informacijski sistem

Izplačila po novem sistemu: višje plače za mlade in nagrajevanje uspešnosti

10. 02. 2025 06.14

V tem tednu bodo zaposleni v javnem sektorju prejeli prvo plačo po uveljavitvi novega plačnega sistema. V zdravstvu in šolstvu bodo januarske plače dobili danes, ostali večinoma 14. februarja. Najnižja osnovna plača v javnem sektorju v letošnjem letu znaša 1291,52 evra bruto. Na ministrstvu za javno upravo so ob tem pripravili enotni informacijski sistem za izračun plač po novem plačnem sistemu.

Ponudba za nakup helikopterjev ni bila ustrezna, MNZ naročila ni oddal

07. 02. 2025 16.54

Na javno naročilo za nakup in vzdrževanje dveh novih namenskih helikopterjev za izvajanje helikopterske nujne medicinske pomoči je prispela ena ponudba v vrednosti dobrih 30 milijonov evrov, so sporočili z Ministrstva za notranje zadeve. A pri pregledu so ugotovili, da ta ni skladna z zahtevami naročnika. Pomanjkljivosti ni možno odpraviti, zato so ponudbo izključili, javnega naročila pa niso oddali.

V Premogovniku Velenje opozarjajo na širjenje neresnic o tragičnem dogodku

27. 01. 2025 14.17

V Premogovniku Velenje so opozorili, da se v teh dneh na družbenih omrežjih širijo neresnice o tragičnem dogodku v Jami Preloge. "Za t. i. Analizo materiala in vdora v Rudniku Velenje smo izvedeli preko družbenih omrežij in je nismo pripravljali v Premogovniku Velenje," opozarjajo in dodajajo, da so prepričani, da za njo ne stoji noben strokovnjak z geomehanskega oz. geotehničnega področja, saj vsebuje vrsto strokovnih nepravilnosti in nesmislov. Ovrgli so tudi trditve, da naj bi nekateri rudarji dali odpovedi.

Odprava posledic kibernetskega napada stala okoli 140.000 evrov

21. 01. 2025 16.16

Na Univerzi v Mariboru so odpravili večino posledic kibernetskega napada, ki je 23. oktobra onesposobil njen informacijski sistem. "Vse deluje normalno, nič ni bilo izgubljeno," je povedal rektor Zdravko Kačič. Stroške odprave posledic vdora ocenjuje na okoli 140.000 evrov, kriminalistična preiskava izvora težav pa še poteka.

Kako bo dolgotrajna oskrba zaživela v praksi, če pa kadra ni?

14. 01. 2025 18.48

S 1. julijem prihaja novi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki sicer prinaša več pravic kot doslej, kljub optimističnim napovedim ministrstva pa jih utegne veliko pustiti le na papirju. Informacijski sistemi so nepripravljeni, občine in izvajalci ne vedo, kako dolgotrajno oskrbo ustrezno vzpostaviti, prenizko povišanje plač pa ob tem napoveduje velike luknje v kadrovskih bazenih negovalcev in oskrbovalcev. Kako bo zakon torej zaživel v praksi?

Dan do izteka roka agencija za energijo neomajna, pa tudi nesklepčna

07. 01. 2025 12.25

Na Agenciji za energijo dan pred iztekom roka, ki ji ga je postavila vlada za ponovno uvedbo starega sistema obračunavanja omrežnine, vztrajajo pri novem sistemu, ki ga bodo prilagajali na podlagi stanja v omrežju in merjenja učinkov. Starega sistema tehnično tudi ni mogoče vzpostaviti čez noč, svet agencije je poleg tega trenutno nesklepčen. Na ministrstvu medtem zavračajo očitke o vmešavanju v delo Agencije za energijo.

Interventni zakon v zdravstvu ter noveli o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti stopajo v veljavo

28. 12. 2024 08.04

Z današnjim dnem začenjajo veljati zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu ter noveli zakonov o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti. Vse tri zakone je DZ sprejel 19. decembra.

Golob: Napad na pravno državo je črta, ki je ne smemo nikoli prestopiti

13. 11. 2024 10.25

Objava fotomontaž in domnevnih domačih naslovov več sodnikov in tožilke je pretresla Slovensko sodniško društvo in stranke opozicije. Grožnje naj bi bile usmerjene na delavce v pravosodju, ki so povezani s postopki proti Janezu Janši. Po mnenju društva je nadlegovanje sodnikov in tožilcev zaradi preteklih odločitev v sodnih postopkih nesprejemljivo, grožnje pa obsojanja vredne. Predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević je dejal, da so šle stvari predaleč. Sodniki so sprožili postopke za odstranitev spornih zapisov na družbenih omrežjih.

Študijski proces poteka, plače bodo, storilce pa še iščejo

29. 10. 2024 12.17

Na Univerzi v Mariboru, ki je bila žrtev obsežnejšega kibernetskega napada, zagotavljajo, da študijski proces poteka nemoteno, pravočasno bo tudi izplačilo plač delavcem univerze za oktober. Skupaj s pooblaščenimi zunanjimi inštitucijami izvajajo varnostne preglede, preiskava o storilcih pa še poteka, so sporočili z univerze.

Če bi streslo ljudi v tleh

28. 10. 2024 05.58

Scenariji ukrepanja, če bi se v Sloveniji silovito zatresla tla, so bili že neštetokrat preigrani. Poškodbe pa ne bi nastale samo na površju, ampak tudi pod njim, kjer si številni služijo kruh. Reševalne ekipe so zdaj vadile, kako bi se odzvale, če bi posledice potresa po osmi stopnji po evropski potresni lestvici ukleščile rudarje, zasule vhod v rov in povzročile požar.

Za hekerskim napadom naj bi stali Rusi, za zdaj niso podali nobenih zahtev

25. 10. 2024 09.42

Informacijski sistem Univerze v Mariboru je zaradi obsežnejšega kibernetskega napada, ki se je zgodil v sredo zvečer, še vedno onesposobljen. Preiskava poteka. Po naših informacijah za obsežnim napadom stojijo Rusi z izsiljevalskim virusom, imenovanim babuk ransomware. Na univerzi do tega trenutka niso prejeli nobene zahteve napadalca po plačilu dekripcijskega ključa. Tudi škode še ni mogoče oceniti.

Kibernetski napad na Univerzo v Mariboru preiskuje tudi Policija

24. 10. 2024 08.55

Zaradi obsežnejšega kibernetskega napada so računalniške storitve Univerze v Mariboru trenutno delno ali popolnoma nedostopne, so zaposlene in študente obvestili iz računalniškega centra fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko. Univerza je v stiku z ustreznimi organi in IT strokovnjaki in se trudi vzpostaviti sistem. O kibernetskem incidentu so bili obveščeni tudi na SI-CERT in Policiji, kjer pravijo, da potekajo intenzivne kriminalistične aktivnosti.

Poskusili povoziti županjo občine Poljčane in vdreti v njen računalnik?

04. 10. 2024 15.28

Policisti mariborske policijske uprave so prejeli prijavo oškodovane osebe z njihovega območja, iz katere izhaja sum, da je bila poškodovana v prometni nesreči, ter prijavo, ki se je nanašala na sum storitve kaznivega dejanja napada na informacijski sistem. Po neuradnih informacijah naj bi šlo za županjo občine Poljčane Petro Vrhovnik.

'Vsakdo, ki ga ne skrbi, da ima sovražnik jedrsko orožje, ne razmišlja trezno'

04. 09. 2024 08.56

"Soočamo se z dolgoročno strateško tekmo z Rusijo," pravi pomočnik generalnega sekretarja Nata za obrambno politiko in načrtovanje Angus Lapsley. Zato ni presenetljivo, da zavezništvo trenutno prav Rusiji namenja največ pozornosti, čeprav ne manjka niti drugih izzivov. "Razumeti moramo, da nas Rusija vsakodnevno izziva s hojo po robu vojne in ta pritisk le še narašča. Dezinformacije, sabotaže, usmrtitve, agresivna špijonaža; na to se moramo odzivati. Prav tako jim moramo dati jasno vedeti, da jih bomo ustavili na Natovih mejah, če bi se kdaj odločili, da nas vojaško izzovejo. Jasno pa mora biti tudi, da jo bodo slabo odnesli, če pride do tega."

Pripravljeni, da se spet zaljubite?

27. 08. 2024 00.15

Morda prvi pogled res ne razkriva obsega in pomembnosti vseh izboljšav in sprememb, toda prenovljena Octavia četrte generacije je zdaj povsem fit za svoje novo življenjsko obdobje.

Rusija se po 'avanturi Kursk' ne želi pogovarjati, Zelenski želi zadržati pridobitve

19. 08. 2024 07.55

Ko je Ukrajina svoje rezerve preusmerila v napad na Kursk, so v kijevskem generalštabu upali, da bo Rusija morala tja za zaustavitev nenadnega ukrajinskega preboja poslati svoje enote iz Donbasa. To se večinoma ni zgodilo, še več, Rusija je okrepila pritisk na južnem delu doneškega bojišča in hitro napreduje proti strateškemu vozlišču Pokrovsk, od katerega je oddaljena le še nekaj kilometrov. Medtem zadnji komentarji ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega kažejo, da si bo Ukrajina prizadevala obdržati svoje pridobitve v Kursku pred morebitnimi pogajanji o koncu vojne.

Grožnja napada na šoli: neresnične navedbe in sum kaznivega dejanja

30. 07. 2024 08.44

Na ministrstvu za notranje zadeve so predstavili ugotovitve izrednega nadzora v zvezi z odzivom policije na potencialno grožnjo napada v slovenskih šolah 2. aprila. V njem so zaradi ugotovljene neresnične navedbe v uradnem zaznamku zaznali sum kaznivega dejanja. Poročilo so odstopili Specializiranemu državnemu tožilstvu.

Letalski promet v Splitu znova vzpostavljen, zamud ni več

24. 07. 2024 14.19

Na splitskem letališču so znova usposobili ključni informacijski sistem, ki ga je prizadel hekerski napad, zaradi katerega je bil v ponedeljek in torek oviran letalski promet, je po navedbah hrvaških medijev sporočil pomočnik direktorja splitskega letališča Pero Bilas.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov

22. 07. 2024 06.01

Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Požar na Krasu povsem pod nadzorom, pomoč iz zraka ni potrebna

19. 07. 2024 06.18

Po besedah vodje intervencije Simona Verdamina je požar na Krasu omejen in pod nadzorom. Na požarišču bo tudi preko noči ostalo približno 350 gasilcev, ki bodo nadaljevali s čiščenjem in zalivanjem požarne linije. Pomoč iz zraka pa več ni potrebna. Znova pa je priključen tudi mednarodni daljnovod. Požar je sicer zajel okoli 150 hektarjev, na delu pa so tudi gozdarji zaposleni pri družbi Slovenski državni gozdovi in Zavodu RS za gozdove, ki so začeli z opravljanjem nalog, kot je obsekavanje gozdnih cest.

Slovenija v digitalnem zaostanku, koliko denarja izgubljamo?

16. 07. 2024 20.23

Slovenija je bila na področju digitalizacije leta 2022 nad evropskim povprečjem, v zadnjih dveh letih pa je močno nazadovala in padla pod povprečje Evropske unije. Da je stanje alarmantno, menijo tudi v Gospodarski zbornici in s prstom kažejo na Ministrstvo za digitalno preobrazbo, ki da si postavlja povsem napačne prioritete, kot je denimo razdeljevanje prenosnikov. Kako odgovarjajo na ministrstvu in koliko denarja naj bi slovensko gospodarstvo vsako leto izgubilo zaradi digitalnega zaostanka?

So zdravniki obračunavali več storitev, kot so jih dejansko opravili?

12. 07. 2024 07.00

Govorili smo z več pacienti, ki so ugotovili, da so njihovi zdravniki ZZZS-ju obračunali več ali pa celo druge storitve, kot so jih dejansko opravili. Mama dveh otrok pravi, da so strokovnjaki opravili 4 ure terapije, zabeležili pa 30 ur, psihiater je za sedemminutne obravnave 25-letnika obračunal vedenjske psihoterapije in druge tehnike, čeprav te v tako kratkem času niti niso mogle biti izvedene, tretjo sogovornico pa je osebje prosilo, če lahko termin na svojo kartico odstopi drugemu pacientu. Zveza pacientov poroča, da poznajo še več podobnih primerov. Čeprav tega seveda ne počnejo vsi zdravniki, bi bilo treba nadzor okrepiti, pravijo na ZZZS. Kaj pa pravita ministrstvo in Zdravniška zbornica?

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'

07. 07. 2024 06.38

Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

Ruska hekerska skupina: Smo v vojni z rusofobnimi oblastmi, ne civilisti

28. 06. 2024 12.11

Informacijski sistemi zagrebškega kliničnega centra po četrtkovem kibernetskem napadu spet normalno delujejo, so sporočili iz največje bolnišnice na Hrvaškem. Poleg kliničnega centra so bili tarča hekerjev tudi hrvaško finančno ministrstvo, davčna uprava, osrednja hrvaška banka in Zagrebška borza. Odgovornost za napade na hrvaške institucije je prevzela proruska hekerska skupina NoName057(16), ki pa je odločno zanikala vpletenost v napad na zdravstveno ustanovo.

Nov mejnik pri združevanju Nove KBM in SKB banke

27. 06. 2024 14.31

V procesu združevanja Nove KBM in SKB banke je dosežen pomemben mejnik, so sporočili iz Nove KBM. V zadnjih dneh sta namreč Evropska centralna banka in Banka Slovenije izdali dovoljenji za združitev bank v eno pravno entiteto. Pravna združitev bank je predvidena 22. avgusta 2024, naslednji dan pa se bo združena banka preimenovala v OTP banko d. d., so razkrili.

Prva vožnja novega vlaka SŽ v Avstrijo: vsak dan 12 novih direktnih povezav

22. 03. 2024 00.15

Slovenske železnice (SŽ) so od 21. marca naprej vzpostavile za potnike 12 dodatnih direktnih povezav (6 parov vlakov) med Slovenijo in Avstrijo. Prvič v zgodovini so tako novi sodobni vlaki SŽ, proizvajalca Stadler Flirt, zapeljali v Avstrijo in s tem pomembno izboljšali ponudbo za potnike.

'Popoldanskega dela zdravnikov trenutno nikakor ne nameravamo prepovedati'

13. 03. 2024 14.13

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je na izredni seji skupščine ZZZS članom predstavila aktivnosti ministrstva za izboljšanje dostopnosti do zdravnika. Ob ukrepih, ki jih uvaja nedavna vladna uredba, na ministrstvu med drugim načrtujejo prenovo glavarinskih količnikov in spremembo sistemske zakonodaje še v letošnjem letu.

Nakup medicinske opreme: 'S preprostim manevrom privarčevali 13 milijonov evrov'

11. 03. 2024 06.30

Kakšne so provizije oziroma kako donosen je pravzaprav posel posredništva zdravil in medicinske opreme pri nas? Da so prihranki, ko govorimo o večstomilijonskih letnih nabavah v našem zdravstvu, mogoči, za 24UR Forum med drugim pripovedujeta šef nabave največje bolnišnice v državi Drago Kreš in šef gradbenega podjetja GH Holding Blaž Miklavčič, ki sicer uvaža tudi magnetne resonance. Dobavitelji v zdravstvu bodo še ena od žgočih tem nocojšnjega 24UR Foruma (NE)JAVNO ZDRAVSTVO – posebne oddaje, ki si jo boste lahko ob 20. uri ogledali na POP TV.

Nezakonit razpis: Kakšno vlogo je imel pri projektu prijatelj ministrice?

15. 02. 2024 20.03

Državna revizijska komisija je že drugič razveljavila izbiro izvajalca za projekt Notar na daljavo, ker naj bi pri izbiri podjetja, ki naj bi razvilo informacijski sistem za ta projekt, ministrstvo očitno dalo prednost točno določenemu ponudniku - konzorciju s podjetjem ŽEJN na čelu, kar je po mnenju revizorjev eklatantna kršitev zakonodaje. Kakšna je bila pri tem vloga ministričinega prijatelja in nekdanjega strankarskega kolega Andreja Omerzela, ki ima z ministrstvom sklenjeno svetovalno pogodbo? Bodo zaradi tega odgovorne na ministrstvu ovadili?

Soteska Vintgar, 'zlata jama' treh občin: vsaki 250 tisočakov

12. 02. 2024 16.49

Čeprav upravljanje soteske Vintgar še ni dorečeno, so se v Turističnem društvu (TD) Gorje odločili, da letos občinam Gorje, Bled in Jesenice od vstopnin namenijo vsaki po 250.000 evrov. Na občinah že imajo zamisli, kako bi porabili ta sredstva, v javnem zavodu TNP pa opozarjajo, da je takšno deljenje v nasprotju z zakonom.