marčiča je onkološki inštitut plačal več milijonov evrov za razvoj kliničnega informacijskega sistema, ki uporabnikom že več let povzroča preglavice, zaradi pomanjkljivosti pa ogroža tudi druge bolnišnične procese, nam je zaupal neodvisni strokovnjak, ki so ga na pomoč poklicali na onkološkem inštitutu. Ta je namreč odkril številne pomanjkljivosti in nepravilnosti. Marand je zaračunaval za nedelujoče sisteme, preizkusne verzije aplikacij, onkološki inštitut pa je njegove storitve debelo preplačal. Vse to pa omogoča neobstoj enotnega sistema na ravni države in odsotnost interesa za skupna naročila in rešitve.

Razkrivamo fotografije: Janša in Marčič se nista srečevala samo naključno

13. 09. 2021 21.02

Razkrivamo fotografije, ki kažejo, da se predsednik vlade Janez Janša in podjetnik Andrej Marčič nista srečevala samo naključno, kot je po razkritju fotografij druženja na golfu na Mavriciju dejal Marčič. Še več, Janez Janša, ki na naša vprašanja ni odgovarjal, je bil, kot kaže, leta 2016 kot takratni opozicijski poslanec v državnem zboru na Marčičevi jahti. Tam pa je bil tudi eden najvplivnejših lobistov Božo Dimnik, čigar hči je ena največjih dobaviteljic v slovenskem zdravstvu. Spomnimo, podjetje, katerega družbenik je Marčič, je v času sedanje Janševe vladne nedavno sklenilo milijonski posel. Ob tem se seveda postavlja vprašanje, ali ni morda vse skupaj povezano prav z zasebnim druženjem Janše in Marčiča, kot kaže, tudi na njegovi jahti.

Slovenija na področju digitalizacije zaostaja za mnogimi evropskimi državami

23. 04. 2021 18.09

Bomo že kmalu tudi pri nas nakup avtomobila skupaj s kreditiranjem in registracijo lahko opravili zgolj v pičlih petnajstih minutah in to kar z domačega kavča? Tudi to je ena od digitalnih rešitev, ki so jih pretresali strokovnjaki z vseh vetrov, združeni v nov, Strateški svet za digitalizacijo. In njihovi predlogi?

Letos vpisov v študijske programe nekoliko več kot lani, kje so omejitve?

07. 04. 2021 11.13

V prvem prijavnem roku za vpis v prvi letnik dodiplomskega in enovitega magistrskega študija za študijsko leto 2021/22 je bilo na 17.547 vpisnih mest oddanih 15.279 prijav za vpis, kar je 162 več kot lani. Omejitev vpisa je na 96 študijskih programih, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

1546 novih okužb: 'Nenadnega vala bolnikov slovensko zdravstvo ne bo zdržalo'

20. 11. 2020 09.00

V četrtek smo ob opravljenih 5673 testiranjih potrdili novih 1546 primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako nekoliko nižji kot dan pred tem in je znašal 27,25 odstotka. Umrlo je 31 oseb s covidom-19. Številne nove okužbe znova prihajajo iz domov za starejše. Koordinator za covidne bolniške postelje Robert Carotta opozarja, da je sistem "povsem obremenjen", se pa število hospitalizacij ne povečuje več, kar je "edina luč na koncu tunela".

Državni svet bo osnutek pokrajinske zakonodaje poslal v razpravo občinam

11. 11. 2020 20.38

Državni svet bo občinske svete pozval, da se do 1. marca opredelijo do osnutka pokrajinske zakonodaje, ki ga je pripravila strokovna skupina pod vodstvom Boštjana Brezovnika. Kot je znano, strokovna skupina predlaga deset pokrajin ter poseben status za mestni občini Ljubljana in Maribor. Brezovnik je pojasnil, da so med drugim pregledali celotno zakonodajo ter naredili pregled nalog in pristojnosti, ki bi se na pokrajine prenesle postopno do leta 2030.

Taksisti proti prihodu Uberja: Prinesel bo stečaje in odpuščanja

06. 11. 2020 18.27

Podjetje Net informatika in večja taksi podjetja nasprotujejo rešitvam, ki jih v predlogu novele zakona o prevozih v cestnem prometu predlaga ministrstvo za infrastrukturo. Ta bi namreč omogočil vstop ameriškemu ponudniku Uber na slovenski trg, kar bo za mnoga taksi podjetja v trenutnih razmerah pomenilo stečaj oz. odpuščanje, so sporočili.

Okuženi stanovalci, zaposleni v karanteni: Ni lahko videti izmučenosti na obrazu staršev

01. 11. 2020 07.49

V goriški regiji je trenutno najbolj pereče stanje v enoti doma upokojencev Petrovo Brdo v občini Tolmin, tam je okužena večina od 93 stanovalcev in 10 zaposlenih. Situacija je velik izziv za zaposlene, ki neumorno skrbijo za stanovalce, so pa zaradi tega ločeni od družin.

Študentsko življenje v znamenju korone

01. 10. 2020 06.00

Povsem v znamenju novega koronavirusa se začenja študijsko leto 2020/2021. Študij bo večinoma potekal hibridno – del v živo, del pa na daljavo. Za mlade to pomeni manj obiska predavalnic, manj stikov s profesorji in sošolci in tudi manj pristnega študentskega življenja. Za univerze pa predvsem ogromen strošek. Na ljubljanski ga ocenjujejo na pol milijona evrov in pričakujejo pomoč države. Razdvajajo tudi maske: je res mogoče imeti kakovostno predavanje z masko na obrazu?

Podjetje RSteam bo za 4026 evrov do 1. avgusta prilagodilo aplikacijo za obveščanje o stikih

16. 07. 2020 18.19

Aplikacijo za obveščanje o stikih bo za Slovenijo prilagodilo podjetje RSteam, ki je oddalo ponudbo za 4026 evrov. Minister za javno upravo je z direktorjem podjetja že podpisal pogodbo, rok za izvedbo prilagoditve pa je 1. avgust. Pogodba med drugim določa, da morebitni aneksi k pogodbi ne bodo v nobenem primeru pomenili dodatne finančne obveznosti za naročnika. Aplikacija bo sicer temeljila na nemškem Corona-Warn-App.

Šest ponudb za aplikacijo za sledenje koronaokužb, dve ne izpolnjujeta pogojev

15. 07. 2020 13.18

Ob 12. uri se je iztekel rok za oddajo ponudb za aplikacijo, s pomočjo katere bomo lahko sledili stikom okuženih z novim koronavirusom. Do roka se je na poziv odzvalo šest ponudnikov, od katerih dva ne izpolnjujeta razpisanega pogoja glede cene. Najcenejšo ponudbo, v vrednosti 4.026 evrov, je oddala družba RSTeam.

Upravno sodišče preklicalo imenovanje direktorice Tehniškega muzeja Slovenije

11. 02. 2020 15.49

Zapletlo se je pri imenovanju nove direktorice Tehniškega muzeja Slovenije. Potem ko je dosedanji direktorici Nataliji Polenec potekel mandat, je ministrstvo za kulturo na to mesto imenovalo prevajalko Barbaro Juršič, ki pa nima znanja z muzejskega in tehniškega področja, kar je zahteval razpis. Polenčeva je zato sprožila upravni spor in bo do pravnomočne odločitve sodišča še naprej opravljala naloge direktorice.

Razširjen terminal bo korenito spremenil podobo letališča

18. 07. 2019 08.20

Na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana so se s položitvijo temeljnega kamna simbolno začela gradbena dela za razširitev potniškega terminala, ki naj bi trajala 24 mesecev. Novogradnja, ki sledi rasti prometa, bo korenito spremenila podobo letališča, z njo pa bodo na letališču odpravili ozka grla, izboljšali storitve in povečali udobje potnikov.

Poklic, ki vam omogoča delo v vrhunskih podjetjih, delo od doma ali pa kar s sanjske plaže

25. 09. 2018 00.01

Res je, tak poklic obstaja. Osebam, ki ga imajo pa vsi zavidamo fleksibilnost njihovega delovnega mesta in izjemno zaposljivost v vseh javnih ter zasebnih sektorjih.

Uresničite svoje cilje s pomočjo Abiture, višje strokovne šole

17. 09. 2018 00.01

Dober študij vas bo pripravil na izzive, ki vas čakajo na karierni poti, in vam ponudil znanje, ki ga bodo dejansko iskali vaši bodoči delodajalci. Prav takšno priložnost vam ponujajo na Abituri, višji strokovni šoli, kjer so v 26 letih delovanja razvili študij, ki vam bo omogočil pravo pot do želene poklicne kariere.

Inovativni in kreativni dijaki Gimnazije Franceta Prešerna s projektom MyMachine na 2. svetovnem kongresu UNESCO

08. 02. 2018 07.44

Na Gimnaziji Franceta Prešerna (GFP) bodo v šolskem letu 2018/19 vpisovali v tri programe: gimnazijo, ekonomsko gimnazijo in športni oddelek ekonomske gimnazije.