informacijska varnost

Informativni dnevi Fakultete za varnostne vede v Ljubljani
03. 02. 2025 00.15Fakulteta za varnostne vede v Ljubljani odpira svoja vrata za dijakinje in dijake.

'Slovenija mora resno jemati svojo varnost, ki jo trenutno podcenjujemo'
04. 01. 2025 07.00Ko se sprašujemo, kaj nam bo prineslo novo leto, se običajno ukvarjamo z domačimi temami – kakšne davke nam bodo še naložili, kaj bo z zdravstvom, pokojninsko reformo, kaj se bo dogajalo na političnem prizorišču. Ampak letos smo veliko bolj kot običajno zaskrbljeni tudi nad tem, kako bo dogajanje v svetu vplivalo na nas. So ruske grožnje z uporabo jedrskega orožja v naši soseščini realne? Kakšne bi bile posledice? Zakaj v nekaterih skandinavskih državah pripravljajo zaklonišča? Kaj bo prinesel globalni spopad za ekonomsko in geopolitično prevlado v svetu, predvsem med ZDA in Kitajsko, in kaj bo z Evropo, ki ji grozi ekonomska kriza, politično pa je že tradicionalno neenotna. Aktualno dogajanje sta komentirala poznavalka geopolitike Katja Geršak iz nevladne organizacije Regionalni dialog in nekdanji načelnik generalštaba slovenske vojske, zdaj svetovalec v kabinetu ministra za obrambo Dobran Božič.

Poročilo razkriva: varnostniki kupovali drage obleke in fitnes opremo, obnovili savno ...
17. 12. 2024 08.14V poročilu o izrednem nadzoru nad Centrom za varovanje in zaščito, ki so ga pridobili kolegi s portala N1, je med drugim omenjen varnostnik, ki je še pred zaključkom varovanja zapustil delovno mesto in s službenim vozilom vozil pod vplivom alkohola. Pozneje ga je izsledila Policija. Sredstva iz lastne dejavnosti naj bi se v preteklosti porabljala netransparentno – z njimi se je pred leti v objektu CVZ obnovila savna, oprema za fitnes, nabavila so se draga oblačila za izbrance. Opisan je tudi primer varnostnika, ki je službeno vozilo uporabljal izven delovnega časa, nadzorna skupina pa je ugotovila tudi pretirano oseben odnos med varovanimi osebami in policisti. Premier Robert Golob je ministru za notranje zadeve Boštjanu Poklukarju naročil pripravo poročila v zvezi z dogajanjem na centru za varovanje in zaščito, ki ga na ministrstvu že pripravljajo, je Poklukar pojasnil medijem.

'Informacije iz moje varnostne službe ne odtekajo nikamor'
16. 12. 2024 16.11Na redni seji v DZ je premier Robert Golob odgovarjal na poslanska vprašanja, med drugim tudi o dogajanju v Policiji in Centru za varovanje in zaščito (CVZ). Premier meni, da Policija dela dobro "in to ravno zato, ker se politika ne vtika vanjo", je poudaril. "Verjamem, da je ena velikih bolečin marsikoga v tej državi to, da informacije iz moje varnostne službe ne odtekajo nikamor," je komentiral menjavo varnostne službe na začetku svojega mandata. Medtem na vrhovnem državnem tožilstvu ostro obsojajo vsakršne osebne napade in žaljiva poročanja o vseh vpletenih v zgodbi varovanja tožilke v zadevi Kavaški klan. Takšna ravnanja namreč ne prispevajo k reševanju nastale situacije, ampak je njihov cilj zgolj osebna diskreditacija, so navedli v pisnem odzivu.

Golob: Napad na pravno državo je črta, ki je ne smemo nikoli prestopiti
13. 11. 2024 10.25Objava fotomontaž in domnevnih domačih naslovov več sodnikov in tožilke je pretresla Slovensko sodniško društvo in stranke opozicije. Grožnje naj bi bile usmerjene na delavce v pravosodju, ki so povezani s postopki proti Janezu Janši. Po mnenju društva je nadlegovanje sodnikov in tožilcev zaradi preteklih odločitev v sodnih postopkih nesprejemljivo, grožnje pa obsojanja vredne. Predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević je dejal, da so šle stvari predaleč. Sodniki so sprožili postopke za odstranitev spornih zapisov na družbenih omrežjih.

Zaupanje v digitalnem svetu – Kako doseči ravnotežje med tehnologijo in človekom?
12. 10. 2024 00.15Tehnologija, ki prežema naše življenje, prinaša priložnosti in varnostne izzive, o katerih bodo na konferenci razpravljali strokovnjaki z različnih področij.

Rusija trdi, da je proti ukrajinskim silam uporabila termobarično bombo
10. 08. 2024 07.33Ruske oblasti so v treh regijah, ki mejijo z Ukrajino – Kursk, Brjansk in Belgorod, razglasile protiteroristično operacijo. Gre za odločitev, ki je sledila vdoru ukrajinskih enot na ozemlje Ruske federacije. Ukrepi predvidevajo poostren nadzor nad komunikacijami, gibanjem vozil in posameznikov, povečujejo pristojnosti varnostnim silam in krepijo zaščito infrastrukturnim objektov. Rusija trdi, da je v regiji Kursk celo uporabila termobarično bombo. Uvedbo poostrenega nadzora je v krajih ob meji z Ukrajino najavila tudi Belorusija.

Prizadeta so tudi slovenska podjetja, težave pa še niso odpravljene
19. 07. 2024 10.53Pri tehničnih težavah, s katerimi se trenutno soočajo organizacije po vsem svetu, gre glede na javno dostopne podatke za izpad zaradi tehnične napake in ne za kibernetski napad, so navedli na nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT. Težave se pojavljajo tudi v slovenskih podjetjih, kot je povedal direktor Urada za informacijsko varnost, je prizadetih več podjetij v različnih sektorjih.

Bo treba na zdravstvene storitve po novem čakati še dlje?
17. 04. 2024 19.18V začetku maja naj bi v veljavo stopil nov pravilnik, ki med drugim prinaša spremembe pri napotnicah. Če je ministrstvo nedavno sprva napovedovalo ukinitev stopnje zelo hitro, pa so se zdaj odločili, da bodo pacienti z napotnico zelo hitro namesto v dveh tednih obravnavani v enem mesecu. Zdravniki pa so na nogah zaradi novega predloga zakona o digitalizaciji zdravstva, ki ga je ministrstvo poslalo v enomesečno javno razpravo. Če zdravniki ne bi vnašali podatkov pacientov v tako imenovani e-karton, bi namreč lahko bili tudi začasno ob licenco.

ZD Koper: v ambulanto družinske medicine postavili varnostni kameri
06. 02. 2024 08.42V ambulanti družinske medicine ZD Koper Pobegi Čežarji so postavili dve kameri, ki sta zmotili nekatere paciente, saj sta, kot pravijo, postavljeni v prostoru, kjer se morajo bolniki občasno tudi preobleči. "Izvajanje video nadzora znotraj delovnih prostorov praviloma ni dopustno, razen kadar je takšen video nadzor nujen za varnost in nadzora ni mogoče doseči z milejšimi sredstvi (kot je npr. nadzor s strani zaposlenih)," pravi informacijska pooblaščenka. V ZD Koper odgovarjajo, da se snemanje izvaja zaradi "varovanja premoženja in zdravstvene dokumentacije", da sta kameri usmerjeni le v del prostora in da delujeta le zunaj delovnega časa. Vendar pa ni jasno, zakaj nadzorne kamere enostavno niso postavljene ob vhodnih vratih v stavbo.

Koliko je žrtev kraje podatkov o klicih na številko 112?
17. 01. 2024 19.04Incident preiskuje tudi informacijska pooblaščenka, po njeni oceni so bili na spletu podatki najmanj desetih oseb, številka pa bi utegnila biti še višja. Kako pa so glede na sum, da za oglasom stoji eden od zaposlenih v njihovem dispečerskem centru, ukrepali v ljubljanskem UKC?

Je podatke in vsebino klicev na 112 prodajal zaposleni na UKC?
16. 01. 2024 15.34Na temnem spletu so se najprej pojavili, nato pa izginili podatki o nujnih klicih na 112. Na Upravi RS za zaščito in reševanje ne morejo potrditi povezave med zlorabo poverilnic PGD Verd – ki se je zgodila – in podatki Dispečerske službe zdravstva. Pojavljajo pa se sumi, da je podatke prodajal nekdo od zaposlenih na UKC, saj je prodajalec imel dostop do informacij o zdravstvenem stanju pacientov v realnem času. Pristojni organi že preverjajo vse okoliščine.

Vdrli v sistem gasilskega društva in ukradli podatke o klicateljih na 112
15. 01. 2024 14.59Na temnem spletu so se pojavili podatki o klicih na številko 112, ki se nanašajo na hitro medicinsko pomoč kličočim, so sporočili iz ministrstvu za obrambo. Kibernetski vdor se je zgodil na strežnikih oz. napravah izven Uprave RS za zaščito in reševanje in ministrstva za obrambo, po naših podatkih preko sistema lokalnega prostovoljnega gasilskega društva. Podatki so se nekaj časa - ponudnik jih je trenutno umaknil - prodajali prek spletnega foruma, kjer so spletni hudodelci objavili vzorec oz. del vsebine nujnih klicev in druge zelo občutljive podatke.

Kako izbrati študij, ki ti bo pisan na kožo?
12. 01. 2024 00.15Izbira študija je ena najpomembnejših odločitev, ki jo sprejmeš v življenju.

Pred letom dni Slovenija izvolila prvo predsednico republike
13. 11. 2023 07.33Mineva leto dni, odkar so volivci mandat na čelu države podelili Nataši Pirc Musar. Ob 53,6-odstotni volilni udeležbi je s skoraj 54 odstotki prejetih glasov premagala protikandidata Anžeta Logarja in postala prva predsednica samostojne Slovenije za moškimi predhodniki – Milanom Kučanom, Janezom Drnovškom, Danilom Türkom in Borutom Pahorjem.

Konferenca Informacijska varnost: Zaupanje v človeka in tehnologijo 2023
07. 10. 2023 00.15Informacijska varnost je v današnjem digitalnem svetu postala ena izmed ključnih tem, ki se dotika tako posameznikov kot tudi držav in podjetij.

Kibernetska in informacijska varnost občin
04. 06. 2023 14.16Lokalna skupnost predstavlja osnovno obliko združevanja ljudi v nekem okolju, s pojavom lokalne samouprave pa je lokalna skupnost dobila tudi formalno strukturo. Temelj lokalne samouprave je občina, ki je lokalni skupnosti dala normativni okvir. Ključna naloga vsake občine je, da opravlja javno službo in s tem poskrbi za zadovoljevanje osnovnih življenjskih potreb vsakega posameznika oz. posameznice. Pojav novih tehnologij je poleg vsakdanjega življenja olajšal tudi delovanje (javnih) institucij. Sočasno s priložnostmi pa so te prinesle številne grožnje, ki se v največji meri kažejo skozi ogrožanje kibernetske in informacijske varnosti.

Kadrovanje v IT sektorju
04. 04. 2023 11.33IT sektor je kratica za sektor informacijske tehnologije, ki se ukvarja z razvojem, upravljanjem in uporabo informacijskih sistemov ter tehnologij za obdelavo, shranjevanje in prenos podatkov.

Ali so naši podatki varni? Pregled trendov na področju informacijske varnosti
25. 02. 2023 07.00Danes nas velika večina živi v dveh svetovih vzporedno: v realnem in digitalnem. Med pandemijo covida-19 se je digitalizacija še povečala. Globalna uporaba storitev, kot so videokonference, se je povečala za desetkrat. Z naraščanjem uporabe digitalnih orodij se povečuje tudi količina ustvarjenih podatkov. Svetovna banka ocenjuje, da se je leta 2022 letni skupni internetni promet glede na leto 2020 povečal za približno 50 odstotkov. Vendar, kaj to pomeni z vidika naše informacijske varnosti? Ali so naši podatki varni?

Pahor odšel, v predsedniško palačo prišla Pirc Musarjeva
23. 12. 2022 06.07Borut Pahor je po dveh mandatih zapustil predsedniško palačo, Slovenija ima novo predsednico Natašo Pirc Musar. Slovesna primopredaja je pritegnila tudi pozornost nekaterih državljank in državljanov, ki so si dogajanje ogledali v živo. Za novo predsednico se zdaj začenja delovno obdobje. Številni od nje pričakujejo, da se bo večkrat in glasneje opredelila do pomembnih tem, kot je to storil njen predhodnik.

Digitalno izobraževanje – obeti in izzivi
08. 01. 2022 07.00Pandemija covida-19 ni postavila pod vprašaj samo odpornosti zdravstvenega sistema ali gospodarstva, ampak tudi odpornost vseh ostalih državnih (pod)sistemov. Eno izmed takšnih področij je izobraževanje. Marca 2020 se je prvič v zgodovini Republike Slovenije izobraževanje na vseh ravneh pričelo izvajati na daljavo, kar je omogočila digitalizacija oz. uporaba digitalnih orodij. Tekom širokega uvajanja izobraževanja na daljavo v 2020 so se pojavili številni izzivi, saj je (bila) odpornost izobraževalnega sistema na krize, kot je epidemija covida-19, precej slaba. Obenem pa so se pojavile številne priložnosti.

Pri prevzemu oklepnih vozil Oshkosh nekaj tehničnih napak, ki so že odpravljene
23. 09. 2021 14.40Maja je v Slovenijo prispelo 38 lahkih oklepnih vozil Oshkosh ameriškega proizvajalca, za katera je ministrstvo za obrambo plačalo 30 milijonov evrov. Vozila še niso v uporabi. V stranki Levica že zahtevajo sklic nujne seje odbora za obrambo zaradi (ne)opremljenosti, na ministrstvu pa pojasnjujejo, da prevzemni postopki potekajo po ustaljenih smernicah za prevzem blaga. Slovenska vojska bo vozila po navedbah ministrstva prevzela leta 2022.

Žaberl: Širitve policijskih pooblastil je treba sprejemati s tresočo roko
07. 09. 2021 06.00"Kadar koli pristojno ministrstvo predlaga širjenje policijskih pooblastil, se moramo najprej vprašati, ali je to v demokratični družbi res nujno," je dejal Miroslav Žaberl s Fakultete za varnostne vede in poudaril, da je Slovenija med najbolj mirnimi državami na svetu. Čeprav meni, da je prav, da Policija dobi možnost izkoriščanja tehničnih virov, je prepričan, da mora biti pri tem ustrezno zamejena.

Številni gostinci aplikacije še niso naložili. Informacijska pooblaščenka z njo ni seznanjena
01. 08. 2021 19.58Kakšne so izkušnje z novo, anonimno aplikacijo za preverjanje pogoja PCT? Številni gostinci in organizatorji prireditev je sploh še niso naložili oziroma je ne uporabljajo. Medtem pa se že iščejo krivci za mukotrpno rojevanje aplikacije, ki je najprej razkrila preveč osebnih podatkov, zdaj pa brez vseh podatkov odpira vrata zlorabam. Ko bomo znova zapirali državo, ne bo odgovorna informacijska pooblaščenka, je na družbenih omrežjih zapisal premier Janša, pač pa ministrstvo za zdravje in NIJZ. Pooblaščenka medtem poudarja, da z nobeno verzijo aplikacije sploh ni bila seznanjena.

Elektronska pošta novinarjev ne uhaja samo z obrambnega ministrstva, ampak tudi s Policije
17. 06. 2021 13.57Novinarje različnih medijskih hiš je včeraj razburila objava njihovih elektronskih sporočil na enem od spletnih portalov, čeprav so bila namenjena obrambnemu ministrstvu oziroma njihovi službi za stike z javnostjo. To pa ni prvi primer, ko gre za manipulacije z lansiranjem novinarskih vprašanj nepooblaščenim osebam. Naša medijska hiša je imela enako izkušnjo s Policijo že konec aprila letos, ko smo zahtevali odgovore glede policijske preiskave zoper državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade Žana Mahniča. Vsebina našega elektronskega sporočila pa se je že naslednji dan znašla na profilu na Twitterju, ki ga uporablja Tine Ribič.

Ob prijavi v račun SI-PASS so se mu izpisali osebni podatki druge osebe
16. 06. 2021 19.50Kaj bi storili, če bi se ob prijavi v račun SI-PASS na zaslonu izpisali osebni podatki neke druge osebe? Natanko to se je zgodilo našemu sogovorniku, ki se je v portal vpisal s svojim uporabniškim imenom in geslom. Dogodek je prijavil in se nemudoma odjavil iz računa, a takšne napake lahko hitro odprejo okno zlorabam. Kako bo ukrepala informacijska pooblaščenka?

Žaberl: Politiki naj se javno opravičijo preiskovalcem NPU
14. 04. 2021 11.11Na naše razkritje, da so nadzorniki, ki so opravili revizijo kriminalističnih preiskav na NPU, zapisali, da so bile te strokovne in zakonite, se je odzval tudi Policijski sindikat Slovenije. "Glede na javno objavljene ugotovitve nadzora lahko zatrdimo, da smo policisti predani zakonitosti, vladavini prava in pravičnosti, zato so razni politični pritiski neprimerni in nedopustni, še posebej če niso pravno utemeljeni," so zapisali. Kot navajajo, lahko iz objavljenega poročila sklepajo, da so vodstvo Policije, policijski nadzorniki in nadzirani policisti obvladali kaotično situacijo in ravnali v skladu s pozitivno zakonodajo, kar pozdravljajo. "Tega pa ne moremo trditi za visoke uradnike na ministrstvu za notranje zadeve, ki svetujejo političnim funkcionarjem, kaj je pravno dopustno oziroma zakonito in kaj ni," je zapisal predsednik sindikata Rok Cvetko. *Kasneje sta se na članek z neresnicami in osebnimi napadi odzvala tudi Zdravko Počivalšek in Žan Mahnič, članek smo dopolnili z odzivom uredništva.

Zaradi vdora v Facebook in Hojsovega seznama ogrožena varnost več kot tisoč policistov?
09. 04. 2021 06.00Če osebne podatke slovenskih uporabnikov, ki so bili ukradeni s Facebooka, križamo s podatki o plačah policistov, ki jih je objavil minister Hojs, to predstavlja dodatno varnostno grožnjo, predvsem za policiste, ki delajo na občutljivih delovnih mestih, pravi strokovnjak za policijska pooblastila Miroslav Žaberl. Tudi v sindikatu opozarjajo, da lahko s tem nastane huda motnja v notranji varnosti, posledično pa bi lahko bila ogrožena tudi varnost schengenskega območja. Ministra pozivajo k razmisleku o nadaljnjih objavah osebnih podatkov policistov. A Hojs v tem še vedno ne vidi nič spornega.

Letos vpisov v študijske programe nekoliko več kot lani, kje so omejitve?
07. 04. 2021 11.13V prvem prijavnem roku za vpis v prvi letnik dodiplomskega in enovitega magistrskega študija za študijsko leto 2021/22 je bilo na 17.547 vpisnih mest oddanih 15.279 prijav za vpis, kar je 162 več kot lani. Omejitev vpisa je na 96 študijskih programih, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

Predlog zakona o debirokratizaciji pred obravnavo na vladi
09. 03. 2021 12.04Za obravnavo na vladi je pripravljen predlog zakona o debirokratizaciji, ki med drugim vključuje socialno kapico za plačilo prispevkov pri plači 6000 evrov bruto, možnost elektronskega vročanja upravne pošte in ustanovitev registra predpisov. Z njim bi tudi povečali pooblastila državnih sekretarjev.